AnasayfaBlogYeni Bir Meslek: Öğrenci Koçluğu
Meslekler

Yeni Bir Meslek: Öğrenci Koçluğu

26 Haziran 2019
Yeni Bir Meslek: Öğrenci Koçluğu

Son dönemlerde adı sıkça duyulan koçluk mesleğinin alt kategorilerinden birisi olan öğrenci koçluğu için gelecek yıllarda çok ihtiyaç duyulacak meslekler arasında olacağını söylenmekte. Peki bu kadar ihtiyaç duyulacağının düşünüldüğü meslek kendi içinde neler barındırıyor? Kimlere hitap ediyor? Herkes öğrenci koçu olabilir mi?

Öğrenci Koçu Kimdir?

Öğrenci koçu okuyan birey olan öğrenci ile birlikte iş birliği kurarak onun akademik anlamdaki başarılarını ve becerilerini olduğundan daha üst seviyeye getirmeyi hedefler. İşe başlarken tamamen sahip olduğu yargılardan sıyrılarak bireyin motivasyonunu sağlamayı kendine görev edinir. Çünkü koç olan kişi bilir ki, kendisine hedef belirleyen kişinin gideceği yolu keşfettikten sonra başaramayacağı hiçbir şey yoktur. 

Motivasyon içerikli çalışmalar yapmak ve öğrenciyi yakın takibe alıp çalışmalarını gözlemlemek öğrenci koçunun yapılacak görevleri arasında yer alır. Doğru yapıldığında para kazanılan ve ciddi iş yükü olan bir iş. Ayrıca meslek olmaktan öte bir konumda yer aldığı da rahatlıkla söylenebilir. Çünkü öğrenci koçu birlikte çalıştığı öğrencinin yalnızca kendisiyle iletişim kurmanın ötesinde onun hayatına dahil olarak ailesiyle de işbirliği kurmalı. Aynı zamanda bireyle birlikte ortak bir yaşam alanına sahip olmayı kendisine hedef olarak belirlemeli.

Öğrenci Koçu Bireye Ne Yarar Sağlar?

  • Öğrencinin motivasyonunun ve sahip olduğu becerilerin arttırılması

  • Kişinin başarısının önünde engel olan etkenlerin ortadan kaldırılması

  • Derse ve yapacağı işe odaklanma probleminin azaltılması

  • Başarabileceğine dair gerekli olan özgüvenin yerine gelmesinin sağlanması

  • Hayatını ve çalışma alanlarını bir program etrafında şekillendirilmesinin yolunun açılması

  • Aile içerisindeki ilişkilerde başarı önünde engel olacak sorunların tespit edilmesi

Öğrenci Koçunun Rolleri

Öğrenci için hedeflerine gitmek istediği yolda önüne çıkan engelleri elindeki motivasyon ışığıyla aydınlatan kişidir öğrenci koçu. Ve öğrencinin etrafından gelecek olumsuz söylemleri de engelleyen kişidir. Gitmek istediği fakat nasıl gideceğini bilmediği hedef yolunu oluşturur. Fakat bu hedef yolunu oluşturduktan sonra artık görev bitmiş değildir. Bir de bu yolda yoldaş olmak gerek. Zaten önemli olan da bu yolda bireyin karşısına çıkacaklar için kendini savunmasını öğretmek.

Öğrenciye hayat serüveninde karşımıza çıkan yolalrın güllerle dolu olmadığını, dikenler ve taşlarla dolu olduğunu fakat önemli olanın gerekirse taşı alıp kenara koymak ve dikenleri temizleyerek yolunda ilerlemek olduğunu belirtmek önemlidir. Öğrenci koçunun gerek kendi söylemleri gerek öğrencinin söylemleriyle hedefe odaklanılmasını sağlaması gerekmektedir. Gideceği yolu bildikten sonra başarısız olacak hiçbir birey yoktur. 

Öğrenci Koçu Yol Gösterir

Herkesin aynı oranda eşit bir şekilde öğrenme düzeyi olmasını beklemek tamamen yanlış olacaktır. Her bir bireyin yeteneğinin olduğu alan ve kendi becerilerini ifade edeceği alan farklı olabilir. Bir öğrencinin dil öğrenmeye yeteneği var fakat matematik sınav notu kötü diye başarısız kategorisine koyulması yapılan hatalar arasındadır. 

Burada koça düşen görev bireylerin sahip oldukları farklılık düzeylerini göz önünde bulundurmasıdır. Öğrenci koçu zaman yönetimi ve hedef belirleme konusunda hedefe gidilecek basamakların belirlenmesi için öğrenciye yol göstermeli. Sonrasında öğrenciyle yakın temas kuran ve birebir iletişim halinde olan kim varsa o kişilerle temasa geçilmesi sağlıklı bir koçluk ilişkisinin kurulması açısından yararlı olacaktır.

Yeteneğinin olmadığı alanlarda öğrencinin başarısız olarak nitelendirilmesi zamanla bireyin kendisine duyduğu özgüveni de yitirmesine sebep olur. Kendine güvenini yitiren birey ise “hiçbir şey başaramayacağım” psikolojisine çok rahatlıkla bürünebilir. Bu başarının önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kendisini başaracağına inandırmayan kişi için hedeflerine odaklanmak kolay olmayacaktır. Öğrenci koçu öğrenciye özgüven kazandıran ve sürekliliğini sağlayan kişidir.

Öğrenci Koçu Kimdir?

Öğrenci koçu okuyan birey olan öğrenci ile birlikte iş birliği kurarak onun akademik anlamdaki başarılarını ve becerilerini olduğundan daha üst seviyeye getirmeyi hedefler. 

Öğrenci Koçu Bireye Ne Yarar Sağlar?

Öğrencinin motivasyonunun ve sahip olduğu becerilerin arttırılması, kişinin başarısının önünde engel olan etkenlerin ortadan kaldırılması, derse ve yapacağı işe odaklanma probleminin azaltılması öğrenci koçunun katkılarındandır. 

Öğrenci Koçu Ne Yapar?

İşe başlarken tamamen sahip olduğu yargılardan sıyrılarak bireyin motivasyonunu sağlamayı kendine görev edinir. Motivasyon içerikli çalışmalar yapmak ve öğrenciyi yakın takibe alıp çalışmalarını gözlemlemek öğrenci koçunun yapılacak görevleri arasında yer alır.

Yazar: Aynur Tekke

öğrenci koçu meslek koçluk motivasyon başarı öğrenci koçluğu özgüven zaman yönetimi hedef belirleme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500269
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239