AnasayfaBlogMental Aritmetik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Mental Aritmetik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

26 Temmuz 2021
Mental Aritmetik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Son yıllarda mental aritmetik popüler bir uğraş haline gelmiştir. Mental aritmetiğin genel mantığı, herhangi bir hesap makinesi kullanmadan ya da fiziksel işlem yapılmadan tamamen düşünce gücü ile sayılar ile dört işlemi yapmayı sağlamaktır. Mental aritmetik alanında eğitim veren öğretmenlerin, mental aritmetik eğitimlerine küçük yaşlardan itibaren başlanması gerektiğine dikkat çektiğini görmekteyiz. Bu disiplini uygulayanların ya da bu konuda eğitim alanların muhakeme yeteneklerini geliştirdikleri, bir problem ile karşılaştıklarında problemlerin üstesinden gelme yöntemlerini keşfettikleri ve aynı zamanda pratik zekanın gelişmesine yardımcı olduğu da görülmektedir. Tüm bu konularda gelişim gösterilmesine yardımcı olan ve yol gösteren kişilere mental aritmetik öğretmeni adı verilir.

Yazımızda mental aritmetik öğretmeni ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Mental aritmetik öğretmeni nedir? Mental aritmetik öğretmeni ne iş yapar? Birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Mental Aritmetik Öğretmeni Nedir?

Mental aritmetik, çocuklara yönelik bir matematik programı olarak bilinmektedir. Matematik işlemlerinin hesap makinesi ya da fiziksel aygıtları kullanmadan öğretmeyi amaçlayan bir eğitim sistemidir. Mental aritmetik öğretmeni bu alanda eğitim veren meslek mensuplarına verilen addır. Mental aritmetik öğretmeni edindiği bilgiler ve tecrübeler sayesinde öğrencilerine, matematik alanında başka bir bakış açısı kazandırmak isteyen ve bunun eğitimini veren kişilerdir. Temel amacı, çocukların sayıları daha efektif bir şekilde kullanmalarını sağlamak ve bu yeteneği kazandıracak eğitimi detaylı bir şekilde aktarmaktır.

Standart matematik uygulamalarının dışında öğrencilere işlemleri, daha pratik bir şekilde yapmasını öğreten kişi mental aritmetik öğretmeni olarak anılır. Bu alanda eğitim vermek için Mental aritmetik sertifika programına katılabilirsiniz. Matematik alanında öğretmenlik yapıyorsanız ya da mental aritmetik alanında çalışmak istiyorsanız başvuru yapmanız için hiçbir engel yoktur. Mesleğine devam eden öğretmenler, yeni mezun olan öğretmenler, mental aritmetik öğrenmek isteyen öğretmenler ve eğitimci olmak isteyen kişiler sertifika programlarından yararlanabilir. Mental aritmetik öğretmeni sertifikası, üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinden alınabilir.

Aynı zamanda mental aritmetik eğitimi veren kurumlarda açılan programlardan da bu eğitime ulaşmak mümkündür. Program sonunda yapılan sınavda beklenen notu almayı başaran kişiler, sertifika sahibi olmaya hak kazanır. Kazandıkları sertifika ile bu alanda iş başvurusu yapmaya başlayabilir. Program süresince verilen eğitimler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Abaküs Tanımı,

 • Parmak Kullanımı,

 • Abaküste Rakamların tanımı,

 • Temel ve kuralsız Toplama ve Çıkarma,

 • Küçük Arkadaş Kavramıyla Toplama ve Çıkarma,

 • Büyük Arkadaş Kavramıyla Toplama Çıkarma,

 • Ondalıklı Sayılarla Uygulama Yapılması,

 • Tarih, Zaman ve Para Hesapları,

 • Çarpma ve bölme İşlemleri,

 • Zihin Abaküsüne Geçiş.

Mental Aritmetik Öğretmeni Ne İş Yapar?

Mental aritmetik öğretmenine oldukça önemli görevler düşmektedir. Birçok kişinin gözünü korkutan, önyargılı olduğu matematik dersini ilgiyle dinlemelerini sağlamak hiç de kolay değildir. Mental aritmetik öğretmeninin en temel görevi, matematik ile öğrenciler arasında sevgi bağı oluşturmaktır. Bunu yaparken de sıkıcı ve tekdüze bir bilgi ve eğitimden ziyade matematiğin çok farklı yöntemlerini kullanabilir. Böylece öğrenciler hem keyif alarak katıldıkları hem de kalıcı bilgilere ulaştıkları bir öğrenme yöntemi ile tanışır. Mental aritmetik öğretmeninin başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Beyin geliştiren programlar hazırlar ve öğrencilerin zekalarını daha verimli kullanmalarını sağlar.

 • Hesap makinesi, kağıt ve kalem gibi aygıtlar kullanmadan hesaplama yapmayı öğretir.

 • Abaküs kullanımını anlatır.

 • Dört işlemi zihinden yapmayı öğretir.

 • Çocukların matematik ile aralarındaki sınırları kaldırmak için çabalar. 

 • Pratik bilgilere ulaşabilecekleri ve sıkılmadıkları bir ders ortamını yaratmayı hedefler.

Mental Aritmetik Öğretmeni Maaşları

Mental aritmetik öğretmeni oldukça önemli görevlere sahiptir. Verdiği eğitimler sayesinde öğrenciler, zihin egzersizi yapmış olur ve tüm beyin fonksiyonlarını daha iyi kullanır hale gelir. Beynin sağ ve sol lobunu aynı anda verimli bir şekilde kullanma şansı elde eder. Daha geniş bir hayal gücüne ve gözlem yapabilme yeteneğine erişir. Yaratıcı olma ve üretken düşünme yeteneği kazanır. Uzun süreli konsantrasyon ve üst düzey dikkat kazanır. Matematiksel işlemleri zihinden yapar ve en önemlisi özgüven kazanır. Mental aritmetik öğretmenlerinin maaşları değişiklik gösterebilir. Bunun en önemli sebebi çalışmayı seçtikleri kurumun politikasıdır. Bunun yanında kişinin eğitimi, tecrübesi kazancını olumlu yönde etkiler. Bu alanda kendini de sürekli geliştirmeli ve öğrencilerine pratik yapma konusunda destek vermelidir. Peki, bir mental aritmetik öğretmeni ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni iş yaşamına başlayan bir mental aritmetik öğretmeni en az 3.200 TL maaş kazanır.

 • Tecrübe edinmiş bir mental aritmetik öğretmeni ortalama 5.000 TL maaş elde eder.

 • Bu alanda tecrübe sahibi olan bir mental aritmetik öğretmeni ise 8.500 TL’ye kadar gelir elde edebilir.

Mental Aritmetik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Mental aritmetik öğretmenliği yapmak isteyen kişiler, mesleki gelişimleri için hangi eğitimleri almaları gerektiğini araştırır. Mental aritmetik sertifika programına katılmaları gerekmektedir. Matematik alanında öğretmenlik yapan kişiler ya da mental aritmetik alanında çalışmak isteyen öğretmenler sertifika programına başvuruda bulunabilir. Mesleğini devam eden öğretmenler için de uygundur. Yeni mezun öğretmenler ve mental aritmetik öğrenmek isteyen öğretmenler bu alanda eğitim alabilir. Eğitimci olmak isteyenler kişiler de sertifika programlarından faydalanabilirler. Eğitimlerin yanı sıra başarıyı etkileyen önemli faktörler bulunmaktadır. Bunlar kişinin sahip olduğu niteliklerdir. Bu nitelikler sayesinde hem daha başarılı olabilir hem de daha çok kazanabilirler. Mental aritmetik öğretmeninde olması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Özverili ve sabırlı olmaları mesleklerinin en önemli gereklerinden biridir.

 • Sayısal alana ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalıdır.

 • Öğrencileri öğrenme sürecine dahil edebilecek alternatif eğitim metodlarını dikkatli bir şekilde aktarabilmelidir.

 • Bilgiyi etkili bir şekilde aktarabilecek sözlü iletişim becerisine sahip olmaları oldukça önemlidir.

 • Kendisinin ve başkalarının zamanını yönetebilme becerisi göstermelidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünün bulunmaması, görevini tamamlamış olması ya da tecil ettirmiş ya da muaf olması gerekir.

Mental Aritmetik Öğretmeni Mental Aritmetik Öğretmeni nedir Mental Aritmetik Öğretmeni ne iş yapar Mental Aritmetik Öğretmeni maaşları Mental Aritmetik Öğretmeni nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Akıl ve Zeka Oyunları Eğitimi
Erdem TuranErdem Turan
550209
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
750209
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750289
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
550209