Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama İnovasyon Örnekleri

11 Mart 2020, 13562 defa okundu.
Pazarlama İnovasyon Örnekleri
pazarlama inovasyonu, pazarlama inovasyon örnekleri, tüketici, hedef kitle, geleneksel pazarlama

Artan rekabet ortamında yerini sağlamlaştırmak ve pazar yarışını önde götürmek için pek çok marka ve kurum, yeniliği ve farklılığı vaat eden stratejileri uyguluyor. Tüketici davranışlarına yönelik geliştirilen stratejik uygulamalar, pazarlamanın da temel işlevleri doğrultusunda bizlere sunuluyor.  Pazarlamada temel hedef;  müşterilere ürünü ve hizmeti tanıtmak, satın almaya teşvik etmek ve sonuçtan memnun bir şekilde satın alımı sürdürmektir.

Geleneksel pazarlama yöntemleri, markayı ve ürünü kulaktan kulağa iletiyi ve çeşitli tanıtım ilanları, broşür, reklam panoları ve ürün stanttı açma gibi uygulamaları içeriyor. Bu uygulamalar bir yere kadar etkili olsa da dijitalleşen bir çağın ulaşılabilirlik ilkesini tamamıyla karşılayamıyor.

Birçok alanda olduğu gibi deneyimler ve bilgiler ışığında yenilikler, ilgili kişilere sunulmaktadır. Pazarlama alanında da ortaya konulan bilgi ve deneyim birikimi, pazarlamacılara birçok şeyi değiştirme ve yeniden yaratma olanağını sağladı. Bilhassa rekabetin kızıştığı bir pazar yarışında, ünlü markalardan inovasyon anlamında pek çok uygulama beklenmektedir. Ürünü ve hizmeti pazarlama ve müşterinin davranışını olumlu etkileme yolunda da pazarlama inovasyonu kavramından yararlanılır.

pazarlama inovasyonu, pazarlama inovasyon örnekleri, tüketici, hedef kitle, geleneksel pazarlama

Pazarlama inovasyonun pek çok örneklerini marka ve büyük ölçekli şirketlerin pazarlama-tanıtım faaliyetlerinde görüyoruz. Küçük ölçekli şirket ve pek tanınmayan markaların yeni bir şey yaratma konusunda rekabetin gerisinde kaldığını da söyleyebiliriz. Bunun nedeni, küçük ölçekli şirketlerin ve markaların örneklerini gördüğümüz uygulamalar için yeterli bir altyapısının olmaması ve tanıtıma yönelik yaratıcılığın kendilerine fayda sağlamayacağını düşünmeleridir. Gerçekten bakıldığında pazarlama alanında geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, küçük ölçekli şirketlerin ve markaların daha fazla işine yaramaktadır.

Pazarlama inovasyon aşamalarını doğru yönetmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için örneklerini göreceğiniz birçok uygulama, arkasında fikir ve strateji destekli bir süreç sonucunda meydana gelir. Birçok departmanın birlikte çalıştığı ve ortaya yeni bir pazarlama fikrinin çıkarıldığı sürece daha yakından bakarak örnekler üzerinden incelemeye başlayalım.

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin sınırlılığından bahsettik. Özellikle ulaşılabilirlik açısından sizi belli bir yere kadar götüren geleneksel pazarlama, maliyet açısında da sıkıntı yaratabilmektedir. Sosyal medyanın etkisini gösterdiği ve internet reklamcılığı ile dijital pazarlamanın ortaya çıkışı, pazarlama anlayışını değiştirmiştir. Sosyal medya uzmanlığı pazarlama alanında önemli bir boyut kazanmıştır. Pazarlama inovasyonu kavramı da pazarlama faaliyetleri için bir farklı sunum ve değer yaratmayı içerir. Türkçedeki kullanımıyla yenilikçilik anlamına denk düşen inovasyon, pazarlama alanında da yaratıcı bir süreç sonucu ortaya çıkar.

pazarlama inovasyonu, pazarlama inovasyon örnekleri, tüketici, hedef kitle, geleneksel pazarlama

İnovasyon yaratmak ve sunabilmek, tamamıyla yeni bir ürün veyahut fikir geliştirmeyi içermez. Pazarlama iletişimi alanında yenilikten ne anlamamız gerektiği, önemli sayılacak bir konudur. Yaratılmayanı yaratmak ya da yeni bir ürünü piyasaya sürmek, pazarlama inovasyonu kavramı için yeterli değildir. Önemli olan, pazara sürülecek ürünün ya da pazarlama anlayışının bize bir farklı bir sunuşu vaat etmesidir. Burada ürün farklılaşmasa bile bize sunulan pazarlama anlayışının farklı ve ilgi çekici olması, tüketici nezdinde bir değer içerir.

Pazarlama alanında tanıtımı ve satış faaliyetlerini farklı yapmanın, öne çıkarıcı bir işlevi vardır. Her şeyin birbirine benzediği ve ihtiyaca yönelik pek çok marka olmasına rağmen neden o markayı tercih edeceğimiz ya da etmemiz gerektiği önemli bir soru ve yanıtı içeriyor. Bunun farkında olan markalar da ürünlerine ve pazarlama anlayışlarına yeni bir perspektif getiriyor. Sosyal medya, web sitesi üzerinden içerik pazarlama, online satış, mobil uygulamalar markaların kullandığı inovasyonun sunulduğu alanları oluşturuyor. Bu noktada pazarlama inovasyonu ile ürün inovasyonunun farkına da değinmek gerekiyor. Ürün inovasyonun mevcut ürünün işlevlerinin geliştirilmesi ya da özelliklerinden bir ya da birkaçının değişikliğe uğramasıdır. Pazarlama inovasyonunda ise ürünün tasarımında bir farklılığı meydana getirerek ürünün işlevlerini ve özelliklerini değişikliğe uğratmayan yöntem ise pazarlama inovasyonudur. İnovasyon konusunda  pazarlama alanında ne gibi örneklerin var olduğunu aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Pazarlama İnovasyonu İçin 4 Örnek

pazarlama inovasyonu, pazarlama inovasyon örnekleri, tüketici, hedef kitle, geleneksel pazarlama

Yemek Sepeti: Türkiye'de daha önce örneğini görmediğimiz bir sistem geliştiren yemek sepeti, internet üzerinden yemek söyleme girişimiyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Yemek siparişini online web sitesi üzerinden yürüten yemek sepeti, Türkiye'deki öne çıkan girişimcilik örneklerinden biridir. Yemek sepeti ne denenmeyen bir işi devraldı ne de yeni bir ürün satışını uyguladı. Tek yaptığı Türkiye'de örneği olmayan bir online satış uygulamasını uygun pazarlama yöntemiyle geliştirmesi oldu. Tabii ki girişimcilik alanında da cesur ve pazarlama odaklı uygulamalar ve stratejisiyle de kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Netflix: İnternet destekli web sitesiyle dizi ve film izleme imkânını hedef kitlesine sunarak bu alanda birçok markanın da önüne açmıştır. Kişisel arayüz tasarımı ile birçok ülkede aktif olarak kullanılan Netflix, ilk başta dağıtımını üstlendiği dizi ve filmlerin haklarını almaktan daha ileri giderek kendi dizi ve filmlerini üretti. Bugün Netflix, yarattığı pazarlama sunumuyla birçok yönetmenin de ilk dizi ve filmlerine gösterim için olanak yaratmıştır. Bir marka olarak hedef kitlenin talep, istek ve ihtiyaçlarına yönelik kullanıcı verilerinden hareket ediyor. Bu veriler ışığında yeni içerikler hakkında bilgi ve fikir topluyor ve bir içeriğe dönüştürüyor. Hedef kitle iletişimini de sosyal medya üzerinden etkileşimi ihmal etmeyerek geri dönüşü eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde pazarlıyor. Yürüttüğü pazarlama anlayışındaki yenilik ile bugün; Amazon, Disney, Apple gibi markalar da online film-dizi platformunu harekete geçirmek peşinde.

L'oreal: Kozmetik alanında bilinen markalardan biri olan L'oreal, "Makeup Genius"  uygulaması ile yüzünde makyaj ürünlerini test etmek isteyenler web sitesi üzerinden uygulamayı indiriyordu. İlk defa denenen bu uygulama, satışları artırırken müşterilerin de farklılık nedeniyle uzun süre ilgilerini korumalarını sağlamıştı. Bu uygulama sayesinde oturduğu yerden insanlar; ürünlerin, mankenlerin ve ünlülerin kullandığı makyaj görüntüsünü kendi yüzünde deneyebiliyordu. Marka bu hamlesiyle hem uzun süre hedef kitlesiyle sadakatini sürdürdü hem de denemenin vaat edildiği bir kazanımla satış ve pazarlama konusunda başarılarını önemli ölçüde arttırdı.

Apple: En güçlü ve bilinen markaların başında gelen Apple, birçok konu ve alan dahilinde pazar yarışına girmekten çekinmiyor. Cep telefonundan ,bilgisayara, online film-dizi platformu hazırlığına kadar pek çok alanda kendini hissettiriyor. Apple, yaptığı başarılı pazar araştırması ve kullanıcılara özel geliştirdiği ürün ve pazarlama yöntemleriyle inovasyon konusunda adını her daim örnek olarak duyacağımız bir marka devi hâline gelmiştir.

Başarılı Bir Pazarlama Stratejisi Nasıl Yaratılır?

pazarlama inovasyonu, pazarlama inovasyon örnekleri, tüketici, hedef kitle, geleneksel pazarlama

Pazarlama inovasyon örnekleri, belli bir strateji ve hedefler dahilinde ortaya çıkıyor. Başarıya ulaşmak için mevcut durumun gözden geçirilmesi ve ciddi bir araştırma için analiz kısmına önem verilmelidir.  Hedefleri olan ve müşterilerini tanıyan şirket ve markalar, pazarlama inovasyonu için fikir üretimine yatırım yapar. Yaratıcı düşünme teknikleri ve inovasyon burada devreye girer. Geliştirilen fikir ve tüketicisinin ihtiyaç ve isteklerini araştıran markalar, ürün ve hizmette bir farklılığı yaratabiliyor. Tasarım ve ürün geliştirmek için satış ve mühendislik becerisi uygulanır ve imalatı hazırlanır. Pazarlama ise buradaki en önemli adımdır. Tasarımda ya da pazarlama anlayışında yapılacak bir farklılık, inovasyonu yaratacaktır.

İnovasyonu yaratmak için farklı konsept ve fikir gerekiyor. Bunun için de hedef kitlenin inovasyon beklentileri ve istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tasarım ve inovasyon sürecinde departmanların birlikte çalışması ve fikir gelişimine katkı sunmaları beklenir. Pazarlama inovasyonu, tüketiciyi anlama ve farklılığı benimsetebilecek bir süreçte meydana gelebilecektir.

Pazarlama inovasyonu ne demektir?

Ürün ya da hizmetin pazarlama stratejisini değiştirmek, iyileştirmek amacıyla yapılanı, tüketicilere farklı bir şekilde sunmaktır. İnovasyon yaratmak, illa ki denenmemişi denemek değil, markanın kendi içinde daha önce yapmadığı bir pazarlama anlayışını geliştirmesidir. Pazarlama alanında yapılan inovasyon ile tüketici marka özelinde daha önce görmediği farklılığa ilgi gösterir.

Pazarlama alanında inovasyon nasıl yaratılır?

Öncelikle pazar araştırması ve analizi yapılmalıdır.  Pazarlamaya yönelik hedef kitle araştırmasıyla beraber fikir üretme ve geliştirimeye yatırım yapılır. Tüketicinin neyi nasıl farklı göreceği ve benimseyeceği ile ilgili tasarım ve pazarlama teknikleri, uygulamaya konulur.

Pazarlama inovasyon örnekleri nelerdir?

Apple, Netflix, Amazon, Yemeksepeti gibi pek çok marka sosyal medya, web sitesi  ve reklamar üzerinden pazarlamaya gereken yeniliği sağlıyor. Pek çok alanda hedef kitlelerine yönelik araştırma ve yeni fikir arayışında bulunuyorlar ve çeşitli kanallar aracılığıyla pazarlamayı tüketiciye yönelik hazırlıyorlar. İnovasyon örnekleri, fayda sunan ve farklı özelliklerle hedef kitlelerini yakalayan markaların öncülüğünde gerçekleşiyor.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!