Close
Mobil Menu Bars

Pazarlamada Yaratıcılık

06 Ocak 2016, 1835 defa okundu.
Pazarlamada Yaratıcılık
Pazarlamada Yaratıcılık

Pazarlamada yaratıcılık bir tane basit ifadeye indirgenebilir: Hedef kitlenize ilginç gelmek.

Pazarlamanın esansı muhtemel aday olan müşterinin dikkatini çekmek ve onları eninde sonunda satışa yönlendirecek şekillerde markanızla birleşmeye motive etmektir. Bunu yapmak için pazarlamanızın ilginç olması şart. En iyi Pazar araştırması, en iyi ürünler ve servisler, en güzel kampanyalar, eğer siz hedef kitlenizin fark etmesini ve daha çok öğrenmek istemesini sağlayamıyorsanız hiçbir işe yaramaz. Pazarlamada yaratıcılık işte bu yüzden ihtiyacınız olan bir kavramdır.

Pazarlamada yaratıcılık nasıl yapılır?

Karakterler

Pazarlamada yaratıcılık için ilk adım hedef kitlenizi tanımak ve onların neyi umursadıklarını bilmektir. Eğer onlar bilmiyorsa siz nasıl onların dikkatini çekebilirsiniz ki? Sadece şans eseri.

Büyük ihtimal karakter konseptini çalıştınız. Karakter demek pazarlamanızla birlikte etkilemeye çalıştığınız insanın profili demektir: rolleri ne, dünyaya nasıl bakıyorlar, onlar için ne önemli, kararları nasıl değerlendirir ve alırlar, nereye gidiyorlar, online olarak hangi içerikleri tüketiyorlar gibi... Karakterler size dünyayı hedef kitlenin gözlerinden görmenizde yardımcı olabilir.

Pazarlamada yaratıcılık için pazarlama stratejinizi ve taktikleri tasarlamaya başlamadan önce hedef kitlenin bu açılarını araştırarak ve doğru karakterler yaratarak çarpıcı bir biçimde etkinliğinizi arttırabilirsiniz.

Öykücülük

Tarih boyunca insanlar dünyadan bir anlam çıkarmaya çalıştılar ve farklı şekilde kaotik ve karmaşık olan varlığa bağlam sağlamak için hikayeler oluşturdular. Aynısı pazarlamada yaratıcılık için de geçerli. Bizler dikkatlerini çekmek için yarışan binlerce bilgi kanalına erişimi olan dijital yerlilerin dünyasında yaşıyoruz. Kişisel bir bağlantı yaratabilen iyi hazırlanmış hikayeler markanız için müşteri adaylarına bir seçim geliştirmek için ilham verirken sizin markanızın göze çarpmasını sağlayabilir.

Hayal edin ki bir çocuk giyim şirketi için pazarlamacısınız. Hangisi reklam kuşağını yıkmakta ve ürünlerinizde ilgi yaratmak da daha iyi bir şansa sahip olur? Anaokulundaki ilk günü için kıyafet seçen Ayşe’nin hikayesini anlatan bir reklam mı yoksa ne kadar çok renk ve stil önerdiğinizi anlatan bir reklam mı?

Baskı oluşturun

Yaratıcılığın baskı altında iyiye gittiği bir gerçektir. Baskı gerçekten aşırılık lüksünü reddederek sizi daha yaratıcı olmaya iter; ki aşırılık lüksü dağınıklığa sebep olabilir.

Ernest Hemingway, yazısındaki kıt olan diliyle ve yapaylık eksikliğiyle ünlüydü. Aslında bir arkadaşıyla ona altı kelimede bir hikaye anlatabileceğine dair iddiaya girmişti. Hikayesi:

"Satılık: Hiç kullanılmamış bebek ayakkabıları."

"For sale: Baby shoes, never worn."

Pazarlamanıza aynı Hemingway’in hikayeye yaklaştığı gibi yaklaşın. Süslerden kurtulun ve önemli olana odaklanın. Yani hikayenin kendisine. Bu sizin muhtemel müşteri adayından beklediğiniz davranışı uyandıracaktır. Ve de sizin yaratıcı DNA’nızın kilidini açacaktır.

Pazarlamada yaratıcılık için siz neler yapardınız? Ya da pazarlamada yaratıcılık denildiğinde aklınıza ilk gelen nedir?

Pazarlama konusu ile ilgileniyorsanız B2B Pazarlama Nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!