AnasayfaBlogDoğrudan Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Doğrudan Pazarlama Nedir?

27 Ekim 2021
Doğrudan Pazarlama Nedir?

Kariyer yaşamına pazarlama rotasında devam etmek isteyenler bu yazı tam sizlere göre. Geçmişten günümüze satış yapmanın en etkili yolu pazarlama alanı birçok farklı yol ile karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ekseninde pazarlama departmanı imkanlardan yararlanmış ve satış rakamlarını arttırmaya başarmıştır. Her geçen gün yeni yollar ve yöntemleri bünyesine ekleyerek gücünü arttırmaktadır. Peki, pazarlama nedir? Pazar araştırması ve reklamcılık dahilinde üretilen ürün veya hizmetlerin satışının ya da reklamının yapılması işine denir. Bir şirket veya işletmenin ürettiği ürün ya da hizmetin pazar alanında satışının arttırılması, marka değerinin yükseltilmesi, pazarda rekabet edebilmesi, kar sağlayabilmesi, gerektiği taktirde üretilen üründe değişikliğin yapılması, gerekli tanıtım işlemlerinin yapılması, müşteri memnuniyetinin sağlanması vb. en verimli şekilde gerçekleştirilmesi için yapılan çalışmalardır.

Peki, pazarlamanın bir dalı olan doğrudan pazarlama nedir? Doğrudan pazarlama ise kitle iletişim araçları dışındaki araçları kullanarak hedef kitle ile marka arasında doğrudan ya da birebir şekilde ilişki kuran, üretilen ürün veya hizmeti satın almaya teşvik için çalışan, somut bir pazarlamanın iletişim faaliyetidir. Bu kavram içerisinde en önemli kısım doğrudan yani birebir ilişki ve iletişim kelimeleridir. Diğer pazarlamanın dallarından ayıran önemli noktalardır. Markanın hedef kitle ile birebir bir ilişki kurması ve o kitleden anında geri bildirim alması bu kavramın önemli özellikleridir.

Pazarlama konusuna kısa bir yaptıktan sonra gelin hep beraber bir alt dalı olan dijital pazarlama konusunun derinliklerinde kaybolalım. Ben başlıyorum, hadi beni takip edin!

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan pazarlama markaların hedef kitleleri olan tüketiciler ile hiçbir aracı kişi ya da kurum kullanmadan doğrudan iletişime geçmesini temsil eder. Herhangi bir yerden ölçülebilir bir tepkiye neden olma amacı ile hedef kitlenin fikirlerini etkileme ilkesiyle, reklam araçlarını kullanarak çift yönlü etkileşim sağlayarak kullanılan pazarlama stratejisidir. Markaların hiçbir aracı kurum ya da kişi kullanmadan hedef kitlesi olan müşterileriyle iletişime geçmesi olarak tanımlanır. Marka ile hedef kitle arasında bir ilişki kurulabilmesi için müşterileri satın almaya teşvik eden yollar, sonuçları ölçülebilen ve interaktif pazarlama stratejisi kullanılmalıdır.

Doğrudan pazarlama üretilmiş olan mal veya hizmetlerin hiçbir aracı kullanmadan üretici markadan hedef kitlesi olan tüketiciye akışını ve satışını sağlama faaliyetleridir. Bu kavramda önemli bir husus bulunmaktadır. Bu husus hedef kitlesi olan tüketiciden kısa zaman içerisinde cevap beklenmesidir. Müşteriden kısa zamanda gelen cevap, bu stratejinin hemen ölçülebilir olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Doğrudan pazarlama stratejisinde müşteriyle ilişki kurabilmek için birden fazla reklam stratejisi kullanılabilmektedir. Bu sayede hedef kitle olan müşterinin daha hızlı ve çabuk geri bildirimde bulunması beklenir.

Doğrudan pazarlama televizyon, radyo, broşür, posta yoluyla, satış noktasıyla yapılabilir. Bunların yanında gelişen teknolojiye paralel olarak yeni satış yöntemleri gelişmiştir. Web sitesi üzerinden satış, internet ile satış, elektronik posta ile satış, tele pazarlama, mobil cihazlar vb. şeklinde devam etmektedir. Doğrudan pazarlama yaparken hedef kitle olan müşteriyi satın almaya ikna edici cümleler kullanılmalıdır. Satılan ürün veya hizmet tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veriyor olmalı ve müşteri tarafından fırsat olarak görülmelidir. Müşteriyi inandırıcı olmalı ve müşteri hızlı cevap vererek karar vermelidir. Şimdi de doğrudan pazarlamanın özelliklerini inceleyelim.

Doğrudan Pazarlamanın Özellikleri

  • Düşük maliyete sahip olması,

  • Etkili satış sonuçları vermesi,

  • Müşterinin hızlı karar vermesini sağlaması,

  • Hızlı ve ölçülebilir sonuçlar vermesi,

  • Pazar dilimini belirlerken seçicilik kuralını kullanması,

  • Uygulamalı bir hizmet sunması,

  • Kişiselleştirilebilir olması,

  • Yüksek kar marjı sağlaması,

  • Kontrollü dağıtım avantajı sunması vb. özellikler doğrudan pazarlamanın özellikleri olarak sıralanabilir.

Doğrudan Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

İyi bir şekilde planlanan doğrudan pazarlama yöntemleri ile müşterilere ulaşılabilir. Aynı zamanda ürün veya hizmetlerinizi kolay bir şekilde pazarlama imkanına ulaşabilirsiniz. Doğrudan pazarlama yapabilmeniz için birden çok doğrudan pazarlama yöntemleri bulunur. Markanız için en doğru ve etkili olacak doğrudan pazarlama yöntemleri ile satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Mail Pazarlama:

Bir marka e-mail servisi aracılığıyla hedef kitlesi ve mevcut müşterileri ile oldukça uygun maliyete iletişim kurabilir. E-mail aracılığıyla hedef kitlesine ve mevcut müşterilerine promosyon sunarak onlarla iletişim ağını güçlendirebilir. Kişiselleştirme avantajını kullanarak müşterilere özel e-mail ulaştırabilirsiniz. Bunlara ek olarak e-mail pazarlama ile iletişim kanalını koruyabilirsiniz. Müşterilerinize anlık fırsat ve avantajlardan bahsederek geri bildirim alma imkanını yakalayabilirsiniz. Doğrudan pazarlama yöntemleri arasında oldukça sık kullanılan bu yöntem gelişen teknolojinin markalara sunduğu bir armağan olarak kabul edilmektedir.

Doğrudan Postalama:

Doğrudan pazarlama yöntemleri arasında doğrudan postalama günümüzde çok sık kullanılmasa da oldukça etkili bir yöntemdir. Markalar önceden belirlenmiş olan adreslere herhangi bir duyuru, hatırlatma notu, avantajlar hakkında bilgilendirme yazısı vb. gönderilmesine dayanmaktadır. En etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Çünkü daha kazançlı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Olumsuz yanı ise maliyetinin yüksek olmasıdır.

Katalog Pazarlama:

Katalog pazarlama doğrudan pazarlama yöntemleri arasında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Markaların müşterilerinin nazarında kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlama imkanı bulmalarını sağlayan iyi bir yöntemdir. Markalar, kendilerini rakiplerinden farklılaştırmak ve konumlandırmak için bu yöntemi kullanır. Markalar hazırladıkları kataloglar sayesinde hizmetlerini müşterilerine daha iyi anlatma şansını yakalamış olurlar. Markalar kataloglarını ister basılı ister dijital ortamda hazırlayabilirler. Gelişen teknoloji markaları daha çok dijital ortamda katalog hazırlamaya itmektedir. Bu durum katalogların daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır. Katalog hazırlamada dünyanın en iyilerinden biri olarak IKEA markası görülmektedir.

Tele Pazarlama Yöntemi:

Bir markanın mevcut ya da potansiyel müşterileri hakkında telefon bilgilerini toplaması ve ardından bu bilgileri iş promosyonu için kullanmasına dayanan bir yöntemdir. Bu yöntem doğrudan doğruya bir şekilde gerçekleşebileceği gibi bir kişi aracılığıyla da gerçekleşebilir. Ancak burada önemli nokta markanın doğrudan müşterilerle iletişim kurması huşuna dayandırılması gerektiğidir. Bir markanın doğrudan konuşmasına ve müşteriyi bir ürünü satın almaya ikna etmesini sağladığı için oldukça avantajlı görülmektedir. Ayrıca telefon üzerinden pazarlamanın gerçekleşmesi durumu oldukça düşük maliyet gerektirdiğinden kullanımı avantajlıdır.

Kiosk Yöntemi:

Doğrudan pazarlama yöntemleri arasında kiosk yöntemi yer alır. Kiosk, dokunmatik ekranlı ve hizmet amaçlı kullanılan elektronik terminallerdir. Müşterilerin kendi kendilerine bilgilere ulaşmalarını sağlamanın yanında dokunmatik ekran üzerinden işlemlerini yapmalarını da sağlar. Özellikle alışveriş marketlerinde ve büyük süpermarketlerde bu sistemlerle karşılaşmak mümkündür. İnteraktif uygulamalar içerdiğinden dolayı tüketicilerin güzel zaman geçirmesini ve onlara değişik önerilerin sunulmasına olanak sağlamada oldukça işe yaramaktadır. Son olarak marka ve tüketiciler açısından bakıldığında hız ve tasarruf sağlaması oldukça avantajlı görülür.

Doğrudan Satış Yöntemi:

Doğrudan pazarlama yöntemleri arasında doğrudan satış yöntemi bulunur. Doğrudan satış yöntemi bir markanın ürettiği ürün veya hizmeti müşterilere doğrudan sunduğu bir yöntemdir. Doğrudan satış yöntemi bir kişinin anlatması veya göstermesi aracılığıyla üretilen malın veya hizmetin müşterinin evinde, işyerinde veya tanıdığının evinde vb. yerlerde doğrudan satışının gerçekleşmesini ifade eder. Doğrudan satış yöntemi kimi kaynaklarda yüz yüze satış olarak da geçmektedir. Doğrudan satış yöntemi üretilen yüksek kaliteli ürün veya hizmetin kişisel ilişki bağlamında müşterilere ulaştırılarak satılmasını sağlar. Doğrudan satış yöntemi sosyal ortamlarda olabileceği gibi daha önceden günü ve saati belirlenmiş bir kişinin evinde de gerçekleşebilir. Doğrudan satış yöntemi en klasik yöntem olarak bilinir. Kısaca bu yöntemde amaç markanın bir satış görevlisi aracılığıyla müşteriye, üretilen bir ürün veya hizmeti satmasıdır.

doğrudan pazarlama nedir doğrudan pazarlama pazarlama iletişimi pazarlama e-mail marketing direkt pazarlama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Ve Ticaret Yöntemleri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ve Ticaret Yöntemleri

30 Eylül 2019
Doğru Seçim, Doğru Yönetim
İnsan Kaynakları

Doğru Seçim, Doğru Yönetim

10 Aralık 2014
Bütünleşik Pazarlama  Ve Marka
Marka Yönetimi

Bütünleşik Pazarlama Ve Marka

19 Temmuz 2020