Close
Mobil Menu Bars

İnovasyon Nedir?

30 Kasım 2019, 6700 defa okundu.
İnovasyon Nedir?
İnovasyon Nedir?

Türkçe’de yenilik, yenilikçilik anlamına gelen inovasyon uygulama alanı çok geniş olan, temelinde fayda sağlayıcı yaratıcı fikirlerin geliştirilip ticari olarak uygulanmasıdır. Bu yenilenme, çağın getirdiği imkânlar ile ihtiyaçları bir araya getirerek gerçekleştirilir. İnovasyon teknoloji çağında bireyden topluma kadar her alanda artan rekabet ortamıyla birlikte giderek önem kazanmıştır.

Dolayısıyla iş hayatında başarılı olmak isteyen her birey inovasyon ve yaratıcı düşünceyi kavramalı ve çalışma sistemini buna göre şekillendirmelidir. Her marka ve firma internet çağında tüm dünya ile rekabet halindedir ve bu sebeple sürekli yenilenmek, adapte olmak, inovasyonu kendisine ilke edinmek zorundadır. Aynı durum toplumsal yenilenme, ülke olarak kalkınmak için de geçerlidir. İnovasyonda hedef daha iyiye ulaşmak adına yapılan yeniliklerle somut gelişmeler elde etmektir. Her yenilik inovasyon olarak tanımlanabilir mi? Elbette hayır. O halde inovasyonun özellikleri; 

  • İnovasyon sürekliliğini olan bir sistemdir. Yani bir şirket kendini, ürün ya da hizmetini sürekli olarak yenilerse başarılı olabilir. Çağı yakalamak, çözüm üretmek ve daha iyisini yapabilmek için sürekli ve sistemli bir çalışma gerekir. 
  • İnovasyon yaratıcı bir fikirden ibaret değildir. Çıkış noktası bu olsa da, o fikri hayata geçirmek ve elde edilen somut değişimin de fayda sağlar hatta ticari bir gelir getirici özelliğinin olması gerekir. 
  • Ürün, hizmet, pazarlama hangi konuda inovasyon yaparsanız yapın ortaya çıkan sonuç gerçek bir değişim olmalıdır. Örneğin bir marka kendine ait elektrik süpürgesinde yaptığı yenilikle bir öncekine göre fark yaratacak ve kullanıcı açısından bir çözüm olacak şekilde olmalıdır. 
  • İnovasyon iyi bir analiz gerektirir ve bu analizlerin sonuçlarından ortaya çıkan yaratım sürecidir. 
  • İnovasyon çözüm odaklı bir sistemdir. 
  • İnovasyonun zincirleme bir etki hacmi vardır. Bilinçli yönetimle yapılan inovasyon çalışmaları tüketiciden işletmeye, bölgeye ve ülkeye geçen bir etki alanı oluşturur.

İnovasyon Günümüzde Neden Önemlidir?

Teknoloji ve internet çağının getirdiği yenilikleri ve değişen tüketici davranışlarını yakından takip etmeyen ve kendini yenilemeyen her sektör çağın gerisinde kalmaya mahkûmdur. Değişimin hızı yenilenmede sürekliliği, internetin hacmi de rekabetin her sektör için çok daha geniş bir alana yayılmasını sağlamıştır. E-ticaret çağı artık tüm ticaret anlayışlarını değiştirdiği için inovasyon kaçınılmazdır. Her sektör yeniçağda var olabilmek için öncelikle üretimden yönetime, insan kaynağından teknik donanımına kadar kendi bünyesini inovatif bir yapıya dönüştürmelidir. İnovasyon sürecine kendini adapte ettikten sonra fark yaratan, fayda sağlayan inovatif hizmet ya da ürünleriyle rekabet piyasasında kendine yer edinmelidir. 

Örneğin bir marketler zincirinin online platform üzerinden ürünlerini müşterilerinin evlerine ulaştırması hizmet açısından çözüm getiren bir inovasyon örneğidir. Aynı sektörde bulunan diğer zincir marketler bu çözüm odaklı değişimin gerisinde kalırsa varlığını ne kadar sürdürebilir? Gıda sektöründe son yıllarda tüketici tarafından fazlasıyla talep gören organik ürünleri ele alalım. Çağı yakalamak, müşteri beklentilerine cevap vermek için bir çikolata fabrikasının üreteceği organik çikolatalar rakipleri arasında öne çıkmasını, markasını farklı bir boyuta taşıması sağlar.

Üstelik bu değişim sadece kendi işletmesi açısından da fayda sağlamakla kalmaz. İnternetin tüm dünyayı bir araya getiren yapısı sayesinde ürünleri yurt dışı pazar payında da yer bulacak ve ülke açısından da katkı sağlayan bir büyüme olacaktır. İş hacminin büyümesi zamanla işletmenin de büyümesine bu durumda daha fazla insan için iş imkânına olanak sağlayarak toplum açısından da önemli bir katkı oluşturacaktır. İnovasyon sadece var olabilmek için bir gereklilik değil, aynı zamanda sağlayacağı geniş çaplı yararlar açısından da önemlidir. 

Başarılı Bir İnovasyon Süreci Nasıl Olmalıdır?

İnovasyon işletme ve tüketici için çift taraflı fayda sağladığı takdirde başarılı olur. Ürün ya da hizmetin bir sorunu ortadan kaldırıcı nitelikte veya daha iyi koşullara getirilmiş olması tüketici açısından beğenilmesini bu durumunda şirket için karlı bir dönüşüm olmasını sağlayacaktır. Bu başarıyı yakalayabilmek için inovasyon sürecinde müşteri davranışları önceliğiniz olmalıdır. Her şeyin su gibi aktığı internet çağında daha bilinçli, beklenti düzeyi daha yüksek bir tüketici kitlesi var. Sürekli değişim, yenilik arayışında olan ve her yeniliğini kolayca takip eden hedef kitlenizi iyi tanımak ve bu beklentileri düzenli olarak karşılayabilmek için tüm işletmenizin inovasyon uyumlu bir yapıya dönüşmesi gerekir. Her şey insanla başlar. Bu noktada yönetici kademeleri, insan kaynakları departmanı ve hatta üretimden pazarlamaya tüm çalışanlar kurumsal inovasyon konusunda bilinçlendirilmelidir.

Bu bilinçle yapılacak şirket iyileştirmeleri doğru donanımı kazanmanızı sağlayacak, oturan inovatif sistem beklentileri karşılayacak bir hızla çalışmaya başlayacaktır. İnovasyon sürecinde iyi bir takım çalışması önemlidir. Aynı zamanda özellikle ürün geliştirmede sabır gerektiren deneysel aşamaları vardır. Yenilikleri yakalamak, rakiplerin önüne geçmek için aceleci davranmamalı en nihai noktaya ulaşana kadar beklemelisiniz. Müşterileriniz ve müşteri adaylarınızın beklentilerini iyi analiz etmek, yenilikleri ve rakipleri sürekli takip ederek çıkan sonuçlara göre hareket etmek de başarılı bir inovasyon için gerekli en önemli adımlardan bir diğeridir. 

Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon Nasıl Birbirini Tamamlar? 

Yaratıcı düşünme yapılması hedeflenen yeniliklerle ilgili ortaya atılan ve geliştirilen fikirleri kapsar. İnovasyon yaratıcı fikirleri değerlendirip uygulamaya konulması ve ortaya somut bir şekilde sunulur hale gelme sürecidir. 
İnovasyonun öneminden bahsettik. Giderek daha fazla gereklilik haline gelen inovasyona adapte işletme sistemlerinde çalışanların da yaratıcı düşünme teknikleriyle kendini geliştirmesi ve inovasyona fikirleriyle destek vermesi kariyer açısından herkes için önemlidir.

Çağı yakalamak isteyen her çalışan ya da kariyer hedefleyen her birey kendini bu konuda geliştirmelidir. Yaratıcı düşünme için kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Elbette bu düşünerek ya da bireysel çabalarınızla oluşabilecek bir durum değildir. Yaratıcı düşünme tekniklerini öğrenrek bu konudaki yeteneklerinizi ortaya çıkarıp, hızlı bir şekilde inovasyon sistemine adapte olabilen başarılı bir çalışan olabilirsiniz. Zamandan ve paradan tasarrufla bu tekniklerle ve inovasyonla tanışmak için ücretsiz online eğitim modelinden faydalanabilirsiniz. 

Yaratıcı Düşünme Teknikleri ve İnovasyon Eğitimi

Enstitü’nün ücretsiz ve online olarak sunduğu Yaratıcı Düşünme Teknikleri ve İnovasyon Eğitimi bir işletme içerisinde personelden farklı departmanlardaki yönetici kadrosuna kadar herkesin yararlanabileceği tekniklerden oluşur. Kariyerine henüz başlamamış olan yeni mezunlar ya da üniversite öğrencileri için de iyi bir bakış açısı kazandıracak aynı zamanda özgeçmişlerinde etkileyici bir referans olacaktır.  
Bu eğitim kapsamında canlı dersler, ders notları ve tekrar izlemek izleyenler için ders videolarıyla;

  • Yaratıcı düşünme kavramını, beynin işleyiş yapısını, yeni fikirleri nasıl üretebileceğinizi etkili teknikler ile öğreneceksiniz. 
  • Yenilik ve yaratıcılık ilişkisini, bir fikri nasıl inovasyona dönüştürebileceğinizi anlayacaksınız. 
  • Yaratıcı düşünme ile ilgili her evre ve inovasyonun başarıdaki payı hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. 
  • İnovasyon nedir? Çeşitleri nelerdir? Örnekleriyle birlikte inovasyon sürecini kavrayacaksınız.

Eğitim sonunca yapılacak sınavda kazanacağınız başarı sertifika olarak özgeçmişinizde iyi bir referans olacağı gibi, iş hayatınızda ve kişisel gelişiminiz açısından kendinize yapmış olacağınız bu yatırımın karşılığını başarı olarak alabileceksiniz. Ayrıca şirket yöneticileri açısından bu online eğitim ile inovasyonu şirket yapınıza nasıl adapte edebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

Herkes yaratıcı düşünme yeteneğine sahip olabilir mi? 

Yetenekler teknikler ile geliştirildiğinde bir anlam kazanır. Kullanılmayan yetenek zamanla körelebilir. Yaratıcı düşünme de böyledir. Öğreneceğiniz teknikleri uygulamak bu konudaki yeteneğinizi ön plana çıkarır. 

Kişisel İnovasyon Nedir? 

Kişisel inovasyon bireylerin hem kişisel gelişimlerinde hem de sosyal, kültürel ve mesleki yaşamlarında kendilerini daha iyi noktalara getirmek için kendilerini yenilemeleri ve bunu düzenli olarak farkındalıkla yapmaları anlamına gelir. 

İnovasyon ile icat arasındaki fark nedir? 

İnovasyon icadın ticari bir ürün ya da hizmete dönüştürülmüş şeklidir. Her inovasyon bir icat değildir. Çünkü inovasyon var olan bir ürün ya da hizmetin iyileştirilmesi ve geliştirilmesini de kapsar. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!