Close
Mobil Menu Bars

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019, 1965 defa okundu.
E-Ticaret Yapmak Nedir?
E-Ticaret Yapmak Nedir?

E-ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e-ticaret nedir? Ne anlama geliyor? Kimler bu işi yapabilir? Dijital ticaret ile merak ettikleriniz bu detaylı yazımızda yer alacak. İlk önce ticaretin gelişim sürecini dinlemek ister misiniz? Günümüze kadar nasıl geldi ve hangi yollardan geçti? 

Ticaret; bir malın veya ürünlerin bir başka kişiye satış işlemidir. Kişiler, devletler yada şirketler arası yapılan alış veriş şeklinde de tanımlanabilir. Elbette eski dönemlerde şimdiki gibi para ile ödeme yoktu. İlk ticari girişimler takas yöntemiyle başladı. Yani insanlar bir ürün alabilmek için elinde var olan nesneyi takas ediyordu. Bu işlem ise, genellikle tavuk, fasulye, buğday vb. ürünlerle yapılıyordu.

Mesela sizin bir buğday ya da yumurtanız var fakat fasulyeye sahip değilsiniz. Fasulyeye sahip olan kişiyle aranızda değiş tokuş işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Düşününce insan ne kadar tuhaf gelmekte. Gerçi bu klişe gerçeği herkes duymuştur. Ancak düşündüğümüzde, paranın olmadığı bir tarihte böyle bir uygulama dönemin insanları için gayet doğal gelmiştir. 

Zaman geçtikçe takas işlemi yerini altın ya da değerli eşyalarla takasa bıraktı. Biraz daha yakın tarihe geldiğimiz de ise büyük ticaret işlemleri başladı. Kendi tarihimize baktığımızda ise, önemli ticari yollarından birine sahip olduğumuz gözüküyordu. Baharat yolu; dönemin en önemli ticari yollarından biri sayılıyordu. Buna ek olarak bir de İpek yolu yer alıyordu.

Ticaretin bu yollar üzerinden geçmesi Anadolu topraklarına da yaramıştı. Çünkü ticari yollar doğudan batıya Türkiye üzerinden geçmekteydi. Daha o yıllarda ülkemiz, ticaretin önemli merkezi haline gelmişti. Durum şimdi de pek farklı değil aslında. Konum olarak Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Türkiye, kritik bir ekonomi bölgesi olarak kabul edilmekte. Gel gelelim zamanın ekonomi ve alışveriş sistemine. Ticaret gelişiminde sizlerle kısa bir yolculuğa çıktık. Fakat o devirler kapandı artık devir onun devri; e-ticaret. 

E-Ticaret Yapmak Ne Demek?

E-ticaret; elektronik ticaret kelimesinin kısaltılmış ismidir. Tüm alışveriş işlemlerinin reel yollarla değil de dijital ortamda yapılmasına e ticaret denir. Elektronik ticaretin ana çıkış noktası 1998 - 2000 yıl olarak kabul edilmiştir. İnternetin gelişmesinin ardından yaşanan süreçte, firmalar başta olmak üzere birçok girişimci dijital pazara adım attı. Sıradan pazarlama taktikleri yerine sanal dünya üzerinden pazarlama fikri ortaya atıldı. İnsanların dijital ticaret yapması biraz zaman alsa da son dönemde kolay alışıldığı görüldü. 

ilk dijital ticaretin çıkış yılları 2000 senelerine dayandığını söylemiştik. O yıllarda yapılan bir araştırma da ilginç bir istatistik veriler karşımıza çıkıyor. Analiz şirketinin yaptığı araştırmaya göre, 2001 yılında Dünya genelinde e ticaret hacmi 65 milyar dolarmış. 2007 yılına gelindiğinde bu rakam neredeyse 4’e katlanıyor ve 233 milyar dolar seviyelerini görüyor. Tarihler 2018 ya da 2019 yılını gösterdiğinde ise bu rakam dudak uçuklatacak cinsten. 2 trilyon 500 milyar dolar olduğu veya olacağı söyleniyor. Rakama bakar mısınız? Nereden nereye. 2001 senesinde 65 milyar dolar ile başlayan serüven 17 senenin ardından 2 trilyon doların üzerine çıktığı tahmin ediliyor. Peki Türkiye bu hacmin neresinde? Bireysel olarak biz neresindeyiz? Bu kadar büyük bir pastadan Türkiye ve girişimciler olarak nasıl faydalanabiliriz?

Öncelikle Türkiye’nin verilerine bir göz atalım. E-ticaret, dünya genelinde hızlı bir yaptı. Fakat bu hızlı girişe Türkiye ilk yıllarda pek ayak uyduramadı. Yaşanan alt yapı sorunları ve sistemsel aksaklıkların yanında insanların internete tedirgin bakışı ilk seneleri cılız geçirmesine sebep oldu. Türkiye ile ilgili ilk sağlıklı veriler 2007 yılında geldi. BKM, o sene ülkemizde elektronik ticaretten yaklaşık 5 milyar tl alışveriş yaptığını duyurdu. 2009 yılında ise ticaret hacmi 10 milyar Türk Lirasına ulaştı. Fakat sonraları hızlı bir atağa kalkan türk fimaları ve girişimciler 2012 sonrasında pazarı büyüttü ve burada tüketiciler de sanal ortama alıştı. 2015 yılında yine BKM tarafından yapılan açıklama da ülkemizde e ticaret hacmi yüzde 35 büyüdü. 2016 yılına gelindiğinde ise boyutlar farlılaştı ve rakamlar 72 milyar tl seviyelerini gördü. Günümüzde ise bu rakamların 100 milyar Türk Lirasına ulaştığı tahmin ediliyor. 

E-Ticaret Yapmak İçin Strateji Gerek

İkinci ve üçüncü soruya burada başlayacak olursak; artık aklınıza gelen tüm fimalar internet üzerinden satış gerçekleştiriyor. Arabadan tutunda beyaz eşya, elektronik aletler, giyim, yiyecek, eve kadar her türlü ihtiyacı satın almak mümkün. Fakat bu büyük pazar da yer almak artık kolay değil. Daha önceden alt yapsını oluşturmuş firmalar, sanal dünyayı neredeyse mesken tutmuş vaziyette. E-ticaret siteleri bu kadar yaygın olmuşken sizlerde birer site kurarak bu pazarda yer almak istiyorsunuz. Ancak konuyla alakalı pek bir bilginiz yok. Üzülmeyin ve endişeye kapılmayın. Enstitü yanınızda. E-ticaret sitesi kurmak, alacağınız eğitimlerle kolay olacaktır. 

E-ticaret yapmak isteyenler için en önemli püf nokta, iyi bir pazarlama stratejisi belirlemek olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise satılacak ürün. Mesela belirli periyotlarda yapılan analizlere göre, bebek bezi satışı e ticaret siteleri üzerinden oldukça çok yapılmaktadır. Kış dönemi araba lastiği de tercih edilenler arasındadır. Elbette e ticaret sitelerinde sadece bunlar satılmıyor, örnek vermek istedik. Yaptığınız işin piyasası ve rekabetçi oluşu, sizlerin kıstas alacağı konudur. Gerçekten bir pazar var. Bu pasta da herkesin payı da olabilir. İyi analiz yapıp kullanıcı ve müşteri odaklı düşünerek hareket edilmelidir. Ayrıca bu işlerde sabır ve istikrar da oldukça önemlidir. İster büyük firma olun, ister küçük ölçekli bir firma olun ya da yen bir girişimci olun. E ticaret siteleri için herkes yer bulabilir. 

Dijital pazarlama için eğitim almak da sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Verimli bir eğitim programı ile neler yapılması gerektiğini, pazar da nasıl bir farkındalık oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Farklı sektörlerden örnekler verilerek izlenilmesi gereken yollar kafanızda oluşacaktır. Ayrıca eğitimin online olması kolayınıza gelecektir. Canlı derslerle birlikte eğitim veren uzmanlarımıza da sorular yönetebileceksiniz. 

E-ticaret eğitim sonrasında sertifika alabiliyor muyum?

Bütün Enstitü programlarında olduğu gibi e ticaret eğitmende de sertifika alma imkanı mevcut. Sertifika, başarı sertifikasıdır. Katılım belgesi ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. 

Alığım eğitim ne kadar süre kullanabiliyorum?

Aldığınız eğitimi, tam bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Aldığınız günden itibaren geçerli olacak olan eğitimi 365 gün, internetin olduğu her yerde kullanabilirsiniz. Aklınıza takılan veya unuttuğunuz bir konuyu yeniden izleyerek pekiştirebilirsiniz. 

Canlı dersleri nasıl takip edebilirim?

E-ticaret eğitimi için üye olduktan sonra, sistemden kolaylıkla canlı ders programlarını görebilirsiniz. Kayıt olduktan sonra bir sene içinde en fazla canlı derslere 1 katılım hakkına sahipsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!