AnasayfaBlogE-Ticaret Yapmak Nedir?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019
E ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e ticaret nedir? Ne anlama geliyor

E-ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e-ticaret nedir? Ne anlama geliyor? Kimler bu işi yapabilir? Dijital ticaret ile merak ettikleriniz bu detaylı yazımızda yer alacak. İlk önce ticaretin gelişim sürecini dinlemek ister misiniz? Günümüze kadar nasıl geldi ve hangi yollardan geçti? 

Ticaret, bir malın veya ürünün başka bir kişiye satılması işlemidir. İnsanların belirli mal ve hizmetlerin üretiminde uzmanlaşmasını sağladığı için ekonominin önemli bir parçasıdır. Ticaret ayrıca insanların kendi üretemeyecekleri malları elde etmelerini sağlar. Örneğin, soğuk bir iklimde yaşayan biri, meyve ve sebze elde etmek için sıcak bir iklimde yaşayan biriyle ticaret yapabilir. Ticaret, fikirleri ve kültürü yaymak için de kullanılabilir. Örneğin, matbaanın Avrupa'ya yayılması kısmen ticaretten kaynaklanıyordu. Ticaret, insanlık tarihinin önemli bir parçası olmuştur ve küresel ekonomide hayati bir rol oynamaya devam etmektedir.

Kişiler, devletler yada şirketler arası yapılan alış veriş şeklinde de tanımlanabilir. Elbette eski dönemlerde şimdiki gibi para ile ödeme yoktu. İlk ticari girişimler takas yöntemiyle başladı. Yani insanlar bir ürün alabilmek için elinde var olan nesneyi takas ediyordu. Bu işlem ise, genellikle tavuk, fasulye, buğday vb. ürünlerle yapılıyordu.

Mesela sizin bir buğday ya da yumurtanız var fakat fasulyeye sahip değilsiniz. Fasulyeye sahip olan kişiyle aranızda değiş tokuş işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Düşününce insan ne kadar tuhaf gelmekte. Gerçi bu klişe gerçeği herkes duymuştur. Ancak düşündüğümüzde, paranın olmadığı bir tarihte böyle bir uygulama dönemin insanları için gayet doğal gelmiştir. 

Zaman geçtikçe takas işlemi yerini altın ya da değerli eşyalarla takasa bıraktı. Biraz daha yakın tarihe geldiğimiz de ise büyük ticaret işlemleri başladı. Kendi tarihimize baktığımızda ise, önemli ticari yollarından birine sahip olduğumuz gözüküyordu. Baharat yolu; dönemin en önemli ticari yollarından biri sayılıyordu. Buna ek olarak bir de İpek yolu yer alıyordu.

Ticaretin bu yollar üzerinden geçmesi Anadolu topraklarına da yaramıştı. Çünkü ticari yollar doğudan batıya Türkiye üzerinden geçmekteydi. Daha o yıllarda ülkemiz, ticaretin önemli merkezi haline gelmişti. Durum şimdi de pek farklı değil aslında. Konum olarak Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Türkiye, kritik bir ekonomi bölgesi olarak kabul edilmekte. Gel gelelim zamanın ekonomi ve alışveriş sistemine. Ticaret gelişiminde sizlerle kısa bir yolculuğa çıktık. Fakat o devirler kapandı artık devir onun devri; e-ticaret. 

E-Ticaret Yapmak Ne Demek?

E-ticaret, elektronik ticaretin kısaltmasıdır. Tüm alışveriş işlemlerinin gerçek yollarla değil, dijital ortamda yapılmasına e-ticaret denir. Elektronik ticaretin temel çıkış noktası 1998 – 2000 yılları olarak kabul edilmiştir. İnternetin gelişmesinden sonra yaşanan süreçte, şirketler başta olmak üzere birçok girişimci dijital pazara adım attı. Sıradan pazarlama taktikleri yerine sanal dünya üzerinden pazarlama fikri ortaya atıldı. İnsanların güvenli bir şekilde dijital alışveriş yapması biraz zaman alsa da hız ve kolaylık açısından önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle son yıllarda mobil teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte e-ticaret daha da yaygınlaşmıştır. Birçok küçük işletme daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak ve dijital pazarlama araçlarından yararlanmak için e-ticaret modeline geçmiştir. E-ticaretin birçok faydası olmakla birlikte, veri güvenliği ve kişisel etkileşim eksikliği gibi daha başarılı olması için ele alınması gereken bazı zorlukları da beraberinde getiriyor.

ilk dijital ticaretin çıkış yılları 2000 senelerine dayandığını söylemiştik. O yıllarda yapılan bir araştırma da ilginç bir istatistik veriler karşımıza çıkıyor. Analiz şirketinin yaptığı araştırmaya göre, 2001 yılında Dünya genelinde e ticaret hacmi 65 milyar dolarmış. 2007 yılına gelindiğinde bu rakam neredeyse 4’e katlanıyor ve 233 milyar dolar seviyelerini görüyor. Tarihler 2018 ya da 2019 yılını gösterdiğinde ise bu rakam dudak uçuklatacak cinsten. 2 trilyon 500 milyar dolar olduğu veya olacağı söyleniyor. Rakama bakar mısınız? Nereden nereye. 2001 senesinde 65 milyar dolar ile başlayan serüven 17 senenin ardından 2 trilyon doların üzerine çıktığı tahmin ediliyor. Peki Türkiye bu hacmin neresinde? Bireysel olarak biz neresindeyiz? Bu kadar büyük bir pastadan Türkiye ve girişimciler olarak nasıl faydalanabiliriz?

Öncelikle Türkiye’nin verilerine bir göz atalım. E-ticaret, dünya genelinde hızlı bir giriş yaptı. Fakat bu hızlı girişe Türkiye ilk yıllarda pek ayak uyduramadı. Yaşanan alt yapı sorunları ve sistemsel aksaklıkların yanında insanların internete tedirgin bakışı ilk seneleri cılız geçirmesine sebep oldu. Türkiye ile ilgili ilk sağlıklı veriler 2007 yılında geldi. BKM, o sene ülkemizde elektronik ticaretten yaklaşık 5 milyar tl alışveriş yaptığını duyurdu. 2009 yılında ise ticaret hacmi 10 milyar Türk Lirasına ulaştı. Fakat sonraları hızlı bir atağa kalkan türk fimaları ve girişimciler 2012 sonrasında pazarı büyüttü ve burada tüketiciler de sanal ortama alıştı. 2015 yılında yine BKM tarafından yapılan açıklama da ülkemizde e ticaret hacmi yüzde 35 büyüdü. 2016 yılına gelindiğinde ise boyutlar farlılaştı ve rakamlar 72 milyar tl seviyelerini gördü. Günümüzde ise bu rakamların 100 milyar Türk Lirasına ulaştığı tahmin ediliyor. 

E-Ticaret Yapmak İçin Strateji Gerek

İkinci ve üçüncü soruya burada başlayacak olursak; artık aklınıza gelen tüm fimalar internet üzerinden satış gerçekleştiriyor. Arabadan tutunda beyaz eşya, elektronik aletler, giyim, yiyecek, eve kadar her türlü ihtiyacı satın almak mümkün. Fakat bu büyük pazar da yer almak artık kolay değil. Daha önceden alt yapsını oluşturmuş firmalar, sanal dünyayı neredeyse mesken tutmuş vaziyette. E-ticaret siteleri bu kadar yaygın olmuşken sizlerde birer site kurarak bu pazarda yer almak istiyorsunuz. Ancak konuyla alakalı pek bir bilginiz yok. Üzülmeyin ve endişeye kapılmayın. Enstitü yanınızda. E-ticaret sitesi kurmak, alacağınız eğitimlerle kolay olacaktır. 

E-ticaret yapmak isteyenler için en önemli püf nokta, iyi bir pazarlama stratejisi belirlemek olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise satılacak ürün. Mesela belirli periyotlarda yapılan analizlere göre, bebek bezi satışı e ticaret siteleri üzerinden oldukça çok yapılmaktadır. Kış dönemi araba lastiği de tercih edilenler arasındadır. Elbette e ticaret sitelerinde sadece bunlar satılmıyor, örnek vermek istedik.

Yaptığınız işin piyasası ve rekabetçi oluşu, sizlerin kıstas alacağı konudur. Gerçekten bir pazar var. Bu pasta da herkesin payı da olabilir. İyi analiz yapıp kullanıcı ve müşteri odaklı düşünerek hareket edilmelidir. Ayrıca bu işlerde sabır ve istikrar da oldukça önemlidir. İster büyük firma olun, ister küçük ölçekli bir firma olun ya da yen bir girişimci olun. E ticaret siteleri için herkes yer bulabilir. 

Dijital pazarlama için eğitim almak da sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Verimli bir eğitim programı ile neler yapılması gerektiğini, pazar da nasıl bir farkındalık oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Farklı sektörlerden örnekler verilerek izlenilmesi gereken yollar kafanızda oluşacaktır. Ayrıca eğitimin online olması kolayınıza gelecektir. Canlı derslerle birlikte eğitim veren uzmanlarımıza da sorular yönetebileceksiniz. 

eticareteticaret eğitimieticaret nedireticaret sitelerie ticaret sitesi e ticaret yapmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E ticaret sayesinde uyurken bile para kazanmak mümkün. Peki ama nasıl? E ticaret eğitimi ile e ticareti öğrenebilir, kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ve Sosyal Medya Etkisi

16 Eylül 2019
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat