AnasayfaOnline EğitimlerSatış ve Pazarlama Eğitimleri

Satış ve Pazarlama Eğitimleri

Satış alanında uzmanlaşmak veya satış kariyeri hedefleyenler için birbirinden farklı onlarca eğitimimiz var. Kendinize en uygun eğitimi seçin ve başlayın.

Gelişen yeni dünya beraberinde pek çok yeni oluşum ile karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki gün geçtikçe genişleyen pazar imkanları, uluslararası pazarlama ağındaki istikrarlı büyüme, pazarlama alanında eskisine nazaran daha fazla uzmanlık gerektiren oluşumlara iyi bir örnek oluşturuyor. Bir firmanın ticari faaliyetlerini istediği ölçülerde sürdürebilmesi için ürettiği ürün veya hizmetleri satabilmesi gerekmektedir. Firmalar ve markaların pazarlama sektöründe çalışacak alanında uzmanlaşmış pazarlama personeline ihtiyaçları günden güne çoğalmaktadır. Geçmişte ne pahasına olursa olsun satmalıyım anlayışı, yerini müşteri memnuniyeti sağlamaya bırakmıştır.

Pazarlama personellerinin müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için klasik anlayıştan uzak, yeni pazarlama teknikleri konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Pazarlama eğitimi alan pek çok sayıda personel, eğitimin kazandırdıkları yetenekler sayesinde sektörlerinde diğer pazarlama personellerinin bir adım önüne geçmeyi başarmaktalar. Enstitü aracılığı ile online alabileceğiniz pazarlama iletişimi eğitimi sizi bir adım ileri taşımaya yardımcı olacaktır. Pazarlama eğitimi hangi yetenekleri kazandırır, birlikte inceleyelim.

 • Yaratıcılık; hedef kitlenin ilgisini çekmeniz gerekir. En iyi ürünü veya hizmeti sunduğunuza karşı tarafı yaratıcılık yeteneğiniz ile inandırabilirsiniz. En iyi ürünü veya hizmetli ile karşılaştığını düşünen müşteri, satışa doğru yönelecektir.

 • Merak; pazarlamada insan odaklı çalışırsınız. İnsanı anlayabilmek için meraklı olmanız gerekir. Pazarlama eğitimi sürekli olarak değişim gösteren tüketici davranışlarını sorgulamanızı ve nedenlerini araştırmanızı sağlar. Değişen tüketici tutumlarına göre, sizlerde yeni yol haritaları belirmeyi geliştirirsiniz.

 • Data okumak; yeni nesil pazarlama personelinin en büyük şanslarından biri “big data” kullanmalarıdır. Veriyi doğru okuma yeteneği sayesinde tüketiciye daha rahat ulaşabilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.

 • Duygusal bağ kurmak; zihnimiz gerçeği, kurduğumuz duygusal bağ ile anımsıyor. Pazarlama eğitimi veya pazarlama kursu sayesinde, duyguyu doğru bir şekilde aktarmayı öğrenir, marka ile tüketici arasında kalıcı olan duygusal bir bağ kurarsınız.

 • Kültürel bağ kurmak; global markaların, çok fazla ülke ile iş yapıyor olması, her ülkenin kültürü ile ilişki kurulmasını gerektirir. Pazarlama kursu sayesinde, ortak kültürel değerleri evrensel mesajlara dönüştürmek için yardım almış olursunuz. Aynı duyguları herkese geçirmeyi başarırsınız.

 • Tutarlı olmak; müşteri üzerinde hep aynı hissi uyandırmayı başararak, süreklilik sağlama yeteneğini edinirsiniz.

 • Doğa bilincine sahip olmak; ekosistemi tehdit altında bırakmayan, doğa dostu ürün ve hizmetleri özümsemeyi öğrenir ve karşınızdaki tüketiciye bilincinizi yansıtabilirsiniz.

 • Hümanist olmak; pazarlamanın asıl amacı haline gelen müşteri memnuniyeti, insanların daha mutlu yaşamasını hedefler. Kişilerin hangi ürün ve hizmet ile mutlu olacağını tespit yeteneği kazanırsınız. İstediği ürün ve hizmetin hızlı algılanması müşteriyi memnun edecektir.

 • Network; iyi ve yoğun bağlantıları olan kişiler az zamanda çok iş bitirebilirler. Networklerini iyi kullanabilen yeni nesil pazarlama personelleri, daha kısa zaman ve daha az emekle hedeflerine ulaşırlar. Pazarlama eğitimi sırasında kazanılan pazarlama yönetimi bilgisi iyi bir network oluşturma yeteneğini ve çevre ile etkileşim halinde olma yeteneğini kazanmanızı sağlar.

 • Umut dağıtmak; yeni nesil pazarlamacılar aldıkları pazarlama eğitimi veya kurslar sayesinde umut dağıtmayı öğrenirler. Tüketiciyi iyi anladıklarını ve firmasını iyi özümsediğini doğru bir şekilde anlatıp, onlara en doğru cevap ile hizmet vereceklerini vadederler.

Pazarlama Eğitimi Alması Gerekenler Kimlerdir?

Satış ve pazarlama eğitimleri almak isteyen birçok kişinin amacı kendini geliştirmektir. Alınan eğitimlerin kazanımları yeni iş kapılarının aralanması için yardımcı olur. Pazarlama eğitimi alması gerekenler kimlerdir, inceleyelim.

 • Satış ve pazarlama alanında iş hayatına atılmayı hedefleyen öğrenciler veya yeni mezunlar.

 • Firmaların satış ve pazarlama bölümlerinde çalışmak isteyenler.

 • Kariyerini satış ve pazarlama alanında sürdürmeye karar veren bireyler.

 • Pazarlama bölümünde çalışan, kendindeki eksikleri fark ederek geliştirmek isteyenler.

 • Pazarlama uzmanlık belgesine, pazarlaman uzmanlık sertifikasına ihtiyacı olanlar.

 • Satış ve pazarlama departmanında çalışan orta düzey yöneticiler ve personeller.

 • Pazarlama alanında kariyer hedefi olanlar.

Satış ve Pazarlama Personelinin Görevleri Nelerdir?

Satış ve pazarlama personeli, yeni müşteri kazanımı, mevcut müşterinin devamlılığı, ürün ve hizmetlerin tanıtımı, pazar payının büyütülmesi, müşteri ilişkileri ve firma temsilciliği aşamalarını takip eden, yöneten kişilerdir. Büyüme hedefi olan, karlılığını arttırmak isteyen firmaların pek çoğu satış ve pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyarlar. Satış ve pazarlama departmanında çalışmaya başlayan kişiler, kurumun hedeflerini gerçekleştirmek için çalışır. Pazarlama eğitimi, satış eğitimi almış olmaları önemlidir. Kurumsal hedeflerine ulaşmaya çalışırken kendi kariyerlerinde de ilerleyebilirler. İnsan ilişkilerinde başarı sahibi, ikna kabiliyeti olan, sorumluluk sahibi, dış görünüşe önem veren personeller firmalar için değerlidir. Pek çok sektörde çalışma alanı olan pazarlama personeli, ofis içinde aynı zamanda ofis dışında da çalışabilir. Tanıtım ile alakalı çalışanlar, yarım gün çalışabilme imkanına sahiptir. Hepsinin ortak hedefi müşteri memnuniyetini üst düzeyde sağlayarak hizmet sunmaktır.

Satış Personellerinin Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Satış ve pazarlama süreci, bir bütün olarak çalıştığında başarılı sonuçlara ulaşılır. Başarılı olma yolunda gözden kaçırılan durumlardan biri her şeyi pazarlama personelinin yapamayacağıdır. Satış personellerinin, pazarlama çalışma alanı hakkında bilgi sahibi olması, olumlu bir adım atmak için gereklidir.

 • Bir ürünü satın almadan önce soruları olan müşteri tüm cevapları alabilecek donanımda pazarlama personeli ile çalışmak ister. Pazarlama personelinin tutumu müşteriyi satışa doğru yönlendirir.

 • Gelişen teknoloji, dijital platformlarda da pazarlama süreçleri başlatmıştır.  İnsanlar ürün veya hizmet satın almadan önce, pazarlama yöntemleri ile karşılaşırlar. Bu durum duygusal alıma zorlar. Pazarlamanın en önemli kısmı ürünün veya hizmetin müşteride satın alma duygusu yaratmasıdır. Dijital pazarlama eğitimi alan personeller, dijital ortamlarda da pazarlamayı, aynı bağları kurarak, başarı ile yürütür.

 • Her markanın kendine has bir hikayesi olur, bu hikayenin güzel anlatılması, çoğunlukla pazarlama kampanyaları ile mümkün olmaktadır. Marka hikayelerinin doğru anlatıldığını hissetmek, müşterileri satın almaya doğru yönlendirir.

 • Müşteriye olan doğru yaklaşım şekli ikna etme konusunda en etkili yöntemlerden biridir. Müşteriyi iyi analiz etmiş bir pazarlama personeli, ona uygun satış yöntemini hızlıca belirler ve satışa yönlendirir.

 • Müşterinin ürünü almadan önce markayı bilmesi, sevmesi ve güvenmesi gerekir. Pazarlama bu konularda çok etkilidir.

 • Doğru iletişim kurarak, müşteriyi anlayabilen pazarlama personeli, müşteriye satın alma için cesaret vermiş olur.

 • Pazarlama ve satış birbirini tamamlar. Pazarlama personelinin emekleri olmadan, satış yapıp, başarıya ulaşmak çok zordur. Firmanın ve markanın büyümesi ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için satış elamanları belli bir noktaya kadar fayda sağlayabilir. Pazarlama ile birlikte yürüyen satış bölümü, başarıya ulaşmakta zorlanmayacaktır. 

Satış ve Pazarlama Kursları

Eğitim ve öğrenme isteğine olanak sağlamak isteyen İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz ve uzaktan eğitim imkanı sağlıyor.

Özellikle satış ve pazarlama hakkında alınacak sertifikalar ve dersler iş hayatınızda sizi bir adım öne taşıyacaktır. Böyle önemli, geniş bir alana sahip ve kritik konularda ne kadar bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu göstermek sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

sertifika kodu alıp bunu CV’nize ekleyebilir ya da belirli bir ücret karşılığı soğuk damgalı ve onaylı bir belge ile elinizde bulundurabilirsiniz.

Satış ve Pazarlama Eğitimleri Nelerdir?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu alanda özel olarak satış ve pazarlama teknikleri, sosyal medya uzmanlığı, zor müşterilerle başa çıkma yöntemleri gibi birçok online ders imkanları sunmaktadır. Satış ve pazarlama alanı oldukça geniş iş imkanları sunmaktadır. Bundan dolayı da alınabilecek ders seçeneği fazladır. İş sahibiyseniz çalışanlarınızın eksik olduğu konularda bu online eğitimlerden yararlanmalarını isteyebilirsiniz. Evde, iş yerinde, dışarıda otururken öğrenilen bir bilgi akışı olduğu için bu eğitimi almak herkes için avantaj sağlamaktadır.

Üniversite sertifika programları sayesinde üniversitesi mezunu sayısında bir artış yaşandı. Eskiden üniversiteden mezun olmak yeterliyken şimdi bu durumu pekiştirmeli ve kendinizi geliştirdiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı birçok eğitime katılmak, CV’nizi genişletmek, geliştirmek için İstanbul İşletme Enstitüsü sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Satış ve Pazarlama Eğitimleri

Uzun yılların tecrübelerini İstanbul İşletme Enstitüsü sizlerle paylaşıyor. Dersler her biri alanında deneyimli, profesyonel ve uzman eğitmenler ile gerçekleşmektedir. Programlar iki haftada bir başlatılmaktadır. Aynı anda iki programa kayıt olabilme hakkına sahipsiniz, bu programları bitirdikten sonra yeni programlara kayıt olabilirsiniz. Bu sayede satış ve pazarlama eğitimleri için bir yerlere gidip gelmeniz gerekmeden uzaktan eğitim alabilirsiniz. Bu eğitimler bittikten sonra da birçok farklı alandaki eğitimlere katılma şansınız oluyor.

Bu sistemdeki ders veren eğitmenler gönüllü olarak hizmet vermektedirler. Tüm imkanlar birleştiğinde online eğitimin ücretsiz olmasını sağlamaktadır. Online eğitimin dışında Sertifika Programları da verilmektedir. Sertifika programları örgün eğitim olarak verilmektedir, bu nedenden dolayı ücretlidir. Tüm eğitim programları hakkında daha detaylı bir bilgi için İstanbul İşletme Enstitüsü ile iletişime geçebilirsiniz.

Satış uzmanlarının katılması gereken eğitimler

Satış Yönetimi Eğitimi

Enstitü'de satış eğitimleri başlığı altında olan bu eğitim tam anlamıyla satışa hazırlık, satış ve satış sonrası süreci içeriyor. Müşteri tanıma, cinsiyetlere göre satış için müşteri özellikleri, ihtiyaç ortaya çıkarma ve en bilinen tabir olan satış kapama üzerine hazırlanmış dolu dolu 5 saatten oluşan bir program Satış Yönetimi Eğitimi. Bu konuyla ilgili eğitmenimizle satışta başarının sırrı üzerine çok keyifli ve tüyolarla dolu bir youtube yayını da gerçekleştirdik. Satış Planlama ve Yönetme Adımlarını merak edenler için "Satışta Başarının Sırrı Nedir?" video blog linkini ekliyoruz./4

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri

Satış uzmanları diğer meslek birimlerine göre zor müşterileri sever. Çünkü zor müşteri tipleri tepkileriyle hangi alanda ikna edilmek istediklerini farkında olmadan belli ederler. Bu da satış uzmanlarının işini kolaylaştırır. Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri eğitiminde de gerçek zor müşteri kimdiri tanımış oluyorsunuz. Zor Müşteri Olmaya İten Nedenler, Müşteriye yaklaşım, taktiksel iletişim süreci ve çözüm süreçleriyle dolu olan bir eğitim programı. Eğer müşteri profillerini daha derinden tanımak istiyorsanız ve işe yarayan taktikler almak istiyorsanız bu eğitime de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tüketici Davranışları ve Satın Alma

Değişen satın alma alışkanlıklarını çok iyi biliyor olmanız lazım. Trendler neler? İnsanlar neyi, neden satın alıyor? Satın alırken nasıl karar veriyorlar? Bir satış uzmanın sadece satış taktiklerini değil aynı zamanda aynanın diğer tarafına geçerek satın alma nedenlerini de bilmesi gerekir. Tüketici Davranışlarını Etkileyen Unsurlar, Tüketiciden Müşteriye Dönüşüm ve Müşteri Tipleri Ve Müşteri Renkleri konu başlıklarıyla birlikte daha fazlasının anlatıldığı Tüketici Davranışları ve Satın Alma eğitimi de satış eğitimleri arasında yer almakta ve satış uzmanlarının dikkatini çekmektedir.

Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili

Olmazsa olmaz eğitimlerden bir tanesi de beden dili eğitimidir. Sizin kendi beden diliniz de çok çok önemli elbette. Bir müşteri ziyaretinde nasıl tokalaşmanız gerektiğinden, karşı tarafın oturuşuna kadar dikkat edeceğiniz ve müşteriden alacağınız beden dilindeki sinyallerden doğru adımları atmanızı sağlayacak bir eğitim. İçeriği elbette satış uzmanlarına özel değil. Genel bir iletişim eğitimi. Ancak analitik zekaya sahip satış uzmanları bu Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili kendilerine fayda sağlayacak çok fazla doneyi tespit edeceklerine eminiz. 

İkna Teknikleri Eğitimi

Ve bir satış uzmanının en belirgin özelliği yüksek ikna ve ifade yeteneğine sahip olmasıdır. İkna Teknikleri Eğitimi portfolyonuz da muhakkak olması gereken eğitimlerden bir diğeri. Satışın başarılı şekilde ilerlemesi ve istediğiniz sonuca ulaşmak için müşteriye doğru yaklaşım tekniklerini bilmeniz gerekir. İtirazları tanımayan, nedenini bilmeyen kişiler henüz satışta uzmanlaşmamış kişilerdir. Çünkü itirazlar satışın başladığına dair sinyallerdir. Elbette gerçek itiraz ve sahte itirazları da ayırmak burada çok önemli.

Bu eğitimde Önyargı Tuzakları ve Arınma Yolları, Dil ve Entelektüel Sermaye İknada Nasıl Kullanılır? İknada Asla Kullanılmayacak Sözcükler Nelerdir? ve İkna Geri Teperse Ne Yapmalıyım? gibi sorulara ve daha fazlasına cevap bulacaksınız. Türklere Özel İknanın 7 Özelliği de ekstrası diyebiliriz. İkna, algı yönetmektedir.

Telefonda Etkili İletişim Eğitimi

Satışın birçok alanı var. Tele-satış, saha satış, ofis satışı, soğuk satış vb. Müşterilerinizle sık sık telefonda konuşmak durumunda kalacaksınız, kalıyorsunuz da. Çoğu zaman çağrı merkezi eğitimi gibi algılansa da eğitimin içeriğini tamamen telefonla doğru iletişim üzerine gerçekleştirildi ve birçok sektörün işine yarayacak, fayda sağlayacak şekilde tasarlandı. Bu eğitimde müşteriyi uzaklaştıran etmenlerden, telefonda iknanın psikolojisine, not alma süreçlerinden, bekletme kurallarına kadar birçok unsurdan bahsediliyor.

İş Hayatında Yazışma Teknikleri

Sadece telefonlaşarak mı müşterilerinizle iletişim kuracaksınız? Elbette hayır! Gerek e-posta, gerekse mesaj veya whatsApp yoluyla müşterilerinize bilgilendirmeler yapacaksınız. Doğru yazışma teknikleri, müşteri randevuları ve davetleri, yanıt gelmeyen yazışmalarda yanıt beklediğini hatırlatma mailleri, resmi yazışma teknikleri gibi hem iş hayatınızda hem günlük hayatınızda işe yarayacak bilgiler İş Hayatında Yazışma Teknikleri eğitimi içeriğinde mevcut.

Churn ve Müşteri Elde Tutma Yönetimi

"Her giden geri döner mi bilemeyiz ama giden kişi müşteri ise, geri dönmesi oldukça zor olabilir. Üstelik yeni bir müşteri edinmek, eldekini tutmaktan daha güçtür.’’ diyor dersin eğitmeni. Satış uzmanları müşteri portföyü oluşturmayı ve bu portföyündeki kişilerin ihtiyaçlarını bildiği içinde nokta atışlı satışlar yapmayı sever. Hatta bu müşteri portföyü kötü günler için dahi elinin altında hep durur. Çünkü hangi müşterisinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu, satın alma sürecini ve rengini bilir. Ve elbette bu müşterileri kaybetmemek içinde ekstra özen ve çaba sarf etmelidir.

İşte sizde bir satış uzmanı olarak Churn ve Müşteri Elde Tutma Yönetimi eğitimindeki bilgilerle müşteri portföyünüzü sağlama alabilirsiniz. Eğitimde Müşteri Odaklı Yaklaşım, Uzun Dönemli Müşteri Tutma İçin Öneriler, Başarılı Müşteri Deneyimi İçin 17 Yol ve Churn Azaltma Stratejileri gibi bir çok başlıkta müşteriyi geri döndürme ve elde tutma yöntemlerini bulabilirsiniz.

Pazarlama İletişimi Eğitimi

Günümüzde artık satış ve pazarlama birimleri bir ilerliyor. Üretici, satıcı ve alıcı arasındaki iletişim sürecinin doğru yönetilmesi çok önemli. Eğer çalıştığınız firmanın hangi pazarda aktif olduğunu, nasıl bir müşteri portföyü oluşturmanız gerektiğini öğrenmek ve burada ki iletişimin sağlıklı hale gelmesini istiyorsanız Pazarlama İletişimi Eğitimine de muhakkak göz atmalısınız 

Dijital Pazarlama Eğitimi

Geleneksel satış ve pazarlama taktiklerinin üzerine artık dijital çağ dönemine uygun teknikleri öğrenmek istiyorsanız Dijital Pazarlama Eğitimi doğru adres olacak. Dijital pazarlama kavramları ve kullanılan terimleri üzerine yazılı kaynak paylaşılan eğitime 2 nedenle katılabilirsiniz. 1. Günü yakalamak, 2. Dijital ortamda uygulanan sanal satış taktiklerinden kendinize pay çıkarmak. Çünkü sizde iyi biliyorsunuz ki insanlar artık internet üzerinden alış verişi daha sık yapıyorlar.

Nöropazarlama Eğitimi

Tüketici davranışlarını daha da bilimsel şekilde incelemek, müşterinin beynindeki satın alma düğmesine basmak istiyorsanız Nöropazarlama Eğitimi tam da aradığınız bir eğitim demektedir. Karar verme sürecinin psikolojik olduğunu ve satış uzmanlarının insan beyninin bu süreçte nasıl çalıştığını bilmesi önemli. Bu eğitim sizi diğer satış rakiplerinden bir adım öne götürecektir.

Devamını göster

Sık Sorulanlar ve Merak Edilenler