AnasayfaBlogMarka Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Marka Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

10 Haziran 2021
Marka Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

İletişim alanının en kazançlı mesleklerinden biri marka danışmanlığıdır. İşletme markasına ya da bir markaya sahip işletmeye danışmanlık hizmeti veren marka danışmanı, marka yönetiminde en yetkili kişilerden biridir. Ayrıca marka danışmanı yalnızca işletmelere danışmanlık vermez. Kişisel marka danışmanlığına bağlı olarak kişilere de danışmanlık hizmeti sunar. 

Marka danışmanlığı mesleği, uzmanlık gerektiren bir iştir. Danışmanlık hizmetinin ve marka yönetim aşamalarının genişliğinden dolayı belli konularda uzmanlık gerektiren bilgilere sahip bir marka danışmanından yararlanılır. Marka danışmanı; pazarlama iletişimi, marka yönetimi, halkla ilişkiler ve iletişim alanında bilgisine bilgi katan kişidir. Bu bakımdan meslek, deneyim ve marka konusunda uzman bilgisine ihtiyaç duyan bir konumdadır. Peki marka danışmanı olma yolunda hangi adımları atmak gerekir ve nasıl marka danışmanı olunur? Gelin bu sorulara birlikte yanıt arayalım. 

Marka Danışmanı Nedir?

Marka danışmanlığı, mevcut markanın marka yönetimini üstlenen bir alandır. Marka danışmanlığıyla markanın konumlandırma, strateji, kampanya, marka değeri ve marka iletişimi unsurları etkin bir şekilde ele alınır. Marka danışmanı da danışmanlık hizmeti veren şirketlerde, ajanslarda, bizzat marka işletmesinde ya da bağımsız çalışır. 

Marka danışmanlığı mesleğinde, iletişim ve uzmanlık bilgisi çok önemlidir. Mesleğe yeni adım atmayı düşünüyorsanız mutlaka alan bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırarak ilerlemeyi düşünün. Marka danışmanı, yalnızca işletme markalarına hizmet vermez. Kişisel marka danışmanlığı adı altında bir marka değerine sahip kişilere de danışmanlık sunar. Marka danışmanlığında; pazar, marka ve tüketici analizi çok önemli görülür. Profesyonel bir marka danışmanı, süreç öncesini ve süreç sonrasını ele alarak ilgili aşamaları gerçekleştirir.

Marka danışmanının hizmet verdiği alanlar çeşitlidir. Bir ajansa bağlı olmak ya da freelance çalışmak. Açıkçası freelance çalışma sistemi içinde var olmak için ciddi bir deneyim geçmişi ve profesyonel bir hizmet aralığına ihtiyaç vardır. Freelance çalışmaya geçen marka danışmanı, zaten kendini kanıtlamıştır ve müşteri bulmakta da pek sıkıntı çekmeyecektir. Ajansa ya da işletmeye bağlı çalışan marka danışmanları ise yoğun bir tempoda çalışır. Özellikle ajans içinde çalışan bir marka danışmanı, birbirinden farklı müşterilerle çalışır ve her markaya farklı bir strateji üretir. Marka danışmanı için tüketici ve müşteri araştırmaları önemli bir marka yönetimi unsurudur. Marka yönetimi aşamalarına geçmeden önce mevcut ve ileriye dönük pazar araştırmaları yapılır ve buna uygun bir stratejiler bütünü oluşturulur. 

Marka Danışmanı Ne İş Yapar?

Marka danışmanı, marka yönetimi konusunda uzmanlık bilgilerine sahip olarak görevlerini yerine getirir. Yalnızca marka ile ilgilenmeyen danışman, markanın ilgili olduğu her konu ve alanla iletişim hâlindedir. Bu bakımdan marka danışmanlığı, dinamik ve yoğun bir tempoya sahip meslekler arasındadır. Hedef kitle ile ilgili araştırmaları takip etmek, marka pazarını analiz etmek, marka paydaşları ile iletişimi geliştirmek ve markanın ürün/hizmet geliştirme sürecini en doğru şekilde düzenlemek. Ayrıca tüm bu detaylı aşamalara ek olarak markanın alanına ve ihtiyaçlarına göre farklı aşamaları da dikkate alarak danışmanlığı verme görevi vardır. 

Marka danışmanlığında bir diğer önemli konu ise danışmanlık hizmetinin süresidir. Bu süre, hizmet verilen markanın ve müşterinin durumuna göre düzenlenir. Marka danışmanı, kişisel markalara da hizmet verir ve kişisel marka danışmanlığında daha farklı uygulamaları düşünmesi gerekir. Kısaca bir marka danışmanı aşağıdaki işleri yerine getirerek danışmanlık mesleğini sürdürür:

  • Markanın genel durumunu analiz eder. 

  • Analiz aşamasından sonra marka iletişimi ve imajı ile ilgili çalışmaları düşünür. 

  • Analiz ve değerlendirmeden sonra ise marka yönetimi için hangi aşamaların uygulanacağı ile ilgili marka yöneticileri ile görüşür. 

  • Marka imaj, ürün ya da hizmet yönetimi için analiz ve değerlendirme verilerini yöneticilere sunar ve süreç ile ilgili fikir verir. 

  • Marka imaj, itibar ve kampanyaları için yöneticilere brief hazırlar ve ilgili süreçlerde neler yapıp yapmamaları gerektiğini aktarır. 

  • Marka çalışmalarının etkili ve başarılı bir sonuç vermesi için rakip analizleri yapar. 

  • Marka uygulamaları için planlama aşamasını etkinleştirir. 

  • Reklam, halkla ilişkiler, pazarlama iletişimi hakkında yönetici ve danışanlara strateji bilgisi sunar. 

Marka Danışmanı Maaşları

Marka danışmanı maaşları, danışmanlık hizmetinden dolayı yüksektir. Ayrıca marka değerine sahip olmuş çoğu şirket ya da kişi, büyük ölçekli hizmet alma imkânına sahiptir. Fakat burada danışmanın kendi hizmet geçmişi de önemlidir. Ajans ya da danışmanlık şirketinde çalışan bir marka danışmanı, 3.000 TL ila 8.000 TL arasında bir maaş alır. Üst düzey şirketlerin marka danışmanı ise 10.000 TL'yi aşan maaşlar alabilmektedir.

Meslek, uzmanlık ve deneyim gerektirdiği için maaşların da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte freelance çalışan marka danışmanları da vardır. Freelance çalışmaya geçen çoğu marka danışmanı da profesyonel bir iş geçmişine sahiptir. Freelance çalışan bir marka danışmanı da müşteri fazlalığına bağlı olarak 5.000 TL'yi geçen maaşlar almaktadır. 

Marka Danışmanı Nasıl Olunur?

Marka danışmanı olmak, ideal meslek tercihlerinden biridir. Peki ideal bir meslek olan marka danışmanlığına nasıl adım atılır? Öncelikle danışmanlık mesleği için alandaki yetkinlik çok önemsenir. Yetkinlik ile beraber deneyim de bir diğer önemli faktördür. Deneyimin ve alan bilgisinin sınanması için ise marka ile ilgili alanlara yönelmek ve danışmanlık şirketlerinde işe başlamak gerekir. Ayrıca reklam ve halkla ilişkiler ajanslarında marka ile ilgili süreçlerde görev almak, ciddi bir adımdır. 

Yine ilgili bölümleri okumak da alan bilgisini artırmak ve ajanslarda iş bulabilmek adına önemlidir. Bu bölümler genel olarak iletişim ile ilgili bölümlerdir. Yeni medya, pazarlama, halkla ilişkiler, reklamcılık, işletme gibi bölümler, marka yönetimi konusunda bilginizi artırabileceğiniz bölümlerdir. Tabii ki ajanslarda uzun yıllar geçirmek için sadece üniversite bölümü okumak yeterli değildir. Ek olarak ilgili alan eğitimleri, workshop ve sertifikalar da gereklidir. Örneğin, kişisel marka yönetimi, halkla ilişkiler ve iletişim eğitimi, dijital pazarlama ve reklamcılık eğitimi alarak bilginizi artırmanız mümkün. Alan eğitimleri dışında ise daha başka yetkinlikler de çok derece önemli. İngilizce dil yetkinliği, iletişim ağı, iletişim becerileri ve referans, marka danışmanının danışman olarak ilerleyebilmesi için gerekli niteliklerdendir. 

Bu nitelikleri taşımak dışında ise analiz ve değerlendirme yetkinliği de önemlidir. Marka yönetiminin büyük bir parçası stratejidir. Stratejik adımlar ise araştırma, analiz, değerlendirme ve planlama yetkinliği ister. Dolayısıyla yukarıdaki tüm nitelikleri belli oranda ilerletmiş olsanız bile tercih edilmek için nasıl bir danışmanlık hizmeti yürüteceğiniz önemli bir unsur olacaktır.

Marka Danışmanı Marka Danışmanı nedir Marka Danışmanı ne iş yapar Marka Danışmanı nasıl olunur Marka Danışmanı maaşları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

28 Nisan 2021
Bu Yüzyılın Popüler Meslekleri
İş Hayatı

Bu Yüzyılın Popüler Meslekleri

07 Eylül 2021
Marka kimliği yani kurumsal kimlik oluşurken bir araya gelecek unsurlar nelerdir? Markanıza uygun tasarımı nasıl yapacağınıza tüm bilgiler bu yazıda.
Marka Yönetimi

Marka Kimliği Nasıl Tasarlanır?

28 Ağustos 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119