AnasayfaBlogİş Hayatında Yeni Bir Stil: Freelance Çalışma
İş Hayatı

İş Hayatında Yeni Bir Stil: Freelance Çalışma

26 Ocak 2021
İş Hayatında Yeni Bir Stil: Freelance Çalışma

Son yıllarda oldukça fazla duymaya başladığımız freelance çalışma, bağımsız çalışma anlamına geliyor. Herhangi bir yere ve geleneksel mesai saatlerine bağlı olmadan, çalışmayı evinden veya bir kafeden yapmayı tercih edenlerin çalışma stilidir. Eskiden serbest meslek olarak nitelediğimiz bir kavram vardı, freelance çalışmayı ona benzetebiliriz. 

Bu çalışma şeklini sadece kendi işini yapmak isteyenler veya işsiz olup bu şekilde kazanç elde etmek isteyenler tercih etmiyorlar. İnsanlar, bir işe sahip olduğu hâlde sevdiği, ilgi duyduğu, yapmaktan keyif alacağı başka bir işi de freelance çalışmayla pekâlâ yapabilir. İşten elde edeceği kazancı, belli bir dönemde aldığı maaş şeklinde değil, yaptığı iş üzerinden ve saatlik çalışma karşılığı olarak belirleyebilirler.

Freelance çalışan kişilere ise freelancer (bağımsız çalışan) denilmektedir. İnternette artık daha fazla karşımıza çıkan bir çalışma stilidir. Bu konuyla ilgili pek çok sitede iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Çok geniş bir iş sahası var. Yeteneğinizin olduğu veya uzmanı olduğunuz bir iş mutlaka karşınıza çıkacaktır. Böyle bakıldığında daha çok avantajlı bir çalışma şekli olarak görülüyor. Her işte olduğu gibi freelance çalışmanın dezavantajları da mutlaka olacaktır.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

 • Çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz.

 • Daha özgür bir çalışma ortamınız vardır.

 • Bir gün çalışmayıp tatil yaparsınız, ertesi gün daha fazla çalışabilirsiniz. Bu sizin elinizdedir.

 • İşe gitmek için hazırlanmaya harcadığınız ve yolda geçireceğiniz vakit size kalır. İşinize daha rahat odaklanıp, verimli bir şekilde çalışırsınız.

 • İşe geç kalma kaygınız olmaz. Üzerinizde bir patron baskısı yoktur. 

 • Ofis ortamı ve alt-üst ilişkileri olmadığından kimseye hesap vermek zorunda kalmazsınız.

 • Bir mekâna bağlı olmadan, çalışma ekipmanlarınızın olduğu her yerde çalışabilirsiniz.

 • Aynı anda birden fazla iş yapabilirsiniz. Nasıl olsa zaman yönetimi sizin elinizde.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Yapılan işlerde süreklilik yoktur. Elinizde bir iş olmadığında iş aramanız gerekir.

 • Yoğun bir çalışma dönemi olabileceği gibi aylarca iş bulamadığınız zamanlar da olacaktır. Bu yüzden yedekte bir planınız olmalıdır.

 • Sürekli ve düzenli bir geliriniz olmaz. Bunun garantisi yoktur. Yaptığınız işler üzerinden kazanç elde edersiniz, işiniz olmadığında geliriniz de olmaz.

 • Kendiniz yaptırmadığınız sürece sosyal güvenlik ve emeklilik hakkınız da yoktur.

 • Kimi zaman yaptığınız işe beklediğiniz karşılığı almakta sorun yaşayabilirsiniz, emeğiniz karşılıksız kalabilir. Bu yüzden iyi bir sözleşme yapmanız, bu tür sorunların önüne geçer.

 • Bir mesai düzeni olmadığından iş disiplini olmayan ve zaman yönetimini bilmeyenler için yaptığı işler zorlaşır, yetişmeyen ve bitmeyen işler haline gelir.

Home Ofis ve Freelance Çalışan Arasındaki Fark Nedir?

İki çalışma şekli ayı anlama gelmez. Bu iki kavramın ayrıldığı noktalar vardır. Home ofis çalışanların büyük çoğunluğu freelance çalışanlardır. Birçok işi ve çalışmayı evinden freelance olarak yürütebilirler. Bir yere bağlı olmadan çalışırlar.

Home ofis çalışanlar içinde daha çok bir firmaya bağlı olarak işlerini evden de devam ettirenler ve düzenli maaşları olanlar da vardır. Sadece ofise gitmeden aynı işi evinden de yapabilir ve yapacağı iş bellidir, maaşı da buna göre belirlenmiştir. Düzenli bir şekilde gelir elde ederler.

Freelance Yapılacak İşler Nelerdir?

Daha çok bilişim alanındaki işler freelance çalışmaya uygundur. Yazılım ve kodlama, web siteleri kurma ve tasarlama, grafik tasarım, logo tasarım gibi pek çok işin yanında yazıyla alakalı işler de yoğunluktadır. Makale yazmak, metin yazarlığı ve düzenlemeleri, içerik editörlüğü, blog yazarlığı, tercümanlık ve seslendirmenlik gibi birçok iş de yapılabilir.

Teknoloji ve internetin sağladığı imkânlarla her ortamda freelance çalışma mümkündür. Günümüzde ilginin giderek arttığı bir çalışma sistemi olarak birçok internet sitesinde iş imkanları sağlanmaktadır. Sizde ilgi alanınız kapsamında online eğitimler alarak freelance çalışabilirsiniz.

Freelance çalışma Freelance çalışmanın avantajları Freelance çalışmanın dezavantajları Freelance yapılacak işler Freelance işler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500269