AnasayfaBlogSu Ürünleri Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü

18 Temmuz 2020
Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü

Günümüz dünyasında su oldukça büyük bir öneme sahiptir. Su kavramı dünyada yaşayan canlıların yaşamı için oldukça önemlidir. Bunun için su hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Gelecekte yaşanacak olan su sıkıntısı ve sorunları için önlemler alınmaya başlanmıştır. Dünya kamuoyu bu konu hakkında bilinçlenmeye başlamıştır. Gezegenimiz için oldukça büyük önemi bulunmaktadır. Gezegenimizin 4’te 3’ü su ile kaplıdır. Bu oranın bu kadar yüksek olması su alanında yapılan çalışmaları da arttırmaktadır. Su hakkında çalışma yapmanın ötesinde su canlıları üzerinde de araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Su canlıları üzerinde araştırmalar yapmaya başlanması da su ürünleri mühendisliği kavramını ortaya çıkarmıştır. Su ürünleri mühendisliği kavramı, su içerisinde yaşayan bitki ve hayvanlardan besin olarak faydalanılabilecek olanların avlanması, üretilmesi, yetiştirilmesi ve depolanması işlerinin halledilmesini sağlamaktadır. Su ürünleri mühendisliği kavramı, toplumun büyük bir kesimi tarafından tam olarak anlaşılmamış bir kavramdır. Hakkında çok fazla bilgi sahibi olunan bir mühendislik disiplini de değildir. Su ürünleri mühendisliği, suda yaşayan canlılar için çok büyük önem taşımaktadır.

Su ürünleri mühendisliği, suda yaşayan canlıların bakımı, üretimi, suyun yeterlilik durumu, deniz bitkilerinin bakımı vb. ilgilenen bir alandır. Ayrıca su ürünleri mühendisliği, sularda bakımını yaptığı ve yetiştirdiği canlıların ticaret ağını da oluşturur. Dış ticaret ağı ile ürünlerin ithalatını yaparlar. İhracat ağı ile de ilgilenirler. Su ürünleri mühendisliği yurt dışında çok fazla tercih edilen bir bölümdür. Su ürünleri mühendisliği ülkemizde son yıllarda tercih edilen ve önemi anlaşılan disiplinler arasındadır. Su ürünleri mühendisliği yazısına giriş yaptıktan sonra akademik boyutu olan su ürünleri mühendisliği bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Su ürünleri mühendisliği bölümü, iç suda ve denizlerde, başta balıkçılık ve su ürünlerinin yetiştiriciliğini temel bilimler ve çevre mevzuatı adı altında yapabilen su ürünleri mühendisi yetiştirir. Su ürünleri mühendisliği bölümü, işletme teknolojisi ve su ürünleri yetiştiriciliği alanında teknolojik bilgiye ve donanıma sahip su ürünleri mühendisi yetiştirir. Su ürünleri mühendisliği bölümü, ülkemizdeki balıkçılığa, su ürünleri yetiştiriciliğine ve su ürünleri işletme teknolojisine yarar sağlamayı amaçlamaktadır.

Aynı zamanda balıkçılık ve su ürünleri işletmelerinde oluşan sorunlara yerinde cevap vermek, sorunları yerinde öğrenmek ve balıkçıların sorunlarını yerinde çözmek için eğitim veren bir bölümdür. Öğrencilerinin su ürünleri alanında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Su ürünleri mühendisliği bölümü, iç su balıkları, deniz balıkları, akvaryum balıkları, akvaryum bitkilerinin üretimi için çalışmalar yapmaktadır. Üretim aşamasından sonra ithalat ve ihracatı ile ilgili de çalışmalar yürütmektedir.

Su ürünleri belirtilenlerin yanında diğer balıklar, ıstakoz, kerevit gibi hayvanları da kapsamaktadır. Buradan yola çıkarak su ürünleri mühendisliği bölümü, belirtilen hayvan ve bitkilerin havuzlarda üretilmesi ve pazarlanması konusunda nitelikli ve mesleki etik değerlere sahip kişiler yetiştirmektedir. Nitelikli yetiştirilen su ürünleri mühendisi sayesinde bu alanda yetiştiriciliğin ve oluşan sorunların profesyonel kişilere bırakılması sağlanmaktadır. Su ürünleri mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, suda yaşayan tüm canlılara ilgili olmalı, gelişen teknolojiye ayak uydurmalı, araştırmacı bir ruha sahip olmalı ve eleştirel düşünme yeteneği olmalı. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Belirtilenlere göre su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları özel sektörde daha fazladır. Çalışma alanlarının başında Tarım ve Orman Bakanlığı ve buna bağlı kuruluşlar gelir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları arasında yer alır. Belediyeler, su ürünleri üretimi yapan işletmeler, balıkçı gemileri ve balıkçı kooperatifleri de çalışma alanları arasında yer alır. Akademik kariyer de yapabilecekleri işler arasındadır. 

Su ürünleri işletme tesisleri, su ürünleri mühendisi olan kişinin kendi özel çiftliğini açarak çalışmalarını sürdürmesi su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları arasında yer alır. Su ürünleri işleme tesisleri, su ürünleri yetiştirme ve pazarlama şirketleri, danışmanlık firmaları da su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları arasında yer alır. Kontrol laboratuvarları, balık yemi fabrikaları, su ürünleri makine ve teçhizat üreten firmalar, içme suyu üreten fabrikalar ve ÇED koordinatörü firmalarda su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları arasında yer alır. Şimdi de su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları “Su Ürünleri Mühendisi” olarak tanımlanır. Su ürünleri mühendisi, balık ve kabuklu canlı yetiştirmede verimlilik almak için araştırma faaliyetleri yürütür. Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları, nesli tükenme tehlikesi taşıyan su ürünleri için koruma çalışmaları yürütürler. Suyun altında yetişen bitki türlerini incelerler ve yetiştirirler. Yetiştirdikten sonra bunları başta ilaç firmaları olmak üzere firmalara pazarlarlar. Çevresel veri analizi yaparak çevre dostu bir anlayış sürdürürler.

Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları, balık kuluçka ve büyüme oranlarına iyileştirici çalışmalarda bulunurlar ve bu sayede daha fazla verim elde ederler. Tesislerde, üretim ve büyüme faaliyetlerini raporlarlar. Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları, su yaşamı için en uygun koşulların oluşmasını sağlarlar. Sularda oluşabilecek hastalık ve parazitlere karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlarlar. Su ürünleri tesislerinin bakım ve prosedürlerini belirlerler. Karşılaşılan sorunlara saha üzerinde cevap verirler ve sorunları gidermeye çalışırlar.

Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları, yeni bir tür yetiştirmek için uygun sahaları belirlerler ve hazırlarlar. Sulak alanların korunması, biyoçeşitliliğin belirlenmesi ve türlerin devamlılığını sağlamak için gerekli araştırma ve çalışmaları yaparlar. Su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları, su ürünlerinin avlanması ve avlanma teknikleri üzerine balıkçılara bilgi verirler. Bu başlığı inceledikten sonra şimdi de bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Kimya

 • Fizik

 • Matematik

 • Biyoloji

 • Su Ürünleri Mühendisliğine Giriş

 • Ekonomi

 • Meteoro

 • Botanik

 • Balık Üretimi

 • Teknik Resim

 • Ekoloji

 • İlk Yardım ve Dalma Tekniği

 • Zooloji

 • Tarım Ekonomisi

 • Genetik

 • İstatistik

 • Balık Sistematiği

 • Su Kalitesi ve Kontrolü

 • Mukavemet

 • Sucul Omurgasızlar

 • Akışkanlar Dinamiği

 • Oseonoloji

 • Biyokimya

 • Mikrobiyoloji

 • Plankton ve Üretim Tekniği

 • İç Su Balıkları ve Üretim Tekniği

 • Su Kirlenmesi ve Kontrolü

 • Limnoloji

 • Ağ Materyali ve Yapım Tekniği

 • Akvaryum Balıkları ve Üretim Tekniği

 • Su Bitkileri

 • Kabuklu Su Ürünleri ve Üretim Tekniği

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Su ürünleri mühendisi olmak isteyen kişiler, gerekli dersleri seçerek nitelikli eleman olma yolunda ilerleyebilirler. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra su ürünleri mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Su ürünleri mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olmadan önce birkaç ön bilgi vermek isterim. Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler YKS (TYT-AYT) sınavına girmelidir. Bu sınavdan aldığınız sonuca göre tercih yapabilirsiniz. Tercih yaparken taban puanlardan ziyade başarı sıralamasına göre tercih yapmalısınız. Sizin bölüme yerleşmenizi sağlayan başarı sıralamasıdır. Bu bölüm “sayısal” alandan öğrenci almaktadır.

En İyi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
Ankara Su Ürünleri Mühendisliği (İng)237,09500407147
AnkaraSu Ürünleri Mühendisliği226,47902459625
EgeSu Ürünleri Mühendisliği222,97246469002
AkdenizSu Ürünleri MühendisliğiDolmadıDolmadı
AtatürkSu Ürünleri MühendisliğiDolmadıDolmadı
su ürünleri su ürünleri mühendisliği bölümü su ürünleri mühendisi su ürünleri mühendisliği bölümü iş imkanları su ürünleri mühendisliği bölümü mezunları su ürünleri mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209