AnasayfaBlogLojistik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Lojistik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

13 Temmuz 2021
Lojistik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Lojistik kelimesi, mal ve hizmetlerin dağıtıldığı süreç için geçerlidir. Lojistik mühendisleri, bu mal ve hizmetlerin dağıtımında kullanılan sistemleri tasarlamaktan ve analiz etmekten sorumlu kişilere denir. Dağıtım yöntemlerinin (tipik olarak tedarik zinciri olarak adlandırılır) tüm yönlerini, verimliliği artırmak ve böylece işverenleri için daha yüksek karlar elde etmek amacıyla değerlendirirler. Lojistik mühendisleri tüm tedarik zinciriyle ilgilendikleri için işleri çok çeşitli görevler gerektirir.

Lojistik mühendisleri, nakliye verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için envanteri yönetir, siparişleri işler, depo yerleşimlerini planlar ve ürün ambalajlarının tasarlanmasına yardımcı olur. Genel olarak, mümkün olan en akıcı, verimli ürün dağıtım yöntemini oluşturmak için bilim ve matematik bilgilerini kullanırlar.

Tedarikçi, distribütör ve müşteri arasındaki ilişki sektörleri için çok önemli olduğundan, Lojistik mühendislerinin iş uygulamalarına temel bir aşinalığı olmalıdır. Ancak lojistik mühendisleri, tüketici dünyasının perde arkasında çok daha fazla çalışarak küresel ekonomimizin üzerinde çalıştığı temel ilişkilerin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Lojistik Mühendisi Nedir?

Lojistik mühendisliği, tasarım ve geliştirmede destek hususlarının entegrasyonundan sorumlu profesyonel mühendislik disiplinidir. Test etme ve değerlendirme, üretim, inşaat, bakım, sistemlerin ve ekipmanın nihai bertarafını, geri dönüşümünü yapmaktadırlar. Lojistik mühendisleri, daha verimli bir altyapı oluşturmak için tüketici mal ve hizmetlerini dağıtma sürecine mühendisliğin bilimsel, matematiksel ilkelerini uygulamaktadırlar.

Lojistik mühendisliği disiplininde pratik problemlere çözümler geliştirmek, uygulamak için bilimsel ve matematiksel ilkelerin, nicel ve nitel veri toplama analizlerin, tümdengelimli akıl yürütmenin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Lojistik mühendisleri, konseptten imhaya kadar tüm sistem yaşam döngüsü boyunca kullanmaktadırlar.

Lojistik Mühendislerinin sistem yaşam döngüsü boyunca üstlendiği roller ve sorumluluklar hem geniş hem de özeldir. Lojistik mühendisleri, ulaşım optimizasyonu, ağ modelleme, süreç analizi, yöntem analizi, maliyet kontrolü, kapasite geliştirme, rota ve sevkiyat optimizasyonu veya bilgi yönetimi gibi projeler için operasyonel çözümler tasarlar, analiz eder. Ayrıca lojistik veya destek gereksinimlerini belirlemek için sözleşme taahhütlerini, müşteri özelliklerini veya ilgili bilgileri gözden geçirirler.

Lojistik Mühendisi Ne İş Yapar?

Lojistik mühendisliği, malzemelerin, bitmiş ürünlerin satın alınması, nakliyesi, depolanması, dağıtımı ve depolanmasının bilimsel organizasyonuna adanmış bir mühendislik alanıdır. Lojistik genellikle bir maliyet merkezi hizmet faaliyetidir, ancak geliştirilmiş verimlilik ve müşteri memnuniyeti yoluyla değer sağlamaktadır.

Lojistik mühendisleri, sistem veya yetenek geliştirmeye erken dahil olduklarında, tasarım ve geliştirmede destek hususlarının entegrasyonundan sorumludur. Test etmek ve değerlendirmek, görev sisteminin üretimi veya inşası ile (güvenilirlik, sürdürülebilirlik, kullanılabilirlik, standardizasyon vb.) ilgilenmektedirler.

Ayrıca destekleyici altyapı tasarımı, destek sistemi tasarımı (bakım, personel, tesisler, destek ekipmanı, yedek parçalar, tedarik zincirleri ve destekleyici bilgiler dahil) gibi verilerle hareket etmektedirler.

Lojistik mühendisleri, kullanım aşamasında görevlendirildiklerinde, desteklenebilirlik analizinin yinelemeli güncellemelerini yürütürler. Bu güncellemeler, iyileştirme programı (desteklenebilirlik optimizasyonu) ve görev sistemi tasarım değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Lojistik mühendisleri, elden çıkarma aşaması sırasında devreye girdiklerinde, sistemlerin planlanması ve aşamalı olarak elden çıkarılması konusunda bertaraf yöneticilerine yardımcı olmaktadırlar. Lojistik mühendislerinin ayrıca görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Müşteriler için lojistik çözümler önermek,

  • Lojistik analistlerinin çalışmalarını yönlendirmek,

  • Mevcut veya gelecekteki lojistik süreçlerin etkinliğini değerlendirmek,

  • Ürün, ekipman, sistem üretimi, hizmetinin etkin ve verimli desteği için lojistik teknolojisini ya da bilgilerini sağlamak,

  • Tesis veya dağıtım merkezi verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için envanter izleme teknolojisinin, web tabanlı depolama yazılımının ya da akıllı konveyör sistemlerinin kullanımını değerlendirmek,

Operasyonel süreç iyileştirme, tesis tasarımı ya da yerleşimi gibi sorunları ele almak için lojistik modelleme tekniklerini uygulayan bu mühendisler zaman etütleri, sıfır baz analizleri, oran analizleri, ağ analizleri, akış yolu analizleri veya tedarik zinciri analizleri gibi lojistik çalışmaları ve analizleri gerçekleştirmektedir.

Tesis dağıtım merkezleri tasarlayıp, iş birimleri için lojistik ölçümler, dahili analiz araçları veya temel performans göstergeleri geliştirirler. Maliyet tahminleri, maliyet modelleri geliştirip sürdürürler. Verimlilik geliştirme, maliyet azaltma, hizmet sağlama fırsatlarını belirlemek için kilit personel veya tur tesisleriyle görüşme sağlayıp, otomatik lojistik, bakım, veri raporlaması, yönetim bilgi sistemleri ile ilgili belgeleri hazırlayıp doğrulamaktadırlar.

Tesis ayrıntıları, personel ihtiyaçları, güvenlik ya da bakım planları gibi lojistik destek gereksinimlerini belirlerken ekipman, araçlar, tesis yerleşimleri, malzeme taşıma sistemleri için spesifikasyonlar da geliştirmektedirler.

Tesis ya da dağıtım merkezi verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için envanter izleme teknolojisinin, web tabanlı depolama yazılımının ve akıllı konveyör sistemlerinin kullanımını değerlendirmektedirler. Ürün, ekipman, sistem üretimi hizmetinin etkin ve verimli desteği için lojistik teknolojisi ya da bilgileri sağlamaktadırlar.

Ayrıca yakıt maliyetleri, yol fiyatlandırması, enerji vergileri, karbon emisyonu mevzuatı gibi değişen koşulların etkisini tahmin etmek için modeller ya da senaryolar oluşturmaktadırlar.

Lojistik Mühendisi Maaşları

Lojistik mühendisleri bir kuruluşun tedarik zincirini yani bir ürünü tedarikçiden tüketiciye taşıyan sistemi analiz ve koordine etmektedirler. Bir ürünün nasıl elde edildiğini, dağıtıldığını, tahsis edildiğini ve teslim edildiğini içeren bir ürünün tüm yaşam döngüsünü yönetmektedirler. Lojistik mühendislerinin iş alanları içerisinde, satın alma, nakliye, envanter ve depolamayı içeren faaliyetleri denetlemek yer almaktadır.

Bu mühendisler ürünlerin hareketini planlamak ve izlemek için yazılım sistemlerini kullanmaktadırlar. Tedarik, envanter yönetimi ve diğer tedarik zinciri planlama, yönetim sistemleri gibi lojistik işlevleri yönetmek için özel olarak tasarlanmış yazılım programlarını çalıştırmaktadırlar.

2021 verilerine göre bir lojistik mühendisinin ortalama maaş miktarı 5.620 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca en düşük lojistik mühendisi maaşı 3.930 TL, en yüksek ise 7.960 TL'dir. Bu maaş ücretleri çalıştığınız firmanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişiklikler göstermektedir.

Lojistik Mühendisi Nasıl Olunur?

Lojistik mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler İşletme Mühendisliği ya da Endüstri Mühendisliğidir. Bir lisans derecesine sahip olan kişiler lojistik mühendisliğinin pozisyonları için hak kazanabilirler.

Ancak lojistik giderek daha karmaşık hale geldikçe, daha fazla şirket en az lisans derecesine sahip işçileri işe almayı tercih etmektedir. Birçok lojistikçi, işletme, sistem mühendisliği veya tedarik zinciri yönetimi alanlarında lisans derecesine sahiptir. Lisans programları genellikle operasyonlar, veri tabanı yönetimi ve sistem dinamikleri konularındaki dersleri içermektedir.

Lojistik Mühendisi Lojistik Mühendisi nedir Lojistik Mühendisi maaşları Lojistik Mühendisi nasıl olunur Lojistik Mühendisi ne iş yapar
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
35063
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
11080
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205