AnasayfaBlogBanka Personeli Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Banka Personeli Nedir? Ne İş Yapar?

12 Haziran 2021
Banka Personeli Nedir? Ne İş Yapar?

Banka personeli olarak çalışmak isteyen kişiler, birçok banka tarafından işe kabul sınavına katılarak tercih yapabilir. Öyle ki ülkemizde bankaların sayısı oldukça fazladır. Genel anlamda bakıldığı zaman bankalar tarafından her yıl alımlar da tüm hızıyla yapılır. Özellikle özel bankalarda rekabet oldukça fazla olduğu için personel ihtiyacı da fazla oluyor. Devlet bankaları tarafından da banka personel alımları yapılmaya devam ediyor. Bankacılık dinamik bir sektör olduğu için banka personeli ihtiyacı her geçen gün artarak devam edeceği görülüyor. Dolayısı ile banka memur olmak isteyenler için iş imkanlarının geniş olduğundan bahsedilebilir.

Yazımızda banka memuru nasıl olunur? Banka memuru ne iş yapar? Gibi sorulara kapsamlı cevaplar hazırladık.

Banka Personeli Nedir?

Banka personeli, müşterilerin sorularını cevaplamak ve işlemlerini gerçekleştirmekle sorumlu kişilere verilen addır. Bu sorumluluklarının yanı sıra diğer banka işlerine yardımcı olmakla da görevlidir. Aynı zamanda bankanın büro ve idari işlerini yapmakla da görevlendirilir. Banka personeli olmak isteyen kişiler için bu alanda çalışma şartları kurum içerisinde alınacak pozisyonun niteliğine göre farklılıklar gösterir. Bankalar, işe alım sürecinde, adaylarda ön lisans ya da lisans programlarından mezun olma şartı arar. Beklenen şartlara uyan adaylar arasından seçim ise yazılı sınav ve ardından gerçekleştirilen sözlü mülakat sonrasında yapılır.

Banka personeli olarak çalışmak isteyen kişiler eğitimlerini tamamlarken, kişisel gelişimlerine de önem vermeleri gerekir. Oldukça yoğun tempoda çalışmaları gereken zamanlar olabilir. Bu durumlara hazırlıklı ve uyumlu çalışmaları beklenir. Kendilerini geliştirmeleri banka içindeki pozisyonlarının değişmesi açısından oldukça önemlidir. Sektörde yaşanan gelişmeleri de yakından takip etmeleri gerekir.

Banka Personeli Ne İş Yapar?

Banka personelinin üstleneceği görev ve sorumluluklar, kurumda sahip olduğu pozisyona bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Meslek grubunun temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sürelere uygun olacak şekilde ve belirlenen kurallar dahilinde, bankanın mevduat kabul, kredi ödeme, para çekme gibi rutin işlemlerini gerçekleştirir

 • Müşteri ihtiyaçlarını değerlendirir ve müşterilere yeni ürün ve hizmetler sunar.

 • Müşteri şikayetlerini çözmeli ya da hesap tutarsızlıkları varsa düzeltmelidir

 • Tüm verilerin doğru olduğundan emin olmak için müşteri işlem bilgilerini kayıt altına almalı ve saklamalıdır.

 • Temiz, düzenli bir çalışma alanı ve profesyonel bir iş ortamı sağlamakla görevlidir.

 • Tüm banka mali ve güvenlik prosedürlerine uymalıdır.

 • Banka ve müşteri bilgi gizliliğine riayet etmelidir.

 • Yönetim birimleri tarafından kendisine atanan idari görevleri yerine getirmekle sorumludur.

Banka Personeli Maaşları

Banka personeli ne kadar maaş kazanır sorusu birçok kişi tarafından araştırılır. Bankaya gelen kişilerin finans ile ilgili tüm işlerinin yapılmasından sorumlu olan kişilerdir. Öyle ki günümüzde vatandaşlarımız artık her türlü bankacılık işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapmaktadır. Bankalara giderek kredi çekmek, sorunlarını çözümlemek ya da maddi anlamda ki ihtiyaçlarını gidermek için bankalara oldukça fazla ziyaret yapılıyor. Bu konuda beklenen tüm sorun, şikayet ya da ihtiyaçlarını giderme konusunda yetkilendirilmiş olan kişi ise banka personeli olarak görev alan kişilerdir. Sizlerde bu meslek dalında çalışmak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken eğitim sürecinizi eksiksiz olarak tamamlamak ve kendinizi geliştirmektir.

Oldukça fazla iş imkanı sunan bankacılık sektörü çalışanlarına da farklı maaş teklifleri sunmaktadır. Bunun en büyük sebebi hem bankaların işlem hacmi hem de kişileri konumlandırmalarıdır. Dolayısı ile banka personelinin maaşları çalıştıkları bankaya göre değişiklik gösterir. Bankalar üniversite eğitiminin yanı sıra kişilerin kendilerini geliştirmelerini de oldukça fazla önemser. Bu sebeple personeline kurum içi ya da kurum dışı eğitim fırsatları sunar. Böylece kişi hem kendini geliştirmiş olur hem de kendini geliştirmesine bağlı olarak zamanla kazancı da artar. Banka personeli olmak isteyen kişiler için maaş araştırması yaptık. Birlikte inceleyelim.

 • Yeni işe başlayan bir banka personeli bulunduğu pozisyona bağlı olarak en düşük 3.000 TL ile işe başlar.

 • Bir düre tecrübe edinmiş bir banka personeli ise ortalama 3.900 TL maaş elde eder.

 • Tecrübeli bir banka personeli ise en fazla 5.000 TL maaş kazanmaktadır.

Banka Personeli Nasıl Olunur?

Banka personeli olmak hem güzel bir iş imkanı olarak hem de güzel kazançlar sağlayabileceğiniz bir iş olarak ön plana çıkar. Öyle ki personel olarak başladığınız bir bankada daha sonra banka kadrosunda yer alma şansı elde edebilirsiniz. Böylece bu durum maaşlarınıza da olumlu yönde yansır. Banka personeli olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken şüphesiz en önemli husus banka tarafından açılan sınava katılmaları gerektiğidir. Her bankanın açmış olduğu işe alım sınavına katılabilirsiniz. Yazılı ve sözlü mülakata katılmanız gerekir. Kamu bankalarında çalışmak için KPSS sınavına girerek yeterli düzeyde puan almanız istenir. Açık olan pozisyona göre işe alımınız yapılır.

Banka personeli olma şartları kurum içerisinde açılacak pozisyonun niteliğine göre farklılıklar gösterebilir. Bankalar, işe alım sürecinde, adaylarda ön lisans ya da lisans programlarından mezun olma şartı arar. Bunun yanında işe alımlarda kişilerin sahip oldukları niteliklerde önemlidir. Mesleki niteliklere sahip olan bir aday işe alım sırasında diğer adaylara göre bir adım önde olur. Hem başarısını hem işe alım sürecini etkileyen bu niteliklere sahip olmak için gerekli destekleyici eğitimlerden faydalanılabilir. Müşteri memnuniyeti sağlama ve büyüme hedeflerine ulaşma aşamasında büyük bir role sahip olan banka personelinin müşteri memnuniyeti odaklı çalışması ve satış becerisi göstermesi beklenir. Banka müdürünün çalışan banka personelinden, meslek profesyonellerinden beklediği diğer önemli nitelikleri şöyle sıralamak mümkündür.

 • Temel matematik bilgisine ve bilgisayar kullanma becerilerine sahip olmalıdır.

 • Hesap verebilirlik, verimlilik ve doğruluk vasıflarını taşımalıdır.

 • Dış görünüşe özen göstermeli, temiz ve titiz olmalıdır.

 • Düzgün bir diksiyona sahip olmalıdır.

 • Sözlü ya da yazılı mükemmel iletişim kurma becerisi göstermeli ve müşteri ilişkileri geliştirme kabiliyeti göstermelidir.

 • Ekip çalışmasında uyum içerisinde, asgari denetim ile faaliyet gösterebilmelidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünü tamamlamış, tecil ettirmiş ya da muaf olmak önemlidir.

soneli nedir Banka personeli ne iş yapar Banka personeli maaşları Banka personeli nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.