AnasayfaBlogLojistik Yönetimi Bölümü
Bölümler

Lojistik Yönetimi Bölümü

11 Eylül 2020
Lojistik Yönetimi Bölümü

Lojistik yönetimi, içinde risk yönetiminin, zamanında sevkiyatın, sürdürülebilir hizmet kalitesinin, iş ve ürün güvenliğinin olduğu bir iş alanıdır. Üretim ile başlayan tedarik zincirini, müşteri memnuniyeti ile sonlandırmak en önemli başarı kriteridir. Teknolojinin bugün geldiği noktada hızın sektöre kattığı hareket kabiliyetini de atlamamak gerekir. Her sektör teknolojiyi kendi uzman olduğu alanda kullanmayı tercih ederken, alanına artı değer katmayan ya da uzman olmadığı işleri uzman ellere devretmeyi seçer.

Lojistik alanı da firmaların dışardan destek aldığı bir alandır. Bunu yaparken firmaların beklentisi, eşya, ürün ya da hizmetin istenilen yere, istenilen zaman ve miktarda optimum maliyet ile sevk edilmesidir. Sevkiyat sırasındaki kayıp hasar risklerinin taşıyıcı tarafından yüklenilmesi beklenir. Bilgisayarlı sistemler üzerinden izlenebilirliğin mümkün olması da lojistik yönetimi alanından beklenen diğer hizmetlerdendir.

Lojistik yönetimi, hemen hemen her iş alanına sağladığı katkılar ile uzmanlık gerektiren iş alanlarından biridir. Bu hali ile ise kapsamı ürünün, eşyanın, hizmetin bir yerden bir yere taşınmasından daha fazladır. Taşıma, depolama ve elleçleme sırasında yasal mevzuatlara dikkat etmesi gerektiğini bilir. Bunun yanında aşı, gıda, tehlikeli madde gibi farklı ürün kategorileri için gerekli ürün ve iş güvenliği kurallarına dikkat edilmesi de lojistik yönetiminin görevidir. Lokal ve uluslararası mevzuatlar hakkında bilgi sahibi olarak, bölgenin avantajlarından faydalanmak ise araştırma gerektiren bir iştir. Bu konuda lokal ve global ortaklıklar büyük avantajdır.

Piyasada lojistik işi yapan irili ufaklı birçok firma vardır. Özel uzmanlık gerektirmeyen, sıradan taşıma işleri için piyasa yeterliyken, özel alanlarda lojistik yönetimi yapabilen sertifikalı firma sayısı çok fazla değildir. Uzmanlık gerektiren alanlarda firma sayısının az olmasının nedeni olarak; sektörün dar olması, girişin maliyetli olması gibi nedenler sayılabilir. Bu durum Porter’ın 5 kuvvet modeli üzerinden değerlendirilecek olursa; sektöre yeni girecek şirketleri bekleyen potansiyel risklerden biri olarak yasal mevzuatları saymak yerinde olur. Özellikle tehlikeli ya da soğuk zincirde taşınması gereken özel ürünleri taşıma ve depolamadaki yönetmelikler, nitelikli personel ikame etme gerekliliğini de beraberinde getirir.

Antrepo ve depo ile ilgili gündeme gelen yeni yatırımlar, taşıma sertifikaları, potansiyel müşteri portföyü düşünüldüğünde sektöre yeni giren firmalar açısından zorlayıcıdır denilebilir. Diğer yandan yeni firmanın pazara yeteri kadar hakim olmaması, pazarda rekabetin fazla olması sektörü zorlu kılar. Müşterilerin bazı lojistik işlerini kendi bünyelerinde yürütebilme olasılıkları da lojistik yönetimi yapan firmaların pazarlık gücünü kıran bir etkendir.

Lojistik yönetimi iş alanı olarak yeni dünya düzeninde hızla yerini alırken, dijital dünyayı kullanma kabiliyeti ile de öne çıkması gerektiğini bilir. Piyasada nakliye, depolama, dağıtım işlerini başarılı bir şekilde yürüten birçok firma vardır. Fark yaratanlar bu işleri optimum maliyete yaparken, iş süreçlerinde yaptıkları iyileştirmeleri müşterilerine maliyet avantajı ya da daha iyi hizmet olarak yansıtanlar olur. Teknolojik yatırımlar, müşterinin de kullanabileceği yazılımlar ile lojistik yönetimi, müşteri beklentilerine cevap vermenin yanında sunduğu öneriler ile de çözüm ortağı olmayı hedefler.

Lojistik Yönetimi Bölümü Nedir?

Lojistik yönetimi, özellikle tarihin akışını değiştiren büyük savaşlarda hayati öneme sahiptir. Seferin süresi, hedeflenen mesafe, gerekli silah, mühimmat, gıda ve barınma alanlarının önden belirlenmesi tam anlamıyla lojistik yönetimi kapsamına girer. Hitler’in Rusya karşısında kaybettiği savaşın temel nedenleri arasında; Hitler’in komuta ettiği ordunun coğrafi bölgenin koşullarını bilmemesi ve seferin planlanandan fazla sürmesi sonucu gıda, giyecek, silah ve barınma gibi ihtiyaçların karşılanamaması sayılabilir. İyi bir lojistik yönetimi, savaşların kazanılmasında en büyük etken olduğu gibi firmalar arası rekabette de fark yaratır.

Lojistik yönetimi bölümü nedir sorusuna gelince; lojistik yönetimi sadece zamanında tedarik ile ilgilenmez. Hizmetin sürdürülebilir olması, işin optimum maliyet ile bitirilmesi ve güncel teknolojinin iş alanlarında kullanılması ile maksimum müşteri memnuniyetini hedefler. Özellikle savaş koşullarında kıt kaynakları yönetmek çok daha fazla önem kazanır. Konu iş yaşamına taşındığında da durum farklı değildir. Serbest piyasa koşullarında pazarlık stratejisi oluşturabilen, karşılıklı beklentiler üzerinden uzun soluklu iş birliği yapabilen ve teknolojiyi iyi kullanan firmalar kendi sektörlerinde güçlü konuma sahip olurlar.

Lojistik yönetimi bölümü ise öğrencilerine sektör hakkında bilgi verirken, proje yönetimi, liderlik, sorunlara akılcı yaklaşım, problem çözme ve risk yönetimi konularında da bulundukları alanlara nasıl katkı sağlayacaklarını öğretir. İyi bir İngilizce bölüm mezunlarının kariyerlerine olumlu katkı sağlar. Bu hali ile bölüm kendi alanında kalifiye personel ihtiyacını karşılamakta iddialıdır.

Lojistik Yönetimi Bölümünün İş İmkanları Nelerdir?

Lojistik yönetimi alanı, e-ticaret sektörüne giren yeni oyuncuların da kattığı dinamizm ile hızla gelişmeye başladı. Hemen her iş alanında ürün, ürünün bir yerden bir yere taşınması, depolanması, elleçlenmesi gibi süreçler söz konusu. Bu işin bir kısmı üretici/perakendeci firma bünyesindeki personeller tarafından yapılırken, büyük bir kısmı ise bu iş profesyonelce yapan, bünyesinde profesyonel lojistik yönetimi uzmanları barındıran işletmeler tarafından yapılır.

Ayrı bir uzmanlık alanı olarak gelişen lojistik yönetiminin, ulusal ve uluslararası nakliye, depolama ve gümrük yönetmeliklerine hakim olmasının yanında, özel taşıma gerektiren gıda, soğuk zincir, tehlikeli madde lojistiğinde de uzman olması beklenir. İş alanı oldukça geniş olmakla birlikte esas olarak mezunlar lokal ve uluslararası firmaların tedarik zinciri, lojistik ve satın alma bölümlerinde iş olanağı bulurlar. Bunun yanında uluslararası taşımacılık yapan firmalar da bölüm mezunları için idealdir. Diğer işe alanları ise aşağıdaki gibidir.

 • Havalimanları

 • Dış ticaret firmaları

 • Sigortacılık

 • Finansman ve denetim

 • Lojistik hizmeti sağlayan firmalar

 • Uluslararası taşımacılık

 • Lojistik danışmanlığı ve eğitim kurumları

Lojistik Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Lojistik yönetimi mezunları ne iş yapar sorusuna tüm firmaların profesyonel olarak yönetilmesi gereken lojistik süreci vardır diye cevap vermek yanlış olmaz. Üretim firmaları, üretim girdilerinin zamanında teslimini garantilemek isterken, mal ve stok hareketlerini bilgisayar ortamında takip etmek için teknolojiye ihtiyaç duyar. Malların nakliyesini ve dağıtımını sağlamak için ise dış firmaların desteğine ihtiyacı vardır. Bu noktada müşteriler, çözüm ortağı olarak seçtikleri dış firmalardan; verilen süreye ve plana uymasını, düzenli olarak süreç ile ilgili bilgi vermesini ve maliyet avantajı sağlamasını beklerler.  

Lojistik yönetimi mezunları, malın üretime yetiştirilmesinden, son kullanıcıya varışına kadar olan süreçteki her birim ve sektörde lojistik uzmanı veya yöneticisi olarak görev alırlar. Proje taşımacılığı yapan firmalarda büyük projelerin taşınmasına katkı sağlarken, iletişim, bilişim teknolojileri, hizmet ve üretim yapan özel işletmelerde ve kamu kuruluşlarında tedarik, satın alma ve lojistik süreçlerinde edindikleri teorik bilgileri uygulama imkanı bulurlar. Ayrıca lojistik danışmanlığı yapan kuruluşlarda ya da üniversitelerde eğitmenlik veya danışmanlık yapabilirler.

Lojistik Yönetimi Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Lojistik yönetimi bölümünde okuldan okula ufak farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak aşağıdaki dersler okutulur.  

 • Lojistik ilkeleri

 • Finansal yönetim

 • İşletmeye giriş

 • İktisada giriş

 • Matematik

 • İletişim becerileri ve akademik raporlama,

 • İş Hukuku

 • Mikroekonomi

 • Pazarlama temel ilkeleri

 • Ulaşım ve lojistikte yasal çevre

 • Yönetim-organizasyon

 • Üretim planlama

 • Malzeme yönetimi

 • Envanter yönetimi

 • Depolama ve malzeme elleçlenmesi

 • Dağıtım, depo ve antrepo yönetimi

 • Taşımacılık, gümrükleme ve sigorta hizmetleri

 • Satın alma

 • Müşteri hizmetleri

Lojistik Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 verilerine göre örgün öğretim lojistik yönetimi bölümü taban puan ortalaması 290, sıralama 407 bin’dir. İlk beş üniversitenin taban puan ve sıralaması ise aşağıdaki gibidir.

Üniversite AdıBölümTaban PuanıSıralama
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİLojistik Yönetimi (İngilizce)(Burslu)401,6724.335
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİLojistik Yönetimi (İngilizce)(Burslu)378,5849.474
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİLojistik Yönetimi (İngilizce)324,74154.434
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİLojistik Yönetimi (İngilizce)(Burslu)317,81174.296
BEYKOZ ÜNİVERSİTESİLojistik Yönetimi (İngilizce)(Burslu)293,68261.100

Lojistik Yönetiminde Sektörün Geleceği

Ülkemizdeki lokal firmaların teknolojik alt yapısı ve iş yapış şekilleri düşünüldüğünde, lojistik yönetimi için gelişmekte olan bir iş alanı demek yanlış olmaz. Lojistik sektörü oldukça geniş bir etki alanına sahiptir. Piyasada sektörün beklentilerine cevap verebilecek yeterlilikte kalifiye personelin az olması ise önemli handikaplardan biridir. Lojistik yönetimi bölümü, öğrencilerini teorik olarak donatırken, bazı okullardaki uygulamalı eğitimler, işletme stajları ile öğrencilerin ufkunu açar. Teknoloji kullanımının çok büyük artısı olmasının yanında uzmanlaşma da çok büyük önem taşır. Firmalar aldıkları ISO sertifikaları, uluslararası üyelikleri ve operasyonel mükemmellik uygulamaları ile verimli çalışmanın yöntemlerini aramaya devam ederken, lojistik yönetimini iş alanlarına uygulamayı başaran firmalar sektörün geleceğini şekillendirmekte öncülük yapar.

Büyük işletmelerin katma değeri olmayan işleri lojistik firmalarına kaydırması, mezunlara hem işletmelerde bu tip işleri koordine etme hem de bu işi yapan firmalarda işi yönetme fırsatı sunar. Bir yandan sektör; nakliye, depolama gibi hizmetlerin yanında antrepo, katma değeri olmayan işler, izlenebilirliği sağlayan farklı yazılımlar, depolarda uygulanan robotik sistemler vb. ile büyürken, bir yandan da farklı oyuncuların bir araya gelerek ortaklık oluşturması sektörde rekabeti arttırır. Gelecekte teknoloji firmalarının lojistiğe yatırım yapma ihtimalinin ise işin seyrini değiştireceği beklenmektedir. Dolayısı ile lojistik yönetimi, her geçen gün artan öneme sahip iş alanlarından biri olmaya devam edecektir.

lojistik lojistik yönetimi lojistik yönetimi bölümü lojistik tedarik zinciri lojistik yönetimi mezunları lojistik yönetimi dersleri lojistik yönetimi taban puan ve sıralamaları
Şengül Çabuk
Şengül Çabuk
Blog Yazarı

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe ve Anadolu Üniversitesi Emlak Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Satın alma, dış ticaret, tedarik, proje, ekip ve performans yönetimi üzerine 23 yıllık özel sektör deneyimi var. İşletme Enstitüsü'nden aldığı içerik editörlüğü, içerik uzmanlığı, Seo ve blog yazarlığı eğitimlerini, farklı alanlarda yazdığı yazılar ile pekiştirdi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349