AnasayfaBlogBilgi Yönetimi Bölümü (MYO)
Bölümler

Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO)

01 Ocak 2020
Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO)

Bu yazımızda ön lisans bölümler arasında daha az tanınan ve tercih edilen bilgi yönetimi bölümünden bahis açacağız. Bilgi yönetimi bölümü, bilgi teknolojilerini ele alan bir ön lisans programıdır. Bölüm; bilgiyi öğrenme, erişme ve bilgi teknolojilerini kullanabilme üzerine bir eğitim sunar. 2 yıllık eğitim sonucu bilişim ve bilgi teknolojileri sektörüne eleman yetiştiren bilgi yönetimi, toplam 7 üniversitede yer almaktadır. Bölüm, her ne kadar bilişim odaklı bir mesleği barındırsa da tercih döneminde pek fazla talep edilmeyen ve buna bağlı olarak da düşük puanlarla öğrenci alan bir programdır. Yine de bölümü incelemek ve tercih etmek isteyenler adına bilgi yönetimi bölümü tanıtılmayı gerektiren bir alandır. 

Bilgi yönetimi, Üniversiteye giriş sınavlarından biri olan TYT puan türünden öğrenci almaktadır. Bilgi yönetimi bölümü, kendi özellikleriyle tanınmak dışında bilgi ve belge yönetimi bölümüyle de birlikte anılmaktadır. Öncelikle bilgi ve belge yönetiminin 2 yıllık bir bölüm karşılığı bulunmamaktadır. Ayrıca bilgi yönetimi, kütüphanecilik alanıyla ilgili bir bölüm değildir. Bilgi yönetimi bölümünde; genel olarak bilgiye erişmek ve kullanmak için bilgisayar teknolojisinden yararlanılır. Bu bakımdan bölüm, bilgisayar odaklı bir eğitim içeriğine sahiptir. Hakkında oldukça az içerik ve tanıtım yazısı bulabildiğiniz bilgi yönetimi bölümünü biraz daha yakından tanımak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO) Nedir?

Bilgi yönetimi, işletme ya da kurumların bilgiye erişmelerine  ve bilgiyi kullanmalarına yarayan bir alandır.  Bir bölüm olarak bilgi yönetimi; bilgisayarı ileri düzeyde kullanabilme yetkinliği kazandırmaktadır. Bilgiyi kullanmak ve bilgiyi iletmek, mezunlar bilgisayar teknolojilerini kullanırlar. Bölüm, bilgisayar kullanma becerisini kazandırmakla beraber, işletmenin ihtiyacı olduğu yazılımları da öğretebilen bir niteliğe sahiptir. Ayrıca bölümde; masaüstü yayıncılık, işletim sistemleri ve ağ teknolojisini içeren eğitim içerikleri de bulunmaktadır. 

Bilgi yönetimi, bir ön lisans programı olmakla birlikte DGS'ye girmeniz ve başarılı olmanız durumunda ilgili lisans bölümlerine geçiş hakkı sunmaktadır. Bu lisans bölümleri de şunlardır: 

Bilgi yönetimi bölümü, bilgi ve belge yönetimi lisans bölümüne geçiş hakkı tanımakla beraber, iki bölüm arasında eğitim farkı bulunmaktadır. Yazının giriş kısmında bahsettiğimiz üzere bilgi yönetimi, bilgi ve belge yönetimi bölümünün 2 yıllık karşılığı değildir. Yalnızca, bu bölüme DGS aracılığıyla geçiş hakkı sunmasıyla, aralarında bir ilişki olmaktadır. Bilgi yönetimi, bilgisayar öğrenimine yönelik ders içerikleriyle özel ve kamu sektöründe çalışabilecek mezunlar yetiştirmektedir. 

Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO) İş İmkânları Nelerdir?

Bilgi yönetimi mezunları, bilgisayar kullanımı ile ilgili alanlarda çalışabilmektedirler. Mezunlar, işletme ve kurumların bilgi işlem departmanlarında iş bulabilir ve görev alabilirler. Araştırma ve danışma kurum ve şirketlerinde görevli bilgi- işlem sorumlusu olarak çalışabilirler. Yine kurumların arşiv ve dokümantasyon bölümlerinde de çalışma olanağı vardır. Bu iş olanakların dışında mezunlar; bilgisayar ve ofis programlarını kullanma becerisi isteyen işletmelerde de çalışabilmektedirler. Ayrıca DGS'den başarılı olmak durumunda ilgili lisans bölümlerine geçerek iş alanlarını daha da çoğaltabilirler. 

Bilgi Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Açıkçası bilgi yönetimi, bir ön lisans bölüm okumak isteyen kişinin ilk aklına gelen bir bölüm değildir. Hem az sayıdaki üniversitede yer alması hem de iş olanakların diğer bölümlere göre daha az olması, bölümü ilgi çekici olmaktan uzaklaştırmaktadır. Ayrıca bilgi yönetimi bölümünün, alternatif diyebileceğimiz yan bölümleri de vardır. Daha nitelikli ve iş olanakları daha fazla olan bilgisayar programcılığı, bilgisayar teknolojisi ve büro yönetimi gibi bölümler, bilgi yönetimini tercih etmek isteyenlerin seçim yapabileceği programlardır. Yine de sıralaması yalnızca bilgi yönetimine yeten ve bölümü okumak isteyenlerin, bilgisayar kullanımına yönelik ilgilerinin olması gerek. Ayrıca bilgi yönetimi bölümü çoğunlukla büro ortamlarında çalışılacak bir alandır. Bundan dolayı tercih yapacak öğrencilerin, büro ortamında çalışacaklarını bilmelerini gerekmektedir. Yine bölüm ders içeriklerinde, çoğunlukla bilgisayar kullanımı içeren uygulamalar da olabilir. Bu şartların farkında olarak bilgi yönetimini tercih edebilirsiniz. 

Bilgi Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgi yönetimi dersleri, bilgisayar uygulamalarını içeren bir müfredata sahiptir. Bölüm ders içeriklerinde; işletme, işletim sistemleri ve bilgisayar sistemleri ile ilgili dersler vardır. Bilgi yönetimi derslerinde, temel düzeyden başlayarak ileri düzeye giden bilgisayar kullanımına dayalı uygulamalar vardır. Ayrıca bazı üniversitelerde staj uygulaması da vardır. Bu derslerin yanı sıra seçmeli ders kataloğu içinde yer alan; işletme yönetimi, E-ticaret, pazarlama yönetimi ve mobil programlama gibi eğitim içerikleri de bölümde yer alır. İlgili üniversitelerin bilgi yönetimi dersleri genel olarak aşağıdaki gibidir: 

 • Bilgisayar Sistemleri

 • Matematik

 • İşletim Sistemleri

 • İngilizce

 • İnternet Programcılığı

 • Toplam Kalite Yönetimi

 • Genel İşletme

 • Ofis Uygulamaları

 • Yönetim ve Organizasyon

 • Bilgi Yönetimi Uygulamaları

 • Masaüstü Yayıncılık

 • İşçi Sağlığı ve Güvenliği

 • İşletmelerde Bilişim Sistemleri

 • Girişimcilik

 • Araştırma Yöntem ve Teknikleri

 • Grafik Uygulamaları

 • Büro Yönetimi

 • Programlama Giriş ve Algoritmalar

 • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • E-ticaret

 • Mesleki İngilizce

Bilgi Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Daha önceki kısımlarda da belirttiğimiz üzere, bilgi yönetimi bölümü fazla tercih edilen bir program olmadığından dolayı puanları da bir hayli düşük seyretmektedir. TYT'den öğrenci alan bölüm, 7 üniversite bulunmasına rağmen üniversitenin kontenjanlarının tümünü dolduramamıştır. Bilgi yönetiminin tüm kontenjanlarını dolduran iki üniversite; Namık Kemal Üniversitesi ve Ordu Üniversitesidir. Eğitim veren ama kontenjanını dolduramayan üniversiteler ise; Adıyaman Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesidir. Ayrıca bilgi yönetimi bölümü, Atatürk üniversitesinde açık öğretim yoluyla eğitim sunmaktadır.

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi207,425151.460.696
Ordu Üniversitesi187,848891.723.670
Adıyaman ÜniversitesiDOLMADIDOLMADI
Burdur Mehmet Akif ÜniversitesiDOLMADIDOLMADI
Kırklareli ÜniversitesDOLMADIDOLMADI
Kütahya DumlupınarDOLMADIDOLMADI
Atatürk ÜniversitesiDOLMADIDOLMADI
Bilgi Yönetimi Bölümü Bilgi Yönetimi Dersleri Bilgi Yönetimi Mezunları Bilgi Yönetimi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bölümü
Bölümler

Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bölümü

09 Ağustos 2020
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Bölümler

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü

11 Temmuz 2020
Bilgi Yönetimi ve Sistemi
Stratejik Yönetim

Bilgi Yönetimi ve Sistemi

26 Ağustos 2018
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi
4.9
(58)

Temel Programlamaya Giriş

7 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
249149
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
239134