AnasayfaBlogTıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Ne İş Yapar?
Meslekler

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Ne İş Yapar?

28 Ekim 2019
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreter, hastaneler başta olmak üzere sağlık sektöründe hizmet veren kuruluşlarda çalışır. Sağlıkla ilgili olarak tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik görevlerini üstlenir. Sağlıkla alakalı olarak istatistiklerin toplanarak bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi görevleri arasındadır. Bu konuda gerçekleştirilecek olan tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik işlemlerini yerine getirir. 

Günümüzde ciddi bir popülerlik kazanan eğitimlerden biri olarak tıbbi sekreterlik eğitimi olmaktadır. Tıbbi sekreterlik, insanlar tarafından ciddi bir ilgi gösterilen önemli mesleklerin başında gelmektedir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik olarak da tanımlanan bir meslektir. Enstitü tarafından uzaktan eğitim programına katılarak tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik sertifikası alınabilmektedir. Günümüzde sağlık sektöründe çalışmak isteyenlerin tercih ettiği meslekler arasında bulunmaktadır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sertifika Programları

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik sertifikası büyük bir öneme sahiptir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik sertifikasına sahip bireyler yeni faaliyete başlayan şehir hastanelerde çalışabilirler. Bu doğrultuda görev almış olduğu hastanenin;

 • Tedavi olanakları

 • Mevcut yatak kapasitesi,

 • Tedavi yöntemi,

 • Taburcu olanların istatistik bilgilerinin düzenlenerek ilgili tıbbi birimlere aktarımı

 • Hastaların ilgili olan birimlere doğru şekilde yönlendirilmesi tıbbi sekreterlik eğitimi alan bireylerin sorumluluğundadır. 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Görevinde Çalışmak İsteyenlerde Aranan Özellikler

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik dikkat gerektiren bir iştir.  Enstitü eğitim programları neticesinde eğitimini tamamlayan kişiler kendilerini daha da geliştirme olanağı sağlamaktadırlar. Tıbbi sekreterlik bu bakımdan kişilere önemli avantajlar sunmaktadır. Tıbbi sekreter, gerektiğinde hastane arşivini baştan kurma veya düzenleme sorumluluğuna sahiptir. Bu bakımdan oldukça zorlu bir meslek olma özelliği barındırmaktadır. Enstitü eğitim dersleri bu bakımdan kişilere önemli katkılar sunmaktadır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik görevinde çalışmak isteyenlerde aranan bazı özellikler mevcuttur. Bunlar;

 • Kurallara uyan

 • Sorumluluk sahibi 

 • Dikkatli

 • Sabırlı

 • Detaycı

 • İletişim becerilerinin yüksek olmasıdır.

Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Eğitimi Alan Kişiler Nerelerde Çalışabilir?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik diğer bir tanımla tıbbi sekreterlik önemli mesleklerden biridir. Sağlık sektörü denildiğinde çoğu zaman akla doktorlar, hemşireler yahut ebeler gelir. Ancak tıbbi sekreterler de sağlık sektöründe oldukça önemli faaliyetler gerçekleştirirler. Bu bakımdan tıbbi sekreterlik eğitimi alan bireylerin çalışa bileceği yerler ise şunlardır; 

 • Devlet hastaneleri

 • Şehir hastaneleri

 • Özel hastaneler

 • Özel muayenehaneler

 • Tıp merkezleri

 • Tıp konusunda hizmet veren ofisler tıbbi sekterlerin görev alabileceği yerler arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan hasta kabul kursu sağlık sektöründe çalışacak kişilere önemli avantajlar sunmaktadır. 

Hasta Kabul Eğitimi Kursu Kişilere Ne Sağlar?

Sağlık sektöründe önemli bir görev olan tıbbi sekreterlik konusunda alınacak hasta kabul kursu oldukça yararlıdır. Bu kurs sayesinde öncelikli olarak öğrenilmesi gereken tıbbi terimlere hakim olunabilmektedir. Özellikle de son derece ayrı bir hassasiyetin söz konusu olduğu çocuk sağlığı konusunda fayda sağlar. Hasta kabul kursu sağlık sektöründe giderek artan nitelikli eleman ihtiyacını ortadan kaldırmaya önemli katkı sağlar. Hasta kabul kursu diğer bir ifade ile tıbbi sekreterlik eğitimi neticesinde kişilere bir sertifika verilir. Sunulan online eğitim programlarına katılmak bunun için yeterli olabilmektedir. Online eğitim kanalıyla sunulan hasta kabul kursuna katılım oldukça kolaylaşmaktadır.

Kimler Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Kursuna Katılabilir?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik programına katılım gerçekleştirmek için lise ve dengi okuldan mezun olmak yeterlidir. Ancak bu mesleğin yapılabilmesi için kişinin sahip olması gereken bazı özellikler de aranır. Bu özellikler genellikle bireylerin sahip olduğu kişilikle alakalıdır. Özellikle de tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik eğitimi almak isteyenlerin sorumluluk sahibi kişiler olması önemlidir. Bunun önemli nedeni ise yapılacak olan işin sağlık sektörüyle alakasının olmasıdır. Bu bakımdan olası meslek hatalarına kesinlikle yer olmamaktadır. Son derece önemli olan tıbbi sekreterlik online eğitim programlarına katılacakların bu özelliğe sahip olması gerekir. Ayrıca sabırlı olmak olmazsa olmaz kişilik özelliklerinin başında gelmektedir. 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Mesleğini Yapabilmek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik görevi son derece büyük bir sorumluluk gerektiren işlerden biridir. Bu bakımdan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik eğitimi alacak kişilerin sorumluluk sahibi olmasının önemi çok büyüktür. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik işi insan ağlığını ilgilendiren bir iştir. Bu yüzden kesinlikle hata kabul etmeyen bir çalışma gerektirmektedir. Bu görevi üstlenen kişi hastanın hastaneye giriş işlemlerinden çıkışına kadar gerçekleştirilmesi gereken tüm sürecin evraklarını tamamlar. Bu yönüyle bu işi yapacak kişinin sabırlı bir yapıya sahip olması önem teşkil eder. Kişilerin sahip olacakları tüm bu beceriler, işi yapacak bireyin mesleğini yapabilme şansını arttırmaktadır. 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Eğitiminin İçeriği Nedir?

Enstitü, sekreterlik sertifikası almak isteyenlere online eğitim imkanı sağlamaktadır. Son derece kapsamlı bir şekilde sağlanan eğitimin içeriğindeki konular şunlardır;

 • Raporlama işlemleri

 • Tıbbi terimler

 • Tutanak işlemleri

 • Doküman hazırlama

 • Problemleri çözme

 • Hastaların tedavi işlemleri

 • Hastanelerin otomasyon programları eğitimi

tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okuyanlartıbbi sekreterhasta kabul personelitıbbi sekreterlerin görevlerihasta kabul sekreteri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
400299
Yönetici asistanlığı eğitimi
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
750289