Close
Mobil Menu Bars

Veri Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

14 Nisan 2020, 1890 defa okundu.
Veri Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
veri analizi, istatistik analiz, analiz, veri analiz, veri analizi nedir, veri analisti

Veri analizi, iş hayatının temel yapı taşını oluşturur. Analiz, iş dünyasının adeta bel kemiği olduğunu söyleyebiliriz. Birtakım verileri ve bilgileri ortaya çıkarabilmek için şirketler, analize ihtiyaç duyar. İş dünyasının olmazsa olmazı veri analiz sistemidir. Başarılı ve olumlu bir sonuç almak isteyen işletmeler, muhakkak analiz yöntemine başvurur. Yapılan planlamalar doğrultusunda en olumlu sonuç analiz metodu ile belirlenir. Analiz sayesinde hem şirket memnun olur hem de müşteri kısmı memnun kalır.

Son zamanların popüler sistemi haline gelen analiz işlemi doğru uygulandığında hayat kurtarır. Örneğin şirketin finansal durumu için mali tablo analizi  ve istihbarat önemlidir.Analiz yapmayan işletme ile yapan şirketler arasında ciddi farklar oluşur. Geleneksel şirket anlayışında veri ve bilgi toplama sistemleri işlemez. Eski işletmelerde daha çok deneme ve yanılma yöntemi uygulanır. Günümüzde deneme – yanılma yönteminin bittiğiniz söyleyemeyiz. Ancak eskiye nazaran azalmıştır. Şirketler ve bireyler daha bilinçli hale gelmiştir. En doğrusu için gerekli adımlar atılır ve bu düzende ilerlemeler gerçekleştirilir.

veri analizi, istatistik analiz, analiz, veri analiz, veri analizi nedir, veri analisti

Şirketlerin yapısına baktığımızda bazen eski de kaldığını görebiliyoruz. Özellikle köklü şirketler için bunu söylemek mümkün. Şirket yetkilileri, yeniliğe açık olmaz ve atılacak adımdan endişen eder. Ancak çağın gerekliliklerini uygulamak aslında şirkete kazanç getirebilir. Genellikle insanlar kendi yöntemleriyle olayı çözmek isterler. Hep aynı bildikleri yöntemi kullanarak çözüme varmaya çalışır. Fakat her zaman geleneksel çözüm arayışları doğru sonuçlar vermez. İşte tam da bu noktada yeni neslin çözüm sistemi devreye giriyor. Veri analizi bu konuda oldukça iyi sonuçlar veriyor. Günümüzde birçok şirket, işletme ya da bireysel kişiler bu yöntemi kullanıyor. Geleneksel yöntem yerine daha çok veri, bilgi ve istatistiğe dayalı bir sistem. Günümüz big data dünyası artık habercilik kavramını bile verilerle habercilik boyutuna taşımış ve internet habercliği kavramı farklı bir boyut kazanmıştır. Analizde reel veriler konuşur. Kulaktan dolma bilgiler yerine gerçek bilgiler yer alır. Şimdi veri analizi nedir? Analiz işlemleri nasıl yapılır? Hangi süreçlerden geçer? Bu sorunlara cevap vererek konuyu daha detaylıca inceleyelim.

Veri Analizi Ne Demek?

Veri analizi, ham bilgiler toplanarak, inceleme ve temizleme sonucunda asıl yararlı bilgilere ulaşma metodu olarak geçer. Gerekli verilerin ve bilgilerin toplandığı, aynı zamanda bir elemeden geçirilerek yararlı olmayan bilgi ve verilerin çıkarıldığı modelleme işlemine denir. Toplanan bu bilgiler aşamasında asıl olan sonuca ulaşmaktır. Sonuca gidecek yolda verilerin çıkarılması oldukça önemlidir. Çıkarılan verilerle birlikte nasıl yol izleneceği ve neler yapılacağı netleşir. Veri analiz sistemi dönüşüm süreci olarak da kabul edilebilir.

Analiz işlemleri çeşitli bilim ve sosyal teknik yöntemlere dayanır. Günümüz iş dünyasında bilimsel teknik yöntemi daha fazla kullanılmaktadır. Ancak bazı yerlerde sosyal tekniğe ihtiyaç duyulur. Anket ve gözlemleme yaparken sosyal teknik yöntemine başvurulur. Her iki yöntemde analiz yapmada önemli konumda yer alır.

veri analizi, istatistik analiz, analiz, veri analiz, veri analizi nedir, veri analisti

Analiz işlemlerini basite almamak gerekir. Dev şirketlerden tutunda internette kişisel olarak çalışan bir bireye kadar indirgenebilir. Herkesin analiz modellemesine ihtiyacı vardır. Farklı sektörlerden hizmet veren veya üretim yapan bir şirket olabilirsin. Kişisel bir iş ile uğraşabilirsin. Ancak verilerin gücüne güvenen biriysen veri analizleri hayatının bir parçası olacağına inancın tam olur. Analiz ile birçok problemin çözüleceğini bilmelisin. İstatistik analiz sayesinde en ufak probleme bile ulaşmak zor olmayacaktır. Şunu da unutmamak gerekir, her sektörün iş planlaması ve analiz modellemesi aynı değildir. Bu uygulama yaparken göz ardı edilmemelidir.

Analiz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Veri analizi yaparken belli aşamalara ihtiyaç duyulur. Analiz işlemleri öncesinde bir veri akışı sağlamak gerekir. Yani konuyla alakalı veriler entegre edilmelidir. Verilerin entegre edilmesi daha düzenli bir çalışma sağlar. Bu sayede analiz yaparken hatasız ilerleme kaydedilir. Entegre süresi ne kadar iyi olursa çalışmanın vereceği sonuçta o kadar iyi olur. Entegre süresi boyunca ayıklanmamış veriler, uzman ya da uzmanlar tarafından temizlenir. Saf bir hale getirilir. Gereksiz bilgi ve veriler çıkarılır. Buradaki süreç bittikten sonra asıl analiz işlemine geçilir.

veri analizi, istatistik analiz, analiz, veri analiz, veri analizi nedir, veri analisti

Veri ve bilgi kısmı analizin en önemli noktalarından biridir. Doğru kaynağa ulaşabilmek için bilgiler eksiksiz şekilde verilmelidir. Sonuçlarda hatayla karşılaşmamak için gerekli çalışmalar titizlikle yürütülmelidir. Ancak yine de bir sorun ortaya çıkarsa en kısa sürede çözmek gerekir. Analizler, gerekli program yardımıyla yapılsa da insan eli değdiği için ufak tefek sorunlar olabilir. Burada yapılacak yöntem ise, sorunun ana kaynağını bulmak olacaktır. Sorunu bulduktan sonra, analiz yöntemiyle çözüme kavuşturmak mümkündür.

Analiz işlemlerini genellikle analistler yapar. Veri analisti olarak da bilinir. Bu analistler şirketin içinde bir departman olarak çalışabilir. Dışarıdan farklı bir şirket tarafından da bu hizmet alınabilir. Bu kişi veya kişiler sadece analiz işlemi yapar. Veri analisti biraz ince eleyip sık dokur. Doğru sonuçlar alabilmek için her türlü olasılığı düşünür. Hatta verilerin yetersiz kaldığı yerde, bir daha veri ve bilgi talebinde bulunur. İstatistik analiz ve grafik veriler, analiz uzmanları için büyük önem teşkil eder. Farklı materyaller ve algoritmalar kullanarak olaya spesifik yaklaşır. Sayısal değerler ve matematik işlemlerle verilerin doğruluğunu kanıtlar. Ve sonuçta şirketin geldiği durumu ortaya koyar.

Analiz Yaparken Süreç Nasıl İşler?

Analiz yaparken belirlenen metot ve yöntemlerle süreç ilerler. Süreç işlerken 4 – 5 aşama ile analiz tamamlanabilir. Adım adım ilerleyen sürecin daha verimli geçmesi için aşamalara ayırmakta fayda var. Sürecin işleyişi analizin genel yapısını da oluşturur. Şimdi tek tek yaşanılan süreçleri ele alalım.

veri analizi, istatistik analiz, analiz, veri analiz, veri analizi nedir, veri analisti

  • Sorunların Tespit Edilmesi: Sürece ilk olarak sorunları tespit ederek başlanır. Problem, analizler eşliğinde tespit edilir. Sıkıntıların yaşandığı kaynakların bulunması, problem çözme süreçlerinde önemli rol oynar. Eğer problemler başta bulunursa süreç daha olumlu şekilde ilerler.
  • Datalar İçin Altyapı Oluşturma: Veri ve bilgiler toplanmadan önce gerekli altyapının oluşması gerekir. Oluşacak kaynakları tespit etmek ve toplamak için doğru zamanın seçilmesi önemlidir.
  • Verilerin Toplanma Süreci: Sorunlar tespit edilir ve altyapı oluştuğunda, asıl konuya gelinir. Veri toplama işi bu sürecin tam ortasında yer alır. Sıkıntılı bir süreç gibi gözükse de doğru şekilde veriler toplandığında hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.
  • Veri Analiz Süreci: Tüm sorunların, veri ve bilgilerin toplandıktan sonra geçilen süreci belirtir. Analiz yapılabilmesi için toplanılan tüm objelerin eksiksiz olması bu aşamayı daha da rahatlatır. Hata bu süreçte en alt seviyede olur.
  • Sonuç ve Uygulama: Yapılan analizler sonucu ve tetkiklerden sonra süreç ile ilgili bir sonuç açıklanır. Ve analizin bir test şeklinde uygulaması yapılır. Analiz sonuçları uygulamalı şekilde gösterilerek başarı grafiği ortaya çıkar.

Veri Analizi Faydaları

  • Veri analizi sayesinde işletme sahipleri daha iyi karar verebilme yetisine sahip olur.
  • Şirkette yaşanılan verimliliği analiz sayesinde arttırmanın ne kadar kolay olduğunu fark edebilir.
  • İşletmenin doğru analiz karşısında müşteriye de olumlu yansıdığını görmesini sağlar.
  • Tüm bu detayların sonucunda gözle görülür bir artış sağlanır.

Veri analizi her şirketin yaptırması gerekir mi?

Veri analizi elbette bir kural değildir. Her şirket ya da işletme sahibi analiz yaptırmamak da özgürdür. Yasa olarak herhangi bir zorunluluğu yoktur.

İşletmenin analiz yaptırması yüzde yüz olumlu sonuç verir mi?

İşletme sahiplerinin analiz yaptırmaları sonuç verir. Doğru şekilde metot uygulandıktan sonra olumlu dönüşler yaşanacaktır. Analizin en önemli noktası toplanan veri ve metodun doğru uygulanmasıdır.

Şirket analizi kendisi yapabilir mi?

Evet, yapabilir bunun için bir ekip gereklidir. Şirketin bünyesinde bir departman olarak görev yapan bir analiz ekibiniz olur. Bu ekip, gerekli bilgi ve deneyimli kişilerden oluşursa, kendi içinizde bir analiz bölümü oluşabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!