AnasayfaBlogGenç Girişimciler İçin 10 Öneri
Genç Girişimciler

Genç Girişimciler İçin 10 Öneri

13 Eylül 2015
Takım elbiseli bir adam elinde kağıt para dolu bir sulama kabı tutmaktadır. Üzerinde toprak yığını olan bir masanın önünde durmaktadır. Yüzü arka planda hafifçe bulanıktır ve ön planda kırmızı kravatının yakın çekimi vardır. Kutudaki para da yakın plandadır ve banknotların değerini göstermektedir. Adam yaptığı işe odaklanmış, parayı doğrudan tenekeden dikkatle suluyor. Her banknotun yeterince ıslandığından emin olurken yüz ifadesi ciddi ve niyetlidir. Parayı tenekeden titizlikle boşaltıyor ve her bir banknotun hassasiyetle sulandığından emin oluyor.

Genç girişimciler için en büyük problem yaratıcılıklarının sınırları değil. Aksine onları nasıl hayata geçirebileceklerini bilmemektir. Genç girişimciler yeni bir fikirle ortaya çıktıklarında onu gerçekleştirebilecek ikinci bir adımı atamıyorlar. Yeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz? İşte size hangi kararları almanız gerektiğine dair bazı ipuçları:

Genç girişimciler için uygulama rehberi

Ne satmak istediğinize karar vermek neden çok önemli?

Çok açık gibi gözükse de, o kadar açık değil, en azından her zaman öyle değildir. Açıklayayım. Ne satmak istediğinize karar verin. Çünkü bu karar takibinde olan her şeyi etkileyecek. Kolay bir iş değil çünkü kalbinizin mi beyninizin mi söylediği şeyi yapacağınıza karar vermelisiniz.

Kime satmak istediğinize karar verin.

Başka bir kritik soru. Satış yapacağınız pazarın bölümüne karar vermelisiniz. Genç girişimciler üzerinden yapılan istatistiklere göre, ilk kararınız amaçlarınıza ulaşmak için kime satmanız gerektiğini gösterecektir.

Pazara bir göz atın.

Bu da çok önemli bir adımdır. Pazarın satmaya karar verdiğiniz şeye doyup doymadığını görmek zorundasınız. Eğer konu bu ise hedeflerinizi değiştirmelisiniz. Satmayı planladığınız ürünleri değiştirin veya hedeflediğiniz Pazar bölümünü değiştirin veya pazarı değiştirin.

Bütçeye karar verin.

Bu mükemmel örnek! Belki de en önemlisi... Bazı genç girişimciler tarafından eleştirilebilir. Ben tartışılır bulmuyorum. Bu kesinlikle belirleyici bir şey, tamam, ama en önemlisi değil. Az bir para ile ulaşabileceğiniz mucizeler hayal edemezsiniz. Her neyse, elinizde olan bütçeyi ve işin getireceği harcamaları bilmelisiniz. En azından işin başında bunu deneyin. Bu yüzden bütçe yapmak iyi bir tavsiyedir.

Partner ve/veya çalışanlarınıza karar verin.

Bunun en önemli karar olduğunu düşünüyorum. İnsan mevcudiyeti en önemli faktördür, her şeyi mahvedebilecek yıkıcı bir örnek olabilir. Veya rekabetçi bir avantaj haline gelebilir. Bu yüzden doğru yer için doğru insanları seçmek, hatta daha önemlisi doğru ortağı seçmek çok önemlidir.

Yere karar verin.

Genç girişimciler bu konuyu pek düşünmezler. Bu çok yanlış. Mağazanızı veya işinizi genel anlamda nerede açacağınıza karar vermek çok önemlidir. Bazen mağazanıza bağlı olarak  birkaç  metre size rekabetçi avantaj sağlayabilir. Bazen köşede gördüğünüz bir mağazanın ne kadar çok şey sattığını görürken birkaç metre ötede, ama köşede olmayan bir ticaretçinin  neredeyse hiçbir şey satmadığını hatırlayın. Bu yüzden doğru noktayı seçmek çok önemli. Aynı zamanda büyük şirketlerde doğru şehir seçimi bile size rekabet avantajı sağlayabilir. Deniz kıyısı bir şehirde olta satmak daha kolaydır değil mi?

Ürünlerinizi nasıl tanıtacağınıza karar verin.

Tanıtım işiniz için hayati önem taşıdığı gibi, ürünlerinizi tanıtacağınız yola da karar vermeniz gerekmektedir. Bunun bütçeyle alakası vardır. Marketin odak noktası, alıcının profilleri vs... Müşterilerinizin toplumsal istatistiklerini görmelisiniz. Gazeteler, TV, internet veya sosyal medya ile tanıtım yapabilirsiniz. Her bir tanıtım kampanyası başlattığınızda düşünmelisiniz; bu işi şu veya bu şekilde yaparsam benim söylemek istediğimi kim duyacak? Örneğin, internette reklam yapmak... Hedef kitleniz Y kuşağı ise iyi bir seçimdir ama eğer geleneksel şeyler satıyorsanız ve hedef kitleniz yaşlı insanlarsa internette reklam yapmak iyi bir seçenek değildir.

Ürünleri satacağınız yola karar verin.

Bir önceki ile neredeyse aynı. Geleneksel yoldan mı, internetten mi veya kapı kapı dolaşarak mı satacağınıza karar vermelisiniz.

İşinizden ne beklediğinize karar verin.

İşte genç girişimciler için cepte bulunması gereken en önemli faktörlerden biri. İşinizden ne bekliyorsunuz? Demek istediğim, neyi ne kadar paraya feda etmeyi düşünüyorsunuz? Eğer buna karar verirseniz büyük adımı atmaya ve işinize başlamaya hazırsınız demektir. Bağlılığın seviyesi genişlemeniz ve hayatta kalmanız için ihtiyacınız olan rekabetçi avantajı bile verebilecek belirleyici olan mükemmel bir örnektir.

İş - hayat dengesi nasıl sağlanır?

İş - hayat dengesi de çok önemli bir örnektir ve en sona yazmama rağmen önemsiz bir şey değildir. Eğer iyi bir çalışan veya iş adamı olmak istiyorsanız hayatınıza denge getirmelisiniz. Genç girişimciler makine değildir. Duygularınız var ve inanın bana bu sizi ruhen yıkabilir de başarılı olmanızı sağlayabilir de. Ailenizle ve/veya arkadaşlarınızla yakın olmak çok önemli olabilir, çünkü bu sizin zor zamanlarda stresi minimize etmenize ve veya aklınızı boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu sizi doğru kararlara götürebilir ve aynı zamanda rekabetçi bir avantajdır. Bu yüzden ailenizle konuşmalı ve onlara bu spesifik zamanda veya genel olarak sizden ne beklendiğini anlamalarını sağlamalısınız.

Genç Girişimciler İçin 10 Önerigenç girişimcilergenç girişimciler uygulamagirişimciler girişimcilik
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, bir teknede duran, beyaz gömlekli ve kırmızı kravatlı, bir elinde uzun gri bir nesne ve diğer elinde saplı kahverengi bir evrak çantası tutan bir adamın karikatürünü tasvir etmektedir. Bir çift güneş gözlüğü takmaktadır ve diğer elinde bir teleskop vardır. Adamın etrafı mavi sularla çevrilidir ve gökyüzü parlak mavidir. Teknesi beyazdır ve mavi bir yelkeni vardır. Adam sanki bir şey arıyormuş gibi yüzünde kararlı bir ifadeyle ufka bakmaktadır. Çevresindeki güzellikleri seyrediyor gibi görünüyor.
Genç Girişimciler

Genç Girişimciler İçin İpuçları

08 Mayıs 2019
Gri takım elbiseli ve mavi kravatlı bir adam elindeki siyah tablet bilgisayara dikkatle bakıyor. Yüz ifadesi ciddi, gözleri cihazın içeriğine odaklanmış. Adamın koyu renk saçları yüzünden geriye doğru taranmış ve yanakları hafifçe sakallı. Gıcır gıcır beyaz gömleği ceketinin altından görünüyor. Arka plan net değil ama elinde mavi bir dosya tutan bir kadının bulanık görüntüsü arka planda görülebiliyor.
Genç Girişimciler

Adım Adım Genç Girişimciler

27 Haziran 2019
Papyonlu bir adam, çeşitli çizimlerin yer aldığı bir duvarın önündeki masada oturmaktadır. Yan tarafa bakmaktadır ve yakın planda boynu görünmektedir. Beyaz bir gömlek giymiş ve siyah bir kravat takmıştır ve gözleri sağındaki bir şeye odaklanmıştır. Elleri masanın üzerinde durmaktadır ve önünde bir kalem ve bir kâğıt vardır. Duvardaki çizimleri inceliyor ve kendi yaratımı için ilham arıyor gibi görünüyor.
Genç Girişimciler

Genç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor?

10 Haziran 2019
Bir kadın kollarını önünde kavuşturmuş, doğrudan kameraya bakmaktadır. Omuz hizasında, kıvırcık kahverengi saçları var ve siyah bir tişört giyiyor. Kollarını kavuşturmuştur ve yüz ifadesi ciddidir. Arkasında mavi ve sarı gövdeli, beyaz ve sarı kuyruklu bir çizgi roket var. Roketin sağında içinde beyaz çizgiler olan mavi bir çubuk grafik var. Arka plan düz beyazdır. Kadın bir odada duruyor gibi görünüyor.
Genç Girişimciler

Genç Girişimci Olmanın Yolları

25 Haziran 2019