AnasayfaBlogGenç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor?
Genç Girişimciler

Genç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor?

10 Haziran 2019
Genç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor

Girişimcilik kendi işini kurmak veya kurmuş olduğu işi geliştirmek isteyen ve bunun için hayallerinin peşinden gitmeye karar veren kişilerin harekete geçme durumudur.

Genellikle genç girişimciler olarak tanımlanan bu kişilerin en büyük özelliği risk alabilme cesaretine sahip olmalarıdır. Genç girişimciler kendi yollarında ilerlerken geriden gelenlere de ilham kaynağı olur.

En Başarılı Girişimci Örnekleri

Bilinen en başarılı genç girişimciler listesinin başında henüz 20 yaşında iken arkadaşlarıyla birlikte Facebook’u kuran Mark E. Zuckerberg’i söylemek yanlış olmaz. 

Yaşı, konumu veya bilgi düzeyi ne olursa olsun gerçek bir girişimci olmanın en önemli anahtarı hiç şüphesiz inanmaktan, doğru bildiği yolda cesaret ve azimle ilerlemekten geçer.

Bu konuya ilham veren genç girişimci: Jan Koum da iyi bir örnek teşkil eder.

İlgili yazı: İlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum

Jack Ma, tam 3 kez üniversiteye giriş sınavında başarısız olup aynı zamanda fast food zinciri KFC firmasına yapılan 24 iş başvurusu içerisinden işe kabul edilmeyen tek aday olmuş.

Sonrasında 17 arkadaşıyla birlikte kurduğu Alibaba bugün en çok işlem hacmi olan e-ticaret sitelerinden biri olmaya devam ediyor.

Diğer başarılı genç girişimci örneklerinden Howard Schultz ise 30’lu yaşlarında ortak olduğu ve sonra tek başına büyüttüğü Starbucks markası ile kıtalara yayılıp, halen dünya üzerinde 65 ülkede 21.000’den fazla şube ile en fazla mağazası olan kahve zincirinin sahibidir.

Önce Yapıp Sonra Düşünmek

Örneklerden ilham almak elbette çoğu zaman harikadır ancak genç girişimciler hayallerinin peşinden giderken bazı şeyler onlar için her zaman mükemmel olmayabilir. 

Ülkemizde yapılan araştırmalar kurulan girişimlerin yaklaşık %90’lık bölümünün ilk 3 yıl içerisinde kapandığını göstermekte.

Bu da bir iş kurarken genç girişimciler tarafından atılması gereken adımların belli oyun kurallarına göre yapılandırılması gerektiğine bir kez daha dikkat çekiyor.

Sadece güzel veya daha önceden yapılmamış olduğu için harika bir fikir olarak düşünülen girişimler çoğunlukla başarısızlığa uğruyor.

Bunun en temel sebebi ise, genç girişimciler tarafından bakıldığında “nasıl olsa tutar” veya “önce kuralım, sonrasında bir şekilde yürütürüz” şeklindeki düşünce ve davranış biçimidir.

Bunun yerine işe yarar olacağı düşünülen fikrin gerçekte ne kadar işe yarayacağını belli metot ve planlama biçimleriyle ele almak her zaman daha sağlıklı sonuçlara ulaşılmasını kolaylaştırır. 

Günümüzde uzmanlar tarafından önerilen her ne yapıyor veya yapacak olursanız olun, mutlaka bir iş modelinizin olması gerekliliğidir.

İş Modeli Tasarımı

Girişimcilik nedir, nasıl başlanır? Öncelikle bunu anlamak gerekir. Dünyada pek çok firma profesyoneller liginde oyun kurarken kendi iş modellerini oluşturmakta.

Bu modellemeye göre bir girişim kurmak veya kurmuş oldukları firmaları çok daha iyi seviyelere taşımak isteyen genç girişimciler belli düşünme araçlarından faydalanarak adımlarını daha kontrollü atar. 

Bunun yanı sıra bu süreçte aldıkları mentorluk ve koçluk hizmetleri, bu kişilerin alması gereken kararları daha hızlı almaları ve hemen uygulamaya geçirmeleri konusunda önemli destekler sağlar. 

Genç girişimciler bu tarz hizmetler alarak hem oyuna dahil olur hem de çok daha kısa sürelerde rakiplerine fark atarak hedeflerine sağlam adımlarla ilerler.

Mentor Koçluk Süreçleri

Yine dünya örneklerine bakacak olursak nasıl ki her başarılı futbol takımının ya da yüksek performans gösteren bir tenisçinin bir koçu varsa, iş hayatında genç girişimciler de mentor koçlarla çalışmaktadır. 

Firmalar hedeflerine doğru ilerlerlerken ara sıra oyunu durdurup kendilerine mola verdirtecek, neyin doğru neyin yanlış gittiğiyle ilgili onlara mevcut resmi gösterecek bir kişiye her zaman ihtiyaç duyar.

Girişimcilik ve oyun planı kurma süreçlerinde bu tip hizmetlerin sağladığı en önemli katkı ise girişimlerin en nihayetinde kârlı ve sürdürülebilir işletmeler haline gelmesidir.

genç girişimciler girişimcilik Genç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Genç Girişimci Olmanın Yolları
Genç Girişimciler

Genç Girişimci Olmanın Yolları

25 Haziran 2019
Genç Girişimciler
Genç Girişimciler

Adım Adım Genç Girişimciler

27 Haziran 2019
Girişimci Ruha Sahip Olmak
Girişimcilik

Girişimci Ruha Sahip Olmak

01 Temmuz 2019
Girişimci Olmak Kolay Mı?
Girişimcilik

Girişimci Olmak Kolay Mı?

19 Kasım 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989