AnasayfaBlogZaman Yönetimi Becerisi Nasıl Kazanılır?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Becerisi Nasıl Kazanılır?

30 Nisan 2019
Zaman Yönetimi Becerisi Nasıl Kazanılır?

Zaman yönetimi becerisi kazanarak iş hayatında ve sosyal hayatınızda daha başarılı olabilirsiniz. Zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirerek bir adım önde olmak için enstitü ile online Zaman Yönetimi Eğitimi dersine katılın.

Zaman yönetimi becerisi vakti en faydalı biçimde kullanmaya yöneliktir. Zamanın tek yönlü akışına uyum sağlamak, birkaç metot ile kolaylaşır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte zaman adeta genişlemiştir. Bu yüzden ne şimdi ne de gelecekte zamanın yetersizliği söz konusu olmayacaktır. Ancak tüm zamanımızın tek bir projeye veya toplantıya ait olmadığı ortadadır.

Burada önemli olan kaliteli zamanlar oluşturmaktır. Doğru planlanan etkinlikler, zaman yönetimi becerisi kazanmanın ilk aşamasıdır. Doğru zaman yönetimi geniş çerçevede günlük, haftalık planlara, dar çerçevede saniye ve dakikalara ayrılır. Zamanı üreterek tüketme arzusu ise kişiden kişiye değişebilen bir yargıdır. Zaman yönetimi becerisi kazanmak için dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları vardır.

Zaman Yönetimi Becerisi Kazanmak İçin 7 Önemli İpucu

Motivasyon Engelleyicilerden Kurtulun

Ses, ısı ve ışık dengesi zaman yönetimi becerisi kazanmak ve devam ettirmek için olmazsa olmazlardandır. Bu yüzden ortam şartları iyi değilse iyileştirilmelidir. Çalışmayı engelleyecek sebeplerden kurtularak işe başlayabilirsiniz.

Önceliklerinizi Listeleyin

Zaman yönetimi yaparken işlerinizi aciliyet derecesine göre listeleyin. Her yaptığınız iş aynı öncelik değerine sahip değildir. Yüksek değerli etkinliklerin, düşük değerli etkinliklere göre öne alınması gerekir. Önceliğinizin ne olduğunu bilmek, gidiş yolunu düzenleyecektir. Bu sebeple, düşük değerli etkinliklerin bekletilmesinde sakınca yoktur.

Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmayın

Aynı anda birden fazla uğraşınız olduğunda hiçbir şey yapmamış sayılırsınız. Yapılan işin kalitesi yüksek olmayacaktır. Haliyle bir kısmı eksik kalacak, tekrar gözden geçirmeniz gerecektir. Bu da daha fazla zaman kaybı demektir. Bundan dolayı, zaman yönetimi becerisi için bir işi bitirmeden başka bir işe geçilmemelidir.

Bir Sonraki Günü Planlayın

Bir gün öncesinden planlanan güne, hazırlıklı başlamak atılacak adımlardan haberdar olmak sizi stresten kurtaracaktır. Gerçekleştirilecek toplantılar, telefon görüşmeleri, mail hareketleri ve daha fazlası önceden planlanmalıdır. Aniden oluşan durumlara ise akılcı çözümler sunmak ya da uygun bir zamana ertelemek yapılabilecekler arasındadır. Günlük, haftalık ve aylık planlarınızı yapabilmek için bir ajanda edinin. Böylece gün içerisinde yapmanız gerekenleri daha kolay bir şekilde sıralayabilirsiniz.

İş Birliğine Önem Verin

Ekip çalışması sağlayabilecek iseniz mutlaka bu kolaylıktan faydalanın. Yardım gerektiren durumlarda yardım almamak çözüm sürecini uzatır. Bu da diğer işlerin aksamasına sebep olur. İş birliği kurabilmek zaman yönetimi becerisi oluşturmaya katkı sağlar.

Zamanın Yeterli Olduğunu Düşünün

Gözünüzü saatten alıp bir etkinlik için ayırdığınız sürenin yeterli olduğuna ikna olun. Zamanın yetersiz olduğu kaygısı, özgürce hareket fırsatı sağlamayacaktır. Tabi zamanın yeterli olduğu fikri, bir rehavet oluşturmamalıdır. Doğru bir zaman yönetimi becerisi sahip olunan her saniyenin değerini bilmek ve en etkin biçimde değerlendirme fikrinde olmaktan geçer.

Uyku Düzeni

Zaman yönetimi becerisi kazanmanın temelini iyi bir uyku düzenine sahip olmak oluşturur. Uykusuzluk, başarısızlığa, en önemlisi de sağlıksız bir hayata sebep olur. Profesyonel kişilerin, uyku düzenine fazlasıyla önem verdiği bilinen bir gerçektir. Tüm bu hatırlatmaların yanında, dinlenmeyi de unutmamak gerekir.

Zaman yönetimi becerisi hayatınızı sadece başarılı kılmakla kalmaz, aynı zamanda arkadaş çevrenize ve ailenize daha zaman ayırmanızı sağlar. Zamanınızı verimli ve kaliteli geçirerek iş arkadaşlarınıza ve çevrenize ilham veren biri olabilirsiniz. Zaman yönetimi konusunda daha fazla ipucu için Zaman Yönetimi ve Planlama İçin 8 Öneri yazısını okuyabilirsiniz.

Yazar: Aslı Kılıç

zaman yönetimi becerisizaman yönetimi zaman zaman yönetimi eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209