AnasayfaBlogGenç Girişimci Olmanın Yolları
Genç Girişimciler

Genç Girişimci Olmanın Yolları

25 Haziran 2019
Genç Girişimci Olmanın Yolları

Günümüzde gençler girişimci olmanın yollarını arıyor. Yaşı veya bilgi düzeyi ne olursa olsun gerçek bir girişimci olmanın en önemli anahtarı hiç şüphesiz doğru bildiği yolda cesaret ve azimle ilerlemekten geçer. Peki nasıl girişimci olunur? 

Genç Girişimci Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Genç girişimciler yeni bir fikirle ortaya çıktıklarında onu gerçekleştirebilecek ikinci bir adımı atamıyorlar. Ama bu fikirleri gerçekleştirme yollarını bulduklarında engelleri aşarlar. Genç Girişimciler Başarıya Nasıl Ulaşıyor? İşte size bu başarı yolunda ilerlerken neler yapmanız gerektiğine dair bazı püf noktaları. 

Yeni Fikirler

Öncelikle bir fikriniz olmalı. Daha önce denenmemiş ve kimsenin aklına gelmeyen bir fikir. Üretilmiş olan bir fikri de geliştimek mümkün. Yeni ve enteresan bir fikir sizi temel yollara çıkaracak. 

Pratik Olmak

Bu aşamada fikrinizin ne olduğu önemli değil. Fikirin insanların hayatına kolaylık sağlaması ve onların ihtiyaçlarını kolayca karşılaması gerekiyor. Günümüz insanları artık daha pratik yollara başvurduğu için fikrinizin pratiklik sağlaması size daha fazla kazanç sağlar.

Risk Almak

Risk almaktan kesinlikle korkmayın. Risk alın ve denemeye devam edin. Vazgeçerseniz kaybedesiniz. Bu aşamada girişimcilik kitaplarından faydalanabilirsiniz. Bunlar sizin işinize çok yarayacak. Unutmayın girişimci olmak risk almaktır. 

Harekete Geçmek

Artık harekete geçmenin vakti geldi. Harekte geçmeli ve cesaretinizi ortaya koymalısınız. Bu aşamada artık bir nevi girişimci sayılırsınız. Harekete geçtiğinizde destek alacağınız insanları doğru seçmeli ve güvendiğiniz insanlarla yola çıkmalısınız. Yanlış kararlar vermemek adına bu aşamada araştırmanızı sağlam yapın. Gerçek bilgilere dayalı olarak hareket etmelisiniz. Gerçek bilgiler sizi doğru yola çıkarır.

Hedef Pazarda Doğru Sektör

Hedef pazarda sektörü iyi araştırmalısınız. Örneğin fikriniz tıp, tekstil, ilaç sanayi veya bir website üzerine ise hedef kitle ve pazarınız tüm dünya olmalı. Hedef pazar hakkında sağlam bilgilere ulaşmalı ve pazarın güncel haberlerini daima takip etmelisiniz.

Araştırma Önemli

Bu aşamada sektör hakkında çok gelişmiş bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Sektörün güncel haberlerini takip edin. Sektörü güncel olarak araştırmayı unutmayın. Bu iş de gelecek ve devamlı bir kazanç sağmak için iyi bir araştırma yapmanız ve gerçek bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

Sermayeyi Dikkatli Kullanmak

İşin henüz başında sermaye ile lüks ve gereksiz harcamlar yapmaktan kaçının. Unutmayın henüz yolun başındasınız ve ancak başarı basamaklarını tırmandıkça lükse ulaşabilirsiniz. Sermayeyi dikkatli kullanmaya özen gösterin ki daha en başta yere çakılmayın. Çünkü sermaye size yalnızca harekete geçerken değil her zaman gerekli olacak.

Ürün Oluşturma

Ve artık ürününüzü oluşurmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada motivasyonunuzu yüksek tutun. Sıkı çalışın. Unutmayın dün Tesla yorgunum deseydi biz bugün belki bu imkanlara sahip olmayabilirdik.

Logo Ve Renk 

Logonuzu ve logonun renklerini oluşturmanın vakti geldi. Logonuz harf, sayı veya her hangi bir nesne olabilir. Önemli olan logonun ürünü temsil etmesi ve dikkat çekmesi. Renk daha da önemli. Çünkü bütün renklerin bir anlamı var. Beyaz saf ve temizlik, kırmızı tutku ve iştah gibi tüm renkler bir anlam içerir. Kahverengi güveni ve sağlamlığı temsil eder. O yüzden birçok cafe dekorlarında kahverengi tonlarına ağırlık verilir. 

Reklam Ve Tanıtım 

Reklam ve tanıtım için profesyönel destek almanız bu aşamada oldukça önemli. Reklam ve tanıtımda sizi temsil eden renkleri kullanmanız her zaman avantaj sağlar. Bir de slogana ihtiyacınız var. Dikkat çekici bir slogan olmalı. Burada tüm kitleye hitap etmeniz gerekiyor. Bu adımları stratejik şekilde takip edip biraz emek ve sabırla sizde adınızı tüm dünyaya duyurabilirsiniz. Unutmayın fikirler daima özgürdür.

Tüketicileri Dikkate Almak

Yükselmenin en önemli yollarından birisi de tüketici ilişkileridir. Tüketicilerinizi dikkate alın. Onları önemseyin. Sizi yükseltecek ve yere çakacak olan da tüketicidir. Tüketicilerle aranız ne kadar iyi olursa o kadar övgü ve itibar kazanırsınız. Bu da gün geçtikçe yükselmenizi sağlar.

Genç girişimciler bu konuda kendilerini geliştirmek için Girişimcilerin Alması Gereken Eğitimler ve Genç Girişimciler İçin İpuçları adlı blog yazılarına göz atabilirler.

Yazar: Merve Bulanık

girişimci genç girişimci girişimciler Genç Girişimci Olmanın Yolları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimci Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Girişimci Nedir? Ne İş Yapar?

08 Temmuz 2021
Genç Girişimciler
Genç Girişimciler

Adım Adım Genç Girişimciler

27 Haziran 2019
Girişimci Ruha Sahip Olmak
Girişimcilik

Girişimci Ruha Sahip Olmak

01 Temmuz 2019
Girişimci Olmak Nedir?
Girişimcilik

Girişimci Olmak Nedir?

30 Eylül 2019