Close
Mobil Menu Bars

Doğru İletişim Başarıyı Getirir

12 Aralık 2014, 2238 defa okundu.
Doğru İletişim Başarıyı Getirir
Doğru İletişim Başarıyı Getirir

İletişim her alanda insanların ihtiyaç duyduğu bir yöntemdir. Özellikle ticari hayatta doğru iletişimin önemi tartışılmazdır. İnsanların birbiriyle iletişimleri ne kadar doğru gerçekleşirse, iletişimden elde edilen sonuç da o denli arzu edilen gibi olur. İş hayatında da doğru iletişim, ticari başarıyı beraberinde getirecektir.

Doğru İletişim

Uzaktan eğitim yöntemiyle, online sertifika eğitim programları içerisinde yer alan İletişim Eğitimleri, tüm çalışanlar, çalışmayı düşünenler, yöneticiler, yönetici adayları, işyeri sahipleri için son derece önemlidir.  İletişimin temel amacı bilgi vermektir. İletişim eğitimleri ile bilgi (enformasyon) konularında yöntemler, teoriler ve örnek uygulamaları verilir.

İster ticari ister sosyal olsun tüm ilişkiler iletişim ile kurulur ve iletişim ile sürdürülür. Ticari hayatta iletişim, personeli doğru yönetmek, personelden istekleri doğru anlatım doğru verimi almak, iş yapılan firmalar, müşteriler ile doğru yöntemlerle iletişim kurmak böylece daha çok kar etmek, pazarı büyütmek anlamına gelir.

İletişimin liderlik, insan ilişkilerine ve insan ilişkilerinin yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Başkaları ile iletişim gerçekleştirirken kendimizi tanımak ve nasıl iletişim kurulduğunun farkına varmak eğitimin başlangıcıdır. Kişisel iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve iletişim kurulan kişinin iletişim şekli analiz edilerek etkili bir iletişim sağlanır. Etkili iletişim teknikleri öğrenildiği takdirde insanlarla olan iletişim doğru ve etkili bir hale gelmektedir. Doğru ve etkili bir iletişim ile beraber çalışma hayatında ve günlük hayattaki iletişimler öz güvenli ve olumlu bir etki bırakılacaktır.

Sosyal hayatta, iş dünyasında ve günlük hayatımızda beden dilini kullanarak, belirli ses tonları dahilinde iletişim gerçekleştirilir. Bu çerçeve de çalışma hayatında etkili ve etkin bir iletişim sayesinde başarılı projeler üretilir. Etkili iletişim ile iş yerleri hedeflerine ulaşmada avantajlı hale gelirler. İletişim becerilerinin geliştirilmesi çalışma hayatında ve sosyal hayatta çözüm odaklı biçimde çalışma ve sosyal ortamlardaki yaşam standartlarını yükseltir. 

Etkili bir iletişim sosyal çevrede bireylerin güvenilir, saygılı ve uzlaşmacı bir yapıda olmasını ve tutarlılık gibi özelliklere sahip olmasını sağlar. İletişim çerçevesinde kişilerin imajı, konuşma şekilleri, beden dili, ses tonunun, dış görünüşün ve ilk izlenimin etkileri vardır. Etkili iletişimin öğrenilmesi ile bu etmenler çevresinde sosyal çevrede ve iş hayatında kullanımı sağlanacaktır. Çalıma hayatındaki iş arkadaşları ile olan, profesyonel anlamda anlaşmaların yapılacağı durumlarda iletişim becerileri ile kolaylık sağlanır ve etkili bir iletişim gerçekleştirilir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nurten Dikmen
13 Aralık 2019
5.0

Başarılı insan ilişkileri için iletişimi iyi kullanmak şart