AnasayfaBlogEn İyi İletişim Teknikleri
Etkili İletişim

En İyi İletişim Teknikleri

19 Ağustos 2021
En İyi İletişim Teknikleri

İletişim sırasında kazanan taraf olmak için iletişimi etkileşimle bir bütün ve birbirinin tamamlayıcısı olarak görmek gerekir. İletişimde başarılı olmak isteyen kişilerin ipuçları ve ipuçlarının muhataplarda oluşturduğu etkiyi iyi hesaplayabilmeleri gerekir. İletişim teknikleri, iletişim sırasında en teknik ve etkisi yüksek iletiler gönderebilme ve alma becerilerini kapsıyor. Herkes tarafından anlaşılabilir olmak iletişimin kalitesini ortaya koyuyor.

Güçlü bir iletişim kurmak sosyal alanda olduğu kadar kişisel başarıları da olumlu yönde etkiliyor. Etkili iletişim teknikleri tam da bu noktada büyük bir önem taşıyor. Çünkü daha anlaşılabilir olabilmek için en iyi iletişim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. İletişim teknikleri hem günlük yaşamda hem de iş yaşamında duyguların, düşüncelerin ve değerlerin tam olarak iletilmesinde önemli bir anahtar rolünü üstleniyor. En iyi iletişim teknikleri, iletişim sürecindeki söz, yazı ve beden dili gibi unsurları dikkate almanızı ve daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlar.

En İyi İletişim Teknikleri Nelerdir?

Dürüst, çalışkan, özverili, insan ilişkileri konusunda başarılı insanların iş yaşamında başarılı olma ihtimali diğerlerine göre çok daha yüksektir. Kariyer yaşamında başarılı olmanın en önemli yollarından biri insanlarla etkili ve sağlıklı ve doğru iletişim kurabilmekten geçer. Peki, en iyi iletişim teknikleri nelerdir, inceleyelim.

  • Gerçekten Doğru Anlaşılıyor Musunuz?

İletişim tekniklerinin ilk hedefi doğru, tam ve net olarak anlaşılabilmektir. Bu sayede doğru hedefe ulaşabilmek için ifadeleriniz sırasında kullandığınız kelimeleri ve onların iletiminde daha dikkatli olmak yanlış anlaşılmanızın önüne geçecek bir tutumdur. İletişimde kazançlı olan kişiler, ne söyledikleri kadar nasıl sunduklarının da önemli olduğunun farkında olan kişilerdir.

  • İyi Bir Dinleyici Olmak Gerekir

İletişim teknikleri düşünüldüğünde iletişim sadece ileten çerçevesinde değil etkileşim boyutuyla da ele alınması gereken bir konudur. İletişim sırasında ancak etkileşimin merkezde ve hedefte olması durumunda başarı ortaya çıkacaktır. Konuşurken muhatap olduğunuz kişinin duygu, düşünce ve değerlerini dinlemek onlara gösterilen saygının bir gereği olmasının yanında iletişim sürecinin de kesilmemesini ve devamlılığını sağlayan bir unsurdur.

  • Önyargılardan Kurtulmak

İletişim teknikleri içinde belki de en zorlarından biri önyargıları bir kenara bırakarak iletişimi sürdürme başarısı göstermektir. Etkili bir iletişimden söz etmek ve bu iletişimin devamlılığını sağlamak ancak bu yolla mümkün olabilmektedir. Önyargıları bir kenara bırakabilmenin ilk koşulu ise hoşgörülü olmaktır. Karşınızdaki kişiyi anlamak ve kendinizi ona anlatabilmek için hoşgörüyü elden bırakmamak ve muhataplarınızla empati kurabilmek başarınızı ortaya koymak için oldukça önemli bir fırsattır.

  • İyi Bir Diksiyona Sahip Olmak Gerekir

İletişimde her zaman sözel kısım, ifadelerin daha net olması ve anlaşılması için büyük bir önem taşır. Bu sebeple düzgün bir diksiyona sahip olabilmek iletişimin istenen hedeflere ve etkiye kavuşması için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Doğru telaffuz, ses tonunun iyi kullanılması ve akıcı bir konuşmaya sahip olmak çok daha etkili iletişim kurulmasına imkan tanır.

  • Sözlerinizi Bedeninizle Desteklemelisiniz

İletişimin sözel yanı kadar sözel olmayan beden dili yanı da daha anlaşılabilir olmanızı sağlar. Jest ve mimikler ile desteklenen konuşmalar dinleyenler tarafından çok daha çabuk etkileşime dönüşebilir. Bu nedenle dinleyen kişilerin konuştuklarınıza yoğunlaşmaları ve konuştuklarınızı daha hızlı anlayabilmeleri için beden dilinizi etkili kullanmalısınız.

  • Suçlamak Yerine Çözüm Üretmelisiniz

İletişimde yapılan yanlış davranışlardan biri de muhatapları hedef alan suçlayıcı ifadeler kullanmaktır. Bu ifadeler iletişimin tamamen kesilmesine ve devam etmemesine neden olacaktır. Karşıdaki kişiyi suçlayıcı bir üslupla yaklaşmak yerine dozu iyi ayarlanmış eleştiriler yapmak sağlıklı bir iletişim için zorunlu bir davranıştır. Kimse kendini sürekli suçlayan ve gerekli gereksiz eleştirenlerde bulunan kişilerle iletişimde olmak istemez. Bunun yerine sorunlara çözüm üretebilecek bir üslupla konuşmayı seçersek, iletişimin kalitesini arttırmış oluruz.

İletişim Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınır?

Yaşamın hemen hemen her alanında etkili iletişime ihtiyaç duyarız. Doğuştan gelen yeteneklerimiz arasında iletişim yer alsa da mutlaka zaman içinde geliştirilmesi gerekir. Etkili iletişim teknikleri eğitimi ile hem özel hem de sosyal yaşamda daha başarılı olma şansı elde edilir. İnsanlarla iletişim kurmak için geliştirilen teknikler, etkileşim ve sosyal iletişim teknikleri yoluyla iş yaşamının da sorunlarına çözümler getirebilmek için öğrenilmesi gerekir. Bunun için hem ortaöğretim kurumlarında hem de üniversitelerde bu alanda çeşitli eğitimler verilir.

İletişim teknikleri eğitimleriyle kendilerini geliştiren bireylerin, iş yaşamında pek çok soruna çözüm üretebilmeleri hedeflenmektedir. Bu eğitimlere örnek olarak büro yönetimi ve iletişim teknikleri gibi bölümler verilebilir. Bu bölüm ve dersler genellikle mesleki kazanımların sağlanmasında çok önemlidir. Öğrencilere hem yol gösterici bir rehber hem de iş yaşamında başarılı birer çalışan olmalarını sağlamak için tüm önemli bilgiler aktarılır.

İletişim teknikleri eğitimi üniversite bünyesinde yer alan mesleki eğitim bölümlerinde, iletişim teknikleri modülü adı altındaki eğitimlerden oluşmaktadır. İletişim becerilerinin kısa sürede kazandırılmasını sağlayacak şekilde hazırlanmış oldukça önemli eğitim içeriklerini kapsıyor. İçerikler öğrencilere ders kitapları aracılığı ile ulaştırıldığı gibi, iletişim teknikleri ders notları, iletişim teknikleri pdf dosyaları aracılığıyla bilgisayar ortamında da sunuluyor. Bu bölümlerde eğitim alan öğrencilerin sunulan programlar yoluyla etkili iletişim tekniklerine hakim birer birey olmaları hedeflenir.

Ayrıca bu alanda eğitim almak isteyen ancak yeterli zamana sahip olmayan kişilerin de online eğitim programları imdadına yetişiyor. Enstitü tarafından sunulan Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi bu alanda verilecek en iyi örneklerden biridir. Bu uzaktan eğitim programı canlı dersler, videolar, ders notları ve testlerle desteklenmiş oldukça eğitici bir seçenektir. Ders notlarını bilgisayarınıza indirebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. Canlı dersler genellikle akşam saatlerinde çalışan kişiler düşünülerek tasarlanmıştır. Dersi kaçırmanız durumunda dersin tekrarını dilediğiniz zaman izleme imkanına da sahipsiniz.

Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitiminin Hedefi Nedir?

Etkili iletişim kurmak yaşamın her alanında oldukça önemlidir. İletişim sadece sözlü olarak düşünülmemelidir. Vücut dilini anlamak hiç kolay değildir. Bu sebeple karşınızdaki kişilerin sizlere doğru söyleyip söylemediğini anlamak için oldukça zorlanırsınız. Herhangi bir zorluk yaşamamak için hazırlanan programın amacı beden dilini tam olarak öğrenmeniz. Bu program tamamlandıktan sonra karşınızdaki kişinin ne söylediğini değil neyi ifade etmeye çalıştığını öğreneceksiniz. İnsanların birbirlerini tam olarak anlamaları sözlü ifadenin yanına beden dilini okuma ile mümkündür. Bu sebeple ücretsiz olarak sunulan vücut dili okuma eğitimi fırsatından yararlanabilirsiniz.

Bilinçli ve doğru bir iletişimin temel koşulu iletişimi tüm yönleri ile uygulayabilmektir. Hem teorik hem de pratik bilgilerin yer aldığı Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi uzman eğitmenlerin tecrübesi ile birleşince, başarı oranının artacağı şüphesizdir. Karşınızdaki kişiyi doğru anlamanız için hazırlanan eğitimler ve bu alanda tüm tecrübelerini aktaran eğitmenler, eğitimleri uygulamalı olarak aktarır.

İnsanların kendini ve birbirlerini daha yakından tanımasını ve doğru anlamasını sağlamak amacıyla kendi aralarında daha sağlıklı ve bilinçli iletişim kurmalarına katkıda bulunarak, iletişimdeki olası çatışmaları önlemek, dolayısıyla ilişki kalitesindeki verimi arttırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca beden dili için teorik ve pratik bilgiler sağlayacaktır.

İyi İletişim Kurmak Neden Önemlidir?

Güçlü bir iletişim yeteneği sergilemek, sosyal alanda olduğu kadar kişisel başarıları da olumlu yönde etkiler. Etkili iletişim teknikleri özellikle bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü daha anlaşılabilir olmak için en iyi iletişim tekniklerine hakim olmak gerekiyor.

En İyi İletişim Teknikleri İçinden İyi Bir Dinleyici Olmak Neden Önemlidir?

İletişim sırasında etkileşim merkezde ise başarıdan bahsedilebilir. Konuşurken muhatap olduğunuz kişinin duygu, düşünce ve değerlerini iyi dinlemelisiniz. Bu durum onlara gösterilen saygının bir gereği olmasının yanı sıra iletişim sürecinin de kesilmemesini sağlar.

İletişim Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınabilir?

İletişim teknikleri ile ilgili hem ortaöğretim kurumlarında hem de üniversitelerde çeşitli eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca bazı kurumlar tarafından verilen online eğitimlerden de yararlanabilirsiniz. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra kurum tarafından verilen sertifka ya da diploma sahibi olursunuz.

En İyi İletişim Teknikleri En İyi İletişim Teknikleri nelerdir İletişim Teknikleri etkili iletişim teknikleri
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Empati ve Sempati Arasındaki Fark
Etkili İletişim

Empati ve Sempati Arasındaki Fark Nedir?

20 Ocak 2021
Eğitmek ise belli bir konuda yapabilme becerisi ya da konuya yatkınlık kazandırmak, bu amaçla yönlendirmek, pratik yapmaya hazır hale getirmekle ilgilidir. Eğitmen olmak için belli bir okuldan mezun olma şartı yoktur. Eğitmen o işi ya da konuyu derinlemesine bilen, öğrenciyi sadece bilen değil aynı zamanda yapan kıvamına getiren kişidir.
Kariyer Hedefi

Bilge Bir Eğitmen Olmanın İpuçları

15 Kasım 2021
Etkili İletişim Nedir?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Nedir?

01 Kasım 2019
Diksiyon Eğitimi
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
13065
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat