AnasayfaBlogBankacılar İçin Popüler Sertifika Programları
Online Eğitim

Bankacılar İçin Popüler Sertifika Programları

26 Şubat 2020
Bankacılık sektöründe rekabet ortamında kariyer hayatınızı sürdürebilmek için hangi sertifika programlarına katılmanız gerektiğini keşfedin.

Günümüzde bireyler mesleklerinde yetkinlik kazanmak için sürekli kendilerini geliştirmek zorundadır. Bu yüzden bireyler mesleklerinde fark yaratmak ve yetkinleşmek için eğitim almaları gerekir. Sertifika programları, bireylerin mesleki açıdan yetkinlik kazanmasını sağlar. Aynı zamanda sertifika programları bireylerin mesleklerinde fark yaratmasını sağlayarak diğer meslektaşlarından önde olmasını sağlar. Rekabet dünyası ve kalabalıklaşan meslek grupları içerisinde bu durum zorunlu hale gelmiştir.

Hemen hemen her sektörde bireylerin almış oldukları sertifikalar bireyleri bir adım öne taşır. Bu sayede bireyler yetkinliklerini arttırdığı gibi başarı yolculuğunda yükselmeye başlar. Bankacı olanlar için de bu durum aynıdır. Bankacı olanlar daha kolay iş bulabilmek, alanlarında yetkinlik kazanabilmek için bankacılık sertifikaları almaları gerekir. Bankacı olan bir birey finansal yönetimden muhasebe eğitimine, iç denetim eğitiminden Excel eğitimine, mali tablo analizi eğitiminden mobbing eğitimine kadar birçok eğitim almalıdır. Belirtilen alanlarda sertifika programları bulunmaktadır. Bu sertifika programları bankacı olanlar için kaçırılmaması gereken eğitimlerdir.

Eğer sizde bankacı veya adayı iseniz bu yazıda belirtilen sertifika programları eğitimlerine katılarak mesleki yeterliliklerinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda bankacılık sertifikaları bu alanda kariyer yolculuğuna çıkmak isteyen ve bu alana ilgi duyan herkese açıktır. Ayrıca bu sertifika programları iş bulma sürecinde size oldukça fayda sağlayacaktır.

Bankacılık Mezunları Hangi Sertifika Programlarına Katılmalıdır?

Bankacı olan kişileri hedef alan eğitimler finans yöneticisi ve bankacının hakim olması gereken alanlara yöneliktir. Bankacılık sertifikaları ile finansal planlama ve kontrol, finans dilini anlama ve konuşma, mali analiz gibi alanlarda bireyler becerilerini geliştirebilir. Bankacılık sertifikaları, bankacı olmak isteyen veya bankacı olup yüksek kariyer hedefleyen kişiler için önerilen eğitimlerdir.

Gelişen teknoloji, finans kaynaklarının çeşitlenmesi, ekonomik alandaki faktörler vb. bankacılık sektörünün sürekli bir gelişim içinde olduğunu gösteriyor. Yeniliklere uyum sağlama, sektör içerisinde yaşanan gelişmeleri takip etme ve yetkin birey olmak bu sektörde kariyer basamaklarını hızlı ve etkili bir şekilde çıkılmasını sağlar. Günümüzde bankalar personellerinin sektöre hakim bireyler olmasını istemektedir. Bu durum da bireyleri sürekli olarak kendilerini geliştirmeye zorlamaktadır. Bankacılık sertifikaları, bu sektörde kişilerin çalışanlara ve adaylara göre bir adım önde olmasını sağlamaktadır. Ayrıca verimli ve yetkin bir çalışma için de gereklidir.

Bankacılık mezunları genel olarak bu programlara katılmalıdır;

Finansal Yönetim

Finansal yönetim eğitimi bu sektörde çalışmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Risk analizi, portföy yönetimi, sermaye artırımı vb. konularda bilgi sahibi olunmasını sağlar. Sertifika programları içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir. Belirtilen özelliklerin yanın da paranın nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili bilgi kazanılmasını sağlar. Paranın profesyonel yönetilmesini, doğru ekonomik kararlar alınmasını ve finans çalışmaların daha bilimsel düzeyde yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca finansal yönetim ile birlikte finansal yönetimin gereklilikleri ve finans terminolojisi öğrenilmektedir. Bu eğitim kariyerinizde yükselmenize ve verimli çalışmanıza neden olacaktır.

İlgili eğitim: Finansal Yönetim Eğitimi

İç Denetim

İç denetim, ülkemizde 1980’lerde gelişmeye başlamıştır. Bu eğitimi alan kişiler iç denetim bölümünün amacı, önemi, nerede konumlandığı, iç denetçilerin vasıfları ve CIA belgesi alma konularını öğrenmektedir. İç denetçi mesleği özellikle muhasebe, finans, bankacı gibi mesleklerde önem arz etmektedir. Bu eğitimde amaç belirtilen bu bölümlerin dışında tüm çalışan grubuna hitap etmektedir. Bu eğitimle beraber iç denetimin ne olduğu öğrenilir. Aynı zamanda iç denetimin diğer denetimlerden ve kontrollerden farkı öğrenilir. İç denetim raporlamaları gibi konular öğrenilerek bu sektörde yetkin ve verimli çalışmalar sağlanabilir.

İlgili eğitim: İç Denetim Eğitimi

Mali Tablo Analizi ve İstihbarat Eğitimi

Mali tablo ve istihbarat eğitimi, bankalar, finans kurumları, satın alma, danışmanlık şirketleri, hisse senedi yatırımcıları, sigorta şirketlerinin ve daha fazlasının olası risklerden korunmak için alması gereken bir eğitimdir. Adı geçen kuruluşlarda mali tablo analizi ve istihbarat önemli bir konu haline gelmiştir. Risklerin yönetimi, ekonomik krizlerin yaşanmasıyla birlikte ülkemizde ve dünyada kuruluşların devamı açısından önemli bir noktaya gelmiştir. Adı geçen kuruluşlar, varlıklarını daha iyi yönetebilmek için risklerini koruma altına almıştır. Amaç en düşük risk almaya çalışmaktır. Bankacılık sertifikaları içerisinde en çok tercih edilenlerden biri haline gelmiştir. İnternet sayesinde şirket özlük bilgileri, icra haciz bilgileri, Findeks raporları vb. detaylar kolay elde edilmektedir. Bunların yanında istihbarattan gelen bilgilerle mali tablolar üzerinden analizler yapılması sağlanır. Bu sayede sağlıklı kararlar verilmesi sağlanmış olur.

İlgili eğitim: Mali Tablo Analizi ve İstihbarat Eğitimi

Excel Eğitimi

Bankacılık sertifikaları arasında öğrenilmesi gereken diğer konu Excel eğitimi. Bu eğitim sayesinde profesyonel bir seviyeye ulaşarak işlerinizi ileri seviye taşıyabilirsiniz. Bu da kariyeriniz açısından size birçok avantaj sağlayacaktır. Bankacılık sektöründe çalışanların veya çalışacak olanların müşteri takibi, raporlama, kayıt vb. süreçleri yürütebilmesi için Excel eğitimi alması gerekir.

İlgili eğitim: Excel Eğitimi

Liderlik ve Etkili Yönetim

Bankacılık sektöründe yöneticilik hedefi olan kişilerin hedeflemesi gereken bir eğitimdir. Liderlik eğitimi sayesinde örgütlerin, şirketlerin ve organizasyonların ihtiyaç duyduğu lider ihtiyacı karşılanır. Etkili yöneticilik ve liderlik sayesinde bireyler işlerini sürdürebilir ve verimli bir şekilde yürütmeyi öğrenirler. Bu eğitim bireylere etkili karar alma, çalışan-yönetici ilişkisi, ikna kabiliyeti, verimliliği arttırma, başarı sağlama, etkili zaman yönetimi, güven ortamı oluşturma, etkili insan kavramını tanıtma gibi birçok kazanım sağlar.

İlgili eğitim: Liderlik Eğitimi - Postmodern Liderlik

İmaj Yönetimi

Bankacılık sektörü son yıllarda küreselleşen dünyada büyük değişimler geçirmiştir. Bu değişim rekabet olarak tanımlanmıştır. Günümüz iş dünyasında yalnızca çok çalışmak ve doğru işler yapmak yeterli sebepler olarak görülmemektedir. Rekabet dünyasında kalıcı olabilmek için kişisel bir marka oluşturmak gerekir. Kişisel marka, imaj yönetimi sayesinde oluşturulabilir. Kişisel bir marka olmanın en önemli yolu da bireyin kendini etkin ve etkili bir şekilde ifade edebilmesinden geçmektedir. Giderek güçlenen bu rekabet ortamında iyi bir imaj yönetimi oluşturarak sektörünüzde ve pozisyonunuzda vazgeçilmez olabilirsiniz.

İlgili eğitim: İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi

Bankacılık ve Finans Bölümü

Bankacılık ve finans bölümü, öğrenim süresi 2 ile 4 yıl arasında değişen bir bölümdür. Sürekli gelişen ve globalleşen dünyada, çağdaş bilimin temel ilkelerini uygulamalı ve teorik olarak ülke koşullarına göre vermeyi amaç edinir. Başta banka ve finans kurumlarının ihtiyaç duyduğu elemanlar yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür.

Küreselleşmenin etkisiyle bankacılık ve finans bölümü, büyük değişimler geçirmektedir. Bu değişim bankacılık ve finans bölümü başta olmak üzere çoğu sektörü etkilemiştir. Bu değişim otoriteler tarafından küresel rekabet olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bankacılık ve finans sektöründe, yaşanan çeşitliliğin ve küresel rekabetin getirdiği değişimi değerlendirebilecek yüksek standartlarda eleman ihtiyacını doğurmuştur. Doğan ihtiyacı karşılamak için bankacılık ve finans bölümü oluşturulmuştur.

Bankacılık ve finans bölümü dünyada ve ülkemizde giderek önem kazanmaktadır. Geçmiş yıllarda eleman ihtiyacı gerektiğinde branş dışından karşılanmıştır. Banka, sigorta ve diğer finans kuruluşlarında çalışacak olan eleman ihtiyacı artmıştır. Bu doğrultuda sektörde çalışacak olan elemanlarda bazı şartlar aranmaya başlanmıştır. Bu şartlar bir önceki başlıkta genel olarak verilmiştir. Banka ve finans bölümü okuyan öğrenciler, mezunlar veya bu alanda çalışmak isteyenler bankacılık sertifikaları almaları gerekir. Bankacılık ve finans bölümü temel amaç olarak sermaye ve para piyasalarında çalışacak ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu donanıma sahip nitelikli eleman yetiştirmektedir. Bu niteliği kazanmak için öğrenciler derslerin yanında sertifika programları alarak çalışmalar yürütmelidir.

Bankacı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

 • Analitik düşünme becerisi sergileyen,

 • Sorgulayan,

 • Araştırıcı niteliklere sahip olan,

 • Matematik ve ekonomiye ilgi duyan,

 • Yeniliklere açık olan,

 • İş hayatında etkili iletişim yeteneği kurabilen,

 • İleri görüşlü olan

 • Dış görünümüne özen gösteren,

 • Ekiple uyum içerisinde çalışabilen,

 • Dikkatli ve sabırlı olan kişiler bankacı olanların nitelikleridir.

Bankacının Görevleri Nelerdir?

 • Bankacının görevleri, çalıştığı bankanın mali raporlarını hazırlamak ve finansal analizini yapmakla başlar.

 • Bankacının görevleri arasında tahsilat ve faturalandırma süreçlerini takip etmek de vardır.

 • Firmanın bankadaki kapitalini yönetmek aynı zamanda bütçe takibini gerçekleştirmek de bankacının görevleri arasında yer alır.

 • Bankacının görevleri arasında çek, evrak ve nakit takibi yapmak yer alır.

 • Firma personelinin maaşını düzenli olarak ödenmesini sağlar.

 • Belirlenen kurallar ışığında kredi ödeme, para çekme, bankanın mevduat kabulü gibi işlemlerini gerçekleştirir.

 • Bankacının görevleri arasında müşteri işlem bilgilerini kayıt altına alma ve saklama eylemleri de bulunur.

 • Banka ve müşteri gizliliği kuralına uygun çalışmalarda bulunması gerekir.

 • Müşterilerinin ihtiyaçlarını değerlendirerek, müşterilerine karşı yeni ürün ve hizmet sunmak da bankacının görevleri arasında yer alır.

bankacılık sertifikaları bankacılık ve finans bölümü bankacılar için sertifika programları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.