AnasayfaBlogDoğru İletişim Kurmak
İletişim

Doğru İletişim Kurmak

03 Kasım 2018
Doğru İletişim Kurmak

En az iki tarafın dahil olduğu ve tarafların anlatmak istediklerini karşı tarafa doğru şekilde anlatabildikleri durumda “doğru bir iletişim” sürecinden söz etmek mümkündür. Yoksa, sadece konuşabiliyor ya da ifade edebiliyor olmak doğru iletişim kurduğumuz anlamına gelmez.

İletişim Kavramı

Günümüzde iletişim kavramı ile ifade ettiğimiz olgunun nitelik (hızlı, kaliteli gibi) ve nicelik (cep telefonu, internet gibi) olarak geniş ve etkin bir kullanım alanı olduğu pek çoğumuz tarafından yadsınamayacak bir gerçektir. Hatta pek çoğu içinde bulunduğumuz yüzyılı iletişim çağı olarak adlandırmaktadır. İnternet, telefon gibi araçlara erişimimiz olan her anda dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi ile bağlantı kurma şansımızın var olması kurduğumuz bu bağlantının iletişim olduğu anlamına gelmez. 

Bunca iletişim aracını yukarıda bahsettiğimiz doğru iletişim kurma konusunda hakkını vererek kullanabiliyor muyuz? Kısacası iletişim kurduğumuzu düşündüğümüzde gerçek ve kaliteli iletişim kurmuş oluyor muyuz? Bu sorulara cevap vermek için, gündelik hayatımızın her alanından örnekler bulabiliriz.  

İletişim Kalitesini Yükseltmek

Her türlü iletişim tarafların bu iletişime katılımı ve mümkünse katkılarının yüksek olması ile anlam kazanır. İletişim kalitesi yükselirse ortaya çıkan sonuçlar verimlik ve etkin sonuçlara dönüşür. 

İletişim kalitesini yükseltmek için ne yapılabilir?

  • Tam olarak ne ifade etmek istediğinizi belirleyin,

  • Karşınızdakinin sizi dinlediğinden emin olun,

  • İletişim kurulabilecek bir ortam yoksa, bu ortamın sağlanacağı bir başka zaman dilimi belirleyin,

  • Dikkat çekmek ve ifade etmek istediğiniz konu hakkında doğru kelimeleri seçmek için çaba gösterin.

İletişim Tek Taraflı Olmaz

Tek taraflı yapılan iletişim bir bildirimden öteye geçemeyecektir.  Dolayısı ile yukarıda bahsedilen birkaç yöntemin tek taraflı olarak kullanılması iletişim kalitesini artırmaya yetmeyecektir. Kısacası her iki tarafın da asgari düzeyde aynı şekilde konuya yaklaşması doğru bir iletişim kurulduğu anlamına gelebilir. Gelebilir diyorum çünkü tarafların iletişimlerine konu olan durum, olay veya konunun doğru anlaşılması zaman zaman duygusal durumlara bağlıdır.

Örneğin; bir ebeveynin çocuğuna onu sevdiğini söylemesi çocuğun yargı olarak “evet beni seviyor” sonucunu ulaşmasına bir engel teşkil etmezken, bu yargının ardından, “ancak neden istediğim oyuncakları almıyor” sorusunu kendisine sorduğunda kendince çelişkiye düşebilir.

İş Gücü Ve Zaman Kaybı

İletişim sırasında kullanılan ifadelerin taraflar açısından aynı sonuç ve değerleri belirtmesinin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Özellikle iş hayatında ast-üst ilişkilerinde yaşanan büyük problemlerden birisi de istenen bilgi, iş veya çalışmanın karşı taraf tarafından tam olarak anlaşılmamasından doğan zaman ve iş gücü kaybıdır. 

Genellikle aklımızda olanı ve karşımızdakine tam olarak ifade ettiğimizi düşünürüz. Ancak karşı tarafın da konuyu ne kadar veya nasıl anladığı konusuna pek kafa yormayız. İletişimin yanlış olduğunu da yaşanan sonuçlara göre anlayabiliriz ki bazen iş işten geçmiştir ya da tekrar en başa dönülerek zaman kaybı yaşanır.

Ancak üst kademe yöneticilerin taleplerini iletirken çoğu zaman sadece iletmek üzerine bir yaklaşım sergiledikleri de bir kenara atmamak gerekir. Tabiri caiz ise, "leb demeden leblebiyi anlamak" bir astta aranan özellik olabilirken leblebiyi tam olarak telaffuz etmiş olmak bir üsttün kendisinde olması gerektiğini düşündüğü bir özellik olmayabilir. Sonuç olarak hayatımızın herhangi bir alanında etkili iletişim kurmak için bazı şeyleri yerine getirmek gerekir. Çünkü her zaman doğru iletişim başarıyı getirir.

Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Doğru iletişim için tarafların aynı anda dinleme, doğru kelimeler seçme, anlamaya çalışma, anlayış gösterme ve kendini doğru ifade etme yönünde çaba harcamaları gereklidir. Şirket içi iletişimde de en azından yukarıdaki durumlar dikkate alınırsa, yanlış anlaşılmaların önüne geçeceği ve ortaya çıkan sonuçların zaman kaybını en aza indireceği ifade edilebilir.

iletişimiletişim kurabilmekiletişim nedir iletişim ve zaman kaybı iletişim yönü
İbrahim Çetin
İbrahim Çetin
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.