AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve İletişim
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve İletişim

07 Kasım 2019
Kişisel Gelişim ve İletişim

Ralph Nichols “İnsanların en temel ihtiyacı anlama ve anlaşılma ihtiyacıdır.” der. Bu da ancak kuracağımızı doğru ve etkili iletişimle gerçekleştirilebilir.

İletişim Nedir? 

İletişim dünyanın ve insanlığın var olduğu günden bugüne her alanda ihtiyaç duyulan en önemi değerdir. Öyle bir değerdir ki eksikliği kavgalara ve savaşlara sebep olurken etkinliği ise sevgiyi ve kardeşliği doğurur. Kısaca kişiler arasında duygu, düşünce ve bilgilerin karşılıklı doğru ve anlaşılır aktarılmasıdır.

Dünden Bugüne İletişim

İnsanoğlu tarih sahnesine adım attığı günden itibaren geliştirdikleri çeşitli yöntemlerle aralarında iletişim sağlamıştır. İlk insanların birbirleriyle haberleşme aracı tamtamdı. Henüz konuşmanın olmadığı bu dönemde kabileler birbirleriyle anlaşmayı tamtama vurarak sağlıyorlardı. Yazının bulunmasından kısa bir dönem önce yaşanan taş devrinde ise insanlar, mağara duvarlarına çizdikleri resimlerle birbirleriyle haberleşme sağlamışlardır. 

Yine bu devirde Kızılderili kabileler duman ile iletişim sağlamışlardır. Yazının bulunması ile birlikte bu defa posta güvercinleri kullanılmıştır. Tarih sahnesinde ilerleyen dönemlerde ise; posta ve gazete etkili olmuştur. Günümüze yakın tarihlerde sırasıyla telgraf, daktilo, telefon, fonograf, radyo, televizyon, faks ve bilgisayar etkili olmuştur.

Kişisel Gelişim 

Öğrenme, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Kişisel gelişimimize eklediğimiz her bir tuğla insanlarla ve çevremizle kurduğumuz iletişimimizi de etkiler. Kişisel gelişimimize katkı sağlayacak her bilgi doğru iletişim açısından çok önemlidir. Sadece öğrenmekle kalmayıp öğrenilen her bilginin hayatımızın her anında kullanılması farkındalık yaratacaktır. Başarılı olmanın da sırrı işte buradadır.

Düşünün bir trende seyahat ediyorsunuz. Çok güzel çayır çimenin içinde otlayan birçok inek görüyorsunuz ve ilginizi çekiyor. Ancak bir süre sonra bu size sıkıcı gelmeye başlar ve ilginizi çekmez. Ta ki çimenlerin içinde bir mor inek görene dek…İşte gerek yakın çevremizle gerekse toplumlarla kurduğumuz ilişkilerde fark yaratmak, etkili iletişim kurmak için mor inek olmak zorundayız.

İnsan Hayatında İletişimin Önemi

Sosyal bir varlık olan insanın çevresiyle iyi ilişkiler kurabilmesi ancak sağlıklı bir iletişim ile mümkündür. Toplum içinde yaşadığımız sürece farkında olalım ya da olmayalım insanlarla ve çevremizle daima etkileşim halinde oluruz. Yaşadığımız süre boyunca gerek yakın çevremizle gerekse toplumla kurduğumuz ilişkilerimizde iletişimi doğru yapmadığımız takdirde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Çevremizle etkili ve bir iletişim kurabilmek için şu noktalara dikkat edebilirsek hem anlamış hem de anlaşılmış oluruz.

Etkili İletişim İpuçları Neler?

 • Ben Dilini kullanmak

 • Empati Kurmak

 • Farklılıklara Saygı Göstermek

 • Etkili Dinlemek

 • Gülümsemek

 • Karşı Tarafı Dikkatli Dinlemek

 • Kendimizi Doğru İfade Etmek

 • Göz Teması Kurmak

İletişimde Beden Dilini Kullanmak

Toplumsal hayatımızda insanlarla ilişkilerimizin büyük bir bölümünü konuşarak yaparız yani sözlü iletişim gerçekleştiririz. Bunun yanı sıra beden dilimizde oldukça önemlidir. Çoğu zaman sözcüklerle anlatamadıklarımızı beden dilimiz ele verir. Seslerin yerini jest ve mimikler alır. Duygularımızı, düşüncelerimizi ya da vermek istediğimiz bir mesajı sözsüz iletişim ile gerçekleştiririz. Yapılan araştırmalara göre; beden dili iletişimde en büyük paydaya sahiptir.

 • Beden Dili %55

 • Konuşma    %7

 • Ses Tonu    %38

İletişim Eğitimleri Nereden Alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsünün “İletişim Eğitimleri” bölümünde, Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili, Halkla İlişkiler ve İletişim, Telefonda Etkili İletişim, Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri, Diksiyon Eğitimi gibi ilginizi çekebilecek dersler yer alıyor. Bu dersler sonucunda alacağınız sertifika ise size artılar katacak.

İstanbul İşletme Enstitüsü bu anlamda bizlere hayat boyu öğrenme, kendimizi daha da geliştirme ve fark yaratma imkanı sağlıyor. Alanında uzman akademisyenler tarafından ücretsiz olarak verilen online eğitimler ile kendinizi daima geliştirebilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun yaptığınız işin başında iletişim gelir. 

Yazar: Tuna Taman

beden dili diksiyon eğitimietkili iletişimiletişimiletişim eğitimlerionline eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

01 Eylül 2021