AnasayfaBlogSosyal Medyada Kurumsal İletişim
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Kurumsal İletişim

28 Ocak 2020
Ekranda Facebook giriş sayfası görünen bir akıllı telefonun yakın çekim görüntüsü. Telefon düz renkli bir masanın üzerinde, düz bir arka plana karşı durmaktadır. Giriş sayfası mavi ve beyaz renktedir ve üst kısmında beyaz bir metin görünür. Sayfanın alt kısmına yakın bir yerde büyük siyah bir harf görülmektedir. Sağ alt köşede beyaz bir kare ve üzerinde bir harf bulunan bir klavye görünür. Klavyenin solunda çeşitli renk ve şekillerde bir oyun var. Sayfanın sol üst köşesinde Facebook logosu görülüyor ve logonun yakın çekim görüntüsü yer alıyor.
KonuAçıklamaÖnem
Sosyal Medyada Kurumsal İletişimKullanıcılar sosyal medya platformlarında kendi içeriklerini oluşturması, kurumların farklı iletişim stratejileri geliştirmesini gerektirir.Kurumsal iletişim ve marka itibarının korunması için gereklidir.
Sosyal Ağlar ve Reklam HizmetiSosyal medya kullanıcılarının ürettiği içerik, reklam ve pazarlama stratejilerinin temelini oluşturur.Marka bilinirliği ve etkileşimi artırmaktır.
Sosyal Medya İletişimiKurumsal kimliği oluşturma, içerik üretme ve kullanıcıları takip ettirme süreci.Hedef kitlenin dikkatini çekmek ve onları markayla sürekli etkileşim halinde tutmaktır.
Risks and BoostsSosyal ağlar hem markanın itibarını büyütme imkanı sunar, hem de olumsuz eleştirilere açık olmasını sağlar.Risk yönetimi ve olumsuz durumların üstesinden gelme stratejisi oluşturulması zaruridir.
Kurumsal İşletme Hesabı YönetimiHesap, deneyimli bir ekibin önderliğinde yönetilmeli ve kurumsal iletişim stratejileri uygun olmalıdır.Etkin ve tutarlı bir sosyal medya varlığı ve itibarı sürdürmek içindir.
Uzun Dönemli PlanlamaSosyal medya iletişim planının hazırlanması ve kurumsal kimlik çalışmalarının oluşturulması için gereklidir.Hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşma yollarının planlanmasıdır.
Kullanıcılara Doğrudan İletişimDoğru ve hızlı yanıtlar vermek için önemlidir.Müşteri memnuniyetini artırmak ve olası olumsuz durumları en aza indirmek içindir.
Sosyal Ağların İyi TakibiHer türlü olumlu/olumsuz yaşanan konunun takip edilmesi gerekir.Müşteri görüşlerini toplamak ve pazar eğilimlerinin farkında olmak içindir.
Dijital Ajansların KullanımıProfesyonel destek almak ve etkili bir sosyal medya varlığı oluşturmak için gereklidir.Sosyal medya yönetiminin uzmanlar tarafından yapılması markanın online itibarını güçlendirir.
Sosyal Medya Ses OluşturmaKurumların kendi sosyal medya seslerini oluşturması ve bu sesi tutarlı bir şekilde sürdürmesi gereklidir.Markanın online kişiliğini ve tonunu belirler, müşteri katılımını ve marka sadakatini teşvik eder.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan sosyal ağlar farklı birçok iletişim yöntemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Friendster, Flickr, Facebook, Friendfeed, Instagram, Snapchat, YouTube gibi birçok hali hazırda olan ağlar kullanıcıların ne yaptığını öğrenmek, çektikleri fotoğrafları ve videoları paylaşmak üzere öne çıkmıştır. Kullanıcılar bu platformlarda geleneksel medyadan edindikleri bilgilerle yetinmeyip kendi içeriğini oluşturmaya başladı. Bu durum kurumlar açısından alışılmışın dışında iletişim yöntemlerinin gelişmesini bir gereksinim haline getirdi.  

Sosyal Ağlar ve Reklam Hizmeti

Günümüzde sosyal ağın bir parçası olan kullanıcıların ürettiği içerik, sosyal medyanın temelini oluşturmaktadır.Türkiye’deki sosyal ağ kullanıcı sayısının gittikçe büyümesi sosyal meydanın gücünü gözler önüne sermektedir. Bu alanda gerçekleşen her olayın geleneksel medyaya oranla daha hızlı yayılımını Birlikte deneyimliyoruz. Olumlu veya olumsuz her söylemin yarattığı sonuçları birlikte yaşıyoruz. Bu aşamada yine en iyi tanıtım temelinin sosyal ağ içerisinde reklam alanında gerçekleştiği söylenebilir.

Reklam ajansları dijital alanlara daha iyi hizmet verebilmek için yeniden yapılanma sürecine girmiş sadece dijital kanallara hizmet veren dijital ajanslar kurulmuştur. Yine bu ajanlarla birlikte sosyal medya da hayata geçirilen etkileşimli reklam kurguları hazırlanmıştır. Dijital kanallarda çalışmaların bir anda hızlanmasına rağmen kurumlar satış ve pazarlama bütçelerine önem verirken sosyal medya iletişimi arka plana attılar. Kurumsal iletişimin en önemli boyutunun dijital platformlardaki sosyal ağlar üzerinden geçtiğini unuttular. Önemsemediler.

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

Kurumlar tarafından sosyal medyada var olmak demek ilgili sosyal ağlarda o alana uygun bir kurum kimliği oluşturup, içerik üretip, kullanıcıları takip ettirmek gibi algılanmakta. Ama bilinmelidir ki sosyal ağların hepsi sunduğu imkanlar kadar riskleri de içinde barındırır. İşletmeniz hakkındaki pozitif bir etki sizi ne kadar büyütürse hakkınızda çıkan en ufak olumsuz eleştirinin de yayılabileceği unutulmamalıdır.

Nedir ki ulaşmak istediğiniz fakat tanımadığınız bir kişiye ancak 6 farklı kişi ile ulaşabilirsiniz. Bunu yaptığımız işe uyarladığımızda en az altı kişiye olumlu veya olumsuz şekilde ulaşabilmemiz ve bunun her ne sebeple olursa olsun birleşik oranda arttığının sonucuna varabilmemiz mümkün.

Kurumsal Bir İşletme Hesabı Nasıl Yönetilmeli?

Bir kuruma ait sosyal medya hesabı sosyal medya da aktif olan herhangi bir çalışan kişi veya kişiler aracılığıyla değil, iletişim ve dijital alanda deneyimli ekiplerce yönetilmesi gerekmektedir.  • Sosyal medya adı altında yapılan iletişim, kurumun iletişim stratejilerine uygun olmalıdır.

  • Uzun dönemli bir takvim düzeni planlanmalıdır.

  • Planlama öncesinde geçmişe yönelik bir araştırma yapılarak kurumun iletişim adına neler yaptığı hazırlanmalı, bu bilgiler doğrultusunda uygun bir sosyal medya iletişim planı hazırlanmalıdır.

  • Kuruma ait kurumu temsil eden sosyal medya platformlarına özgü kurumsal kimlik çalışmaları oluşturulmalıdır. Sosyal medyada var olmak isteyen kurumlar aktif yer alarak alabilmelidir, tüketicileri ile doğrudan iletişim halinde olacakları işi bilen ve hesabı doğru gözeten kurum temsilcileri bulundurulmalıdır.

  • Sosyal ağların tümünde kullanıcılar bulundukları platformda olumlu olumsuz yaşanan her konuyu paylaşmak ister bu yüzden sosyal medya iyi takip edilmelidir. Eğer kurum içerisinde bir ekip yoksa profesyonel hizmet veren ajanslardan ilgili destek alınabilir.

Her bir sosyal medya platformu tüm yönlendirmelere açık birer ağ grubudur. Kurum, iletişim stratejisi ile uyumlu projeleri hayata geçirdiğinde; sosyal ağlarda sürekli gündem konusu haline gelmesi mümkündür. Kendine ait bir sosyal medya sesi oluşturamıyorsa iletişim itibarı sekteye uğrar. Bu sebeple dijital bir alanda deneyimi olmayan bir kurumun tüm bu çalışmaları kendi bünyesinde yapması mümkün değildir. Kurumlar sosyal medyadaki iletişimlerini planlarken; iletişime kurumsal ve dijital yönden bakabilmeyi öğrenmelidir. İşi büyütmenin ve itibarı korumanın en önemli ve özel geçidinin sosyal medya olduğu bilinmelidir.

Sosyal Medyada Kurumsal İletişim, Kullanıcılar sosyal medya platformlarında kendi içeriklerini oluşturması, kurumların farklı iletişim stratejileri geliştirmesini gerektirir, Kurumsal iletişim ve marka itibarının korunması için gereklidir, Sosyal Ağlar ve Reklam Hizmeti, Sosyal medya kullanıcılarının ürettiği içerik, reklam ve pazarlama stratejilerinin temelini oluşturur, Marka bilinirliği ve etkileşimi artırmaktır, Sosyal Medya İletişimi, Kurumsal kimliği oluşturma, içerik üretme ve kullanıcıları takip ettirme süreci, Hedef kitlenin dikkatini çekmek ve onları markayla sürekli etkileşim halinde tutmaktır, Risks and Boosts, Sosyal ağlar hem markanın itibarını büyütme imkanı sunar, hem de olumsuz eleştirilere açık olmasını sağlar, Risk yönetimi ve olumsuz durumların üstesinden gelme stratejisi oluşturulması zaruridir, Kurumsal İşletme Hesabı Yönetimi, Hesap, deneyimli bir ekibin önderliğinde yönetilmeli ve kurumsal iletişim stratejileri uygun olmalıdır, Etkin ve tutarlı bir sosyal medya varlığı ve itibarı sürdürmek içindir, Uzun Dönemli Planlama, Sosyal medya iletişim planının hazırlanması ve kurumsal kimlik çalışmalarının oluşturulması için gereklidir, Hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşma yollarının planlanmasıdır, Kullanıcılara Doğrudan İletişim, Doğru ve hızlı yanıtlar vermek için önemlidir, Müşteri memnuniyetini artırmak ve olası olumsuz durumları en aza indirmek içindir, Sosyal Ağların İyi Takibi, Her türlü olumlu/olumsuz yaşanan konunun takip edilmesi gerekir, Müşteri görüşlerini toplamak ve pazar eğilimlerinin farkında olmak içindir, Dijital Ajansların Kullanımı, Profesyonel destek almak ve etkili bir sosyal medya varlığı oluşturmak için gereklidir, Sosyal medya yönetiminin uzmanlar tarafından yapılması markanın online itibarını güçlendirir, Sosyal Medya Ses Oluşturma, Kurumların kendi sosyal medya seslerini oluşturması ve bu sesi tutarlı bir şekilde sürdürmesi gereklidir, Markanın online kişiliğini ve tonunu belirler, müşteri katılımını ve marka sadakatini teşvik eder
kurumsal kimlik kurumsal iletişim online itibar sosyal medya itibar yönetimi
Bu, yüzünde canlı bir gülümseme olan bir kadının yakın çekim portresidir. Sarı saçları yana ayrılmış ve gevşek dalgalarla şekillendirilmiş. Yumuşak, mavi gözleri parlak ve büyüleyici. Parlayan cildi neredeyse ışıl ışıl ve yanakları gülümsemenin verdiği keyifle hafifçe kızarmış. Üzerinde yüksek yakalı beyaz bir gömlek ve boynunda zarif bir kolye var. Duruşu rahat ve kendinden emin, neşeli bakışları memnuniyet ve huzur yayıyor. Güzelliğin ve neşenin vücut bulmuş hali olan gülümsemesi onu gören herkese ışık ve sıcaklık getiriyor.
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860