AnasayfaBlogHedef Kitle Kavramı ve Örnekleri
Dijital Pazarlama

Hedef Kitle Kavramı ve Örnekleri

30 Aralık 2019
Bu resim kağıttan kesilmiş bir grup insanı içermektedir. Grup kırmızı, sarı, yeşil ve mavi dahil olmak üzere çeşitli renklerden oluşmaktadır. Bir figür yeşil zeminli kırmızı bir elbise giyerken, bir diğer figür kırmızı ve mavi çizgili sarı bir kıyafet giymektedir. Arka plan yeşil ve kırmızının bir karışımıdır. Grubun ortasında mavi ve yeşil renkte bir insan silueti ve solda mavi ve yeşil renkte başka bir figür var. Resmin sağ alt köşesinde bir kurbağanın bulanık bir görüntüsü var. Grubun sağında mavi ve mor bir nesne yer alıyor. Son olarak, grubun ortasında mavi takım elbise giyen bir kişi var.
KonuAçıklamaÖrnekler
Hedef Kitle Nedir?Faaliyetlerin yönlendirildiği ve onlardan eylem ve düşünce değişimi beklenen kişi ya da gruplar.Müşteriler, rakipler, hammadde sağlayıcıları, çalışanlar, medya, sivil toplum kuruluşları, bayiler
Hedef Kitle GruplarıHedef kitleyi oluşturan 4 farklı grup tanımı.Harekete geçmemiş hedef kitleler, bilinçli hedef kitleler, aktif hedef kitleler, hedef kitle haline gelmemiş olanlar
Demografik ÖzelliklerHedef kitlenin belirlenmesinde önemli olan demografik özelliklerin incelenmesi.Cinsiyet, ekonomik durum, yaş, eğitim ve yaşanılan yer
Hedef Kitleye Ulaşma YollarıHedef kitlenin ilgi alanları, gittiği yerler ve takip ettiği programlar belirlenerek, bu özelliklere uygun olarak ulaşma yollarının belirlenmesi.İnternet, televizyon, gazete, sosyal medya
Markanın Hedef Kitleye EtkisiMarkanın hedef kitle üzerindeki etkisi ve marka-hedef kitle ilişkisinin oluşturulmasının önemiMarka algısı, müşteri sadakati, marka kişiliği
Hedef Kitlenin Belirlenememe SonuçlarıHedef kitlenin yanlış veya eksik belirlenmesi durumunda karşılaşılabilecek olumsuzluklar.Marka oluşumu zorlaşabilir, mesajlar etkisiz olabilir, müşteri sadakati düşebilir
Reklamların Hedef Kitleye UlaşımıHedef kitlenin ilgi alanlarını kullanarak reklam ve içeriklerin doğru yerlere yerleştirilmesi.Hedef kitleye özel içerik üretimi, hedeflenmiş reklamlar
Ürün ve Hizmet GelişimiHedef kitlesi iyi analiz edilmiş bir firma, ürün ve hizmetlerini hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlayarak daha iyi geliştirebilir.Ürün/hizmet inovasyonu
Hedef Kitle Belirleme ve Satış OranlarıHedef kitle belirlemek satış oranlarının artmasına yardımcı olabilir.Artan satış oranları
Hedef Kitle ÖrnekleriPazarlama stratejisi belirli etkenler üzerine kurulur. Belirli ürünlere olan talep, örneğin arama motorlarında yapılan aramalar, hedef kitle belirlemeyi gösterebilir.Spor ayakkabı, parfüm reklamları ve demografi

Pazarlama stratejisi belirli etkenler üzerine kurulur. Bir mal ya da hizmet üretilirken “Her arz kendi talebini yaratır.” anlayışı çok gerilerde kalmıştır. Dijital pazarlama kavramının hayatımıza girmesiyle ve Google ile hedef kitle kavramı ortaya çıktı. Hedef kitle en genel anlamı ile mesajın ulaşması amaçlanan kişi, kitle ya da grup olarak tanımlayabiliriz. Başarılı bir pazarlama çalışmasının anahtarı hedef kitleyi doğru belirlemek ve belirlenen hedef kitleyi tanımaktır. Hayati öneme sahip hedef kitle nedir?

Hedef Kitle Nedir?

Yapılan tüm faaliyetlerin yönlendirildiği, bu faaliyetler sonucunda kendilerinden eylem ve düşünce değişimi beklenen kişiler ya da gruplar olarak hedef kitleyi tanımlayabiliriz. Herkese hitap etmeye çalışmak, çabanızın ve bütçenizin yanlış gruplar için harcanmasına sebep olur. Doğru kitleye, doğru iletişim kanalı ve analizle ulaşmalısınız. Pazarlama iletişimi kampanyalarında hedef belirlemesi yapılmadan ve bu kitlelere ilişkin özellikler, detayları ile tam bilinmeden atılacak her adım, çalışmaların her ileri seviyesinde yanılgılara ve başarısızlığa neden olacaktır.

Bu yüzden hitap edeceğiniz hedef kitlenizi belirlemeniz çok önemlidir. O zaman hedef kitleyi kimler oluşturur buna bakmak gerekir, müşteriler, rakipler, hammadde sağlayıcıları, çalışanlar, medya, sivil toplum kuruluşları, bayiler gibi gruplardan oluşur. Ancak tamamını başlı başına hedef kitle grubu olarak değerlendirmemiz yine yanılgıya yol açacaktır. Ürünleriniz ya da hizmetiniz için talebin artması, taleplerin belirlenmesiyle birlikte yaptığınız doğru hamleleri hedef kitleniz belirleyecektir.

Hedef kitleyi gruplara ayırırsak, 4 farklı gruptan oluştuğunu görebiliriz:

 • Henüz harekete geçmemiş hedef kitleler

 • Bilinçli hedef kitleler

 • Aktif hedef kitleler

 • Henüz hedef kitle haline gelmemiş olanlar

Hedef kitleyi belirlerken dikkat etmeniz gereken etmenler:

 • Öncelikli olarak kendi iç analizlerimizi tam yapmalıyız. Ürünü veya hizmeti iyi tanımalı ve standartlarını belirlemeliyiz. Ürünü ve hizmeti ne kadar iyi analiz edersek, hedef kitle o kadar net ortaya çıkar.

 • İletişim araçları ile kime ulaşmaya çalıştığımızı sorgulamalıyız. Ürünü kim satın alacak ya da hizmeti kim kullanacak gibi doğru sorular ile hedef kitle taslağınızı çıkarın.

 • Analizlerinizde mutlaka demografik özelliklere yer vermelisiniz. Cinsiyet, ekonomik durum, yaş, eğitim ve yaşanılan yer son derece önemlidir. Bu kısımda mutlaka geçmiş demografik incelemelerden faydalanmalısınız.

 • Klasik özelliklerin belirlenmesinin ardından kendilerine ulaşılabilecek yollar aranır. Hobilerini, en çok gittikleri yerleri hatta takip ettikleri programları bile belirleyip, buna uygun olarak hareket edebilirsiniz.

Örneğin hedef kitlenizi 70 yaş üstü kişiler olarak belirlemişseniz, kendilerine internet üzerinden değil, televizyon ve gazeteden ulaşmayı denemelisiniz. Ya da yeni çıkardığınız deterjanı, futbol maçı reklamlarında izleyiciye aktarırsanız hedef kitleniz olan kadınlara ulaşamazsınız. Gündüz kuşağı kadın programları ya da dizi reklamlarında istediğiniz bilgileri daha rahat aktarırsınız.

 • Hedef kitlenizi doğru tanımadığınız noktada başınıza gelebilecekler

 • Özgün ve güçlü bir marka oluşturamazsınız, markanız böyle bir algı oluşturmaz. Markanızın sadece logodan ibaret kalmasını istemiyorsanız, hedef kitleniz ile aranızda bir bağ kurmalısınız. Bu da onları iyi tanıyarak gerçekleşir, duygularına hitap etmelisiniz.

 • Vermek istediğiniz mesajlar düz bir anlatıma sahip olur, ilham vermez. Onların dilini konuşmalı, sorunlarını ve ihtiyaçlarını bilerek pazarlama yönetimi oluşturmalısınız.

 • Müşterileriniz size sadık kalmaz ve yakınlık kurmaz. Hedef kitlenize göre markanıza bir kişilik seçmelisiniz. Böylece hedef kitleniz sizi kendi gibi görecek ve sizinle bağ kuracaktır.

 • Size uygun olmayan, hedef kitleniz dışında kalan müşterileri çekersiniz. Bu da kaynaklarınızı boşa harcadığınız anlamına gelir. Aynı zamanda belirlediğiniz kriterlerin dışında kalacağı için memnun olmayacaklardır. Özgün ve marka gücü yüksek bir pazarlama yapmalısınız.

 • Rakiplerinizden ayrışamazsınız. Kendinizi rakiplerinizden ayırarak sektördeki benzer birçok firmanın arasında hedef kitlenize ulaşamadan kaybolursunuz.

 • Hedeflenmiş reklamları etkin olarak kullanamazsınız. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını bildikçe onlara özel olarak ürettiğiniz içerik ve reklamları doğru yerlere yerleştirirsiniz.

 • Sunduğunuz ürün ya da hizmetleri gelişmesini engellemiş olursunuz. Kendinizi yanlış hedef kitlesinin yerine koyarsanız, yanlış alanlara yönelmek durumunda kalırsınız. Oysa iyi analiz edilmiş hedef kitlesi ile hassasiyetlerini ve ihtiyaçlarını anlayarak ürününüzü geliştirebilir ve tamamen onlara uygun hale getirebilirsiniz. Satış oranlarınızın artması için hedef kitle belirleme ehemmiyet arz eder.

Hedef Kitle Örnekleri

 • Son zamanlarda herhangi bir arama motoruna spor ayakkabı ya da parfüm yazıp arattınız mı? O halde yakın zaman da sosyal medyada veya herhangi bir internet sayfasında indirimli spor ayakkabı ve parfüm teklifleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Yaptığınız her arama ya da sosyal medyada takip ettiğiniz her sayfa birçok markanın ya da kuruluşun hedef kitlesi arasına girmenizi sağlar.

 • Pazarlama dinamiklerinin tamamının neredeyse dijital medya tarafına kaydığını düşünürsek bu durumu yadırgamamalıyız. Google Analytics, Facebook Analytics ya da Instagram reklamları hedef kitlenizi belirlemenize yarayan pazarlama iletişimi araçlarını oluşturuyorlar. Her bir kanaldan hedef kitlenizin hangi saatlerde daha aktif olduğunu, neleri araştırdığını ya da kimler ile etkileşiminin fazla olduğunu öğrenerek reklamlarınızı bu yönde planlayabilirsiniz. Özellikle Instagram reklamlarını incelerseniz, aynı reklamın farklı kişilerde farklı fotoğraflar ile yayınlandığını görebilirsiniz.

 • Hedef kitle seçeneğine en güncel örneği Netflix üzerinden verebiliriz. Her gün yüzlerce yeni içeriğin yüklendiği Netflix’ te izlediğiniz dizilere ya da filmlere göre size yeni öneriler sunmakta. Bu önerileri sunarken sizin demografik özelliklerinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre görseller ve videolar sunmakta. Yani eşiniz ya da arkadaşlarınız ile aynı içeriğin farklı reklamlarını görüyorsanız şaşırmamalısınız.

 • Hedef kitlenizi dinlemeli ve onlarla iletişim kurmalısınız. Özellikle sosyal medya araçlarından kesinlikle faydalanmalı ve gereksinimlerini, ihtiyaçlarını, ürünle ilgili sıkıntılarını öğrenmelisiniz.

Hedef Kitle Davranışlarını Etkileyen Faktörler

Bireysel faktörler, grup faktörleri ve satın alma faktörleri olarak üçe ayrılmaktadır.

 • Bireysel faktörleri demografik ve psikolojik faktörler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Demografik faktörler yukarıda saydığımız yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum gibi etkenler oluşturur. Psikolojik faktörleri ise gereksinimler, güdüler, kişilik, algılama, tutum ve inançlar oluşturmaktadır.

 • Grup faktörleri kültür, sosyal statü ve grup etkileri olarak ayırabiliriz. Grup etkilerinin içerisine aile, danışılan gruplar, reddedilen, özenilen ya da bağlantılı gruplar işin içerisine girmektedir.

 • Satın alma davranış modellerini genel olarak 3 farklı şekilde ele alabiliriz. Ekonomik, davranışsal ve geniş değişken modeller olarak ayrılır. Ekonomik modeller, Mikro ekonomik, psiko-ekonomik, sosyo-ekonomik olarak bölünürken, davranışsal modeller öğrenme, psiko-analitik ve sosyo-psikolojik olarak ayrılmaktadır.

Ürün ve hizmetinize göre hedef kitlenizin grubunuzu seçerek pazarlama stratejisi içerisine girmeniz, başarı elde etmenizi sağlayacaktır.

Hedef Kitle Nedir?, Faaliyetlerin yönlendirildiği ve onlardan eylem ve düşünce değişimi beklenen kişi ya da gruplar, Müşteriler, rakipler, hammadde sağlayıcıları, çalışanlar, medya, sivil toplum kuruluşları, bayiler, Hedef Kitle Grupları, Hedef kitleyi oluşturan 4 farklı grup tanımı, Harekete geçmemiş hedef kitleler, bilinçli hedef kitleler, aktif hedef kitleler, hedef kitle haline gelmemiş olanlar, Demografik Özellikler, Hedef kitlenin belirlenmesinde önemli olan demografik özelliklerin incelenmesi, Cinsiyet, ekonomik durum, yaş, eğitim ve yaşanılan yer, Hedef Kitleye Ulaşma Yolları, Hedef kitlenin ilgi alanları, gittiği yerler ve takip ettiği programlar belirlenerek, bu özelliklere uygun olarak ulaşma yollarının belirlenmesi, İnternet, televizyon, gazete, sosyal medya, Markanın Hedef Kitleye Etkisi, Markanın hedef kitle üzerindeki etkisi ve marka-hedef kitle ilişkisinin oluşturulmasının önemi, Marka algısı, müşteri sadakati, marka kişiliği, Hedef Kitlenin Belirlenememe Sonuçları, Hedef kitlenin yanlış veya eksik belirlenmesi durumunda karşılaşılabilecek olumsuzluklar, Marka oluşumu zorlaşabilir, mesajlar etkisiz olabilir, müşteri sadakati düşebilir, Reklamların Hedef Kitleye Ulaşımı, Hedef kitlenin ilgi alanlarını kullanarak reklam ve içeriklerin doğru yerlere yerleştirilmesi, Hedef kitleye özel içerik üretimi, hedeflenmiş reklamlar, Ürün ve Hizmet Gelişimi, Hedef kitlesi iyi analiz edilmiş bir firma, ürün ve hizmetlerini hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlayarak daha iyi geliştirebilir, Ürün/hizmet inovasyonu, Hedef Kitle Belirleme ve Satış Oranları, Hedef kitle belirlemek satış oranlarının artmasına yardımcı olabilir, Artan satış oranları, Hedef Kitle Örnekleri, Pazarlama stratejisi belirli etkenler üzerine kurulur Belirli ürünlere olan talep, örneğin arama motorlarında yapılan aramalar, hedef kitle belirlemeyi gösterebilir, Spor ayakkabı, parfüm reklamları ve demografi
 hedef kitle dijital pazarlama pazarlama müşteri pazarlama stratejisi
Genç bir kadın beyaz dişlerini göstererek kameraya doğru gülümsüyor. Parlak kahverengi gözleri ve yüzünden geriye doğru toplanmış uzun, siyah saçları var. Beyaz yakalı ve manşetli mavi bir gömlek ve beyaz bir etek giyiyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş ve kendinden emin bir duruşu var. Yüzü yandan gelen ışıkla aydınlanmakta, sıcak ve davetkâr bir atmosfer yaratmaktadır. Rahatlamış ve mutlu bir halde görünüyor.
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.