AnasayfaBlogEn Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları
Sosyal Medya

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

16 Mayıs 2021
Bir kişi, 0,825'lik bir doğrulukla son derece emin bir şekilde selfie çekerken yakalanmıştır. Kişi beyaz bir gömlek giymiş, kolunu uzatmış ve elinde bir akıllı telefon tutmaktadır. Arka planda, beyaz bir yüzey üzerinde 0,738 güvenle kırmızı bir oval görülüyor. Ek olarak, 0,623 güvenle kırmızı ve beyaz bir harita işaretçisi görülmektedir. Selfie, arka planda ağaçların ve tepede mavi bir gökyüzünün olduğu bir açık hava ortamında çekilmiştir. Kişinin kulaktan kulağa gülümsemesi, selfie çektiği için mutlu olduğu izlenimini veriyor.
PlatformAktif Kullanıcı Sayısı (Dünya)Aktif Kullanıcı Yüzdesi (Türkiye)
Facebook2,74 milyar%79
YouTube2,29 milyar%94,5
WhatsApp2,00 milyar%87,5
Messenger1,30 milyarbilgi yok
Instagram1,22 milyar%89,5
Google Plusbilgi yokbilgi yok
Pinterestbilgi yokbilgi yok
Twitter330 milyon%72,5
Telegram500 milyonbilgi yok
Snapchatbilgi yokbilgi yok

Sosyal medya, küresel çapta insanlar arasında etkileşim ve bağlantı kurmanın (paylaşmak, mesajlaşmak, bilgi alışverişi, tanıtım, reklam vb.) basit, kolay ve dijital yoludur. Kişiler ve kurumlar tarafından aktif olarak kullanılır. Eş zamanlı ve çift taraflı bilgi paylaşımına imkân sağlayan medya sistemidir. Sosyalleşmenin yanı sıra en önemli reklam ve tanıtım araçlarından biridir. Bu sayede hızlı erişim ve iletişim mümkün olur. Kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, fikirleri, günlük olayları, fotoğrafları sosyal medya vasıtasıyla görebilir ve görüşlerini yine bu sosyal ağ üzerinden yansıtabilirler.

İnsanlar, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, Instagram gibi platformlar aracılığıyla dünya çapında iletişim ve etkileşim halindeler. Sosyal medya, kullanıcılarına bir sınırlama getirmediği için herkesin söz hakkı mevcut ve doğru kullanıldığında güçlü ve etkili bir konuma sahip. İnsanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan dijital uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere kolaylıkla ve hızla ulaşabiliyor. Kullanıcı bazlı içerik üretimi giderek artıyor ve amatör içerikler, dijital dünyada birer değere dönüşüyor.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya, dünyanın her yerinden insan için günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu. Covid-19 pandemisi sebebiyle dünyanın büyük bir kısmının kapalı kaldığı bir yıl olan 2020’de, sosyal medya kullanıcısı 4,20 milyarla son 3 yılın en büyük artışını gösterdi.

Düzenli olarak her yıl dünyanın dijital karnesini verilerle paylaşan We Are Social medya şirketi küresel ölçekte rapor hazırlayarak yayınlıyor. Raporlarında, dünya genelindeki sosyal medya istatistikleriyle çevrimiçi vaktimizi nasıl geçirdiğimize dair detayları gösteren We Are Social, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarını açıklıyor. 299 sayfalık geniş ve detaylı We Are Social 2021 raporunda en çok kullanılan sosyal medya listesinin ilk sırasında Facebook yer alıyor. İlk 5 içinde yer alan dört platform da Facebook bünyesinde olan uygulamalar.

 • Facebook, son dönemlerde popülerliğini biraz kaybetmiş görünse de dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı sürdürüyor.

 • Video paylaşım platformlarının öncüsü YouTube, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci dijital platformu. 2005 yılında San Diego hayvanat bahçesinde çekilen bir videoyla başlarken, Youtube büyümeye ve popülerliğini artırmaya devam ediyor.

 • Tartışmalı gizlilik sözleşmesi sebebiyle geçtiğimiz aylarda WhatsApp’tan Telegram’a kullanıcı geçişleri oldu. Tepkiler yankı bulunca WhatsApp sözleşmenin kabul tarihini Mayıs ayına erteledi. Bununla birlikte WhatsApp listedeki üçüncü sırayı koruyor.

 • 2011’de hayatına başlayan Facebook Messenger, en popüler sosyal medya platformlarından dördüncüsü olarak listede.

 • Hayatlarımızın önemli bir parçası haline gelen Instagram, fotoğraf ve video paylaşım platformlarının öncüsü. Onsuz yaşayamayan kullanıcılarıyla birlikte potansiyel reklamcılık etkisi 1,22 milyar. Kişisel kullanımla birlikte ticari amaçla da sıklıkla kullanılıyor. Diğerlerinden farkı, hedef kitlesi ve kullanım amacının mobil kullanıcılara yönelik olması.

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

87 slaytlık bir raporla Türkiye’ye yer ayıran We Are Social Turkey 2021, Türkiye’nin dijital karnesini gözler önüne seriyor. İnternette ne kadar zaman geçiriyoruz, en çok kullandığımız sosyal ağ hangisi, internete bilgisayardan mı yoksa telefondan mı bağlanıyoruz?

We Are Social Türkiye raporuna göre;

 • Ocak 2021 itibariyle Türkiye'de 65,80 milyon internet kullanıcısı var.

 • Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı 2020 ile 2021 arasında 3,7 milyon (%6) arttı.

 • Ocak 2021 itibariyle Türkiye'de 60.00 milyon sosyal medya kullanıcısı var.

 • Türkiye'deki sosyal medya kullanıcı sayısı 2020 ile 2021 arasında 6 milyon (%11) arttı.

 • Sosyal medya kullanıcı sayısı Ocak 2021 itibariyle toplam nüfusun % 70,8'ine eşit. Yani Türkiye’de her 10 kişiden 7’si sosyal medya kullanıyor.

 • Türkçe, dünya genelinde dijital içerik üretilen diller arasında 4. sırada yer alıyor.

Günde ortalama 7 saat 57 dakikayı internette geçiriyoruz. Sosyal medyada geçirilen süre 2 saat 57 dakika. Bu her hafta hayatımızın yaklaşık bir gününü sosyal medyada geçirdiğimiz anlamına geliyor. Sosyal medyayı en çok kullanan yaş grubu %33,8 oranıyla 25-34 yaş arası kullanıcılar. Türkler olarak sosyal medyada geçirdiğimiz zaman global ortalamanın üzerinde, dünya genelinde her gün sosyal medyada 2 saat 25 dakika harcıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları;

 1. Youtube          %94,5

 2. Instagram       %89,5

 3. Whatsapp       %87,5

 4. Facebook        %79

 5. Twitter            %72,5

Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformları ve aylık bazda aktif kullanıcı sayıları:

 1. Facebook         2,74 milyar

 2. YouTube          2,29 milyar

 3. WhatsApp       2,00 milyar

 4. Messenger      1,30 milyar

 5. Instagram        1,22 milyar

 6. WeChat           1,21 milyar

 7. TikTok              689 milyon

 8. QQ                   617 milyon

 9. Douyin             600 milyon

 10. Sina Weibo      511 milyon

 11. Telegram         500 milyon

 12. SnapChat         498 milyon

 13. Kuaishou         481 milyon

 14. Pinterest          442 milyon

 15. Reddit              430 milyon

 16. Twitter             353 milyon

 17. Quora             300 milyon

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformlarıyla İlgili Bilgiler

En çok kullanılan sosyal medya platformları listesinin ilk sıralarında yer alan bilgileri paylaşmıştık.

 • 6. sırada Türkiye’de pek bilinmeyen Çin merkezli sosyal medya platformu WeChat var. Çok amaçlı mesajlaşma, ödeme ve sosyal medya platformu oldukça popüler. Tabi popülerliğinin büyük kısmı Çin nüfusuyla ilgili ancak onu diğer sosyal medyadan ayıran özellikleri de önemli, örneğin ödeme aracı olması gibi.

 • Video paylaşım uygulaması TikTok, 2020’nin en çok indirilen uygulaması. 2016 yılında hızlı bir başlangıç yapmış olan TikTok, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın olanağı sunar ve popülerliği her geçen gün artan bir uygulamadır.

 • Anlık mesajlaşma uygulaması QQ, Çin merkezli bilişim şirketi Tencent’in çıkardığı bir uygulama. Türkiye’de pek bilinmiyor olsa da dünya çapında popüler. Platform, mesajlaşma hizmetinin yanı sıra kullanıcılarına müzik, alışveriş, online oyunlar, grup ve sesli chat gibi özellikler sunuyor.

 • Douyin uluslararası sahnede Tiktok olarak bilinir. Video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkânı sağlayan bir uygulamadır ve TikTok’un Çin'de kullanılan adıdır. Tiktok'un Çince versiyonu markası olmasına rağmen, Douyin esasen ayrı bir varlıktır. Çoğunlukla Çin’de ve Asya ülkelerinde kullanılır.

 • Çin’in mikro blog hizmeti veren web sitesi Sina Weibo, 2016 yılında başladı ve aktif kullanıcı sayısını yükseltti.

 • Telegram, 2013 yılında kurulmuş ve uçtan uca şifreleme özellikli bir uygulama. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ta yaşanan gizlilik sözleşmesi krizi sebebiyle alternatifi olarak görünen Telegram popülerliğini artırdı.

 • SnapChat, hayatlarımıza getirmiş olduğu anlık paylaşım yapma tecrübesini bir süre sonra Instagram’a kaptırmış olsa da hala popüler.

 • Kuaishou, adını duymadığınız platformlarından biri olabilir. Çin merkezli olan Kuaishou, TikTok’un rakibi diyebiliriz. Kısa videolar çekip paylaşma mantığını taşıyan platform, 2020 yılında sekiz ülke özelinde Google Play ve App Store’da en fazla indirilen uygulama olmuş.

 • Herkesin kendine uygun bir topluluk bulabileceği Reddit, 2005 yılında kuruldu. Forum mantığında bir site ve sitede çeşitli topluluklar var. İlgi alanınıza göre bu topluluklara katılarak aynı konuyla ilgilenen kişilerle fikir alışverişi yapmak mümkün oluyor.

 • Görsel ağırlıklı sosyal paylaşım uygulaması Pinterest ülkemizde de oldukça yaygın. İçinde 2 milyardan fazla “pin” (içerik) barındırıyor. Pin ve interest kelimelerinin birleşimi olan Pinterest uygulaması, her türlü görselin paylaşıldığı, pano sistemi ile çalışan bir platformdur.

 • 2006’dan beri kendine sağlam bir yer edinerek büyümeye devam eden Twitter listenin sonlarına doğru yer bulsa da çok kullanılan bir uygulama. Dakikada ortalama 350 bin tweet atılıyor, bu da bir günde 500 milyondan fazla tweet anlamına geliyor.

 • Quora, yeni şeyler öğrenmek için doğru adres. Sorular sorup o konuda bilgisi ya da fikri olan kişilerden bilgi edinmenizi sağlayan kaliteli bir sosyal medya platformu.

Facebook, 2,74 milyar, %79, YouTube, 2,29 milyar, %94,5, WhatsApp, 2,00 milyar, %87,5, Messenger, 1,30 milyar, bilgi yok, Instagram, 1,22 milyar, %89,5, Google Plus, bilgi yok, bilgi yok, Pinterest, bilgi yok, bilgi yok, Twitter, 330 milyon, %72,5, Telegram, 500 milyon, bilgi yok, Snapchat, bilgi yok, bilgi yok
En Çok Kullanılan Sosyal Medya En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları
Resimdeki kadının yüzünde sıcak bir gülümseme var. Gözlük takmış ve saçlarını geriye doğru toplamış. Gözleri mutlulukla parlıyor ve dudakları neşeli bir ifadeyle hafifçe yukarı kıvrılmış. Açık renkli bir bluz giyiyor ve boynunda küçük bir kolye var. Doğrudan kameraya bakıyor ve bakışları davetkâr. Cildi parlıyor ve rahatlamış ve mutlu görünüyor. Kolları iki yanında duruyor ve iyi bir ruh hali içinde görünüyor. Kendinden emin ve rahat görünüyor.
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.