Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Bizi Mutsuz Mu Ediyor?

24 Temmuz 2019, 1933 defa okundu.
Sosyal Medya Bizi Mutsuz Mu Ediyor?
sosyal medya, dijital, medya, internet, iletişim, asosyallik,

Sanal ortama duyulan merakla birlikte son yıllarda internet kullanımı oldukça artmış ve yaygınlaşmıştır. Neredeyse internetsiz geçen saatimiz yok. Yediden yetmişe herkesi neredeyse teknoloji bağımlısı haline getiren internetin en çok kullanılma sebebi ise sosyal ağlar.

Digital Turkey’in açıklamış olduğu 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı 59.36 milyona ulaşmışken bunun 52 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısı. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi sosyal medya ve hayatımıza etkileri oldukça büyük.

Sosyal Medya Sardı Etrafımızı

Eski zamanları yaşamış bir yetişkinin "Önceden sosyal medya mı vardı? Şimdi onsuz yapamaz oldunuz!" dediğini illaki duymuşsunuzdur. Sahiden hepimiz bu sosyal mecralara atılmadan önce neler yapıyorduk hiç düşündünüz mü? Aslında sosyal medyasız da sosyaldik. Sosyal medyanın hayatımıza henüz girmediği zamanlarda az bir arkadaş çevresi ve iletişim kanallarının az olduğu her gün en azından telefondan bağımsız geçirdiğimiz günlerimiz vardı. Ama artık sosyal medya her yerde.

İnsanların en azından sosyal medyaya bakarken gözlerini sürekli dijital araçlar üzerinden ayırmayıp gözlerini ve zihnini yorması ve arkadaşlarının paylaştığı tatil içerikli görselleri görmediğinden mutsuz olmadıkları bir zaman dilimi vardı. Şimdi bütün sosyal ağ kullanıcılarının gereğinden fazla sosyal medyada vakit geçirmeleri  kendilerini fazlaca yormakta.

Ayrıca gününün çoğunun internette geçmesi yüzünden başka aktivitelere katılamamak da onları mutsuz etmekte. Ama tabi ki de bunun sebebinin tamamını sosyal medya oluşturmuyor. Gelişen şehir yaşamı ve teknoloji yorgunluğu toplumun tüm bireyleri için kaçınılmaz ve rahatsız edici bir durum hâline gelmekte. 

Enerjimizi Harcayan Şey Ne?

Schaffner hayatın geneline yayılan yorgunluğun çözümünün kişiden kişiye değişiklik göstereceğini söylüyor ve ekliyor: "Enerjinizi harcayan şeyin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor." Şimdi öncelikle bir düşünün sabah kalkar kalkmaz aklınıza ilk gelen şey ne? Eminim ki çoğunuzun aklına ilk gelen şey sosyal medyadan bildirim gelip gelmediği. Acaba biz uyurken sosyal medyada bir şeyleri kaçırıyor hissine mi kapılıyoruz? 

My Life’ın yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %56’sı üye olduğu sosyal ağlardan uzak kaldığında son haberleri, olayları, etkinlikleri ve önemli durum güncellemelerini kaçırma korkusu yaşadığını belirtiyor. Aynı ankete katılan 2.084 sosyal medya kullanıcısının %51’i sosyal ağları iki sene öncesine göre daha sık ziyaret ettiğini, %27’si ise sabah uyanır uyanmaz ilk yaptıkları işin sosyal medya hesaplarını kontrol etmek olduğunu belirtiyor.

Yorgunluğa Ve Mutsuzluğa Önlem Almak

Öncelikle sosyal medya platformlarında gereğinden fazla vakit harcadığınızı kabullenmeniz gerek. Bunu kabul edip anladığınızda içinizde ki önlem alma fikrini daha çok kabullenmiş olacaksınız. Peki, sosyal medya bağımlılığından nasıl kurtuluruz? Tabi ki kendi kendinize. Her aklınıza sosyal ağlara bakma fikri geldiğinde bakmamaya çalışın ve oyalanın. Telefonunuzu kendinizden uzak mesafelere koyun bu sizin biraz daha medyada az vakit harcamanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi gün içinde yoğun tutmaya çalışın. 

Günlük bir plan yapabilirsiniz. Şu saatte koşu yapmak, kahvaltı yapmak arkadaşlarla buluşmak veya kahve içmek gibi. Kendinize gün içerisinde planlar kurarsanız sosyal medyayı aklınıza daha az getirebilirsiniz. Bu düşünceler sizi biraz zorlayabilir ve yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat tabi ki de sosyal medya ve sosyal ağların faydalı olduğunun gerekçesini kimse değiştiremez.

Sadece dijitalleşen dünyada sosyal medyaya olan ilgimizin çok fazla artması bizi asosyal ve tembelliğe sürükleyebileceğinden bunun biraz daha farkına varıp önlem almalıyız. Sosyal medyaya çok fazla kanma ama sosyal medyasız da kalma.

Yazar: Cansu Atalay

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!