AnasayfaBlogGeleneksel Medya ve Sosyal Medya Karşılaştırması
Sosyal Medya

Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Karşılaştırması

24 Temmuz 2018
Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Karşılaştırması

Günümüzde çok bariz bir şekilde geleneksel medya ile sosyal medyanın bir soğuk savaş içinde olduğu aşikardır. Geleneksel medyanın yayın organları çok büyük kitleleri kapsamaktadır. Tek taraflı bir medya olduğu için medya içeriğini bizlere sunar ve karşılığında biz bunları tüketiriz. İçerik üzerinde değişiklik, yorum yapamaz ve içeriği paylaşamayız ve direkt olarak bağlantımız yoktur. Sadece tek taraflı bir medya olmasının yanı sıra maliyeti de yüksektir. Bu özelliklerinin yanı sıra Geleneksel Medyada sonuç her zaman daha net olur.

Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya gelişen bilgisayar, internet ve mobil teknolojisi ile ortaya çıkan, kullanıcıların zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde interaktif olarak etkileşimde bulundukları sanal medya ortamlarıdır. Geleneksel medya dediğimiz, yazılı ve görsel basında yani gazete, televizyon ve diğer araçlarda, iletişim tek yönlüdür. Ancak, sosyal medya araçlarında hedef kitle ile karşılıklı etkileşim mevcuttur.

Belli başlı sosyal medya araçları mobil iletişim, internet tabanlı medya ve sosyal medyadır. Sosyal medya kavramı Türkiye’de son birkaç yılda kullanılmakla beraber, dünyada biraz daha geriye gidiyor. Türkiye’de en önemli bölümleri youtube, instagram, twitter, facebook, snapchat, swarm vb.

Geleneksel medya özellikle televizyon kanalları y kuşağına kadar aktif olarak piyasanın tekel gücü iken z kuşağıyla birlikte, gelişen teknoloji ve yeni gelen diğer sosyal ağlar nedeniyle hızla eski popülerliğini kaybetmeye başlamıştır. Eskiden evde oturan kişiler 1 televizyon kanalına bağlı iken özel televizyonculuğun gelişmesi ile birçok farklı kanal arasından seçim yapma şansına sahip olmuşlardı. Elbette bizler de yaşamış olduğumuz gibi kanal ne kadar çok olursa olsun bazen bize hitap etmediği halde istemeyerek izlemek zorunda olduğumuz yayınlar ile de karşı karşıya kaldık. Teknolojinin hızla gelişimi önce TV sektöründe dsmart, lig tv vb. çok fazla kanal seçeneği sunan alanlar yaratmış olsa da sosyal medyanın gelişmesi bireylerin kendilerini rahatlıkla anlatabilecekleri alanlar bulması ve bilginin kolayca depolanabildiği çok bü­yük miktarlarda bir belleğe sahip yeni bir dünyanın ortaya çıkması kitlelerin hızla bu alana yönelmesine neden olmuştur.

Şu an içinde bulunmuş olduğumuz dönem içerisinde ABD yapılan seçimler, pazarlama kampanyaları, müşteri portföyleri, personel alımları vb. bir çok konu üzerinde insanları sosyal medya da yapmış oldukları faaliyetler üzerinden yönlendirebilmekte, değerlendirebilmekte ve kitleleri bir fikir peşinde sürükleyebilmektedir. Gördüğümüz gibi bir devletin başkan seçimi üzerinde bile etkili olan bir güçten bahsetmekteyiz. Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg veri sızıntısı iddası ile ABD Senatosunda ifade vermiş ve Cambridge Analytica bir veri analiz firmasının 87 Milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz toplamış olduğu ABD ve İngiltere gibi devletlerin seçimlerin de kullanmış olduğu yönünde iddiaları 44 ABD Senatörü önünde değerlendirmişti. Bu olaylar kısa bir süre sonra tüm sosyal medya araçları güncellemeler ile bizlerden onaylar talep etmiş ve sorumluktan bir nevi kurtulma ile kendilerince özür dileme yoluna gitmişlerdi. Mark Zuckerberg ifade verirken ''özür dilerim'' ifadesi tüm dünyada trend olmuş ve oldukça tepki çekmişti. Mart ayında yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verinin İngiliz veri analiz firması Cambridge Analytica'nın eline geçtiği ortaya çıkmıştı. Göründüğü gibi çok büyük bir güç olan sosyal medyanın geleneksel medya ile kıyaslanması oldukça saçmadır. Şu an tüm bilgileri elinde bulunduran medya sahipleri bizleri istedikleri gibi yönlendirmekte ve kişilik haklarımıza saldıra bilmektedirler.

Geleneksel medyanın sosyal medyada ünlenmiş kişileri karalama kampanyaları yalan haberler yaparak kitleler üzerinde olumsuz fikir yaratmaya çalışıyor olsada şu an Türkiye'de en çok bireysel aboneye sahip (youtube 8 milyon) Enes Batur Sungurtekin yapmış olduğu sinema filmi 1.480.047 kişi tarafından izlenmiş ve profesyonel olarak oyunculuk yapan kişilerin çekmiş olduğu filmlere fark yaratmıştır. Görmüş olduğumuz gibi sosyal medya üzerinden ulaşmış olduğumuz kitlenin bizi seven bize sadık kişiler tarafından olduğu somut olarak sayılar ile görebildiğimiz bir alan olması hem işimiz hemde diğer planlarımız üzerinde pozitif sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Şu an Türkiye'de bir çok sosyal medya ünlüsü belli bir kesim tarafından takdir edilmiyor olsa da küçük yaşlarına rağmen büyük başarılı işler büyük kazanç sahibi olmaktadırlar.

Geleneksel Medya Bitiyor mu?

Dizi sektörünün de internet üzerinden, puhutv, blutv ile yayınlanmaya başlaması tüketicinin kendi ilgi alanında olan yerleri takip edebiliyor olması, erişimin kolay olması ilerde de göreceğimiz gibi sosyal medyanın geleneksel medyayı ezeceği kaçınılmazdır. Şu an bir çok geleneksel medya kanalları kendilerini sosyal medya ile entegre etmeye çalışıyor olsa da adapte olamayan değişime ayak uyduramayanlar tarihin tozlu sayfalarına gömülüp kalmaya mahkum olacaklardır.

Ben her zaman sosyal medyayı etkin kullanan kişilerin hayatta başarılı olacağına inanmış biriyim. Geleneksel medyanın beni kendi algıları ile yönlendirmesi yerine internet üzerinden bağımsız tarafsız tüm bilgilere ulaşıp doğru bilgiyi elde etmeye çalışmaktayım. Unutmayın her söylenen şey her zaman doğru değildir ve araştırıp teyit etmek bizim elimizdedir.

Yazar: Mutlu Doğdu

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimine Katılın.

Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Karşılaştırmasıfacebookgeleneksek medya.geleneksel medya nedirInstagram mark zuckerberg sosyal medya karşılaştırmasıyoutube
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Geleneksel Medya Yoğun Bakımda
Sosyal Medya

Geleneksel Medya Yoğun Bakımda

22 Mayıs 2019
Sosyal Medya Her Yerde
Sosyal Medya

Sosyal Medya Her Yerde

27 Haziran 2019
Yeni Nesil Gazetecilik ve Sosyal Medya
Sosyal Medya

Yeni Nesil Gazetecilik ve Sosyal Medya

13 Mayıs 2019