AnasayfaBlogSilikon Vadisi Ne Anlama Geliyor?
Teknoloji

Silikon Vadisi Ne Anlama Geliyor?

25 Aralık 2019
Silikon Vadisi Ne Anlama Geliyor?

Çağımızın ihtiyaçlarına göre gelişen teknolojilerin insan hayatındaki etkileri bilinmektedir. Günlük hayatta kullanılan pek çok hizmet teknolojik altyapılar sayesinde geliştirilmekte, insanların yararlanması için sunulmaktadır. Büyük teknoloji şirketleri gelişmelerini sürdürerek bu alanda öne çıkmaya başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin güneyinde bulunan Silikon Vadisi, bu şirketlerin önemli bölümünün bulunduğu bir yerdir. Teknolojik gelişmelerin bölgede hızlanmasının temeli, Amerika’nın en önemli üniversitelerinden birisi olan Stanford Üniversitesi’nin bu bölgede kurularak öğrencilerine teknoloji geliştirme fırsatı vermesine dayanmaktadır.

Bölgede bulunan büyük teknoloji şirketlerinin kurucuları genellikle bu üniversitenin mezunlarıdır. Silikon Vadisi ismi, silikon bazlı mikroçiplerin bilgisayarlar için üretilmeye başlandığı döneme dayanmaktadır. Milyonlarca silikon çipin bölgede üretilmesi nedeniyle bölgeye orijinal adıyla “Silicon Valley” adı verilmiştir. Bu isim Türkçeye Silikon Vadisi olarak geçmiştir. Günümüzde teknoloji alanında vazgeçilmez bir bölge haline gelmiştir.

Silikon Vadisi bir bölgeye verilen isim olsa da yıllar geçtikçe teknoloji alanında bir terim haline gelmiştir. Terim olarak; yüksek teknoloji, yenilikçi teknoloji veya teknoloji ürünleri anlamında kullanılmaktadır. Yeni ve büyük teknolojilerin geliştirildiği ve global anlamda liderlik ettiği bir bölge olarak düşünüldüğünde Silikon Vadisi, neden çağımızda çok önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir öneme sahip olması nedeniyle teknolojinin yanı sıra emlak sektöründe de önemli bir alanı temsil etmektedir.

Yeni teknolojiler geliştirmek isteyen ve büyük teknoloji şirketlerinde çalışmak isteyen insanların gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle bölgede emlak fiyatları oldukça fazladır. Buna rağmen bölgede yeni konut bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, insanlar daha çok “CoWorking Space” adı verilen paylaşımlı ofis alanlarını kullanmaktadır. Bölgenin gelişimiyle Silikon Vadisi’nin önemli bir kısmını oluşturan Palo Alto şehri, ABD’nin refah düzeyi en yüksek şehirleri arasına girmiştir.

Silikon Vadisi Nedir?

Silikon Vadisi, teknolojik gelişmelere yön veren, yeni teknolojiler geliştiren ve teknolojik bir ticaret alanına dönüşen bir bölgedir. Teknolojik ve yenilikçi anlamda gelişmelerin liderliğini yapan büyük teknoloji şirketleri bu bölgede faaliyet göstermektedir. Silikon Vadisi’nde çeşitli uluslardan büyük şirketlerin araştırma ve geliştirme merkezleri bulunmaktadır.  Bu merkezler sayesinde yeni teknolojiler üzerinde araştırmalar yapılarak teknoloji alanındaki rekabette öne geçmek hedeflenmektedir.

Silikon Vadisi, büyük teknoloji şirketlerine merkez olması dışında bir teknopark özelliğine de sahiptir. Üniversite öğrencilerinin araştırma ve geliştirme çalışmaları için bu büyük şirketlerle bir araya gelebilmesi için imkan sağlar. Üniversitelerde üretilen teorik bilgiler ile teknoloji şirketleri buluşturularak yeni ürünlerin elde edilmesi amaçlanır. Bu sayede yeni üretilecek ürünler ile birlikte kurulan firmaların teknoloji merkezli temeller üzerinde çalışmaları sağlanır. Buradaki amaç, firmalar ve diğer kurumların devlet ile olan iş birliğini arttırarak uygun kişilere teknoloji alanında çalışma ve girişimcilik fırsatlarının verilmesidir.

Silikon Vadisi’nin bir teknopark şeklinde kullanılması ile birlikte bu amaç gerçekleştirilirken, yenilikçi girişimler ve uygun bilgiyi üreten firmalar desteklenir. Teknoparkın bu yönüyle ekonomik anlamda pek çok kazanç sağlanarak insana olan yatırım da arttırılmış olur. Böylece, yeni fikirler üretmek ve geliştirmek için fırsat arayan gençler ülke içinde yeterli imkanları bulmaktadır.

Maddi açıdan bölgedeki yatırımlara bakıldığında milyon dolarları bulan yatırımların yapıldığı görülmektedir. Silikon Vadisi’nde yürütülen e- ticaret sistemleri pazar payında bir trilyonu aşmaktadır. Bölgede yapılan teknolojik gelişmeler uzun sürelerde planlanarak gerçekleştirilmemektedir. Ortaya koyulan iyi fikirler hemen değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Eğer yanlış ve yeterli olmayan sonuçlar ortaya çıkarsa tüm plan rafa kaldırılarak yeni fikirler uygulamaya alınmaktadır. Bölgede bulunan şirketlerin çalışanları girişimcilik fikirleri ortaya koymak için kolayca diğer firmalardan kabul alabilmektedir.

Bir şirketten ayrılan kişi kolayca rakip firmalara dahil olabilmekte, başarısız olan girişimlerin yerine yenileri hızlı ve kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Bu nedenle yeni fikirlerin değerlendirilmesi aşaması, hızlıca ve sonuçlandırmaya odaklı şekilde yürütülmektedir. Çalışma ortamlarının sıkıcılıktan uzak olması nedeniyle çalışanlar işlerini daha istekli bir şekilde yapabilmektedir. Bu da yaratıcılığı arttırarak çalışanlar arasında zevkli bir rekabet ortamı oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu rekabet sayesinde teknolojik inovasyonda süreklilik ve çeşitlilik sağlanmaktadır.

Silikon Vadisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Silikon Vadisi’nin temelleri belirli ihtiyaçlar doğrultusunda atılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu, silah ve haberleşme sistemlerinin geliştirilebilmesi için Stanford Üniversitesi ile iş birliği yapmıştır. O dönemde akademisyenler ile birlikte ordu görevlileri, bugün de kullanılan pek çok teknolojinin geliştirilmesinde rol almışlardır. Savunma sanayisindeki bu ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, bu alanda taleplerin azalmasıyla birlikte, akademisyenler ve öğrenciler bugün günlük hayatta kullanılan pek çok teknolojinin temellerini atmaya başlamışlardır. Elektronik devre ve çiplerin geliştirilmesi üzerinde yoğun çalışmalar yapmışlardır.

Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren ve teknoloji geliştiren Stanford Üniversitesi’nde, teknoloji ve eğitim ikilisini birleştirerek, bu girişimcilik ruhunu öğrencilerine kazandıran kişi Frederic Terman’dır. O dönemde iklimin de etkisiyle daha çok meyvecilik ile uğraşılan bölgede üniversiteden mezun olan kişilerin başka bölgelere göç etmesi gerekiyordu. Terman, bu yetenekli gençlerin göç etmesini önlemek için Silikon Vadisi’nde araştırma ve geliştirme merkezlerinin kurulmasına öncülük ederek teknoloji şirketlerinin kurulmasına temel hazırlamıştır. Bunun için, o dönem öğrencileri olan Hewlett ve Packard’ a üniversite yakınında şirket kurmalarını ve yeni mezun olan gençleri bu şirkette işe almalarını önermiştir.

Böylece günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan HP, Silikon Vadisi’nde kurulmuş oldu. Terman, girişimciliğin yanı sıra yatırım faaliyetlerine de öncülük etmiştir. Klysttron tüpünün icadı için Stanford Üniversitesi’nden yatırım yapılmasını sağlayarak üniversitenin daha sonra binlerce dolarlık kar elde etmesini sağlamıştır. Tüm yeniliklere açık bir konuma gelen üniversite, arazilerini yeni teknoloji şirketlerine kiralayarak, şirketlerin bu bölgede kurulmalarına ve Silikon Vadisi’nin genişlemesine zemin hazırlamıştır.

Silikon Vadisi Hangi Şirketleri Barındırıyor?

Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlerin çoğu başka bölgelerde kurulmalarına rağmen bu bölgeye taşınmışlardır. Günümüzde bu şirketler teknoloji pazarının neredeyse tamamını ellerinde bulundurmaktadır. Her geçen yıl bu şirketlerin ekonomik hacmi daha da büyümekte ve milyarlarca dolarlık bir sistem haline dönüşmektedir.

Silikon Vadisi içinde kurulan ilk şirketler, faaliyet göstermeye devam eden General Electric ve Kodak’tır. Diğer girişimcilerin bu bölgeye taşınmasına öncülük eden donanım şirketi HP, bölge için önemlidir. Şu anda bölgede bulunan en büyük iki şirket Google ve Apple olarak görünmektedir. Silikon Vadisi içerisinde merkezleri bulunan iki şirket, açık ara farkla bölgedeki en büyük şirketler unvanını taşımaktadır. Google kampüsü Mountain View’ de bulunurken Apple kampüsü Cupertino şehrinde bulunmaktadır.

Günümüzde sıklıkla kendisinden söz ettiren Elon Musk şirketleri de Silikon Vadisi içerisinde yer almaktadır. NASA ile ortak çalışmalar yürüten ve uzay taşımacılığı alanında çalışmalarda bulunan SpaceX gibi, otomobil alanında elektrikli araçlar geliştiren Tesla Motors’ da Musk’a ait şirketler olarak bölgede yer edinmişlerdir.

Silikon Vadisi şirketleri olarak bilinen diğer önemli şirketlerden bazıları şunlardır;

 • Microsoft

 • Intel

 • Facebook

 • Twitter

 • Yahoo!

 • Mozilla

 • Nvidia

 • Amd

 • Adobe Systems

 • Netflix

 • Electronic Arts

 • Paypal

 • Visa

 • Oracle Corporation

 • Softway Solutions

silikon vadisi silikon vadisi nedir silikon vadisi ortaya çıkışı silikon vadisi şirketleri teknoloji
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğitimde Teknoloji Kullanımı
Eğitim

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

28 Kasım 2018
Dünyanın En Zenginleri
Haber

Dünyanın En Zenginleri

07 Haziran 2021
2035 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2035 Yılının Meslekleri

07 Mayıs 2021
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259