AnasayfaBlogE Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

E-ticaret sistemleri konusuna giriş yapmadan önce ne anlama geliyor ondan başlamak daha doğru olur. E-ticaret günümüzde oldukça popüler bir kavramdır. İhtiyaçların artması ve talebin çoğalmasıyla birlikte dijital ortamda alışveriş gerçekleştirilmesi daha fazla tercih edilmektedir. E-ticaret nedir? sorusuna henüz cevap veremeyen ve bu koy hakkında merakını gidermek isteyen bireyler var. E-ticaret yani elektronik ticaret yüz yüze bir görüşme sağlanmadan tarafların online şekilde alışveriş sağlamalarıdır. E-ticaret sitelerinden alışveriş son zamanlarda çok yaygınlaşmıştır.

Hem firmalara hem de tüketicilere büyük avantajlar sağlayan, online alışveriş seçeceği öncelikle zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Satın almak istediğiniz ürünle aranızda kilometrelerce mesafe dahi olsa e-ticaret siteleri aracılığı ile o ürüne ulaşmanız ve satın almanız mümkündür. E-ticaret üzerine firmanızı geliştirmek istiyorsanız doğru fikir üretmek gerekecektir. Herkes E-ticaret ile ilgilense de farklı ürünler ortaya koymak ve tüketicinin dikkatini çekebilmek online ortamda dikkate alınması gereken bir husustur. E-ticaret sitesi kurmak için ilk adımı atmak istiyorsanız kararını sorgulamalı ve konuya ne kadar hakimsiniz bunu düşünmelisiniz.

Kurumsal kimliğinizi dijital ortama yansıtırken sıkıntı çekmemek adına bu konuda tecrübeli kişilerle iletişime geçebilirsiniz. İnternet üzerinden faydalı, zararlı bir çok bilgiye, ürüne, hizmete ulaşmak mümkündür. E-ticaret bu kapsamda düşünülmeli ve faydalı olanı temsil etmek adına çabalanmalıdır. E- ticaret sitesi kurmadan önce, başarılı e-ticaret siteleri incelenebilir ve e ticaret sistemleri neleri gerektirir? bunlara bakılması size daha verimli sonuçlar verecektir. Neler ortaya koyabilirsiniz, hedef kitleyi dijital ortamda ne şekilde etkileyebilirsiniz, ticaretini yapacağınız ürünü pazarlarken ne gibi stratejiler kullanabilirsiniz? tüm bunların cevabını online çerçevede vererek hazır olduğunuzda satışa başlayabilirsiniz. 

E-ticaret Sistemleri 

E- ticaret öğrenmek isteyenler nasıl bir yol izleyecekleri konusun karasız. Keza e-ticaret sistemleri olmadan bu yola çıkmak oldukça zor hatta imkansız diyebiliriz. Bir siteniz varsa ya da bir site kurmak istiyorsanız muhakkak e-ticaret sistemleri oluşturmakta gerekli. İnternet üzerinden hizmet vermek isteyen firmaların daha dikkatlı olması lazım. Çünkü e-ticaret reel pazara benzemez. Rakip sayısı fazla rekabete ve çok açık. Bu yüzden ilk sistem kurulum aşamasında dahi ince eleyip sık dokumak gerekir. Sitenin ana yapı taşlarını e-ticaret sistemleri oluşturur. 

Sistem Neden Bu kadar Önemli?

E-ticaret paketleri ya da sistemlerini önemli yapan birden fazla unsur vardır. Bunları sıralamak gerekirse:

  • Birinci olarak bir panele sahip olacaksınız. Yönetim paneli ile birlikte web sitesine hakim olacak ve tüm hareketleri gözlemleyebileceksiniz. 

  • Web alanı ve veritabanına sınırsız şekilde sahip olma. Kimi firmalarda bu özellik sınırlı gözükse de birçok fima veritabanını sınırsız olarak vermektedir. 

  • Mobil cihaz uyumu. Belki de e-ticarette en önemli faktörlerden biri. Günümüzde insanların yarısında fazlası mobil üzerinden internette gezinti yapmaktadır. Sitenin mail uyumlu olması artı bir avantaj katacaktır. Fakat bu özellik opsiyonel olarak sunulmaktadır. 

  • Web site içinde yaşanılan trafik. İnsanların web sitesini ziyaret ederken, rahat ve kolay bir trafik sağlanması sağlamaktadır. Özel indirimlerin olduğu günlerde web sitelerde yoğun bir trafik olur ve açılması biraz sancılı gerçekleşir. İşte burada trafik önemlidir. 

  • Ödeme sistemleri; sanal pos, anında ödeme ya da eft. İnternette alışveriş yapan müşteri, ödemeyi genellikle banka kartı veya kredi kartıyla yapmaktadır. Böyle bir uygulama olmayan web sitesinde, müşteri çoğu zaman alışveriş yapmaz. 

  • Anlaşmalı kargo ve takip sistemi elektronik ticaretinin can damarı diyebiliriz. Müşteriyi memnun edebilmek için zamanında ve kargoyu sağlam teslim etmek gerekir. 

  • SEO destek paketi

  • Google Analytics ve Search Console desteği.

ve daha sayamadığımız birçok özelliği e-ticaret sistemleri içinde alabiliyorsunuz. Hedefim e-ticaret diyenler için gayet uygun olarak paketler, yıllık ödemelerle avantajlı hale gelmektedir. Hem site sahibi hem de müşteri odaklı olan sistemler, internet üzerinden satış yapmak isteyenlere bire bir. Fakat henüz bir deneyim sahibi değilim nasıl bir yol izleyeceğim diyorsanız, korkmayın bu seferde yanınızda Enstitü var. 

Sistem Öncesinde E-ticaret Eğitimi Şart

Reel pazarda olan firmayı, dijital ortama taşımak niyetindesiniz. Ancak bunu nasıl yapacağınız hakkında yeteri bilgiye sahip değilsiniz. Binlerce bilgi kirliliği kafanızı kurcalıyor. Site nasıl kurucam? Kurduktan sonra nasıl işleticem? Kazancımı ne şekilde çıkarabilirim? gibi sorularla boğuşuyor olabilirsiniz. Ancak Enstitü üzerinde başta e-ticaret eğitimi olmak üzere farklı online eğitimler de yer almaktadır. E-ticaret sitesi için hedeflediğiniz her şeye eğitim sayesinde ulaşabilirsiniz. İyi bir eğitimden sonra kurulacak site ve sistem için kafanızda ki soru ve bilgi bulutu kaybolmuş olacaktır. Aynı zamanda e-ticaret eğitim yanında Wordpress eğitimi alarak da site kurulum sürecini görebilirsiniz.  

Her Noktada E-ticaret

İstanbul, Ankara, Gaziantep veya Türkiye’nin farklı bir yerinde mağazaya sahipsiniz. Ancak 81 ile hizmet vermek oldukça zor. İmkanınız olsa bile çok büyük bir masraf altına girecesiniz. Hatta dünyanın öbür ucundan birine ulaşmak imkansız. E-ticaretin en güzel tarafı, her yere ulaşabiliyor olmaktır. Web sitesi üzerinden dünyanın en ücra köşelerine bile markanızı taşıyabilirsiniz. Firmanızı, dijital ortam sayesinde dünya tanıtmış olacaksınız. Elektronik ticareti bir derya gibi görmek mümkündür. 

Türkiye Elektronik Ticareti Sevdi

Türkiye e-ticarete çabuk ısındı. İlk çıktığı zamanlar pek bilinmemekteydi. Belli bir sürecin geçmesi gerekmişti. Fakat 2010 yılı sonrasında dünya çabuk alışmıştı. Günümüze geldikçe e-ticaret siteleri kullanımı arttı. Her sene yeni rekorlar kırıldı. Elbette bu rekorlar rakamlara da yansıdı. Türkiye tarafından baktığımız zaman, Dünya ve Avrupa geneline göre e-ticaret konusunda üst sıralarda yer aldı. Türkiye, Avrupa ülkelerinin bulunduğu bir araştırma verilerine göre e-ticaret konusunda ilk 5 içinde kendine yer buldu. Dünya genelinde ise Türkiye, ilk 20 içinde yer almayı başardı. 

Baştada belirttiğimiz gibi ülkemiz e-ticaret çabuk alıştı. Hem zaman kaybı olmuyor, hem de fiyat karşılaştırması yapabiliyor. Böylelikle ürünler ya da hizmetleri yüksek fiyatla değil, asıl değerinde satın alıyor. Bir başka araştırma da 2016 senesinden sonra internetten alışveriş yapan sayısı 30 milyonu geçeceğini söylüyor. Aradan 3 sene geçmiş olması bu rakamı çoktan egale ettiğini söyleyebiliriz. Hemen hemen her evde internet ve akıllı telefonların yaygın olduğunu düşünürsek, e-ticaretin gün hep açık olacak gibi. Bunu gören şirket ve firma sahipleri, hedef e-ticaret olduğunu söylüyor.

e ticaret sistemleri e ticaret ödeme sistemleri e ticaret paketleri e ticaret nedir e ticaret sitesi e ticaret siteleri hedefim e ticaret hedef e ticaret
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229