AnasayfaBlogElon Musk Biyografisi
Başarılı İnsanlar

Elon Musk Biyografisi

20 Kasım 2019
Elon Musk Biyografisi

Elon Musk, Güney Afrika asıllı; Amerikalı mucit, yatırımcı ve girişimcidir. Elon Musk biyografisi kariyeri ve Elon Musk eğitim hayatı hakkında detayları paylaşalım. 

Elon Musk biyografisi 28 Haziran 1971'de; Pretoria’da doğmasıyla başlar. Kanadalı bir anne ile Güney Afrikalı bir babanın oğludur. Elon Musk, küçük yaşlarda; kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. Sadece 12 yaşındayken, Blastar adındaki uzay oyununu yazdı ve ilk yazılım satışını yaptı.

Elon, sürekli gözlerini bir noktaya sabitleyen; asla konuşmayan bir çocuktu. Ailesi, çok uzun bir zaman boyunca; onu, sağır sandı. Çok sonra anlaşıldı ki, Elon; sadece hayal kuruyordu. Elon Musk, insanlığın geleceğini en fazla etkileyecek üç alan tespit etti. Bu alanlar ise; internet, temiz enerji ve uzaydı. Çalışma alanları olaraksa, kendine bu alanları seçmiştir. Eğitim ve kişisel gelişim konusunda taviz vermeyen bir yapıya sahipti. Kendisini sürekli geliştirmeye adadı.

Elon Musk'ın Eğitim Hayatı

Mucit Elon Musk eğitim hayatı oldukça hareketli geçmiştir. Elon Musk eğitim hayatı yarıda kalan ve biten okullarla doludur. Elon Musk, Bryanston High Scholl’un ardından; Pretoria Boys High School’a geçiş yaptı. Ardından, buradan mezun olmuştur.

1992’de, Queen’s Üniversitesi’nde; iki yıl boyunca eğitim aldı. Fakat daha sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde, İşletme ve de Fizik okumaya karar verdi. Kanada’dan ayrıldı. Üniversiteye kayıt oldu ve ekonomi alanından lisans diplomasını aldı. Aynı zamanda, Fizik alanında da yan dal yaptı. Doktorasını ise, Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında yapmaya karar vermiştir.

Elon Musk, doktoraya 1995’te; Stanford Üniversitesi’nde başlamıştır. Henüz doktoraya başlayalı iki gün olmuştu. Kardeşi olan Kimbal; ona, Zip2 projesine başlama teklifinde bulundu. Çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan bu projeye başlayabilmek için, doktorayı bırakmıştır. Bu projeyle, Elon Musk eğitim hayatı sona erdi. Zip2, Elon Musk'ın ilk projesidir.

Elon Musk ve Kariyeri

Elon Musk; PayPain, SpaceX, Tesla Motors, SolarCity gibi birçok projeye imza atmıştır. Aynı zamanda, hayır işleri ve vakıf projeleriyle de adından söz ettirmiştir.

PayPain

Elon Musk, 1999 yılının Mart ayında, X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. X.com, çevrimiçi bir finans ve ödeme servisidir. Ertesi yıl ise, açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katıp; PayPal’ı oluşturdu. Birleşen şirketler, önceleri şirket adı olarak X.com’u tercih etti. Ancak, Şubat 2001’de isim değiştirip; PayPal Inc. ismini aldı. Elon Musk, PayPal’ın küresel ödeme sisteminde; önemli bir rol üstlenmiştir.

SpaceX

Elon Musk, diğer şirketi Space Exploration Technologies’i; Haziran 2002’de kurdu. Bu şirketin, CEO’su ve CTO'su oldu. SpaceX, roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanan; fırlatma araçları geliştirip üreten şirkettir. Şirketin ilk fırlatma araçları, Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir. Şirketin ilk uzay aracı ise, Dragon’dur.

Tesla Motors

Elon Musk, Tesla Motors’un ortak kurucularından birisi olup, tasarım başkanıdır. Tesla Motors, ilk olarak elektrikli spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti. Tesla, ilk dört kapılı sedanı Model S’i; 2012’de teslim etmiştir. Ardından, Model X'i duyurmuştur.

Solar City

Elon Musk, Solar City'nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanıdır. Solar City, Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemleri sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive ise, şirketin CEO’su ve ortak kurucusudur. Hem Tesla, hem Solar City’ye yatırım yapmasının sebebi; küresel ısınma ile savaşmaktır.

Elon Musk ve Hayır İşleri

Elon Musk’ın başkanı olduğu Musk Foundation kurumu bulunur. Bu kurumun türkçe karşılığı, Musk Vakfı olarak bilinir. Vakıf; bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji gibi hayır işlerine yoğunlaşmıştır. Diğer pek çok kar amacı gütmeyen kuruluşlarda da üyeliği bulunmaktadır.

Elon Musk biyografisi zengin bir kariyer hayatı içermektedir.

Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler

  • Günümüzde Elon Musk biyografisi hakkında az bilinen pek çok şey vardır. 

  • Paypal’ı satıp, SpaceX’i kurduğunda henüz 31 yaşındaydı. Bu kadar genç yaşta, büyük bir servetin sahibi oldu. Aynı zamanda, dünyayı değiştirecek bir şirket kurdu. 

  • Büyük isimlerden ilham alan Elon Musk, yaşamakta olan en büyük mucit olarak görülüyor. Mars’ta koloni kurma hayali ise, ezber bozan girişimlerinden bir tanesidir. 

  • Elon Musk’ın, ikiz ve de üçüz olmak üzere, 5 çocuğu vardır. 

  • Oldukça tutumlu bir kişi olan Elon Musk, kazandığı servetini tutumlu kullanmasıyla da biliniyor. 

  • Gözünü uzayın derinliklerine diken Elon Musk’ın Mars projesi, çok konuşulmaktadır.

  • Elon Musk’ın yapay zeka üzerine yaptığı çalışmaları da, eş zamanlı olarak devam etmektedir.

elon musk biyografisi elon musk eğitim hayatı elon musk kariyer spacx elon mus
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.