AnasayfaBlogYazılım Mühendisi Maaşları ve İş Alanları
Meslekler

Yazılım Mühendisi Maaşları ve İş Alanları

15 Kasım 2020
Yazılım mühendisi, programlama dillerini kullanarak yazılım üretir. Yazılım mühendisliği bölümünü bitirerek ilgili sektörlere adım atan mezunlar, diğer bölüm mezunlarına göre daha şanslı olmaktadırlar. Yeni mezun bir yazılım mühendisi, asgari ücretin altında nadiren çalışmaktadır. Tabii ki ülkemizdeki ekonomik durumu da göz önüne alırsak yeni mezunların deneyim sıkıntısı nedeniyle daha az maaş aldıkları da bir gerçektir

Sayısal meslek grubu içinde, en çok merak edilen alanlardan biri yazılım mühendisliğidir. Bölümün, dünyada ve ülkemizde belli bir popülerliğe erişmesinin temel nedeni, bu alana yönelik ihtiyacın ve iş alanlarının artmasıdır. Yazılım mühendisliği, bilgisayar teknolojisini kullanarak ilgili ihtiyaç ve alan için yazılımlar üreten bir mühendislik dalıdır. Sayısal veri ve analiz gerektiren yazılım mühendisliği, bir eğitim programı olarak SAY alandan tercih edilmektedir. Bölümden mezun olanlar, bilgisayar teknolojisinin aktif olarak kullanıldığı her sektörde çalışabilmektedirler. Bölümü tercih etmek isteyenlerin ve bölüm mezunlarının da en çok merak ettikleri konulardan biri, alınan maaş aralığıdır. 

Yazılım mühendisliği her ne kadar popüler ve gerekli bir meslek grubu olsa da her kişiye uygun bir meslek değildir. Alınan maaş aralığı yüksek ve iş alanları da geniş olmakla birlikte, okunması ve mesleğin icrası, bu alana ilgi duymayanlar için oldukça zordur. Yazılım mühendisi olma yolunda, belli başlı kriterleri dikkate almanın yanı sıra mesleğin zorluklarını da hesaba katmak doğru olacaktır. Bölümü ve mesleği tercih etmek isteyenler, yazımızı okuyarak bilgi ve fikir sahibi olarak bölümü tercih edebilirler. 

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendisi, programlama dillerini kullanarak yazılım üretir. Yazılım mühendisliği bölümünü bitirerek ilgili sektörlere adım atan mezunlar, diğer bölüm mezunlarına göre daha şanslı olmaktadırlar. Yeni mezun bir yazılım mühendisi, asgari ücretin altında nadiren çalışmaktadır. Tabii ki ülkemizdeki ekonomik durumu da göz önüne alırsak yeni mezunların deneyim sıkıntısı nedeniyle daha az maaş aldıkları da bir gerçektir

Yazılım mühendisliği açısından ise deneyimsiz mezunlar, asgari ücretin 1,5 katılı ile 3 katı arası bir maaş almaktadırlar. Bununla beraber mezunların, öğrencilik yıllarında edindiği ufak tecrübeler bile, maaşın daha fazla artmasına yardımcı olmaktadır. Bir iş bulan ve ilgili alanda çalışma deneyimi elde eden mezunlar, zamanla asgari ücretin 3-6 katı arasında değişen gelirler elde edebilmektedirler. Tabii ki diğer meslekler gibi mühendislik mesleğinde de kendini öğrencilik yıllarından itibaren geliştirmek büyük önem taşır. Her ne kadar mühendislik ve yazılım, gelir getirecek bir konumda olsalar da ülkemizdeki meslek grupları ve alanlar, tam anlamıyla kıymetli bir konuma sahip değillerdir. 

Yazılım mühendisleri, hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışabilecek bir imkâna sahiplerdir. Daha doğrusu, yabancı dilini geliştiren ve freelance çalışarak küçük çaplı işlere imza atan mezunlar, yurt dışında çalışmak için bir adım daha öne çıkmaktadırlar. Yurt dışındaki bazı ülkelerde (ABD, Japonya, Kanada, Avustralya ve İngiltere ) yazılım sektörü oldukça geliştiğinden, maaş aralığı da yüksektir. Bununla birlikte yazılım sektörünün genişliğine uygun olarak kendinizi göstermek istediğiniz alana göre, maaş aralığınız da değişmektedir. Kısacası küresel bir meslek olan yazılım mühendisliği, alanda kendinizi ispatlamanıza bağlı olarak yükselmenize de imkân veren bir meslektir.

Yazılım Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışır?

Yazılım mühendisliği, genişleyen iş alanlarının olduğu bir meslek grubudur. İletişim, yapay zekâ, otomotiv, savunma, bankacılık ve uzay teknolojisine kadar uzanan iş alanları, mühendislerin istihdam olanaklarıdır. Ülkemizde en çok savunma, iletişim, bankacılık ve bilgisayar teknolojisi alanlarında, iş imkânları vardır. Ayrıca oyun sektörü de yazılımcıların çalıştığı temel sektörlerden biridir. Aldığınız eğitim ve kendinizi görmek istediğiniz alanlara göre de maaşınız artabilmektedir. Oyun, savunma, iletişim, sağlık bilgi sistemi ve siber güvenlik alanları, gelirinizi yükseltebileceğiniz sektörlerdir. 

Kamu sektörü için ise dar bir alandan söz etmek mümkün. Daha doğrusu yazılım mühendislerinin, kamu sektöründe kendilerini geliştirme ve mesleklerini tam anlamıyla uygulayabilme alanları kısıtlıdır. Ayrıca yazılım mühendislerine ayrılan kadro da oldukça azdır. Bölüm mezunlarının çoğu da kamu sektörünü uzun vadede düşünmemektedir. 

Kimler Yazılım Mühendisliğini Tercih Etmeli?

Yazılım mühendisliği bir eğitim programı olarak okunabilecek en doğru bölümlerden biridir. Bununla beraber, bölümü yalnızca gelir açısından değerlendirmemek gerekir. Bölümü, uzun yıllar bu meslekte çalışıp çalışmayacağınıza göre tercih etmelisiniz. Yine bölüm ve alan, sayısal zekâ ve problem çözme yeteneği istediğinden, bölümü buna yönelik incelemelisiniz. Her ne kadar bölüm bilişim ve bilgisayar kullanımı ile ilgili olsa da bir ön koşul olarak bu alanlardaki eksikliğiniz, bölümü okumak için bir engel değildir. Yalnız, mesleki yetkinliklerini geliştirmek ve mesleğinizi sevebilmek, kariyer hedefleri için oldukça önemlidir. Bölümü tercih etme aşamasında fikir ve bilgi edinmek adına yazılım ve bilişim eğitimleri sayfasını ziyaret edebilir ve alan hakkında ön eğitimleri inceleyebilirsiniz. 

Yazılım Mühendisliği Bölümü Puan ve Sıralamaları

Yazılım mühendisliği bölümü, TYT ile beraber AYT SAY puanı ile tercih edilmektedir. Yazılım mühendisliği, sayısal veri ve bilgisayar kullanımı üzerine bir alan olduğundan, bir bölüm olarak da buna yönelik eğitim verilir. Yazılım mühendisliği bölümünde; teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Bölümü, bilgisayar mühendisliğini hedefleyip tercih edemeyenler de okuyabilir. Bununla birlikte aralarındaki farkı da bilmek yerinde olacaktır. Bilgisayar mühendisliği, daha çok bilgisayarın arka planı ile ilgiliyken, yazılım mühendisliği doğrudan kod yazımını içerir. Yine de iki bölümde, benzer dersleri öğrencilere sunmaktadır. 

Yazılım mühendisliği, daha çok özel üniversitelerde bulunmaktadır. Yine de birkaç yıl içinde nitelikli devlet üniversitelerinde de bölümün açılacağı öngörülmektedir. Yazılım mühendisliği taban puanlarına baktığımızda, ilk sırada Bahçeşehir Üniversitesini görmekteyiz. Tam burslu eğitim sunan üniversitenin sıralama değeri, 13.811'dir. Üniversitenin taban puanı ise 481,19047'dir. İlk 5 içinde yer alan üniversitelerin, taban puan açısından en düşük değeri ise 431, 27224'dür. İlk 5 içinde yer alan üniversiteleri de aşağıda bulabilirsiniz.

  • Bahçeşehir Üniversitesi Burslu

  • İzmir Ekonomik Üniversitesi Burslu

  • Işık Üniversitesi Burslu

  • Yaşar Üniversitesi Burslu

  • İstanbul Okan Üniversitesi Burslu

Bölüm daha çok özel üniversitelerde yer almasına rağmen, yazılım mühendisliği eğitimi veren devlet üniversiteleri de bulunmaktadır. 

  • Manisa Celal Bayar Üniversitesi

  • Karadeniz Teknik Üniversitesi

  • Samsun Üniversitesi

  • Kırklareli Üniversitesi

  • Fırat Üniversitesi

Sonuç olarak yazılım mühendisliği, ülkemizde eğitim anlamında, geri planda olsa da yazılım sektörü bunun çok ilerisindedir. Hem gelir açısından rahatlatan hem de geleceği olan bir meslek olarak yazılım mühendisliği, ülkemizde bu sektöre can verecek yetkin ve uzman mezunları beklemektedir. 

yazılım mühendisi yazılım mühendisliği yazılım mühendisliği bölümü yazılım sektörü yazılım mühendisliği taban puanları yazılım mühendisliği maaşları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.