AnasayfaBlogPazarlama Ajanslarına Nasıl Hizmet Satabilirsiniz?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Ajanslarına Nasıl Hizmet Satabilirsiniz?

26 Nisan 2021
Pazarlama Ajanslarına Nasıl Hizmet Satarsınız?

Dijitalleşme sürecine girdiğimiz son zamanlarda, geleneksel reklam pazarlama anlayışı da değişmeye başladı. Potansiyel müşteri kitlesi sürekli online mecralarda gezindiğinden, markalarda kendilerini dijital mecralara adapte etmek zorunda kaldı.

Artık markalar geleneksel reklam ajanslarının yanı sıra dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmış dijital pazarlama ajansları ile anlaşma yapıyorlar. Tabi bu esnada büyük markaların yanında da online sektörde daha küçük, kendine marka oluşturmak isteyen kişisel ya da butik markalar da çoğalmaya başladı.

Bu gruplar çıkış noktaları sosyal mecralar olduğundan ya da hedef kitlesine sosyal mecra üzerinden daha kolay ulaşabileceği gerekçesiyle dijital pazarlama ajanslarıyla çalışmayı tercih etmektedirler.

Çıkış noktaları dijital mecralar olduğundan dijital içerik üreterek, dijital platformlardaki alanlarda görünmeyi ve kitlesini bu alanda oluşturmaları, pazarlama stratejileri açısından elbette ki daha doğrudur. Ayrıca daha uygun bütçeler kullanıldığından dolayı bu platformlara talep oldukça fazladır.

Bu talepler doğrultusunda sosyal medya hesabı açan her marka adayı dijital pazarlama ajanslarının kapısını çalmaya başladı. İşte bu noktada dijital medya ajanslarının da işi oldukça zorlaştı. Kaliteli dijital ajanslarla çalışmak da oldukça zorlaştı. Artık müşteri ajanslar arasında tercih yapmak yerine, ajanslar müşteriler arasında tercih yapmaya başladı. Durumun bu hale gelme sebebi ne oldu?

Pazarlama ajanslarına hizmet nasıl satılır?

Dijital pazarlama ajansları ile müşteri arasındaki kalite faktörleri, ajans ve müşteri arasındaki tercih etme nedenlerini oluşturmaktadır. Kaliteli içerik eşittir kaliteli marka demektir. Bunu yapabilmek için de dijital ajansların iyi olması kadar markanında iyi bir altyapıya sahip olması gerekir. Ne istediğini bilen, ayağı yere sağlam basabilen, pazarladığı ürüne güvenen ve gelecek vaadeden markalar, başarılı dijital pazarlama ajansları ile hedefe daha iyi ve kaliteli bir şekilde ulaşmaktadır.

Bu durum sadece reklam verme konusunda değil, hayatımızın her alanında bu şekildedir. Kaliteli iş, kaliteli ekipten doğar. Markalar ya da kişiler, dijital medya ajansını seçerken çalıştıkları influencer hesaplarına, ajansın ürettiği içerik kalitesine, marka üzerinde belirlediği stratejileri kestirmeye başladılar. Referansları, kadrosu, 360 derece hizmet anlayışı olup olmadığı, geçmişteki başarıları gibi birçok nitelik ve nicelikler araştırarak seçimlerini yapıyorlar.

Bu durumda da dijital içerik ajansları çalışacakları ekibi ve hizmeti kaliteli kurmanın yanı sıra tanıtımı yapacakları influencer hesaplarını da iyi seçmeye gayret gösteriyorlar. Başlığımızla alakalı asıl noktaya geldik sayılır. Bir kaç başlık altında influencer ve influencer hesaplarının dijital pazarlama ajanslarına veya markalara hizmetlerini nasıl sattıklarını inceleyelim.

Influencer Nedir?

Influencer, günümüzde ilerleyen sosyal medya kullanımı ile ortaya çıkan, meslekler arasına girmiş bir terimdir. Daha ayrıntılı tanımı ile sosyal etkiye sahip olan, potansiyel alıcıların rolünü sergileyen üçüncü şahıslardır. Markalar, ürünlerini tanıtma potansiyeline sahip olabilecek ve sosyal medya pazarlamasını doğru şekilde yürütebilecek influencer hesaplarının sahipleri ile ürünlerini tanıtmak amaçlı çalışmaktadırlar. Bu çalışma şekli kimi zaman markadan direkt ifluenceree veya dijital medya ajansları aracılığı ile yapılabilmektedir. 

Influencer olarak iş yapan kişilerin sosyal medya hesaplarına olan potansiyel ilgi yüksek olmalıdır. Bu sayede marka influencer aracılığı ile sayfasındaki kişi kadar hedef kitleye ulaşmış olur.

İlgili yazı: Hedef Kitle Kavramı ve Örnekleri

Zaten marka ya da dijital ajansların çalışma nedenleri de budur. Tabi markalar, günümüzde duyduğumuz birçok takipçi hileleri kullanılmadan gerçek hedef kitleye ulaşabileceği influencerleri tercih etmektedirler. Bu durumda influencerler on binlerce takipçiyi elde etmek için neler yapıyor? Verdikleri hizmeti nasıl karşı tarafa sunuyor? Bir göz atalım.

Influencer ve Hizmet Pazarlaması

Influencer olabilmek kolay değil elbette. Kaliteli içerik üretimi, kaliteli fotoğraf ve video çekimleri, seçilen ürünlerin marka kalitesi, tanıtımını yapmak istediği mecraya uygun içeriklerin olması, günceli takip edip aktarması, kullanılan içerik dilinin kuvvetli olması gibi gibi daha sayabileceğimiz birçok özelliği sosyal medya mecralarındaki sayfalarında sunmaları gereklidir.

Tüm bu yapılan şeyler markanın ya da dijital pazarlama ajanslarının dikkatini çekecek unsurlardır. Yani bir influencer, işini ajans ya da markalara pazarlayabilmek için kaliteli yayınlar oluşturmalıdır. İnternet ortamının serbest yapısından kaynaklı herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamalıdır. Bu da markaların ya da ajansların onlara duyacağı güven bağını sağlam kurmaları açısından önemlidir. 

Influencer olan kişiler, gerçek takipçi kazanmak adına birçok teknik ve analizler yapmaktadır. Her gün bu analizlere uygun, en çok tercih edilen içerikleri tespit ederek paylaşımlarını hazırlayıp sunmaktadır. Ürünlerin kullanım sıklık tercihi, çekilmiş görüntülerdeki arka fonlar ve görüntü kalitesi, içerikte sunulan ürünün ihtiyaca yönelik bilgileri takipçi için önemlidir.

Düzgün ve akıcı bir dil kullanmaları da oldukça önemlidir. Çünkü takipçi, anlaşılır bir şekilde reklamı yapılan ürünün kalitesine, buna yönelik memnuniyet duygusuna ve bunları onaylayacak birincil kullanıcıdan duymaya odaklı olarak sayfaları takip eder. Pazarlama ajansı olarak da SEO ve analiz bilgilerine hakim olması da oldukça önemlidir. Böylece arama motorlarında çıkacağı sıralama sayesinde rakiple rekabet etme gücünü arttırmış da olur. 

Her segmentteki ürün için birçok influencer bulunmaktadır. Markanın elindeki bütçe ile ulaşabileceği bir dolu influencer sektörde mevcut. Bunların arasından en kaliteli hizmeti sunabilen influencer ile çalışmak markalar için en doğru hamle olacaktır. Bu şekilde hem marka hedeflediği kitleye ulaşmış olacak hem de influencer referans olarak gösterebileceği bir marka sahibi olacaktır.

Kaliteli İçerik ve Pazarlama

İşte bu noktada reklamı yapılacak ürünün, potansiyel müşteri kitlesine sahip olabilmek bir influencer için ne derece önemli olduğunu kısaca açıkladık. Eğer bu gerçek kitle yoksa, kaliteli içerik ve marka işleri beklentileri hayal denebilecek kadar kendilerinden uzaklaşır. O yüzden hangi kitleyi temsil ediyorsak, o kitlenin standartları doğrultusunda istenilen kaliteli içerikler üretilmelidir. Oyun, kozmetik, elektronik, ev tekstili, özel tasarım ürünler, tekstil vb birçok sektör için ilgili ve güncel bilgilerin paylaşılması, takipçi kitlesinin yoğun ilgisini çekecektir.

Kişisel gelişimin de oldukça önemli olduğu bu sektörde iyi bir ivme yakalamak isteyenler, kendilerini sürekli bir gelişim ve bilgi akışının içinde yüzerken bulacaklar. Dijital pazarlamayı, nöropazarlamayı, SEO ve analiz uygulamalarını, müşteri odaklı çalışma şekline iyi derecede hakim olmalıdırlar. Gerekirse mesai saatini tüm alanına yaymalıdır.

Normal çalışma hayatımızda da bu böyle değil midir? İşte, influencer da aynı özveri ile işine sahip çıkarak hem kendini geliştirmeyi hem de keyif aldığı şeyleri işi ile birleştirerek yaparak emekleri sonucunda başarısını ispatlamış olacaktır. 

Sizler de bulunduğunuz kategoride kendinizi geliştirerek, kaliteli içerikler hazırlayabilir ve paylaşımlarınızla takipçi kitlenizi arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, hedefinizi belirlemek; belirlediğiniz hedefte nelere dikkat edeceğinizi ve merak edilen konuları tespit etmek önemli. Çünkü, tüm paylaşım stratejilerinizi buna göre hazırlayacaksınız.

Eğer kendinizi yeterli görmüyorsanız veya daha iyi neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız IIENSTITU online eğitimlerini incelemenizi öneririm. Üstelik bu eğitimler sonrası sınavlarda göstereceğiniz başarı ile CV'lerinizde kullanabileceğiniz sertifika da sizin oluyor.

Bunun yanında boş zamanlarınızı faydalı bilgilerle dolu blog yazıları okumak ile geçirmeyi seviyorsanız da IIENSTITU Blog sayfasını takip edebilirsiniz. Birbirinden farklı binlerce içerik konusunda yazılmış yazılar, bu blogda sizleri bekliyor. Mesleğiniz ne olursa olsun, ister var olan mesleğinize ek olarak kişisel markanızı oluşturun, ister yeni çıkaracağınız markanız için bu yolu değerlendirin. Her zaman kişisel ve mesleki gelişimlerden sahip olacağınız bilgiler, yolunuzu daima aydınlatacaktır. 

Pazarlama Ajanslarına Nasıl Hizmet Satarsınız Pazarlama ajansları dijital pazarlama ajansları pazarlama stratejileri sosyal medya influencer nedir Dijital içerik ve pazarlama
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209