AnasayfaBlogDijitalleşen Dünyada Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Dijitalleşen Dünyada Pazarlama Nedir?

02 Aralık 2019
Pazarlama Nedir?

Pazarlama; büyük şirketlerden küçük ölçekli satış kurumlarına kadar hepsinin, ürün ve hizmetlerini tüketici grubuna en iyi şekilde sunmak ve satış potansiyellerini arttırmak için uyguladığı planlı eylemleri içeren sürecin tamamıdır. Bu süreçte firmalar, bireylerin hangi ürünlere ihtiyacı duyduğunu saptarlar, ürünlerin satış piyasasını araştırırlar, fiyatlandırma ve ürünlerin dağıtım planlamasını yaparlar, piyasada tutunmak için uygulamaları gereken stratejileri belirlerler ve tabii ki marka tanıtımları ve ürün tanıtımları için reklam yaparlar. Bu sürecin verimli olma yüzdesi, müşterilerin satıcı ürünleriyle ilgilenme ve ürünlere talep miktarıyla doğru orantılıdır.

Pazarlamada, işletmelerin tüketiciye yönelik tutum sergilemesi büyük önem arz eder. Burada amaç müşterinin ihtiyaçlarını ön planda tutmak; kaliteli ve ihtiyaçları tatmin edici ürünler ortaya koymaktır. Elbette ki bunu yapmak için; tüketici ihtiyaç analizi yapılması gereklidir. Pazarlamanın, şirketler için nihai amacı ürün satışı ve bununla beraber kar elde etmektir. Müşteri ihtiyaç ve memnuniyetini geri plana atarak kar amacına odaklanan şirketlerin de piyasalarda yerini alması pazarlama konusunda da ahlaki sorunları doğurmuş, hukuki çözümlerin oluşturulmasını ve yaptırımlar uygulanmasını mecburi kılmıştır.

Günümüz modern dünyasında e- ticaretin önem kazanması ve özellikle internet üzerinen sunulan platformlar, pazarlama sürecine boyut atlatmış ve dijital pazarlama tekniklerini vazgeçilmez yapmıştır. Dijital pazarlama, doğru kullanıldığında hem üreticiyi hem tüketiciyi memnun ederken yanlış kullanımı sadece tüketim çılgınlığını kamçılamaktadır. Pazarlama konusundaki teknikler günümüzde birer mesleğe dönüşmektedir. İsterseniz pazarlama konusunda uzman kişilerden yardım alabilir ya da bizzat kendiniz bu işi yapabilirsiniz. Bunun için Enstitü'de yer alan Pazarlama iletişimi eğitimini alarak doğru ve etkili pazarlama konusunda uzman olabilirsiniz. Üstelik online olan satış ve pazarlama eğitimleri size zaman ve mekandan bağımsız hizmet vererek istediğiniz eğitimi ayağınıza taşımaktadır.

Pazarlama ve İnternet İlişkisi

Günümüz pazarlamasında internet aracılığıyla ulaşılan platformlarda reklam mecburidir. Bunun nedeni internet kullanıcı sayısının giderek artması ve internet erişiminin her evde konumundan her cepte konumuna geçmesidir. O zaman cep telefonu kullanıcısı oranıyla mobil veri kullanıcısı oranı birbirine yakın kabul edilebilir. Bunun nedeni akıllı telefon modellerinin interneti desteklemesi ve insanların bilgisayara ihtiyaç duymadan birçok işlemi, anında telefonundan yapmak istemesidir. Bu sebeple akıllı telefon kullananların neredeyse tamamı mobil veri de kullanmaktadır. Değişen çağa ayak uydurmak adına pazarlamanın en önemli unsurlarından biri olan reklam; internet sayesinde gelişme, dönüşme ve daha etkili hale gelme fırsatı bulmuştur.

Geleneksel pazarlama stratejilerinin yerini dijital pazarlama büyük ölçüde doldurmuştur. Tüketici grubu klasik reklam furyaları yerine yenilikçi olanları daha etkili bulmuş ve reklamcılığın yön değiştirmesine sebep olmuştur. Dijital reklamcılığın gücü o kadar yüksektir ki; hiç ihtiyaçları olmasa bile insanlarda satın alma potansiyeli oluşturulabilir. İhtiyaç duyulanı üretme döngüsü, üretilene ihtiyaç duyma döngüsüyle zaman zaman yer değiştirmektedir. Yani ihtiyaç sahibine ürün satma eylemi, elindeki ürünleri bir şekilde satma eylemine doğru açı değiştiriyor desek yanlış olmaz. Bu şekilde, etik olmayan süreçleri geçirmeden kaliteli ve etik bir dijital pazarlama için uzman yardımı şarttır. 

E-Ticaret ve Pazarlama 

E ticaret nedir diye düşünürsek, internet kullanımının artışına paralel olarak gelişen ve ticaretin online olarak yapılmasına olanak sağlayan sistemin genel adı diyebiliriz. Onunla birlikte firmalar, fiziki bir satış binasından çok daha fazlası olur. E-ticaret; firmalara, sınırların dışına çıkabilecek şekilde ürün pazarlama imkanı sunar. E-ticaretin sunduğu bu imkânları değerlendirmek ve daha çok hedef kitleye ulaşmak adına dijital pazarlama teknikleri ortaya çıkmış ve giderek şekillenmiştir. Sanal dünya olgusu altında yapılan ve e- ticarete hizmet eden her türlü pazarlama tekniği dijital pazarlama kategorisine dâhil edilebilir.

Okuduğunuz bloglar, gezindiğiniz siteler, izlediğiniz videolar, üye olup takip ettiğiniz sosyal mecra platformları hatta telefonunuza indirdiğiniz birçok uygulama dijital pazarlamanın sıklıkla yapıldığı yerlerdir. Son dönem insanlarının aşırı reklama maruz kaldığı doğrudur. Markalar arası rekabetin getirdiği bu sonuç reklamı baş tacı yapmaktadır. İnternetinizde daha önce aradığınız bir ürünün, daha sonra açtığınız başka internet sayfalarında karşınıza reklam olarak çıkması da dijital pazarlamanın kapsamına girmektedir. Dijital pazarlama konusunda online eğitim almak için Enstitü dijital pazarlama eğitimine katılabilirsiniz. En çok kullanılan dijital pazarlama kavramları ve tekniklerine değinecek olursak:

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması; “Social Media Marketing “kelimelerinin baş harfleriyle oluşan SMM kısaltmasıyla da karşınıza çıkabilir. Kısa sürede birçok kullanıcıya ulaşmanızı sağlayan sosyal medya mecraları, firmalar için potansiyel tüketici kitlesi demektir. Sosyal medya pazarlaması, marka tanıtımına imkân sunarken rakip firmaları da takip etmeyi sağladığından göz bebeği haline delmiş bir dijital pazarlama tekniğidir.

İçerik pazarlama

"İçerik kraldır." diyen Bill Gates’in ne kadar haklı olduğunu kanıtlayan zamanlardayız. Sadece ürün üretmek tüketici çekmiyor artık. Çünkü; ürün üreten o kadar çok firma var ki; kendinizi öne çıkarmak için bir adım atmalısınız. İşte, o adımlardan biri içerik pazarlama planı. Artık arama motorlarının en faydalı içeriği üst sıraya taşıma stratejisi dikkate alındığında içeriğin ne kadar önemli olduğunu tartışılmaz bir durumdur.

Mobil pazarlama (mobil marketing)

Bilgisayar ya da tablet kullanımına kıyasla mobil kullanım zirvededir. Bu sebeple mobil cihaz erişimlerine uygun uygulamalar tasarlanması ve firmaların mobil pazarlama etkisinin ve ulaşabileceği kitlenin büyüklüğünün farkında olması önemlidir. Ve mobil pazarlama üzerine çalışmalar yapmak için gerekli uzman kişilerden yardım almaları, pazarlamada önemli bir konu olan piyasada tutunma evresi için akıllıca bir adım olacaktır.

E-Posta Pazarlama

E – posta pazarlama; reklam içeriklerinin elektronik posta yoluyla önceden belirlenen hedef kitlesine iletilmesidir. Yeniliklerden, indirimlerden e- posta yoluyla haberdar edilen kullanıcılar dilerlerse ileti almayı durdurabilirler.

Affiliate Pazarlama

Türkçe anlamı yaygın olarak “satış ortaklığı” şeklinde kabul görmektedir. Geleneksel pazarlama üzerindeki doğrudan satış işleminin, internetten yapılan daha kapsamlı haline Affiliate Pazarlama diyebiliriz. Reklam verenlerin, gerçekleştirilen işlem başına maliyet vermesi, mantığı ile yapılan bir pazarlama tekniğidir.

İnfluencer Pazarlama

Adlarını neredeyse herkesin bildiği sosyal medya kanallarında, yüksek takipçi sayısına ulaşan kişiler fenomen ilan ediliyor. Günümüzde hayli ilgi gören fenomenler, İnfluencer pazarlama için genellikle başkahraman seçiliyorlar. Influencer sistemindeki amaç; takip edilen, ilgi gösterilen kişilerin ürünleri deneyerek sonuçları takipçileriyle paylaşması ve önermesiyle gelişen bir süreç. Fenomenlerin ürünleri denemesi; tüketici kitlesinde, ürüne karşı güven duygusu beslemesine ve o ürünü tercih etmesine olanak sağlıyor. Günümüzde influencer olan ve bunu meslek olarak yapan çok fazla kişi var. İnternetin nimetleri; yeni meslek kapıları.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Search Engine Optimization, kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve arama motoru optimizasyonu olarak kabul gören SEOe-ticaret konusunda müthiş bir öneme sahip. Siteleri doğal yollardan ilk sıralara çekme stratejileri SEO’nun nihai amacıdır. Arama motorlarına yönelik olarak sitelerde yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarıyla sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkartmak adına gerçekleştirilen işlemlerin tamamı SEO olarak tanımlanabilir.

Arama motoru Pazarlaması (SEM)

SEM, açılımı; Search Engine Marketing olan ve arama motorları üzerinde yapılan reklam çalışmalarının adıdır. Belirli bir bütçe kullanarak istediğiniz anahtar kelimelerle hedef kitleniz için arama motorlarında reklam verme mantığına dayanan bir dijital pazarlama şeklidir.

dijital pazarlama dijital pazarlama teknikleri pazarlama nedir dijitalleşen dünyada dijital pazarlama pazarlama ve internet e-ticaret
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlamacı Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019
Pazarlama Karması Nedir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Karması Nedir?

31 Mayıs 2020
Pazarlama Kanalları Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Kanalları Nelerdir?

24 Ekim 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

13 Konu75 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
20069
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13059