AnasayfaBlogDijitalleşme ve Dijital Dönüşümün Toplumsal Hayata Etkisi
Teknoloji

Dijitalleşme ve Dijital Dönüşümün Toplumsal Hayata Etkisi

26 Aralık 2020
Dijitalleşme ve Dijital Dönüşümün Toplumsal Hayata Etkisi

Peter Drucker, 1995 yılında, "şu anda insanların dünyayı artık anlamadığı ve geçmişin geleceği açıklamada yetersiz kaldığı, her 200-300 yılda bir ortaya çıkan muhteşem tarihsel dönemlerin birinde" olduğumuzu ifade etmiştir. 

Sürekli devam eden, sonu belli olmayan ve bazen ürkütücü boyuttaki değişim, örgütlerin ve yöneticilerin yerlerini korumalarını ve geleceği tam olarak tahmin etmelerini veya istikrarlı bir yol izlemelerini zorlaştırmaktadır.

Bu süreçte dijitalleşme ve dijital dönüşümün hayatın her alanını topyekun yeniden dizayn ettiği bir dönemde olduğumuzu artık açık bir şekilde ifade etmemiz gerekir.

Dijitalleşen dünyada, bilgilerin dijital ortama aktarılması iş süreçlerinin de bir şekilde dijital ortama alınmasına ve iş süreçlerinin de daha sistematik bir biçimde ele alınabilmesine imkan sağlanıyor.

Bu sayede yeni bilgiyi bulma, onu anlamlı bir şekilde mevcut işe adapte etme ve hatta süreçlerin yeniden tasarlanabilmesinin yolu açılmış oluyor.

Teknolojinin sağladığı bu dönüşüm bir taraftan işletmelerde etkinlik ve verimliliğin artmasına katkı sağlarken, diğer taraftan ortak çalışma kültürü ile katma değeri yüksek ürün ve hizmetin yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır.

Günümüzde artık kanıksadığımız, hayat tarzımızın yaygın uygulamaları arasında olan e-mailler, e-ticaret, e-iş ve e-banka ve uzaktan eğitim gibi gelişmeler de işte bu dijitalleşme sürecinin en çarpıcı örnekleridir. Bu arada sadece bunlar değil, her geçen gün, Dijital Dönüşümle beraber hayatımıza giren farklı teknolojilerden bahsediyoruz.

Bunlardan biri; nesnelerin internetidir. Bu teknolojik değişim, Sosyal Medya, Büyük Veri, Robotlar, Yapay Zeka, vb… gibi altyapıların hepsini kapsıyor. 

Önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak konulardan birisi de Blok Zinciri (BlockChain) olacak. 

Bu “Yeni Nesil İnternet” yolculuğunun henüz başlangıcında olduğumuz bir dönemde Blok Zinciri oldukça popular durumdadır. 

Buraya kadar ifade ettiklerim hayatımızı kolaylaştıran önemli yeniliklerdir. Ancak Bu yeniliklerin hayatımıza getirdiği belki de en büyük tehlike, Dijital Dünya’ya geçiş ile başlayan sosyalleşme arayışının yalnızlaşma ile yer değiştirmeye başlamasıdır. 

Dijital dünyada, yaşanan internet oyunları, uzun süren görüntülü telefon görüşmeleri, chatleşmeler, mikro seviyede kişinin önce aile çevresi ile sonra da ait olduğu toplumdan uzaklaşmasına ve de o topluma yabancılaşmasına yol açması bu arada düşünülmesi gereken önemli diğer bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 

Kişilerin yapay bir gerçeklik olan sanal bir dünyada yaşamaya başlamasıyla yeni bir kimlik inşa etmeye başladığı bir dönemde olduğumuzu söylemek her halde yanlış olmayacaktır. 

Son yıllarda yaşadığımız teknolojik değişimdeki hız ve dijitalleşmeye doğru geçiş, yaşam tarzımızı her yönden etkilemektedir.

Bu değişim ve tanımlamakta zorlandığımız yaşam tarzı evrimsel bir değişime insanları zorladığı düşüncesi zannederim çok abartılı olmayacaktır.

Küresel Sistem ve alt sistemlerin aynı anda değişime birlikte zorlanması, eski kalıpların kökten terk edilerek yeni yaşam formlarına geçiş, insanoğlunun hayallerinin ötesine geçmeye başlamıştır. Bilginin dolanım hızı o kadar arttı ki artık bu kadar yoğun bilgi ile nasıl baş edeceğimiz ve bunları nasıl sindireceğimiz başlı başına bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç olarak, İşletme ve Organizasyonlar, büyük bir değişim portalında kısa zaman aralıkları içinde farklılık gösteren, öngörülemez, bir ortamda (Kaotik) faaliyette bulunmak zorundadırlar. 

Bu gün olan ve tanımlamakta zorlandığımız şeylerin geçmişin uzantısından çok daha öte yeni bir dünya düzeni ve hayatına geçişe bizleri hazırlamaktadır.

Bu yeni paradigma değişimini hayatımızın bütün katmanlarına dahil etmenin sorumluluğu altında olduğumuzu, geleneksel olan iş yapış şekillerimizi ve modellerimizi yeniden sorgulamamız gerektiğini hemen her kesin kabul etmesi başlangıç için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dijitalleşme Dijital Dönüşümün Toplumsal Hayata Etkisi dijital dönüşüm nesnelerin interneti
Dr. Serdar Samur
Dr. Serdar Samur
Blog Yazarı

Spor Yönetimi Uzmanı olan Serdar Samur, Türk spor yönetimi ve kültürünün gelişmesine katkı sağlamak maksadıyla, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Futbol Yönetimine ışık tutacak çok sayıda ulusal ve uluslararası makaleler yanında 5 kitabı bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Bankacılık
Teknoloji

Dijitalleşen Dünyada Bankacılık

13 Haziran 2021
Dijital İK Vizyonu Oluşturmak İçin 3 Öneri
İnsan Kaynakları Yönetimi

Dijital İK Vizyonu Oluşturmak İçin 3 Öneri

21 Ağustos 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755209