Close
Mobil Menu Bars

Ticaret Evrimi: E-Ticaret

31 Ekim 2019, 1321 defa okundu.
Ticaret Evrimi: E-Ticaret
e-ticaret, e-ticaret eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

E-ticaret nedir? E-ticaret, tüketicilerin zaman ve mekan fark etmeksizin, hiçbir engel teşkil etmeksizin elektronik olarak mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarını sağlamaktadır.

E-ticaret, ilk kez 1990’lı yıllarda hayatımıza girmiş olsa da popülaritesi son 10 yılda çok daha fazla artış göstermiş bir durumda. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış bir durumda ve elektronik ticaret, pazar payı günden güne artış gösteren bir alandır. 1995 yılında kurulan Amazon ve eBay, dünyadaki ilk ticaret platformları olma özelliğini taşımaktadırlar. 1999 yılında Çin merkezli kurulan Alibaba ise e-ticaret sektörünün en güçlü aktörleri arasında yerini koruyor. 

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

Online alışveriş sepetlerinin market sepetlerinden farklı nedir? Çevrimiçi bir mağazaya giriyorsunuz, ihtiyaç ve talebinizi karşılayacak bir ürün görüyorsunuz ve sanal sepetinize ekliyorsunuz. Gezinirken ödeme bilgileriniz ile ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz alışverişe devam edebilir ya da sonlandırabilirsiniz. İşte bu kadar. 

E-ticarete başlamak için, insanların alışveriş merkezlerinde her zaman bulabilmekte zorlandığı niş pazarlara yönelmek iyi bir fikir olabilir. Böylece potansiyel müşterilerinizi oluşturur, spesifik hizmet vermenin avantajlarını yakalarsınız.

Türkiye’de E-Ticaret 

E-ticaret sektörünün ivme kazanmaya başladığı yıllarda Türkiye’de 1998 yılında hepsiburada.com kuruldu. Ardından; Gittigidiyor (2001), Trendyol (2009) n11.com (2012) e-ticaret siteleri hızla hayatımıza girmeye başladı. 

TÜBİSAD (Bilim Sanayicileri Derneği), “Türkiye e-ticaret 2017 Pazar Büyüklüğü Raporu”na göre Türkiye’deki e-ticaret faaliyetleri 2016-2017 yıllarında yüzde 37 oranında büyüyerek 42.7 milyar TL’ye ulaştı.

E-Ticaretin Avantajları Neler?

E-ticaret öğrenmek ve bu deryada yer almak için sayısız neden bulunmakta. Herkesi zamanla adeta yarıştığı bir dönemde e-ticaret bireylere kolaylıklar sağlar. Siz de bu pazarda yer almak, e-ticaret sistemini öğrenmek, mevcut bilgilerinizi arttırmak için E-Ticaret Eğitiminden faydalanın.

Ziyaretçilerin dilediği şeyleri bulabilmeleri için geniş ürün yelpazeleri bulunur. Spesifik ürünler arayan bireyler için de çok sayıda niş pazar bulunmaktadır. (Spor malzemeleri, av malzemeleri gibi) Siz de nitelikli bir pazar araştırması yaparak tüketicilerin talep ve beklentileri doğrultusunda bir pazara girebilirsiniz.

Kesintisiz alışveriş imkanı sunar. Fiziksel mağazalar gibi akşam 10’da kepenk indirip gitmezsiniz. Aksine, sürekli alışveriş yapabilme imkanı vardır. Bu da demek oluyor ki siz uyurken bile alışveriş yapan müşterileriniz, tatildeyken bile para kazanma imkanınız olacak.

Erişim hızı son derece yüksektir. Fiziksel mağazalarda alışveriş yapmak, kasa sırası beklemek, aradığınız ürüne hızlıca erişmek tam anlamıyla eziyete dönüşebilmekte. Özellikle indirim, kampanya gibi avantajların olduğu zamanlar tam bir kaos! İmrenerek baktığınız mağazalar böyle dönemlerde kalabalıklık yönünden semt pazarlarından farksız olabiliyor. 

E-ticaretin en güzel yanlarından biri de bu konu. Dilediğiniz fiyat aralığındaki, dilediğiniz renkteki üstelik kampanyalı ürünlere de saniyeler içerisinde erişim sağlanabiliyor. E-ticarete olan rağbet ve tercih edilebilirliği, sağladığı kolaylıklar nedeniyle günden güne artıyor. Öyle ki, 2017’de dünya çapındaki satışların 2.3 trilyon dolara ulaştığı günlerden, 2021 yılında 4.88’e trilyon dolara ulaşılması uzmanlarca öngörülüyor.

Maliyetlerin azaltılması konusunda büyük kolaylık sağlanır. Fiziksel mağazalardaki gibi kira, envanter ücretleri, personel maaşı sigortası ödeme gibi bir durum söz konusu değil. Burada işçi de patron da sizsiniz. 

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

E-ticaret işletmeleri, müşterileri ile daha kolay iletişimde kalabilir. Üyelik esnasında müşterilerinizin bilgilerinden elde ettiğiniz e-posta gibi servislere kampanyalarınız hakkında mailler atabilirsiniz. Öte yandan doğum günleri, özel günler gibi anlamlı gün ve haftalara özel indirim-promosyonları e-posta aracılığı ile duyurabilirsiniz. Böylece, müşterileriniz ile daima etkileşimde kalarak, hafızalarında yer edinirsiniz. Özellikle niş bir pazarınız varsa, o alandan bahsedilirken ya da ihtiyaç duyduklarında akıllarına ilk gelecek olan sizin mağazanız olur. 

E-Ticaret Eğitiminin Yanında Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret eğitimi alarak e ticaret sitelerinde satış yapabilir, aracı olabilir, sıfırdan sitenizi kurabilirsiniz. Ancak bunu yanında Yabancı Dil Eğitimi de almanız yabancı müşterileriniz ile sağlıklı bir iletişim için önemlidir. Ücretsiz faydalanabileceğiniz dil eğitimleri sayesinde yurtdışı pazarlarına da açılabilir, müşteri potansiyelinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

Üstelik Satış-Pazarlama Eğitimleri sayesinde satış konusunda daha iyi bir donanıma sahip olabilir, kariyerine yön verebilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler sayesinde geniş eğitim seçeneklerinden faydalanabilir, eğitimler sonrasında düzenlenen online sınavlardan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Rekabetçi dünyadan geri kalmamak ve avantajlarından faydalanmak için kendinizi geliştirmeyi daima sürdürün. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!