AnasayfaBlogE-posta Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?
Satış - Pazarlama

E-posta Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?

08 Ocak 2021
E-posta Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yaklaşık 30 yıl önce internetin tam anlamıyla kullanılmaya başlanmasıyla dünyada birçok alanda büyük değişimler için bambaşka kapılar aralanmış oldu. Dünyanın dört bir yanındaki pazarlamacılar için de yeni bir kitle iletişim aracı doğmuştu. Hotmail'in ilk ücretsiz web tabanlı e-posta hizmeti olarak piyasaya sürüldüğünde, pazarlamacılara müşterilere ulaşmak için yepyeni bir yol sağlanmıştı.

Elbette bu yenilik sadece pazarlama alanında değildi. İlerleyen zamanda tüm kullanıcıların yaşam tarzları, çalışma şekilleri bile bu büyük yenilikle bambaşka dönüşümler gerçekleştirecekti. Önceleri sadece öğrenciler ve çalışanlar için kullanılmaya başlanan e-postalar sonrasında artık isteyen herkes için açık ve ücretsiz olarak hizmet vermeye başladılar.

Kişisel e-posta adreslerinin çıkması ile de doğrudan pazarlamanın dönüşümü kaçınılmaz oldu. E-posta pazarlama kavramı da tüm bu gelişmelerden etkilenen ve oldukça önemli bir pazarlama unsuru haline gelmişti. E mail marketing olarak da bilinen ve sıklıkla kullanılan e-posta pazarlama nedir, yakından inceleyelim.

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta ile pazarlama; şirketlerin, var olan ve potansiyel müşterileriyle olan ilişkileri geliştirirken söz konusu ürün veya hizmetleri tanıtmak için e-posta yöntemi ile hedef kitlesine ulaşma yoludur. E-posta pazarlaması, web siteleri, sosyal medya, bloglar ve daha fazlası aracılığıyla çevrimiçi pazarlamayı kapsayan internet pazarlamasının bir bölümünü oluşturur. Örneğin; bir şirket, sipariş onayları ve müşteri sorularına doğrudan yanıtlar dışında bir e-posta gönderdiğinde, bu bir e-posta pazarlama biçimi olarak düşünülebilir.

E-posta pazarlamanın amacı, yeni müşteriler kazanmak, mevcut müşterileriyle bir şirketin ilişkisini kurmak veya geliştirmektir. Bunları gerçekleştirirken müşterileri için güven, sadakat veya onlara markaları hakkında farkındalık kazandırmayı da amaçlar.

E-posta ile pazarlama, istenilen müşteri kitlesi ve hatta özel müşterilere yönelik hedefleme yapmaya imkan tanır. Bireysel müşterilerine ürün veya hizmetlerle ilgili özel doğum günü fırsatları sunmak bunu yapmanın bir yoludur. Örneğin bir restoran, doğum günlerinde müşterilere girişte % 50 indirim sunan bir e-posta gönderebilir. Böylelikle e-posta pazarlama, kişiselleştirilmiş pazarlamada bir işletmenin bir müşteriyle ilişki geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olur. Böylelikle satışları ve müşteri sadakatini artırmanın yollarından birini oluşturmuş olur.

Geçmişten Günümüze E-Posta Pazarlama

Popülerliği ilk günden itibaren büyümeye devam eden e-posta ilk olarak Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında gönderilmişti. 1978 yılında Digital Equipment Corp Pazarlama Müdürü Gary Thuerk ilk e-posta pazarlama kampanyasını başlattığında şirketinin satışlarını kat kat artırmayı e-posta pazarlama yoluyla başarmıştı. Gary böylece e-posta pazarlama modelini kullanarak hedeflediğinden daha da büyük bir başarıya ulaşmıştı.

Ray Tomlinson'ın ilk e-postayı göndermesinin üzerinden 50 yıl geçti. Bu son 50 yılda e-posta doğrudan pazarlamanın en uygun maliyetli biçimlerinden biri haline geldi. Yöntem sadece hızlı ve ucuz olmakla kalmayıp, aynı zamanda pazarlamacıların tüketici davranışını daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde hem izleyip hem de tepkilerini ölçmelerine olanak sağlıyordu.

E-Posta Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 • E-posta pazarlamasının maliyeti diğer birçok pazarlama biçiminden çok daha düşük olabilir. Reklam ücreti, baskı veya medya alanı maliyeti yoktur. Bu yüzden e-posta pazarlama uygun maliyetli bir yöntemdir.

 • Pazarlama listeniz, sizden e-posta iletişimi almayı aktif olarak seçen kişilerden oluşacaktır. Ürünlerinizle ve / veya hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen müşterilerin işinizle ilgilenme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden izne dayalı bu sistemle isteyen kişiler sizden e-posta almaya devam etmeyi tercih edebilecektir.

 • Mesajınıza en uygun olanı düz metin, grafik gönderebilir veya dosya ekleyebilirsiniz. Çeşitli tasarım seçenekleri, işletmenizin markasını ifade etmeniz için size alan sağlar. Esnek tasarım; e-posta pazarlamada büyük avantaj sağlar.

 • E-posta pazarlaması, büyük kitlelere veya daha küçük hedefli listelere ulaşmak için kullanılabilir. Ölçeklenebilir olması e-posta pazarlamanın avantajlarından birisidir.

 • E-posta pazarlamasıyla mesajları kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca pazarlama listenizi segmentlere ayırabilirsiniz, böylece müşterileriniz sizden ilgilendikleri mesajlar alır. Bu da onların sizinle olan etkileşimlerini artırmasına yardımcı olur.

 • İnsanların e-posta içeriğinizi iletmesi ve paylaşması, ağızdan ağıza veya viral pazarlama yoluyla itibarınızı artırması kolaydır. Bu, yeni müşterilerin markanızın takipçisi olmalarına yardımcı olabilir. 

 • Tanıtmak istediğiniz yeni bir ürün veya kampanyanız varsa, müşterileriniz göndermiş olduğunuz bağlantılara tıklayabilir ve harekete geçirici mesajınızı hemen takip edebilir. E-posta ile pazarlama, satın alma sürecinin her aşamasında da etkilidir.

 • E-posta pazarlaması upsell (üst satış) ve crossel ( çapraz satış) stratejilerinin sayısını artırmada oldukça etkilidir.

 • Web analizi yazılımları kullanarak bir kampanyanın başarısını değerlendirebilirsiniz. Hangisinin en etkili olduğunu görmek için tasarımları kolayca test edebilirsiniz. Bu, gelecekteki kampanyaları optimize etmenizi sağlar. Sonuçlarınızı sektörünüzdeki diğerleriyle karşılaştırabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birçok ücretsiz e-posta pazarlama karşılaştırma raporu vardır. Bunları çevrimiçi arama yaparak bulabilirsiniz. Karşılaştırma verileri, iyileştirme fırsatlarını değerlendirmenize ve önceliklendirmenize yardımcı olabilir.

 • E-posta pazarlaması ile ulaşılan veriler, müşterilerin profilleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya imkan tanır.

 • E-postayı göndermeden önce onu test etme şansına sahip olmak da e-posta pazarlamanın avantajlarından birisidir. A/B testi ile bir grup kişiye göndereceğiniz e-postalarla bunu kolaylıkla test edebilirsiniz. Bu da e-posta içeriğinizin siz göndermeden önce olabildiğince etkili olmasını sağlar.

 • Telefonla pazarlamanın aksine, alıcılar mesajınızı kendilerine uygun bir zamanda okuyabilir. Müşteriler ayrıca sizden farklı mesajlar almak isterlerse tercihlerini güncelleyebilir veya artık e-posta iletişimlerinizi almak istemediklerine karar verdiklerinde aboneliklerini iptal edebilirler.

 • E-posta ile pazarlama, posta yoluyla doğrudan pazarlamadan daha iyidir çünkü hiçbir şeyi yazdırmadan da arşivleyebilme imkanına sahiptir. Dolayısıyla çevreci bir yöntemdir. 

 • Otomasyonu kullanarak, web sitenizde gerçekleştirdikleri bir eyleme göre müşterilere e-postaların gönderilmesini istemelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin; bir kullanıcı web sitenize kaydolduğunda ona göndereceğiniz bir hoşgeldiniz e-postası akılda kalıcılığınızı artırabilir. Veya kullanıcı oluşturduğu alışveriş sepetini terk ettiği takdirde ona indirim sunan bir maille sepetine geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

 • E-posta gönderileri kalıcıdır ve silinmediği sürece gelen kutusunda kalmaya devam ettiği için avantajlıdır.

e -posta pazarlama satış strateji tanıtım hedef kitle e-posta pazarlama nedir e posta pazarlama avantajları nelerdir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

18 Şubat 2020
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Dijitalleşen Dünyada Pazarlama Nedir?

02 Aralık 2019
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13080
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119