AnasayfaBlogInfluencer Ne Demek?
Ne Demek?

Influencer Ne Demek?

28 Ekim 2020
Influencer Ne Demek?

Influencer, son zamanlarda bu terimi sıklıkla duyuyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte, geleceği olan meslekler arasındaki yerini şimdiden aldı bile. Aslında birçok insan meslek olarak görmese bile bu işi yaparak üst düzey gelir sağlayan birçok insan var. Sosyal medyanın hızla gelişip yayılmasıyla birlikte influencer sayısı da artmıştır.

Günden güne de hızla yayılmaya devam etmektedir. Aslında tanıtım ve pazarlama kavramıyla birlikte ortaya çıkıp yaygınlaşmıştır. Birçok firma ürünlerinin tanıtımlarını yapmak ve hedef kitlenin ilgisini çekerek doğru ve etkili reklam yapmak ister. İşte tam da bu nokta da tanınmış bir kişinin firmanın reklamını yapması ilgi çeker ve amacın ulaşır.

Influencer, terimi sosyal medyanın hayatımızı etkilemesiyle giderek popülerlik kazanmıştır. Firmalar reklamını yapmak istedikleri ürünü takipçi sayısı çok olan popüler influencera gönderirler. Tanıtımlarını yapmasını isterler. Influencer tanıtımı yapılacak ürünü inceler, deneyimler sosyal medya platformları aracılığıyla takipçilerine tanıtımını yapar.

Bu şekilde firma iyi bir reklam yapmış olur ve influencer para kazanır. Çok fenomen olan ve yüksek takipçi potansiyeline sahip İnfluencer çok yüksek paralar kazanırken, tanıtımı yapılan firmada istediği satışı elde eder.

Influencer, sözlükte “etkileyen kişi” anlamına gelmektedir. Genelde sosyal medya platformları üzerinde yüksek takipçisi olan ve paylaşım ve içerikleriyle takipçilerini etkileyen ve beğeni kazanan kişilerdir. Bu kişilerin belli bir hayran kitlesi olması nedeniyle yaptığı ürün reklamları takipçilerinin ilgisini çeker. Influencer, hayran kitlesinin satın alma kararlarını etkileyen kişilerdir. Marketing ve pazarlama da yaparlar.

Birçok işletme ve markalar reklam ve tanıtımlarını gelişen ve hızla ilerleyen sosyal medya platformları üzerinden yapmaktadır. Bu da büyük bir dijital pazarlama ağının genişlemesidir. Influencer’ların takipçilerini etkileme potansiyelleri çoktur. Bu nedenle  marka ve işletmeler reklamlarında fenomen influencerları tercih etmektedir.Bu başarılı bir pazarlama stratejisidir. Bu şekilde bir çok firma ürünlerini çok kısa süre içerisinde birçok firmaya tanıtmayı başarır.

Influencer Olmak Ne Demek?

Influencer olmak için öncelikle takipçilerinizin ilgisini çekecek bir konu üzerinde, sosyal medya platformlarında aktif olmanız gerek. Belli bir hedef kitlenizin olması önemli. Örneğin gezdiğiniz yerlerin tanıtımını yaptığınız bir gezi kanalınız var.

Bu kanalın takipçileri genellikle gezip görmeyi yeni yerler keşfetmeyi seven genç ve orta yaş grubu kişiler olacaktır. Bu sebeple bir turizm firmasından reklam almanız için firmanın sizin takipçilerinizi potansiyel müşteri olarak görmesi gerekir. Bu sayede bir tur veya turizm şirketi kendi tanıtımı için kanalınıza destek olabilir.

İnfluencer olmak için belli bir yaş aralığında olmanız gerekmez. Potansiyel ve dikkat çeken aktivitesi olan herkes influencer olabilir. Çok iyi butik pasta yapan bir ev hanımı influencer olacağı gibi, bir lise öğrencisi de okuduğu kitapları paylaşarak etkileşim yaratabilir. Burada önemli olan insanların dikkatini çekecek yetkinliğinizin ve hedef kitlenizin olmasıdır. Yeni bir firma, takipçisi çok olan bir influencera ürün veya markasının tanıtımını yaptırarak çok ciddi reklam yapılmasını sağlayabilir.

İyi bir influencer olmak için; 

 • Profesyonel olduğunuz alanda içerikler üretmelisiniz.

 • Hedef kitlenizin beklediği ve istediği şekilde paylaşımlar yapmalısınız.

 • Sadece reklam amaçlı paylaşımlar yapmamalısınız.

 • Samimi ve doğal ve dürüst olmalısınız.

 • Var olan hedef kitlenize hitap etmelisiniz.

 • Yapmacıklıktan uzak ve olduğu gibi görünüp, paylaşımlarınızla bunu takipçilere hissettirmelisiniz.

 • Düşüncelerinizde açık ve net olmalısınız.

 • Hedef kitlenizi genişletmek için aktif olmalı ve çok çalışmalısınız.

 • İlgi alanınıza göre etkinlikler yapmalı, bilgiler paylaşmalısınız.

 • Dikkat çekici içerikler üretmelisiniz.

 • Sosyal medya platformlarında etkin paylaşımlar yapmalısınız.

 • Kaliteli görseller kullanılarak etki alanı artırılmalı.

 • Dijital içerik anlamlı görsel ve fotoğraflarla süslenmeli.

Takipçi Sayısına Göre Influencer Türleri

Mikro İnfluencer: Düşük takipçisi olan kişilerdir. Genellikle etkili bir içerik üretirler. Belli bir konu hakkında bilgi sahibidir ve paylaşımları takipçilerini etkiler.1.000-40.000 arasında takipçileri vardır.

Makro İnfluencer:  40.000 ila 1 milyon arasında takipçileri vardır. Genellikle sosyal medya platformlarında yavaş yavaş tanınan kişiler arasından çıkarlar.

Markalar bu kişilerle de iletişime geçer. Makro influencerlar da takipçilerine farkındalık yaratıp ürünlerin reklamlarını yaparlar.

Mega İnfluencer: Takipçisi sayısı 1 milyonun üzerinde olan kişilerdir. Takipçi sayıları fazla olduğu için sosyal medya platformlarında çok fazla kişiye ulaşırlar. Genellikle çok popüler ve tanınmış kişiler arasından çıkarlar. Markaların bu kişilere verdikleri reklam sayesinde tanınırlıkları ve satışları çok fazla artar. 

İçeriklerine Göre Influencer’lar

YouTuberlar: YouTube kanalı açıp bu platformda birbirinden değişik içerik üreten ve izlenme oranı yüksek olan kişilerdir. Son yıllarda ülkemizde de çok fazla popüler hale gelmiştir. İzlenme oranı yüksek olduğu için markalar bu platformlardaki kişilere de reklamlar veriyor. 

Bloggerlar: Sosyal medya  üzerinde birçok alanda yazılar yazıp içerikler üreten kişilerdir. Takipçilerinin güvenini sağlamış kişilerdir. İçerikleri sayesinde etkin bir kitleye sahiptirler. Takipçilerini etkileme potansiyeline sahiptirler.

Blogger Influencer Ne Demek?

Blogger influencer “blogger etkileme”  gibi bir anlam çıkarabiliriz. Blogger, kişilerin ilgi alanlarına göre belli bir konu veya konularda belli bir platform üzerinde paylaştıkları yazı, fotoğraf ve içeriklerdir. Günümüzde modadan, güzelliğe, bilimden, sanata, yemekten, dekorasyona kadar farklı birçok alanda içerikler üreten blogger influencer var.

Bloggerler özgün olarak bilgi sahibi oldukları alanda web sitesi veya sosyal platformlar üzerinden içeriklerini paylaşan kişilerdir. Bloggerların da oldukça fazla takipçileri vardır. Etkili paylaşımlarına göre takipçi kitlesi kazanırlar. Bloggerlar sahip oldukları sosyal medya hesaplarından düzenli olarak içerik üretirler. Belli bir süreklilikleri vardır.

Influencer dijital platformlarda her hangi bir ürün veya marka için edindikleri tecrübeleri takipçileri ile paylaşırlar. Hızla sosyal medyanın hayatımıza olan etkisi ile çok geniş kitlelere bu tecrübeler aktarılmaktadır. Bu şekilde sosyal medyada fenomen olanlarda gün geçtikçe artmaktadır. Bir influencer sahip olduğu hedef kitledeki kişiler ile güven bağı kurduğunda takipçileri önerdikleri ürün veya markayı kullanmak isteyecektir.

Blogger influencer her ne kadar iki ayrı terim olarak bilinse de aslında söz konusu etkileme olduğunda bir blogger da hedef kitlesi üzerinde oldukça kuvvetli bir etkiye sahiptir. Yeni yeni firmalar ve markalar da takipçi sayısı çok olan fenomen bloggerlara ürünlerinin tanıtımını vermektedir.

influencer ne demek influencer olmak ne demek blogger influencer ne demek sosyal medya ne demek
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Günümüzde Influencer Olmak
Dijital Pazarlama

Günümüzde Influencer Olmak

24 Haziran 2019
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119