AnasayfaBlogInfluencer Ne Demek?
Ne Demek?

Influencer Ne Demek?

28 Ekim 2020
Uzun siyah saçlı bir kadın, mavi çizgili beyaz bir gömlek giymiş olarak beyaz bir arka planın önünde durmaktadır. Kolyesi takılı ve gömleğinin önünde küçük beyaz bir 'O' harfi görülüyor. Saçları yana doğru ayrılmış ve omuzlarına kadar iniyor. Kolye, küçük bir kolye ucu olan altın bir zincir ve resmin sağ tarafında kolyenin yakın çekimi var. Rahat bir duruşu var ve doğrudan kameraya bakıyor.
TerimTanımıÖrnekler
InfluencerSosyal medya platformlarında yüksek takipçisi olan ve paylaşım ve içerikleriyle takipçilerini etkileyen ve beğeni kazanan kişiler.Ünlü müzisyenler, oyuncular, sevilen blog yazarları, fenomen YouTuberlar.
Mikro InfluencerDüşük takipçisi olan fakat etkileyici ve bilgilendirici içerikler üreten kişiler.Farklı konularda bilgili ve deneyimli olan küçük işletme sahipleri veya kişisel blog yazarları.
Makro Influencer40.000 ila 1 milyon arasında takipçiye sahip olan sosyal medya kişilikleri.Ünlü blog yazarları, sporcular, ünlü sanatçılar.
Mega InfluencerTakipçi sayısı 1 milyonun üzerinde olan, genellikle çok popüler ve tanınmış kişiler.Ünlü film yıldızları, büyük sporcular, ünlü müzisyenler.
Influencer MarketingMarkaların, influencer’ların etkileme gücünü kullanarak ürün ve hizmetlerini tanıtmaları süreci.Ürün 'gift' ettikleri influencer'ların ürünyle fotoğraf paylaşması, ürün hakkında inceleme yapması.
Dijital Pazarlamaİnternet ve diğer dijital platformlar aracılığıyla ürün ve hizmetlerini tanıtma pratiği.E-posta kampanyaları, SEO, sosyal medya pazarlaması.
Sosyal Medya PlatformlarıInfluencer'ların takipçi kazandığı ve içerik paylaştığı çevrimiçi platformlar.Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, TikTok.
Hedef KitleBir ürün veya hizmetin pazarlanması için belirlenen spesifik tüketici grubu.Gençler, Ev Eşleri, Seyahat Tutkunları.
İçerik OluşturmaTakipçi ilgisini çekmek ve etkilemek için influencer'ların sosyal medya platformlarında paylaştıkları bilgi veya görseller.Blog yazıları, fotoğraf ve video paylaşımları.
Takipçi SayısıInfluencer'ların sosyal medya platformlarındaki takipçi topluluğunun boyutu.Binlerce, yüzbinlerce veya milyonlarca takipçi.

Influencer, son zamanlarda bu terimi sıklıkla duyuyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte, geleceği olan meslekler arasındaki yerini şimdiden aldı bile. Aslında birçok insan meslek olarak görmese bile bu işi yaparak üst düzey gelir sağlayan birçok insan var. Sosyal medyanın hızla gelişip yayılmasıyla birlikte influencer sayısı da artmıştır.

Günden güne de hızla yayılmaya devam etmektedir. Aslında tanıtım ve pazarlama kavramıyla birlikte ortaya çıkıp yaygınlaşmıştır. Birçok firma ürünlerinin tanıtımlarını yapmak ve hedef kitlenin ilgisini çekerek doğru ve etkili reklam yapmak ister. İşte tam da bu nokta da tanınmış bir kişinin firmanın reklamını yapması ilgi çeker ve amacın ulaşır.

Influencer, terimi sosyal medyanın hayatımızı etkilemesiyle giderek popülerlik kazanmıştır. Firmalar reklamını yapmak istedikleri ürünü takipçi sayısı çok olan popüler influencera gönderirler. Tanıtımlarını yapmasını isterler. Influencer tanıtımı yapılacak ürünü inceler, deneyimler sosyal medya platformları aracılığıyla takipçilerine tanıtımını yapar.

Bu şekilde firma iyi bir reklam yapmış olur ve influencer para kazanır. Çok fenomen olan ve yüksek takipçi potansiyeline sahip İnfluencer çok yüksek paralar kazanırken, tanıtımı yapılan firmada istediği satışı elde eder.

Influencer, sözlükte “etkileyen kişi” anlamına gelmektedir. Genelde sosyal medya platformları üzerinde yüksek takipçisi olan ve paylaşım ve içerikleriyle takipçilerini etkileyen ve beğeni kazanan kişilerdir. Bu kişilerin belli bir hayran kitlesi olması nedeniyle yaptığı ürün reklamları takipçilerinin ilgisini çeker. Influencer, hayran kitlesinin satın alma kararlarını etkileyen kişilerdir. Marketing ve pazarlama da yaparlar.

Birçok işletme ve markalar reklam ve tanıtımlarını gelişen ve hızla ilerleyen sosyal medya platformları üzerinden yapmaktadır. Bu da büyük bir dijital pazarlama ağının genişlemesidir. Influencer’ların takipçilerini etkileme potansiyelleri çoktur. Bu nedenle  marka ve işletmeler reklamlarında fenomen influencerları tercih etmektedir.Bu başarılı bir pazarlama stratejisidir. Bu şekilde bir çok firma ürünlerini çok kısa süre içerisinde birçok firmaya tanıtmayı başarır.

Influencer Olmak Ne Demek?

Influencer olmak için öncelikle takipçilerinizin ilgisini çekecek bir konu üzerinde, sosyal medya platformlarında aktif olmanız gerek. Belli bir hedef kitlenizin olması önemli. Örneğin gezdiğiniz yerlerin tanıtımını yaptığınız bir gezi kanalınız var.

Bu kanalın takipçileri genellikle gezip görmeyi yeni yerler keşfetmeyi seven genç ve orta yaş grubu kişiler olacaktır. Bu sebeple bir turizm firmasından reklam almanız için firmanın sizin takipçilerinizi potansiyel müşteri olarak görmesi gerekir. Bu sayede bir tur veya turizm şirketi kendi tanıtımı için kanalınıza destek olabilir.

İnfluencer olmak için belli bir yaş aralığında olmanız gerekmez. Potansiyel ve dikkat çeken aktivitesi olan herkes influencer olabilir. Çok iyi butik pasta yapan bir ev hanımı influencer olacağı gibi, bir lise öğrencisi de okuduğu kitapları paylaşarak etkileşim yaratabilir. Burada önemli olan insanların dikkatini çekecek yetkinliğinizin ve hedef kitlenizin olmasıdır. Yeni bir firma, takipçisi çok olan bir influencera ürün veya markasının tanıtımını yaptırarak çok ciddi reklam yapılmasını sağlayabilir.

İyi bir influencer olmak için; 

 • Profesyonel olduğunuz alanda içerikler üretmelisiniz.

 • Hedef kitlenizin beklediği ve istediği şekilde paylaşımlar yapmalısınız.

 • Sadece reklam amaçlı paylaşımlar yapmamalısınız.

 • Samimi ve doğal ve dürüst olmalısınız.

 • Var olan hedef kitlenize hitap etmelisiniz.

 • Yapmacıklıktan uzak ve olduğu gibi görünüp, paylaşımlarınızla bunu takipçilere hissettirmelisiniz.

 • Düşüncelerinizde açık ve net olmalısınız.

 • Hedef kitlenizi genişletmek için aktif olmalı ve çok çalışmalısınız.

 • İlgi alanınıza göre etkinlikler yapmalı, bilgiler paylaşmalısınız.

 • Dikkat çekici içerikler üretmelisiniz.

 • Sosyal medya platformlarında etkin paylaşımlar yapmalısınız.

 • Kaliteli görseller kullanılarak etki alanı artırılmalı.

 • Dijital içerik anlamlı görsel ve fotoğraflarla süslenmeli.

Takipçi Sayısına Göre Influencer Türleri

Mikro İnfluencer: Düşük takipçisi olan kişilerdir. Genellikle etkili bir içerik üretirler. Belli bir konu hakkında bilgi sahibidir ve paylaşımları takipçilerini etkiler.1.000-40.000 arasında takipçileri vardır.

Makro İnfluencer:  40.000 ila 1 milyon arasında takipçileri vardır. Genellikle sosyal medya platformlarında yavaş yavaş tanınan kişiler arasından çıkarlar.

Markalar bu kişilerle de iletişime geçer. Makro influencerlar da takipçilerine farkındalık yaratıp ürünlerin reklamlarını yaparlar.

Mega İnfluencer: Takipçisi sayısı 1 milyonun üzerinde olan kişilerdir. Takipçi sayıları fazla olduğu için sosyal medya platformlarında çok fazla kişiye ulaşırlar. Genellikle çok popüler ve tanınmış kişiler arasından çıkarlar. Markaların bu kişilere verdikleri reklam sayesinde tanınırlıkları ve satışları çok fazla artar. 

İçeriklerine Göre Influencer’lar

YouTuberlar: YouTube kanalı açıp bu platformda birbirinden değişik içerik üreten ve izlenme oranı yüksek olan kişilerdir. Son yıllarda ülkemizde de çok fazla popüler hale gelmiştir. İzlenme oranı yüksek olduğu için markalar bu platformlardaki kişilere de reklamlar veriyor. 

Bloggerlar: Sosyal medya  üzerinde birçok alanda yazılar yazıp içerikler üreten kişilerdir. Takipçilerinin güvenini sağlamış kişilerdir. İçerikleri sayesinde etkin bir kitleye sahiptirler. Takipçilerini etkileme potansiyeline sahiptirler.

Blogger Influencer Ne Demek?

Blogger influencer “blogger etkileme”  gibi bir anlam çıkarabiliriz. Blogger, kişilerin ilgi alanlarına göre belli bir konu veya konularda belli bir platform üzerinde paylaştıkları yazı, fotoğraf ve içeriklerdir. Günümüzde modadan, güzelliğe, bilimden, sanata, yemekten, dekorasyona kadar farklı birçok alanda içerikler üreten blogger influencer var.

Bloggerler özgün olarak bilgi sahibi oldukları alanda web sitesi veya sosyal platformlar üzerinden içeriklerini paylaşan kişilerdir. Bloggerların da oldukça fazla takipçileri vardır. Etkili paylaşımlarına göre takipçi kitlesi kazanırlar. Bloggerlar sahip oldukları sosyal medya hesaplarından düzenli olarak içerik üretirler. Belli bir süreklilikleri vardır.

Influencer dijital platformlarda her hangi bir ürün veya marka için edindikleri tecrübeleri takipçileri ile paylaşırlar. Hızla sosyal medyanın hayatımıza olan etkisi ile çok geniş kitlelere bu tecrübeler aktarılmaktadır. Bu şekilde sosyal medyada fenomen olanlarda gün geçtikçe artmaktadır. Bir influencer sahip olduğu hedef kitledeki kişiler ile güven bağı kurduğunda takipçileri önerdikleri ürün veya markayı kullanmak isteyecektir.

Blogger influencer her ne kadar iki ayrı terim olarak bilinse de aslında söz konusu etkileme olduğunda bir blogger da hedef kitlesi üzerinde oldukça kuvvetli bir etkiye sahiptir. Yeni yeni firmalar ve markalar da takipçi sayısı çok olan fenomen bloggerlara ürünlerinin tanıtımını vermektedir.

Influencer, Sosyal medya platformlarında yüksek takipçisi olan ve paylaşım ve içerikleriyle takipçilerini etkileyen ve beğeni kazanan kişiler, Ünlü müzisyenler, oyuncular, sevilen blog yazarları, fenomen YouTuberlar, Mikro Influencer, Düşük takipçisi olan fakat etkileyici ve bilgilendirici içerikler üreten kişiler, Farklı konularda bilgili ve deneyimli olan küçük işletme sahipleri veya kişisel blog yazarları, Makro Influencer, 40000 ila 1 milyon arasında takipçiye sahip olan sosyal medya kişilikleri, Ünlü blog yazarları, sporcular, ünlü sanatçılar, Mega Influencer, Takipçi sayısı 1 milyonun üzerinde olan, genellikle çok popüler ve tanınmış kişiler, Ünlü film yıldızları, büyük sporcular, ünlü müzisyenler, Influencer Marketing, Markaların, influencer’ların etkileme gücünü kullanarak ürün ve hizmetlerini tanıtmaları süreci, Ürün 'gift' ettikleri influencer'ların ürünyle fotoğraf paylaşması, ürün hakkında inceleme yapması, Dijital Pazarlama, İnternet ve diğer dijital platformlar aracılığıyla ürün ve hizmetlerini tanıtma pratiği, E-posta kampanyaları, SEO, sosyal medya pazarlaması, Sosyal Medya Platformları, Influencer'ların takipçi kazandığı ve içerik paylaştığı çevrimiçi platformlar, Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, TikTok, Hedef Kitle, Bir ürün veya hizmetin pazarlanması için belirlenen spesifik tüketici grubu, Gençler, Ev Eşleri, Seyahat Tutkunları, İçerik Oluşturma, Takipçi ilgisini çekmek ve etkilemek için influencer'ların sosyal medya platformlarında paylaştıkları bilgi veya görseller, Blog yazıları, fotoğraf ve video paylaşımları, Takipçi Sayısı, Influencer'ların sosyal medya platformlarındaki takipçi topluluğunun boyutu, Binlerce, yüzbinlerce veya milyonlarca takipçi
influencer ne demek influencer olmak ne demek blogger influencer ne demek sosyal medya ne demek
Uzun, siyah saçlı genç bir kadın mavi ve beyaz çizgili bir gömleğin önünde duruyor. Açık mavi renkteki gömleğin üzerinde hem yatay hem de dikey olarak uzanan beyaz çizgiler var. Saçları başının arkasında topuz yapılmış ve yüzü sol taraftan gelen sıcak bir ışıkla aydınlatılmış. Yüzünde sıcak ve huzurlu bir ifadeyle yana doğru bakıyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, kendinden emin ve güçlü bir duruş sergiliyor. Yirmili yaşlarının başında gibi görünüyor.
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, üzerinde siyah harfler bulunan ahşap bir klavyenin yakın çekim görüntüsüdür. Tuş başlıkları beyazdır ve birinde siyah bir 'U' harfi, diğerinde bir 'N' harfi ve üçüncüsünde bir 'L' harfi vardır. Tuşların arasındaki ahşap yüzeye yazılmış tek bir kelime vardır. Kelime açıkça görülebilmekte ve açık renkli ahşap arka planda göze çarpmaktadır. Sözcük siyah bir yazı tipiyle yazılmış gibi görünüyor. Görüntünün tamamı sıcak ve davetkâr bir havaya sahip. Ortam oldukça rahat ve görüntü huzurlu bir atmosfere sahip.
Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Nedir? Yeni Nesil Pazarlama

23 Aralık 2019
Bir kadın elinde bir makyaj fırçası tutarak yüzüne makyaj yapıyor. Arka planda bir kanepenin üzerinde mavi bir yastık var. Masanın üzerinde bir dizüstü bilgisayar ve makyaj çantası var. Çantanın yakın çekimi görülebiliyor. Kanepenin üzerinde bir tripod da var. Yastığın yakın çekimi de görülebiliyor. Kadın bir aynaya bakıyor ve yüzüne dikkatlice makyaj yapıyor. Konsantre olurken dudakları hafifçe aralanmıştır. Cildine dikkatlice pudra sürerken gözleri yansımasına odaklanmıştır. Koyu renk saçları, makyajı kolaylıkla yapabilmesini sağlayacak şekilde yüzünden geriye doğru taranmış. Yüzü dizüstü bilgisayardan gelen ışıkla aydınlanıyor.
Dijital Pazarlama

Günümüzde Influencer Olmak

24 Haziran 2019