AnasayfaBlogOrtaöğretimde Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur?
Uzaktan Eğitim

Ortaöğretimde Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur?

03 Ocak 2021
Ortaöğretimde Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur?

Dünya’nın içinde bulunduğu pandemi dönemi maalesef bizleri evlerimize hapsetti. Pek çok sektörde olduğu gibi ortaöğretim kurumlarında da müfredat uzaktan eğitim şekline evrildi.

Bu süreçte çocuklarınızın ortaöğretim kurumlarından alacakları eğitimlerin verimliliğini sorgulayarak endişelenebilirsiniz. Evde eğitim mi olur? Okulun yerini alabilecek mi? Sınava hazırlık nasıl olacak? Ya istediği bölümü tutturmazsa? Önce sakin olun. İnanın.

Etkili Uzaktan Eğitim İçin Yapılması Gerekenler

Etkili uzaktan eğitim için yapmanız gereken birkaç kural uygulamak o kadar.

Eğitim Alanı Oluşturun

Yaşam alanları ile eğitim alanları çoğu zaman veliler tarafından karıştırılmakta. Aslında yaşam alanının bir parçasıdır eğitim alanı. Ortak noktaları her iki alanda da çocuk rahat etmelidir. Ancak eğitim alanının olmazsa olmazı daha disiplinli ve kuralları çizilen bir alan olmasıdır. Bunu sağlamanın yolu okul ortamını eve taşımaktan geçer. Çocuğa ait çalışma masası, derslerini alabileceği bilgisayarı veya tableti olmalı. Tabi kitapları, defterleri, kalemleri.

Okula gider gibi odasına gidip derse girer gibi uzaktan canlı derslere katılmalı öğretmeninin talimatları doğrultusunda not tutmalı kitaptan takip etmelidir. Sadece ekran başında dinleyerek başarı olmaz. Çocuğunuz bunun bilincinde olmalı yaparak yaşayarak öğrenmelidir. 

Eğitim alanları çocuklar, dikkatlerini dağıtacak her türlü olumsuz etkilerden uzak tutulmalı, motivasyonlarını artıran unsurlar taşımalıdır. Örneğin; odası güzel kokmalı, aydınlık, temiz olmalıdır. Renklendirmeler ve aksesuarlar çocukların eğitim kademelerine göre uygun seçimler olmalıdır. Çocuklarınıza öğrenme yaşantıları kazandıracak ortamları yaratacak olan mimarlar siz velilersiniz.

Eğitimi Güvenli İnternet Ortamında Alınmasını Sağlayın

Uzaktan eğitimin güvenli internet kurallarına uygun olarak alınması çok önemlidir. İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde gerek biz büyüklerin gerekse çocuklarımızın internet kullanımı giderek artmakta. 

Bu süreçte güvenli internet kullanımını ilk önce siz öğrenin sonra çocuğunuza öğretin. Tıpkı konuşmayı, kıyafetlerini giymeyi, toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini, sevgiyi, saygıyı daha sayamadığımız pek çok şeyi öğrettiğiniz gibi.

Unutmayın çocuklarınızın ilk rol modelleri sizlersiniz. Uygunsuz sitelere girmelerine, zamanlarının çoğunu oyun sitelerinde harcamalarına müsaade etmeyin. Kontrollerinizi yaparken onları cezalandırmayın. Olumsuz ve olumlu yönlerini anlatın.

Ders Takiplerini Yapın

Canlı dersler başlamadan önce gerekli hazırlıkların yapıldığını kontrol edin. Derslerden sonra verilen görev ve ödevlerin yerine getirilme durumlarını da. Komutan gibi davranmayın. Hissettirmeden bilinçli hareket ederek takiplerinizi yapın. Defter düzenlerine, not tutma şekillerine bakın. 

Ortaöğretimde Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur?

Çocuklarınızın sevdiği renklerden ve duyduklarında motive olabileceği sözlerden oluşan eğlenceli postitler hazırlayın. Detaylar tamamen çocuklarınızla olan iletişime ve sizin yaratıcılığınıza bağlı. Hazırlanan postitler görünür yerlerde olmalı. Bilgisayarın veya klavyenin üstünde.

Gardroplarına veya eşyalarına yapıştırılmış şekilde olabilir. Dikkat etmeniz gereken sayıları; fazla ne de az olmalı. Dersler hakkında bir şeyler öğrenmek üzere tasarlanmış minik soruları onlara sorun. Aldığınız yanıtlar karşısında vereceğiniz tepkiler çok önemli.

Uzaktan Eğitimde Ödüllendirme Yöntemi

Genellikle beden dilini kullanın. Yargılamaktan kaçının zira bu çocuklarınızı sizden ve derslerden uzaklaştırır. Ansızın ödüller verin. Ödüller yüksek meblağlarda olmayan yaş gurubuna ve cinsiyetine göre seçilmelidir. Sevdiği bir yemek, bir kitap olabilir. Ödevlerini yaparsan istediğini alırım gibi şartlar koymayın farkında olmadan rüşvete alıştırmış ya da rüşveti öğretmiş olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Unutmayın çocukların eğitim hayatları kendi yuvalarında başlar. Çevreden gelebilecek olumsuz etkilere karşı zihinlerinde oluşturabilecek savunma mekanizmalarının temellerini siz atın. Onları siz eğitmezseniz başkaları tarafından eğitilirler. Önce kendinizi eğiterek başlayın sonra çocuklarınızı eğitin.

Uzaktan eğitim online eğitim ortaöğretim verimli eğitim verimli eğitim için ipuçları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uzaktan eğitim öğrenci ve öğretmenin bilgisayar tabanlı bir web ortamında etkileşimde bulunduğu internet üzerinden gerçekleştirilen eğitim türüdür.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir? UZEM ve Kariyer

26 Eylül 2017
Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

29 Kasım 2019
Uzaktan Eğitim Veren Okullar Nelerdir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Veren Okullar Nelerdir?

06 Aralık 2019