AnasayfaBlogTeknoloji Eğitimi Bitirdi Mi?
Teknoloji

Teknoloji Eğitimi Bitirdi Mi?

22 Kasım 2018
Teknoloji Eğitimi Bitirdi Mi?

Anneler ve babaların ağızlarından düşmeyen “Bizim çocuk bilgisayarın başından kalkmıyor” tek cümle nerdeyse. Peki bu çocuklar bilgisayarın başından kalkmayıp ne yapıyorlar? Eskiden ebeveynlerin küçüklüklerindekini yapıyorlar yani oyun oynuyorlar. Ebeveynlerinin korkusu asosyal bir çocuk gelişimi istememesi. Bu konuda da onlara görev düşüyor. Sabah işe gidip akşam gelen bir baba çocuğuna yeterli bir ilgi göstermediği taktirde çocuk değer duyabileceği bir platforma geçer. Artık küçük bebeklerin ellerinde tabletler çünkü anne ve baba ağlamasını kendisi ile durdurmak yerine böyle kısa yollar seçiyor ve bunun sonucunda oluşan bağımlılığı durduramayacak hale geliyorlar.

Teknoloji Hep Kötü Mü?

Teknoloji tabi ki her zaman kötü değildir. Mesela günümüzde e-okul platformunu kullanan ebeveynler hızlıca notları öğrenebiliyorlar veya öğrenciler akıllı tahtaları kullanıp eskiden sadece metin bazlı öğretim şekli varken şimdi görsellik ve metinin birleşmiş hali ile eğlenceli halde öğreniyorlar. Kötü olan teknoloji değil kullanım şeklidir. Bir sevdiğim geçenlerde “Youtube aslında dünyanın en büyük üniversitesi” demişti. Neden, nasıl olabilir diye düşünürken sonradan farkına vardım. Bir konuyu öğrenmek istiyorsam Google veya Youtube’den araştırıyorum. Günümüzün lise öğrencesi artık sınavlara hazırlanmak için dershaneler veya etütler yerine Youtube kullanıyorlar. Üniversite öğrencileri ders notları için Google kullanıyorlar.

Neredeyse defter kalem devri bitip tabletler veya telefonlara not almaya ve çizmeye başladık. Eskiden mimarlar kağıtlara saatlerce çizerlerken şimdi çizim tableti ile bilgisayara hızlıca çizebiliyorlar. Artık ticaret bile sanal ortama taşındı ve bunun sonucunda yeni meslek kolları ortaya çıktı. Eskiden reklamcılar sadece fiziksel olarak broşür baskısı tabela vs. ile uğraşırken şimdi SEO, banner çalışmaları vs. ile uğraşıyorlar. Artık reklamcı bile kendiniz olabiliyorsunuz, SEO öğrenip reklam yönetimi ve yayma faaliyetlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Eskiden logo tasarımını bir çizimciye bırakırken şimdi 10 TL ile gibi bir ücretle yaptırabiliyorsunuz veya basit düzeyde çizim bilgisi ile kendiniz yapabiliyorsunuz. Eskiden dükkan açarken bir çok belge vs. ile uğraşırken sanalda dükkan açmak 2-3 dakikanızı alıyor.

Teknolojinin Eğitimde Uygulama Biçimleri Nasıl?

Kitaplar e-book olmaya başladı yani telefonlarınıza bilgisayarlarınıza yükleyip her yerde okuyabiliyorsunuz ve kitap ağırlığından kurtulup yanınızda 10000 kitap nerdeyse taşıyabiliyorsunuz. Sınavlar bile artık internet üzerinde olabiliyor. UZEM sistemi mesela dersleri ve sınavları internetten yapıyor. Artık internet üzerinden üniversite bitirilebiliyor. Mesela üniversiteler bölüm içi derslerinden bir kaçını UZEM yolu ile internetten yaptırıp sınavları kolayca orada yapabiliyor. Artık bilgiye hızlı ulaşıp her yerde, istediğimiz mekanda ve saatte ulaşma özgürlüğümüz var. Bir sıra veya kaleme, kitaba gerek yok.

Bir teknolojik alet ve bir eğitim makalesi yeterli oluyor. Mesela İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz sertifika programları ile UZEM'den ulaştırıp sizlere istediğiniz vakitte girme özgürlüğü, canlı dersler, makaleler ile 1 haftada sertifika sahibi ve bilgi sahibi olma imkanı veriyorlar. Ücretsiz ve ücretli sertifika programları ile CV’nize ekleyebileceğiniz sertifika ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Unutmayın artık üniversiteli olmak bile sıradan oluyor, CV’nize ekleyeceğiniz sertifikalar sizleri öne çıkarabilir.

Teknolojinin gelişim hızını durdurmak imkansızdır. Yavaşlatabilirsiniz ama durduramazsınız. Teknoloji nasıl durdurabilir ki mesela bugün üretim yaptığımız fabrikalar teknoloji destekli şekilde üretim yapıyor. Bugün bir doktor sizi muayene ederken bir çok teknolojik alet kullanıyor. Teknolojinin günlük hayatımıza etkileri ile sağlığınıza kavuşabiliyorsunuz. Mesela öğretmenler artık akıllı tahta yardımı ile öğretim yapabiliyorlar.

Eğitimli bireyler ile teknolojin birleşimi insanlara zarardan daha çok yarar getirir. Bu noktada eğitim ve teknoloji birlikte bize yarar sağlamaktadır. Teknolojiyi kendi açıklarımızı, bilgi açlığımıza doldurmak ve ilerletmek için kullanabiliriz.

Yazar: Fatih Nazir Heyal

Teknoloji Eğitimi Bitirdi Mi?eğitim teknolojiteknoloji ve eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.