AnasayfaBlogÇağımızın Eğitim Modeli: Online Eğitim
Online Eğitim

Çağımızın Eğitim Modeli: Online Eğitim

14 Ağustos 2018
Çağımızın Eğitim Modeli Online Eğitim

Eğitim Modelinin değişmesi, gelişen dünyamızın belki de en olmaz denilen şeyidir. Ama teknoloji her alanda olduğu gibi eğitim alanını da etkiliyor. Eğitime destek amacıyla hayatlarımıza girdi. Önce ödevlerin yapılması için bilgisayar ve internet kullanımı başladı. Daha sonra slaytların hazırlanması, yayınlanması ve tekrar tekrar okunması gibi kullanımı artarak devam etti. Kitap pdfleri, konu özetleri ve daha birçokları…. Lise ve üniversite düzeyindeki bu kullanım alanı ilkokul ve anaokuluna kadar indi. Şimdilerde bu destekler ciddi boyutlara ulaştı.

Online Eğitim Çağı

Okula destek amaçlı hazırlanan konu anlatımları, görsel işitsel ve yazılı kaynağı aynı anda sunan video tarzında yayınlar ve uygulamalar öğrenci, veli ve öğretmenlerin kullanımlarına sunuldu. Bu uygulamaların kullanılması eğitimciler tarafından da destek görüyor ve hatta öneriliyor. Öğrenciler, konu tekrarı yapmak, kendilerini denemek ve bilgiye farklı kaynaklardan sahip olma fırsatı elde ettiler. Sadece kitaplardan alınan bilgiler ve derste tutulan notların dışında artık yepyeni bir online eğitim çağı başladı dersek yanlış olmaz.

Elinin altında istediği zaman, isteği yerden; diz üstü bilgisayar, tablet yada cep telefonuyla bilgiye, ulaşmak mümkün oldu. Her gelişim getirdiği gibi online eğitim hazırlanarak kullanıcıların hizmetine sunulması kullanan ve kullanmayanların işini kolaylaştırdı. Buradaki uygulama vasıtasıyla velinin ve öğretmenin de öğrencinin hangi konuyu izlediği, konuyla ilgili soruları cevaplayıp cevaplamadığını kontrol etme imkanına da sahip oldu. Kullanan öğrenci açısından yararı oldukça açık. Kullanmayan öğretmen ve veli de öğrencinin anlamadığında yardımcı olma görevi ortadan kalkıyor. Yani kullanana da, kullanmayana da fayda sağlamış oluyor :)

Uygulamaların içindeki eğitici oyunlarda bulunuyor. Online eğitim uygulamalarının içindeki oyunlar, çocuklar için zararlı oyun ve yazılımlardan uzak kalmalarını sağlamış oluyor. Tabiki bu uygulamalar yeterli olmayacaktır. Bilgisayar ve tabletlere yüklenecek programlarla bu bir nebze de olsa etkileyecektir. Çocukların bilinçlendirilmesi de önemli arz ediyor. Teknolojiyi iyi yönde kullanarak sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirilmesi mümkündür. Şu durumda da  online eğitim uygulamaları en iyi seçenek gibi görünüyor.

Dijital öğrenme

Çok kısa olarak; bilgiye ulaşmak bu kadar kolay olduğunda, bilgiyi yaymakta kolay oluyor elbette… Böyle olunca da bilgi kirliliği ortaya çıkıyor. Bilgi kirliliğinden korunmak için bilginin kaynağı çok önemli, güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşmak gerekiyor. Elde edilen bilginin doğruluğunu mutlaka kontrol edilmeli. Yoksa yanlış bilgi telafisi olmayan maddi, manevi zarara sebep olur.

Şimdi bilgisayar ve internetin bulunduğu her ortamda eğitim hizmeti almanın mümkün olduğuna yukarıda değindim. Bunu daha da ileriye taşıyarak dijital ortamda dersler yapılmaya başlandı. Öğretmen ve öğrencilerin belirli bir saate internet üzerinden bilgisayar, tablet veya cep telefonuyla derse katılmaları mümkün hale geldi. Bu sistemin en büyük avantajı zaman ve mekan tasarrufu sağlaması. İlerleyen yıllarda bu uzaktan canlı online eğitimlerin daha da yayınlaşacağı muhakkaktır. Dezavantajı da sosyalleşmenin azalması olarak söylenebilir. Ancak özellikle çalışan, kendini geliştirmek isteyen kişiler için bulunmaz bir imkan oluşturmaktadır. Zamanını etkin bir şekilde değerlendirmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyenler için harika bir seçenek!

İstanbul İşletme Enstitüsü

Benim bu yazıyı yazmamdaki en büyük katkı şüphesiz İSTANBUL İŞLETME ENSTİTÜSÜ vasıtasıyla aldığım blog yazarlığı eğitimi ile mümkün olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsünün canlı online eğitimleri ve canlı eğitimleri kaçıranlar ile tekrar eğitimi izlemek isteyenlere video kayıtlarını sunulmaktadır. Bu hizmetin en özel tarafı ise ücretsiz olarak sunulması… Bu hizmeti bizlerle paylaşan kurum ve eğitimciler ile katısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

TEŞEKKÜRLER…. En içten dileklerimizle…. Emeğinize, yüreğinize sağlık… TEŞEKKÜRLER…

Yazar: Yeliz Arslan

online eğitim ve teknoloji istanbul işletme enstitüsü iienstitu sertifika eğitim online eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Ücretsiz Online Eğitim Siteleri Neler?
Online Eğitim

Ücretsiz Online Eğitim Siteleri Neler?

12 Aralık 2019
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019