AnasayfaBlogHedef Belirleme: Hayatınızın Yol Haritası
Hedef Belirleme

Hedef Belirleme: Hayatınızın Yol Haritası

02 Eylül 2019
Hedef Belirleme: Hayatınızın Yol Haritası

 “Sizin gerçek gücünüzü ortaya çıkaracak sır, sizde yeteri kadar heyecan yaratacak, sizin gerçek yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak ve tutkunuzu ateşleyecek hedefler tespit etmektir.” der Anthony Robbins. 

Hedef Belirleme Nedir?

Hedef belirleme hayatınıza yön vermek ve bu yönde nasıl ilerleyeceğinizi belirlemektir diyebiliriz. Hedefleriniz sizi istediğiniz yaşama taşıyan basamaklardır. Kim olursanız olun hangi konumda olursanız olun yaşamınızı değerli ve size özel kılmak için hedeflere ihtiyacınız vardır. Hedefleri olmayan bir şirket sizce başarılı olup varlığını sürdürebilir mi? Tabii ki sürdüremez. Bu soruyu şimdi kendinize uyarlayın. Hedefsiz ne kadar mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz? Unutmayın ki geminizin kaptanı sizsiniz. Hayatınızı hedefleriniz doğrultusunda yönlendirmelisiniz. 

Hedef Belirlemek için İlk Adım: Kendinizi Tanıyın

Ne istediğinizi bilmek önemlidir. Bunun yolu da kendinizi tanımaktan iyi analiz etmekten geçer. Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci düşünelim. Puanına göre seçim yapmayı hedeflemek, hayatı boyunca keyif almayacağı bir mesleği yapmak anlamına gelir. Aynı şekilde çevresinin yönlendirmesiyle hedefleyeceği bir meslek ne kadar başarı getirebilir? Tam da bu noktada bir hedef belirleme için ilk adım kendinizi tanımak ve bu doğrultuda seçimler yapmak önemlidir. Hedeflere ulaşmanın yolları farklıdır. 

Hedefe ulaşmada önemli detaylar nelerdir?

Başkalarının hedeflerinize müdahale etmesine izin vermeyin. Çünkü hedefler hayatınızdaki başarının simgesidir. İstediğiniz bir şey sadece geçici bir heves ya da istekten mi ibaret yoksa gerçekten onu mu hedefliyorsunuz öncelikle bunları iyi analiz etmelisiniz. Bunun için öncelikle hayal edin. Olmak istediğiniz konumda kendinizi hayal edin ve size nasıl hissettirdiğini gözlemleyin. 

Sizi iyi hissettireceğini düşündüğünüz şeyler neler? Bir meslek seçimi, bir iş kurma ya da hobi amaçlı bir şeylere başlamak gibi hedefleriniz varsa araştırma yapın. Zorlukları ve avantajlarına göz atın ve size ne hissettirdiğine odaklanın. İç sesiniz hedef belirleme için sizin rehberiniz olacaktır. Ona güvenin.

Hedef Belirlemede Altın Kurallar 

Hedef belirleme başarıyı arttırıyor ancak hedeflerimiz kapasitemize uygun özellikli, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmalı. Bu süreçte yapılabilecek neler var bir bakalım.

Hedefleriniz için Liste Hazırlayın

Bir şeyleri kafanızda evirip çevirmek yerine yazıya dökmek detayları görmenize olanak sağlar. Yani “To Do List” yapmalısınız. Listedeki her şeyi tek tek uygularsanız hedefinize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Yazılı bir kaynağın olmaması karışık çalışmalar yapmanıza, hedeflerinize ulaşırken zorlanmanıza sebep olacaktır. 

Hedeflerinizi Bölün 

Ana hedefinize ulaşmak için ara hedefleriniz olsun. Ara hedefleriniz arasında mutlaka belirli zaman periyotları koyun. Bu sayede ara hedeflerinizi tek tek hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ana hedefinize daha çabuk ulaştığınızı fark edeceksiniz. 

Sorumluluk Alın 

Hedefinize ulaşmak için aldığınız kararlarda başarı ya da başarısızlığın sorumluluğu size ait olmalı. Bu yüzden ileriyi önceden düşünmelisiniz. Başarısız olursanız neden başarısız olduğunuz konusunda ya da hedefinize ulaşırken ufak sapmalar olduğu konusunda kendinizi eleştirebilmeli, süreci değerlendirip analiz etmelisiniz. 

Cesur Olun

Kendinize hedef belirlerken yanlış yapmaktan korkmayın. Her yanlış hedef sizi doğru hedefe yönlendirecek birer basamaktır. 

Hedeflerinize Ulaşmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hedefleriniz doğrultusunda planlı hareket etmelisiniz. Birden fazla plan yapabilirsiniz bu tamamen size kalmış. Ama hedefleriniz doğrultusunda her zaman küçük de olsa bir risk olduğunu unutmamalısınız. İşte bu yüzden A, B, C ve D planlarınız olmalı. Hedeflerinizi birer birer gerçekleştirdiğinizde gerçekten yapabilirliğinizi görmek sizi daha da heyecanlandırır ve motivasyonunuzu artırır. Hedeflerinizi belirlerken ve gerçekleştirirken hırstan uzak durmalısınız. Burada odak hedef belirlemek ve gerçekleştirmek olmalı.  

Hedeflerinizi gerçekleştirirken planlı olmanın yanında kendinize zaman verin. Örnek olarak 5 ay sonra 10 kilo vereceğim gibi. Böylelikle verdiğiniz zamana göre hareket ederken disiplini elden bırakmamış olursunuz. Ana hedefinize ulaşan ara hedeflerinizi gerçekleştirdikten sonra kendinizi şımartın ve ödüllendirin. Bu sizin için en tatlı motivasyondur, tazelenmenizi ve dinlenmenizi sağlar. 

Hedefleri gerçekleştirmenin yolu içsel motivasyon. Hedef belirleme sürecinde kendimizi sıkça motive etmek ve içsel güdülemek sonuca ulaşmada her zaman kolaylık sağlayacaktır. Bunun akabinde bir sonraki hedefleriniz doğrultusunda analizlerinizi yapın, planlarınızı gözden geçirmeyi unutmayın. Hedef belirleme hayatınızı kendiniz için anlamlı kılmak demektir.

Hedefleriniz ve planlarınız doğrultusunda başarı sizi bulacaktır. Zira ne ekerseniz, onu biçeceksiniz. İş hayatında ise, hedeflerinize ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilir sertifika sahibi olabilirsiniz. Örneğin, Kariyer Hedefinize Yardımcı Olan Sertifikalar neler bunları bilmenizde fayda var.

Yazar: Alper Ceviz

hedef belirleme hedef hayal motivasyon online eğitimler sertifika kariyer
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedef Belirleme Nedir?
Hedef Belirleme

Hedef Belirleme Nedir? Neden Önemlidir?

29 Ekim 2015
Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?
Hedef Belirleme

Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?

09 Eylül 2019
Hayal Kurmak Mı, Hedef Belirlemek Mi?
Hedef Belirleme

Hayal Kurmak Mı, Hedef Belirlemek Mi?

07 Mayıs 2019
Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları
Satış - Pazarlama

Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları

17 Ocak 2021