Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

06 Şubat 2018, 8695 defa okundu.
Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?
Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

Başta yabancı dil olmak üzere birçok alanda uzaktan eğitimin kullanıldığı günümüz internet çağında, bağımsız öğrenme ve anlık bilgiye ulaşmada Uzaktan eğitim oldukça sık tercih edilen bir eğitim yöntemi oldu. Klasik kursların ve derslerin yerini alarak evden çıkmadan konforlu bir eğitim almayı sağlayarak zamandan ve paradan kazandırır oldu.

Uzaktan eğitim nedir?

Uzaktan eğitim internet üzerinden canlı olarak alınan bir eğitim şeklidir. Eğitim alınacak web sitesi kullanıcı tarafından seçilir. Her gün kullanıcının belirlediği saatlerde eğitim verilmekte, zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın en uygun zaman aralığında eğitime devam edilmektedir.

Maliyet Avantajı

Uzaktan eğitimin ilk faydası bedeldir. Kolej ve üniversite derslerinden önemli ölçüde daha ucuz olan uzaktan eğitim, yüz yüze öğrenme ile gelen ek maliyetlerin çoğunu ortadan kaldırır. Seyahat, yeme - içme ve kitap ücretlerinin hepsi ortadan kalkar. Diğer başka birçok maliyet uzaktan eğitimle azaltılabilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Bir eğitime erişim sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayardır.

Esneklik

E-öğrenmenin en büyük faydalarından biri, öğrencilerine sunduğu esnekliktir. Kurstan ders çalışma şeklinize kadar, uzaktan eğitim kursları sizin için en iyi olana karar verme özgürlüğüne izin verir. Her bir kursun esnekliği, aynı zamanda, küçük çocuklu ebeveynler ve mevcut vardiyaları denk gelmeyen kişilere de uygundur. Esnek çalışma, nerede ve ne zaman olursa olsun, sizin ve aileniz için uygun olan her yerde çalışmak anlamına gelir.

Zaman

Zaman genellikle insanların ekstra çalışmaya karşı karar vermelerinin en büyük sebebidir. Tam zamanlı bir işte, derslere ve derslere katılmak için zaman bulmak imkansızdır, ancak uzaktan eğitim bunu mümkün kılar. Esnekliğin yanı sıra, bazı kurslarımızda 200 saatlik çalışma süresi ve zaman baskısı ya da tamamlanma süreleri olmadan, kendi hızınızda çalışabilirsiniz. Üstelik hepsine evden veya işten erişilebiliyor ve çalışabiliyorsunuz.

Uzaktan eğitimin avantajları neler?

 • Eğitim almak için gün içinde zaman bulamayanların imdadına yetişen online eğitim, konforlu ev ortamında ve en uygun saatlerde eğitim almanın keyfini yaşatır. Hatta yabancı dil eğitimlerinde kişi öğretmenini kendisi seçer. Seviye tespit sınavından sonra yine kendi belirlediği saatlerde canlı sınıflarda yabancı dil eğitimi alır. Ana dili İngilizce, Fransızca veya diğer dillerde öğretmenlerden en doğru telaffuzları ve grameri öğrenir.
 • Eğitimde öğrenme yöntemi, teknikleri ve amaçları doğrultusunda oldukça esnek ve çeşitlidir. Kişiye özel bir eğitim olduğundan eksikler tam olarak belirlenir ve yine kişiye özel bir kayıtla başarı grafiği izlenir.
 • Eğitmenler işinin ehli ve profesyonel kişilerdir. Bu da doğru öğretmeni bulma konusunda sıkıntı yaşayan biri için son derece önemlidir.
 • Canlı sınıflarda skype üzerinden eğitim alındığından geri bildirimler de anlıktır. Öğrenci hata yaptığında anında öğretmeni tarafından geri bildirim alarak en kaliteli eğitimi alması sağlanır.
 • Online eğitimlerde kayıt sistemi de bulunduğundan kişi istediği zaman aldığı dersleri tekrar dinleme imkanı bulmakta, hata yaptığı konularda tekrarlayarak kalıcı ve doğru bir öğrenme sağlanmaktadır.
 • Giderek yaygınlaşan internet üzerinden eğitim asosyalleşmeye varmadığı sürece faydalıdır.

Uzaktan eğitimin dezavantajları neler?

 • Online eğitimde yüz yüze bir iletişim söz konusu değildir. Bu nedenle spesifik konular sıkıntı yaratabilir. Öğrenci öğretmeninin tepkilerini, mimiklerini veya vücut hareketlerini merak etmesine rağmen göremez.
 • İnternet bağlantısının olduğu her yerden alınan bir eğitim olmasına rağmen bağlantı sorunlarında uzaktan eğitim kesintiye uğrayabilir. Ders saatinin süresinin belli olması ve bunun internet bağlantı sorunları ile geçmesi oldukça sıkıntılı olabilir.
 • Klasik kurslara göre fiyat olarak daha yüksek olduğundan maddi sıkıntı yaratabilir. Fakat elde edilen verim düşünüldüğünde aslında çok daha ucuza geldiği görülmektedir.
 • Deneysel ve uygulamalı bir eğitim alma söz konusu değildir
 • Bireysel bir öğrenme şekli olduğunda grup çalışma kültürü alınamaz. Örgün eğitimle kıyaslandığında örgün eğitimden uzak bir eğitim şekli olduğu görülür.

Uzaktan eğitim çok yaygınlaştı

Akıllı cihazlardan, tablet ve bilgisayardan her zaman ve her yerde yapılan bağlantı ile eğitim alındığından ve dijital ortamda çok fazla alternatif olduğundan online eğitimler tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de ev ortamında keyifle alınan bir eğitim olmasıdır. Çay veya kahveler yudumlanırken derse devam edilmekte, öğretmenle bire bir eğitim alındığından dersler özel ders tadında geçmektedir. Okulda alınan eğitimin yeterli olmaması, hedeflerin büyük ve ideallerin ulaşımı zor olması daha kaliteli eğitimi zorunlu kılmıştır. Bu durumda internet devreye girmiş ve uzaktan eğitimle eksikler tamamlanmaya çalışılmıştır. Özellikle yabancı dilde ülkemizde öğrenim boyunca alınan yabancı dil eğitiminin yetersizliği ortadadır.

Yabancı dilin kariyer için son derece önemli olduğu günümüz rekabet ortamında bunu gören bireyler eksiklerini online eğitim alarak tamamlama yolunu seçmektedir. Dünyaya açılan bir pencere olan online eğitimle farklı kültürler daha yakından tanınmakta, grup çalışmasından verim alamayanlar bireysel eğitimlerle başarıyı yakalamaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!