AnasayfaBlogMotivasyonu Yüksek Tutmak Neden Önemli?
Motivasyon

Motivasyonu Yüksek Tutmak Neden Önemli?

02 Ocak 2021
Motivasyonu Yüksek Tutmak Neden Önemli?

Yaşantımızda üzerinde çalıştığımız işleri, aldığımız sorumlulukları ve geleceğe yönelik yapacaklarımızı aynı istek ve hevesle sürdürebilmemiz için bizi destekleyen ve ilham veren bir ruh haline ve uyaranlara ihtiyaç duyarız. Açık ve motive olmuş bir zihin, iyi işleyen bir mekanizma gibidir.

Dönem dönem yaşantımızda yaşanan tekrarlar ve bilinmezlikler bizleri yaptığımız işlere odaklanamamaya ve isteksizliğe itebilir. Bu sebeple gündelik yaşantımız sadece iş odaklı olmamalı, zihnimizi şarj edebilmek ve ruhsal doygunluğu sağlayabilmek için iyi işleyen bir sosyal yaşantıyı da eşit ölçüde rutinimize katmalıyız.

Karakter ve ilgi alanlarımıza göre çeşitli hobiler edinmek, ilham veren insanlarla iletişim ağı oluşturmak, farklı bir alanda başarılar elde etmek bizleri motive edecek ve devam etme gücü verecektir. Nasıl ki benzini biten bir araba yola devam edemez ise heves ve mutluluğunu yitiren insan da zaman geçtikçe verimini düşürecek ve kendini mutsuzluğun kollarına bırakacaktır.

Motivasyon ve Kendine Olan Güven

Kendini tanıyan, ne zaman nelere ihtiyaç duyduğunu bilen ve bunu önemseyen insan, kendi değerini bilen ve kendi gücünün farkında olan insandır. Farkındalık sahibi olmak ve ihtiyaçlarımıza cevap verebilmek motivasyonu üst düzeyde tutmanın ilk basamağıdır. Zorlu bir sınav öncesi eksik olduğu konulara çalışan insan, kendini tanıyor ve ihtiyacına cevap veriyordur. Eksiklerini giderdikten ve yapabileceğine inandıktan sonra ise tüm sorunları güçlü bir şekilde ortadan kaldırmış olur.

Kendimizi eksik hissettiğimiz ve hazırlıksız olduğumuzu düşündüğüm konularda zihnimiz stres haline girer. Stres ve gerginliğin olduğu durumlarda ise motivasyon ve istek yok olur. Sizlere kişisel tavsiyem; yeni başlangıçlar yapmadan önce içinde bulunacağınız durum veya konular hakkında yeterli donanıma sahip olmak, kendinizi rahatlatacak yöntemler ve destekleyiciler bulmanız yönündedir.

Motivasyon Kaynaklarımız

“Çevrendeki 5 kişiye dönüşürsün” derler. Kişisel deneyimlerime dayanarak kesinlikle bu fikre katıldığımı söyleyebilirim. Arkadaşlarımız, ailemiz ve iş çevremizde örnek aldığımız ve verimli insanlarla çevrili olmak, bizim de onlara yetişme isteği ile dolmamızı sağlar.

Çevremizdeki insanları özenle seçersek onlardan yararlanarak olumlu kazanımlar edinebilir ve motive olmayı başarabiliriz. Kendimize koyduğumuz hedefleri önemseyen ve yapabileceğimize bizleri inandıran insanlara sahip olmak da oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden mümkün olduğunda çalışkan ve zeki insanlardan oluşan bir ağ yaratmak bizleri de ileriye taşıyacaktır.

Geleceğe dönük belirlediğimiz bu hedeflerin tutarlı olması onları gerçekleştirmemiz ile doğru orantılıdır. Bitirdiğimiz işler sonucunda yeni başlangıçlar için istek duyabilmek istiyorsak hedeflerimizde tutarlı olmalı, ulaşılabilir fikirler ortaya koymalıyız.

Her yeni güne başlarken yataktan olumlu telkinler, esneme hareketleri, yoga veya sadece sessiz kalınan 5 dakika ile zihnimizi canlandırabilir, yaşanmayı bekleyen yepyeni bir güne onu hazırlayabiliriz. Başkalarına kötü anlarında nasıl destek oluyor ve onları yapacaklarına inandırıyorsak, aynı özeni kendimize de göstermeli ve aynı şefkatle yaklaşmalıyız.

Motivasyonu Yüksek Tutmaya Yarayan Aktiviteler

Hareket eden, temas eden, koklayan, dinleyen bir zihin maruz kaldığı çeşitli uyaranlara merakla yaklaşır ve tüm dikkatini ona verir. Bu imkanları bize sağlayan ve dünya var olduğundan beri insanoğlunu içinde barındıran mekan doğadır.

Doğada bulunmak eve dönmek gibidir. Doğa yürüyüşleri yapmak, bazen sadece bir ormanın içinde oturmak, kışın kayak yapmak, kuş cıvıltılarını dinleyebilmek hem zihnimizi hem de bedenimizi mutlu eder. Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda doğaya gitmek bir seçim olabilir. Böylelikle evrenin işleyişinin tam içinde olarak hayranlık duyabilirsiniz.

Evde otururken ansızın dans etmeye başlamak, sevdiklerimizle kahkaha dolu bir sohbet edip serotonin salgılamak, yemek bulabildiğine şükredebilmek basit ve zahmetsiz yöntemlerdendir.

Evde oturduğumuz bu karantina döneminde, izleyeceğimiz ilham verici filmler, umut vaat eden hikayeler de olumlu anlamda bize geri dönüşler sağlayacaktır. Tüm bunların dışında zamanı iyi planlayan biri olabilmek, stres oranını minimuma indirecek ve hayatımızı kontrolümüze alarak aslında bir şeyi başarabilmenin tamamen kendi isteğimizde ve sahip olduğumuz maksimum motivasyonumuzun ortak bileşenleri olduğunu bize gösterecektir.

Tüm bunların dışında, kendi içsel yolculuğunuz ve ilgi alanlarınıza göre alternatifler üretebilirsiniz. Bu kendi odanızda oturup örgü örmekten tutun da yaşam koçluğu desteği almaya, günbatımında atlarla gezintiye çıkmaya kadar geniş seçenekler içerebilir.

Kendinizi dinlemeyi bilin, ne için hevesle uyandığınızı, neyin sizi bir çocuk gibi heyecanlandırdığını bulun. Sevdiğiniz işlerle uğraşmak size zahmet gibi değil, ruhunuzu dinlendirmek için verdiğiniz bir mola gibi gelir. Başkaları istediği için onlara kulak vermek, kendi hayatımızı değil bizler için uygun görülen hayatları yaşamak olur. Bunu bilinçaltımızda bilmek ise sarıldığımız işe memnuniyetsizlik, pişmanlık ve motivasyonsuzluk katar.

Her insanın doğduğu hayatta bir amacı vardır. Yapmamız gereken kendimizi duyabilmek, tanıyabilmek ve çok yönlülüğümüzü yitirmemektir. Böylelikle motivasyon kendiliğinden gelir ve keyifle yaşantımızı sürdürebiliriz.

Yazar: Ceren Eren

motive motivasyon hobiler verimli motivasyon kaynaklarımız
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
855209