AnasayfaBlogMotivasyon Sözleri Örnekleri
Motivasyon

Motivasyon Sözleri Örnekleri

09 Ağustos 2020
Bu görüntü, çeşitli şekil ve boyutlarda bir grup ampulü tasvir etmektedir. En yakın ampul çerçevenin büyük bir kısmını kaplayan beyaz, yuvarlak bir ampuldür. Yan tarafta daha küçük, sarımsı bir ampul var ve ondan turuncu bir parıltı yayılıyor. Arka planda, üzerinde bazı koyu lekeler bulunan büyük, beyaz bir ampul var. Ayrıca, yakınlarda bir masanın üzerinde duran kırık bir ampul var. Daha uzakta, oyun oynayan bir kişinin bulanık bir figürü var. Son olarak, kahverengi bir zemin üzerinde beyaz bir O harfi var. Işık parlak ve net, bu da sahnenin detaylarını görünür kılıyor.
Motivasyon Sözlerinin TanımıMotivasyonun İşleviMotivasyon Sözlerinin Etkisi
Başarıya ulaşmak için yol gösterici ve ilham verici cümlelerBir amaç için gereken enerji ve isteği sağlamaBaşarma ve harekete geçme duygusunu harekete geçirme
Genellikle başarılı insanların deneyimleri sonucunda oluşurKişilerin amaçlarına ulaşmasını sağlarKişilerin eyleme geçme ve başarı elde etme arzusunu artırır
Kişinin içindeki bir şey yapma isteğini öne çıkarırKişinin kendi istek ve arzularına göre hareket etmesini sağlarHedeflere ulaşmak için gereken enerjiyi sağlar
Kişiyi motive etmek ve harekete geçirmek için kullanılırKişinin hedefleri doğrultusunda hareket etmesini sağlarKişinin başarıya odaklanmasını ve başarılı olmasını sağlar
Hayatta başarıyı yakalamak için yardımcı rehber sözlerdirKişinin motivasyon seviyesini yükseltirKişinin başarısızlık korkusunu yenmesine yardımcı olur
Kişiyi olumsuz düşüncelerden uzak tutar ve pozitif yönde etkilerKişinin hedeflerini tutarlı bir şekilde sürdürmesini sağlarKişinin motivasyonunu artırır ve hedefe ulaşma konusundaki ısrarını pekiştirir
Kişinin deneyimleri ve başarılı olma arzusu üzerine kurulmuşturKişinin hedeflerine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olurKişinin cesaretini artırır ve başarıya olan inancını pekiştirir
Kişinin kendine olan inancını artırır ve başarılı olmak için gerekli olan enerjiyi verirKişinin hedefleri doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemesini sağlarKişiye potansiyelini en iyi şekilde kullanma gücü verir
Kişiyi başarıya yönlendirir ve kendine inanmasını sağlarKişinin hayatındaki amaç ve hedeflere ulaşmasına yardımcı olurKişiye kendini iyi hissetme ve başarıyı yakalama konusunda güç verir
Kişinin hedeflerine kararlı bir şekilde ulaşması için gereken ilham verici sözlerdirKişinin hedeflerine ulaşmasını sağlarKişinin başarıya ulaşmasını sağlayacak mücadele azmini artırır

Motivasyon sözleri hayatımızda başarıya ulaşmak için bize ilham veren harekete geçiren anlamlı ve yol gösterici sözlerdir. Genellikle başarılı insanların deneyimleri sonucunda söyledikleri sözlerdir. İçimizdeki başarma duygusunu ve başlama duygusunu harekete geçirir. Motivasyon kişilerin amaçlarına ulaşmak için kendi istek ve arzularına göre davranmalarıdır. İnsanların bir şey yapma isteğinin öne çıkmasıdır. 

Hedeflerimize ulaşabilmek için bizi motive edecek kaynaklar bulmak isteriz. Kişisel motivasyonumuzu artırmak için kendimizce bir takım yöntemler yaratmaya çalışırız. Bu yöntemlerin en etkili olanlarından biride bizi harekete geçirecek içimizdeki kıvılcımı ateşleyecek motivasyon sözleridir. Motivasyon sözleri bazen bir işe başlamamızda etkili olduğu gibi, bazen de başarısızlık karşında umutsuzluğa kapılmamızı önler ve yeniden başlamamızı sağlar. Bir işi başarmak için içimizde duyduğumuz güçtür motivasyon. Kimi zaman bir spora başlarken, kimi zamanda hedeflediğimiz amacımıza ulaşmak için bizi harekete geçirir. 

Motivasyon sağlamak için Enstitü tarafından verilen online eğitimler de size yardımcı olabilir. Kendinizi geliştirmek için kişisel gelişim eğitimleri alabilirsiniz. İş hayatı eğitimleri ile de kendinizi geliştirip güven sağlayabilirsiniz. Yeni bilgiler öğrendikçe kendinize olna güveniniz artacak ve başarmak isteyeceksiniz.

“İnanmak başarmanın yarısıdır.” sözünden yola çıkarak yaptığımız her şeye inanarak başlayıp motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız. Bu şekilde inanarak yaptığımız her iş başarıya ulaşacaktır. Hedefimize ulaşma duygumuzu öne çıkaran motivasyon sözlerine göz atalım:

 • “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” 

 • “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • “Yerinde duran, geriye gidiyor demektir... ileri, daima ileri!” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise 'başaracağım' diye başlayarak sonunda 'başardım' diyenindir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • "Hayal etmek kolaydır ama onu işe yarar bir hale getirmek çok daha zordur." (Gary Vaynerchuk)

 • “Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek demek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • "En mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değillerdir, sadece sahip oldukları her şeyi en iyi şekillerde kullanırlar." (Judith May)

 • “Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • “Yolunda yürüyen yolcunun, yalnız ufku görmesi kafi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • “Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” Sokrates

İngilizce Motivasyon Sözleri

Motivasyon sözleri günlük yaşamımızda başarımıza yön vermemiz ve hız katmamız için söylenen sözlerdir. Hangi dilde olursa olsun mutlaka kişiye başarma duygusu verecek motive edici sözler vardır. Çalışırken veya başarıya giden yolda ilerlememiz için İngilizce söylenmiş motive edici sözler ve anlamlarına birlikte göz atalım:

 1. "If you want to shine like the sun, first burn like the sun."

  • Eğer güneş gibi parlamak istiyorsan önce güneş gibi yan.

 2. "If you fall asleep now, you will dream. If you study now, you will live your dream."

  • Eğer şimdi uyuyakalırsan rüya göreceksin. Eğer şimdi çalışırsan rüyanı yaşayacaksın.

 3. "The pain of studying is only temporary. But the pain of not knowing ignorance is forever."

  • Ders çalışmanın verdiği sıkıntı geçicidir. Ancak bir şeyi bilmiyor oluşun, yani cahilliğin sıkıntısı ise sonsuza dek sürer.

 4. "It’s those who are earlier than the others, those who put in more effort, who can enjoy the feelings of success."

  • Başarı hissinin tadını çıkarabilenler, başkalarından daha erken başlayanlar ve daha fazla çaba sarf edenlerdir.

 5. "If you don’t walk today, you’ll have to run tomorrow."

  • Bugün yürümezsen yarın koşmak zorunda kalacaksın.

 6. "Winners never quit. Quitters never win."

  • Kazananlar asla yarım bırakmazlar. Yarım bırakanlar asla kazanamazlar.

 7. "Push yourself, because no one else is going to do it for you."

  • Kendini zorla, çünkü kimse senin için bunu yapmayacak.

 8. "Do something today that your future self will thank you for."

  • Bugün, gelecekteki senin sana teşekkür edeceği bir şey yap.

 9. "You will never win if you never begin."

  • Başlamazsan kazanamazsın.

 10. "Always do your best. What you plant now, you will harvest tomorrow."

  • Her zaman elinden gelenin en iyisini yap. Bugün ektiğini yarın biçeceksin.

 11. "Put your heart, mind, and soul into even your smallest acts. This is the secret of success."

  • En küçük işlerinize dahi kalbinizi, zihninizi ve ruhunuzu koyun. Bu başarının gizli sırrıdır.

 12. "The secret of getting ahead is getting started."

  • İleriye gitmenin yolu başlamaktır.

 13. "If you don’t ask, you don’t get."

  • İstemezsen alamazsın.

 14. "Failure will never overtake me if my determination to succeed is strong enough." (Og Mondino)

  • Başarısızlık, başarma kararlılığım yeterince güçlü oldukça beni asla alt edemeyecek.

 15. "The will to win, the desire to succeed, the urge to reach your full potential... These are the keys that will unlock the door to personal excellence." (Confucius)

  • Kazanma iradesi, başarma arzusu, tüm potansiyeline erişme ısrarı…Bunlar, kişisel mükemmellik kapılarının kapısını açan anahtarlardır.

 16. "Imagination is more important than knowledge." (Albert Einstein)

  • Bir şeyi hayal edebiliyorsan, yapabilirsin.

 17. "It is only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye." (Antoine de Saint-Exupery)

 18. "Failure will never overtake me if my determination to succeed is strong enough." (Og Mondino)

  • Başarısızlık, başarma kararlılığım yeterince güçlü oldukça beni asla alt edemeyecek.

 19. "Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time." (Thomas A. Edison)

  • En büyük zayıflığımız vazgeçmektir. Başarıya giden en kesin yol, her zaman bir kez daha denemektir.

Başarı İçin Motivasyon Sözleri

Motivasyon sözleri hayatımızda bize ilham veren başarılı olmamız için yol gösteren sözlerdir. Motivasyon sözleri içimizdeki kıvılcımı ateşleyerek, başarılı olmamız için bizi teşvik eder.  Tarihte adını altın harflerde kalmış bir çok başarılı kişi günümüze gelene kadar edindiği tecrübelerden bir çok motivasyon sözleri söylemiştir. Mutlaka bu motive edici sözleri duyunca içinizdeki siz de bir kıpırdanma olacak ve bir an evvel işe koyulmak isteyeceksiniz. 

Düşünce tarzımızı değiştirirsek hayatımız değişir. Olumlu sözler duyarak hayatımızdaki başarılara yön verebiliriz.

Motivasyon sözleri hayatımızda bizi harekete geçirici bir öneme sahiptir. Bu sözleri sık sık okuyarak, kendimize hedef olarak belirleyerek günlük hayatımızda başarıya ulaşmak için harekete geçebiliriz. Başarının en önemli parçası motivasyondur. Hedeflediğimiz yolda başarıya ulaşmak için bizi cesaretlendirecek ve motive edecek sözlere ihtiyaç duyarız. Haydi gelin hayatta başarılarını kanıtlamış kişiler tarafından söylenmiş motivasyon sözlerine bir göz atalım. Kim bilir harekete geçmek için bu sözlerden birini duymaya, okumaya ihtiyacımız vardır. 

 • “Şayet bir gün çaresiz kalırsanız bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 • "Başarı her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır." (Robert Collier)

 • "Peşinden gitmeye cesaretiniz varsa bütün hayalleriniz gerçekleşebilir". (Walt Disney)

 • “Başlamanın yolu konuşmayı bırakıp işe koyulmaktır.” (Walt Disney)

 • "Başarının anahtarı eylemdir. Eylem için gerekli olan ise azimdir." (Sun Yat-sen)

 • “Bilmek yetmez, uygulamak lazım, istemek yetmez yapmak lazım.”(Goethe)

 • “Bazıları başarıyı sadece hayal ederken bazıları ise her sabah erkenden kalkar ve hayallerini gerçekleştirir.” (Wayne Huizenga)

 • “Başarısızlık yeniden başlama fırsatından başka bir şey değildir. Bu sefer daha akıllıca!” (Henry Ford)

 • "Oturduğumuz sürece korkular yaratırız. Harekete geçtiğimizde ise korkularımızın üstesinden geliriz." (Dr Henry Link)

 • “Bütün başarıların başlangıç noktası arzudur.” (Nopoleon Hill)

 • "Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın." (Henry Ford)

 • "Bugün sahip oldukların için teşekkür et ve yarın sahip olacakların için savaşmaya başla." (William Shakespeare)

 • “Başlamak için mükemmel olmak gerekmiyor. Ama mükemmel olmak için başlamalısın.” (Zig Ziglar)

 • “Bugünün başarıları dünün imkansızlıklarıydı.” (Robert H.Schuller)

 • ‘’Yarınlar yorgun ve bezgin insanlara değil, rahatlarını terk edebilen gayretli insanlara aittir’’ (Marcus Tullius Cicero)

 • “Hayatımda birgün bile çalışmadım. Hepsi keyiften ibaretti.”(Thomas Edison)

 • “Başarılı bir hayatın yegâne sırrı, kaderinizin ne olduğunu bulmak ve sonra onu takip etmektir.” (Henry Ford)

 • ‘’Yaşam ne kadar kötü görünürse görürünsün, her zaman başarılı olacak bir yol vardır. Hayat varsa, umutta vardır.’’ (Stephen Hawking)

 • “Başarı cürretin çocuğudur.” (Benjamin Disraeli)

 • “Başarısızlığın ne olduğunu biliyorum. Sırada başarının ne olduğunu öğrenmek var.”

 • "Başarı hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir” (Boby Unser)

 • “Hayat ne kadar zor görünse de, her zaman yapıp başaracağınız bir şeyler vardır” (Stephen King)

 • “Başarı azim gerektirir; azim ise irade. Bazı hedefler; başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı; başarısız olma korkusunu yenebilmektir.” 

 • “Durmadığın sürece ne kadar yavaş gittiğin önemli değil.” (Konfiçyüs)

 • “Arkamda bıraktığım köprüleri yıkarım ki, ilerlemekten başka çarem kalmasın.” (Fridtjof Nansen)

 • “Kazanma isteği, başarıya ulaşma arzusu ve ulaşma arzusu… Bunlar birleşirse kişisel mükemmelliğin kapısı açılır” (Konfüçyüs)

 • “İnsanların en büyük zayıflığı pes etmektir. Başarılı olmanın en kesin kuralı ise her zaman bir kez daha denemektir.”

Spor İçin Motivasyon Sözleri

Motivasyon sözleri hayatımızda hep bir şeylere başlamak için çok etkili olmuştur. 
Her pazartesi sağlıklı ve mutlu bir yaşama başlamak için diyet ve spor yapmaya karar veriyor fakat mutlaka bir bahane mi üretiyorsunuz? Sizi harekete geçirecek, nefsinize hakim olmanızı sağlayacak bir şeylere mi ihtiyaç duyuyorsunuz? İçinizdeki isteğinizi harekete geçirip sağlıklı bir beden ve ruha kavuşmak istediğinizde motivasyon sözleri size harekete geçirip, hemen başlamanızı sağlayacaktır. 
Spora başlamanız için sizi motive edecek sözleri okuyun. Hatta sizi harekete geçirecek sözleri bir kağıda yazıp görebileceğiniz yere asın.  Her gün tekrarlayın, sağlıklı ve mutlu hayatı ertelemeyin! 

 • En güzel giysilerinden biri kendi vücudundur. Ona iyi bak!

 • Vazgeçmek üzereysen neden başladığını düşün.

 • Vücudun Yaratan’ın bir hediyesidir. Onu sev. Onu sevdiğin için egzersiz yap. Ondan nefret ettiğin için değil.

 • "Yüksek bir tepeye tırmandığında daha tırmanacak çok tepe olduğunu göreceksin." (Nelson Mandela)

 • “Egzersiz vücuduna, benden nefret edeceksin, ama sonra bana bunun için teşekkür edeceksin” demektir.

 • “Hedefler asla kolay olmamalı! Rahatsız edici olsalar bile sizi çalışmanız için zorlamalı.”(Michael Phelps)

 • "Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir." (Thomas Edison)

 • 1 saat egzersizden sonra geriye 23 saatin kalır. Bahane yok!

 • "Uçamazsan koş. Koşamazsan yürü. Yürüyemezsen emekle. Ama ne yaparsan yap ilerlemeye devam et." (Martin Luther King)

 • "Mekiklerimi saymıyorum. Acıtmaya başladığında saymaya başlarım. Çünkü saymaya değer olan sadece onlardır." (Muhammed Ali)

 • Harika bir başlangıç yapmanız gerekmiyor. Fakat harika olmak için başlamanız gerekiyor.

 • Hayattaki en tatmin edici acı kas acısıdır.

 • Egzersiz yap, sağlıklı beslen ve sabret. Hak ettiğin ödülü bedeninde göreceksin.

 • Tembel insan yoktur. Sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır. (Anthony Robbins)

 • Terin sırlı sonuçlar veren sihirli bir sudur, isteklerinin gerçekleşmesi için bu sihirli suyla yıkan.

 • Beynin inandığı bir şeyi vücudun gerçekleştirir.

 • Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma, her başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar. (Germaın Martin)

 • İyi bir ruh halinden sadece bir egzersiz uzaktasın.

 • “Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir.” (Thomas Edison)

 • "Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum. Ve işte tamda o yüzden başarılı oldum." (Michael Jordan)

 • “Bundan bir yıl sonra, bugün başlamış olmayı dileyeceksin.” (Karen Lamb)

 • “Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil”. ( Muhammed Ali) 

 • Asla vazgeçme. Bugün zor, yarın daha kötü olacak. Fakat yarından sonraki gün, Güneş doğacak!

 • “Başarı final değildir, başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretidir.”  (Winston Churchill)

 • “Antrenmanların her saniyesinden nefret ediyordum fakat kendime hep şunu diyordum: Dayan! Bugün çalışacaksın ve ömrünün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacaksın.”

 • “Başarısız olmaktan korkuyorsanız, başarılı olmayı da hak etmiyorsunuz.”(Charles Barkley)

 • “Hiçbir şeye limit koyamazsınız. Hayalleriniz ne kadar büyük olursa o kadar ileriye gidersiniz.” (Michael Phelps )

 • “Önemli olan yere düşüp düşmemen değil, tekrar ayağa kalkıp kalkmamandır.” (Vince Lombardini) 

 • “Eğer kendinize güveniniz yoksa, kaybetmek için mutlaka bir yol bulursunuz.” (Carl Lewis)

 • “Ringe çıktığımda kardeşime bile acımam. Kazanmak için oradayım.” (Joe Frazier )

 • “Altın madalyalar altın değildir. Onlar ter, kararlılık ve mücadelenin bir sonucudurlar ve yürekle kazanılırlar.” (Dan Gable)

Başarıya ulaşmak için yol gösterici ve ilham verici cümleler, Bir amaç için gereken enerji ve isteği sağlama, Başarma ve harekete geçme duygusunu harekete geçirme, Genellikle başarılı insanların deneyimleri sonucunda oluşur, Kişilerin amaçlarına ulaşmasını sağlar, Kişilerin eyleme geçme ve başarı elde etme arzusunu artırır, Kişinin içindeki bir şey yapma isteğini öne çıkarır, Kişinin kendi istek ve arzularına göre hareket etmesini sağlar, Hedeflere ulaşmak için gereken enerjiyi sağlar, Kişiyi motive etmek ve harekete geçirmek için kullanılır, Kişinin hedefleri doğrultusunda hareket etmesini sağlar, Kişinin başarıya odaklanmasını ve başarılı olmasını sağlar, Hayatta başarıyı yakalamak için yardımcı rehber sözlerdir, Kişinin motivasyon seviyesini yükseltir, Kişinin başarısızlık korkusunu yenmesine yardımcı olur, Kişiyi olumsuz düşüncelerden uzak tutar ve pozitif yönde etkiler, Kişinin hedeflerini tutarlı bir şekilde sürdürmesini sağlar, Kişinin motivasyonunu artırır ve hedefe ulaşma konusundaki ısrarını pekiştirir, Kişinin deneyimleri ve başarılı olma arzusu üzerine kurulmuştur, Kişinin hedeflerine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olur, Kişinin cesaretini artırır ve başarıya olan inancını pekiştirir, Kişinin kendine olan inancını artırır ve başarılı olmak için gerekli olan enerjiyi verir, Kişinin hedefleri doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemesini sağlar, Kişiye potansiyelini en iyi şekilde kullanma gücü verir, Kişiyi başarıya yönlendirir ve kendine inanmasını sağlar, Kişinin hayatındaki amaç ve hedeflere ulaşmasına yardımcı olur, Kişiye kendini iyi hissetme ve başarıyı yakalama konusunda güç verir, Kişinin hedeflerine kararlı bir şekilde ulaşması için gereken ilham verici sözlerdir, Kişinin hedeflerine ulaşmasını sağlar, Kişinin başarıya ulaşmasını sağlayacak mücadele azmini artırır
motivasyon motivasyon sözleri başarı için motivasyon sözleri spor için motivasyon sözleri
Uzun, siyah saçlı genç bir kadın mavi ve beyaz çizgili bir gömleğin önünde duruyor. Açık mavi renkteki gömleğin üzerinde hem yatay hem de dikey olarak uzanan beyaz çizgiler var. Saçları başının arkasında topuz yapılmış ve yüzü sol taraftan gelen sıcak bir ışıkla aydınlatılmış. Yüzünde sıcak ve huzurlu bir ifadeyle yana doğru bakıyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, kendinden emin ve güçlü bir duruş sergiliyor. Yirmili yaşlarının başında gibi görünüyor.
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.