AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Veren Üniversiteler
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

09 Ekim 2018
Genç bir kadın aydınlık bir odada bir masada oturmaktadır. Beyaz bir gömlek giymiş ve saçlarını arkaya toplamıştır. Hafif bir gülümsemeyle doğrudan kameraya bakıyor, gözleri parlak ve ağzı hafifçe açık. Elleri önündeki dizüstü bilgisayarın üzerinde, bir şeyler yazıyor. Solunda beyaz bir aracın bulanık görüntüsü var. Arka planda sigara içen bir kişinin yakın çekimi var. Ön planda ise bir kişinin omzunun yakın çekimi var. Tüm sahne parlak ışıkla aydınlatılmış ve sakin bir atmosfer yaratılmıştır.
Uzaktan Eğitim Veren ÜniversiteUzaktan Eğitimin ÖzellikleriUzaktan Eğitimin Avantajları
Ankara ÜniversitesiZaman ve mekan kavramını esnetir, öğrencinin inisiyatif hakkını elinde tutar.Bilgiye ve bilgi kaynaklarına erişim esnekliği sağlar, yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık imkanı verir.
Çukurova ÜniversitesiFiziki mekan kavramını sanal mekana bırakır, öğrenciye kendi öğrenme zamanını ayarlama imkanı sunar.Fiziki yer kavramından bağımsız olarak eğitim imkanı sunar, ulaşım, barınma ve taşınma gibi eğitim masraflarında düşüş sağlar.
Istanbul Teknik ÜniversitesiÖğretim üyeleri ile etkileşim imkanı sunar, eğitim yöntemlerini uygulamaya izin verir.Öğretim üyelerine zaman ve mekandan bağımsız erişim imkanı sağlar, öğretim materyallerinin hızlı ve kolay hale gelmesini sağlar.
Boğaziçi ÜniversitesiSanal ortamda sınıf, blog ve forum gibi uygulamaları ile öğrencilere bilgi paylaşımında bulunma imkanı sunar.Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanma şansı tanır, yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması ve tekrar tekrar izlenebilme imkanı sağlar.
Bilkent ÜniversitesiÖğrencilere teknoloji sayesinde ortak projelerde bulunma ve bilgi alışverişi yapma imkanı sunar.Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanma olanağı sunar, fiziki yer kavramından bağımsız olarak eğitim imkanı sağlar.
Yıldız Teknik ÜniversitesiBireylerin kendi öğrenme sürecini yönetmesine olanak sağlar, öğrencilere öğretim elemanları ile etkileşim halinde bulunabilme imkanı sunar.Öğretim üyelerine zaman ve mekandan bağımsız erişim sağlar, mevcut yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık imkanı sunar.
Hacettepe ÜniversitesiZaman kavramını bireylerin kendisinin belirlemesine olanak sağlar, inisiyatif hakkı elinde olan öğrencinin kendi öğrenimi için gereken zamanı ayarlamasına imkan verir.Fiziki yer kavramından bağımsız olarak istenilen yerde eğitim imkanından yararlanabilme, ulaşım, barınma ve taşınma gibi eğitim masraflarında düşüş sağlar.
Atılım ÜniversitesiSanal ortamda sınıf, blog ve forum uygulamaları ile öğrencilere interaktif bir eğitim deneyimi sunar.Öğretim materyallerinin hızlı ve kolay hale gelmesi, tüm çalışmaların kayıt altına alınması ve tekrar izlenebilir olması.
Bahçeşehir ÜniversitesiÖğretim teknolojilerini en üst düzeyde kullanarak öğrencilere bilgiye ve bilgi kaynaklarına kolay erişim imkanı sunar.Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanabilme, mevcut yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık.
Kafkas ÜniversitesiEtkileşimli eğitim materyalleri ve teknoloji destekli bir öğrenim deneyimi sunar.Derslere istenilen yer ve zamanda erişim, öğretim materyallerinin kolay ve hızlı erişimi.

Uzaktan eğitim, iletişim teknolojilerini kullanarak zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde kişilerin eğitim almasıdır. “E-Öğrenim ya da E-Learning” diye adlandırılan uzaktan eğitim sistemi çeşitli sebeplerle örgün eğitim olanaklarından faydalanamayan bireylere istedikleri eğitim imkânını sunmaktadır. Uzaktan eğitim veren üniversiteler örgün eğitimin alternatifi konumunda adlandırılsa da aslına bakılırsa daha çok destekleyici konumda bulunur.

Yüksek lisans eğitim seviyesinde uzaktan eğitim veren üniversiteler ve programlar gün geçtikçe artmaktadır. Üniversitenin lisans düzeyini bitirip mevcut hayat standartlarını korurken aynı zamanda yüksek lisans eğitimini devam ettirmek isteyen bireyler için önemli bir eğitim alternatifi sağlamaktadır.

Uzaktan Eğitimin Açıköğretimden Farkı

Uzaktan eğitim, sanal ortamda sınıf, blog ve forum gibi uygulamaları, öğrencilerle buluşturarak açıköğretim sisteminden farklı bir işleyişe sahiptir. Öğrencilere öğretim elemanları ile etkileşim halinde bulunabilme imkanı vermenin yanı sıra, diledikleri saatte sanal sınıflara dahil olabilmekte, öğrenciler kendi aralarında forum ve bloglarda bilgi paylaşımında bulunabilmektedirler. Yalnızca ders materyallerini kullanmamakta aynı zamanda eğitim yöntemlerini uygulama imkânı sunmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Özellikleri Nelerdir?

 • Uzaktan eğitim zaman kavramını bireylerin kendisinin belirlemesine olanak sağlayan yeni nesil eğitim sistemidir. Öğrenci kendisine en uygun zamanı tercih eder. Tanınmış olan zaman aralığını öğrencinin nasıl kullanacağını kendi tercihine bırakmıştır.

 • Fiziksel mekân kavramını sanal mekâna bırakan uzaktan eğitim sistemi, çeşitli sebeplerle eğitim faaliyetlerine katılamayan bireylerin yer değiştirmelerine gerek bırakmaksızın, aynı kalitede eğitim alabilme imkânı tanımaktadır.

 • İnisiyatif hakkı elinde olan öğrenci kendi öğrenimi için gereken zamanı kendi ayarlar. Gerekli sorumluluk bilincini öğrenciye kendi eliyle aşılamayı sağlamaktadır.

 • Uzaktan eğitim dersi veren öğretim üyeleri ile teknolojinin verdiği imkânı kullanarak ortak projelerde bulunup bilgi alışverişi sağlanabilir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Neler?

 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkânlarından yüksek seviyede yararlanabilme

 • Fiziki yer kavramından bağımsız olarak istenilen yerde eğitim imkânından yararlanabilme

 • Öğretim üyelerine zaman ve mekândan bağımsız erişim

 • Mevcut yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık

 • Ulaşım, barınma ve taşınma gibi eğitim masraflarında düşüş

 • Bilgiye ve bilgi kaynaklarına erişim esnekliği

 • Öğretim materyallerinin hızlı ve kolay hale gelmesi

 • Yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması ve tekrar tekrar izlenebilmesi

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

 1. Abdullah Gül Üniversitesi

 2. Adnan Menderes Üniversitesi

 3. Afyon Kocatepe Üniversitesi

 4. Ahmet Yesevi Üniversitesi

 5. Akdeniz Üniversitesi

 6. Amasya Üniversitesi

 7. Anadolu Üniversitesi

 8. Ankara Üniversitesi

 9. Atatürk Üniversitesi

 10. Atılım Üniversitesi

 11. Bahçeşehir Üniversitesi

 12. Balıkesir Üniversitesi

 13. Bartın Üniversitesi

 14. Başkent Üniversitesi

 15. Beykent Üniversitesi

 16. Bilecik Üniversitesi

 17. Bilkent Üniversitesi

 18. Bingöl Üniversitesi

 19. Bitlis Eren Üniversitesi

 20. Boğaziçi Üniversitesi

 21. Bülent Ecevit Üniversitesi

 22. Celal Bayar Üniversitesi

 23. Cumhuriyet Üniversitesi

 24. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

 25. Çukurova Üniversitesi

 26. Dicle Üniversitesi

 27. Dokuz Eylül Üniversitesi

 28. Dumlupınar Üniversitesi

 29. Düzce Üniversitesi

 30. Ege Üniversitesi

 31. Erzincan Üniversitesi

 32. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 33. Fatih Üniversitesi

 34. Fırat Üniversitesi

 35. Gazi Üniversitesi

 36. Gaziantep Üniversitesi

 37. Gaziosmanpaşa Üniversitesi

 38. Gelişim Üniversitesi

 39. Girne Amerikan Üniversitesi

 40. Hacettepe Üniversitesi

 41. Harran Üniversitesi

 42. Işık Üniversitesi

 43. İnönü Üniversitesi

 44. İstanbul Arel Üniversitesi

 45. İstanbul Gelişim Üniversitesi

 46. İstanbul Aydın Üniversitesi

 47. İstanbul Bilgi Üniversitesi

 48. İstanbul Kültür Üniversitesi

 49. İstanbul Teknik Üniversitesi

 50. İstanbul Ticaret Üniversitesi

 51. İstanbul Üniversitesi

 52. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

 53. Kafkas Üniversitesi

 54. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

 55. Karadeniz Teknik Üniversitesi

 56. Karabük Üniversitesi

 57. Kırıkkale Üniversitesi

 58. Kocaeli Üniversitesi

 59. Maltepe Üniversitesi

 60. Marmara Üniversitesi

 61. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

 62. Melikşah Üniversitesi

 63. Mersin Üniversitesi

 64. Mevlana Üniversitesi

 65. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 66. Namık Kemal Üniversitesi

 67. Nevşehir Üniversitesi

 68. Okan Üniversitesi

 69. Ondokuzmayıs Üniversitesi

 70. Ortadoğu Teknik Üniversitesi

 71. Polis Akademisi

 72. Sakarya Üniversitesi

 73. Selçuk Üniversitesi

 74. Süleyman Demirel Üniversitesi

 75. Trakya Üniversitesi

 76. Turgut Özal Üniversitesi

 77. Uşak Üniversitesi

 78. Yalova Üniversitesi

 79. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

 80. Yıldız Teknik Üniversitesi

 81. Yüzüncü Yıl Üniversitesi

 82. Zirve Üniversitesi

Maddiyat, ulaşım zorluğu, yaşam düzeninin bozulmaması gibi sebeplerle bulunduğu şehir ya da ülkede eğitim görmek isteyenler, yaşam standartlarını değiştirmeden eğitim hayatına devam etmek isteyenler, fiziksel engeli sebebi ile örgün eğitim faaliyetlerinde bulunamayanlar için uzaktan eğitim sistemi en elverişli sistemdir. Eğitime çeşitli nedenlerle ulaşamayanlara örgün eğitimin tüm imkânlarını sunarken verdiği belge ve diplomaları örgün eğitim diplomaları ile denklik göstermektedir. Uzaktan eğitim gören bir öğrenci ile örgün eğitim gören öğrenci aynı hak ve unvanlara sahip olurlar. İlgili mevzuat gereği örneğin uzaktan eğitim kapsamında mezun olan bir yüksek lisans öğrencisi doktora sınavlarına başvuruda bulunabilmektedir.

Ankara Üniversitesi, Zaman ve mekan kavramını esnetir, öğrencinin inisiyatif hakkını elinde tutar, Bilgiye ve bilgi kaynaklarına erişim esnekliği sağlar, yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık imkanı verir, Çukurova Üniversitesi, Fiziki mekan kavramını sanal mekana bırakır, öğrenciye kendi öğrenme zamanını ayarlama imkanı sunar, Fiziki yer kavramından bağımsız olarak eğitim imkanı sunar, ulaşım, barınma ve taşınma gibi eğitim masraflarında düşüş sağlar, Istanbul Teknik Üniversitesi, Öğretim üyeleri ile etkileşim imkanı sunar, eğitim yöntemlerini uygulamaya izin verir, Öğretim üyelerine zaman ve mekandan bağımsız erişim imkanı sağlar, öğretim materyallerinin hızlı ve kolay hale gelmesini sağlar, Boğaziçi Üniversitesi, Sanal ortamda sınıf, blog ve forum gibi uygulamaları ile öğrencilere bilgi paylaşımında bulunma imkanı sunar, Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanma şansı tanır, yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması ve tekrar tekrar izlenebilme imkanı sağlar, Bilkent Üniversitesi, Öğrencilere teknoloji sayesinde ortak projelerde bulunma ve bilgi alışverişi yapma imkanı sunar, Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanma olanağı sunar, fiziki yer kavramından bağımsız olarak eğitim imkanı sağlar, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bireylerin kendi öğrenme sürecini yönetmesine olanak sağlar, öğrencilere öğretim elemanları ile etkileşim halinde bulunabilme imkanı sunar, Öğretim üyelerine zaman ve mekandan bağımsız erişim sağlar, mevcut yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık imkanı sunar, Hacettepe Üniversitesi, Zaman kavramını bireylerin kendisinin belirlemesine olanak sağlar, inisiyatif hakkı elinde olan öğrencinin kendi öğrenimi için gereken zamanı ayarlamasına imkan verir, Fiziki yer kavramından bağımsız olarak istenilen yerde eğitim imkanından yararlanabilme, ulaşım, barınma ve taşınma gibi eğitim masraflarında düşüş sağlar, Atılım Üniversitesi, Sanal ortamda sınıf, blog ve forum uygulamaları ile öğrencilere interaktif bir eğitim deneyimi sunar, Öğretim materyallerinin hızlı ve kolay hale gelmesi, tüm çalışmaların kayıt altına alınması ve tekrar izlenebilir olması, Bahçeşehir Üniversitesi, Öğretim teknolojilerini en üst düzeyde kullanarak öğrencilere bilgiye ve bilgi kaynaklarına kolay erişim imkanı sunar, Bilgi ve iletişim teknolojilerinin imkanlarından yüksek seviyede yararlanabilme, mevcut yaşam şartlarını sürdürürken eğitim faaliyetlerine devamlılık, Kafkas Üniversitesi, Etkileşimli eğitim materyalleri ve teknoloji destekli bir öğrenim deneyimi sunar, Derslere istenilen yer ve zamanda erişim, öğretim materyallerinin kolay ve hızlı erişimi
Uzaktan Eğitim Veren Üniversitelerenstituistanbul işletme enstitüsü online eğitim online eğitim veren üniversiteler uzaktan eğitim
Resimdeki kadın, omuzlarından sarkan ve göğsünü örten beyaz ve mavi desenli bir eşarp takıyor. Kahverengi saçlarını arkaya toplamış ve kendinden emin bir ifadeyle dümdüz karşıya bakıyor. Gözleri kahverengi ve teni açık renk. Beyaz bir üst ve mavi kot pantolon giyiyor. Boynunda tek mavi taşlı bir kolye var. Resmin arka planı açık mavi ve gri karışımı. Kadın, uzakta birkaç ağacın bulunduğu açık bir alanda duruyor.
Tuba Özen
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.