AnasayfaBlogOnline Eğitime Katılan Öğrencilerin Sık Yaptığı Hatalar
Online Eğitim

Online Eğitime Katılan Öğrencilerin Sık Yaptığı Hatalar

11 Kasım 2021
Online Eğitime Katılan Öğrencilerin Sık Yaptığı Hatalar

Kendine ait bir düzeni olan online eğitim, yüz yüze eğitime alışmış ve o eğitimin yansımasını görmek isteyenleri de epey hayal kırıklığına uğrattı. Uzaktan eğitimde sorunlar şeklinde gündeme giren bazı sıkıntılar da öğrencilerin sık yaptığı hatalara önayak olabiliyor. Bugünkü içeriğimizde de pandemi dönemindeki uzaktan eğitim deneyiminin dışında kalan online eğitim meselesine ve Enstitü öğrencilerin online eğitimdeki bazı hatalarına bakacağız. 

Online Eğitim ve Öğrencilerinin Sık Uyguladığı Hatalar

Online eğitimin kendi sistemi olduğundan giriş paragrafında bahsettik. Görece daha konforlu bir alanda sürdürebileceğiniz online eğitim, konsantrasyon sorunlarından ötürü bazı sık uygulanan hataların bir nedeni olarak görülüyor. Fakat, online eğitim artık dijitalleşme odaklı bir çağın temel unsurlarından biri ve yüz yüze eğitiminin yarattığı maliyetin de önüne geçecek bir sistem. Bütün bu online eğitim sistem açıklamalarından sonra ise iğneyi sizi batırma vaktini içerecek olan sık uygulanan öğrenci hatalarını derledik. Umarız bütün bu hataların farkına vararak diğer sefere kaliteli bir online eğitim deneyimi yaşayabilirsiniz.  

 • Uzaktan Eğitime Uzaktan İlgi

Uygulanan en sık hataların başında katıldığınız eğitime gösteremediğiniz ilgi yer alıyor. Çoğu zaman yüz yüze eğitimde harcanan para ve zaman için eğitime vaktinde katılım sağlanıyor ve öyle ya da böyle bir başarı elde edilebiliyor. Evet uzaktan eğitim, konfor alanınızda sizin pek ilginize çekmiyor olabilir ama yine vakit ve para harcadığınız bir etkinlik için asgari ilgiye de gösterebilirsiniz. Ayrıca sertfikalı bir eğitime katılıyorsanız başarılı olmanız durumunda edineceğiniz bilgi ve sertifika sizin lehinize olacak. Uzaktan eğitime gerekli ilgiyi göstermek için sizin işinize yarayan ve ilginizi sürdürebileceğiniz eğitimlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Yoksa uzaktan gösterdiğiniz ve zaman içinde kaybolacak bir ilgiyi boşa harcamış olursunuz. 

 • Eğitimin Temel Materyallerine Göz Atmama

Enstitü için konuşacak olursak eğitim materyalleri konusunda oldukça şanslısınız. Eğitimin konusuna ve derslerin içeriklerine göre canlı ders dışında, video ders tekrarı, tartışma forumu, alıştırmalar, ödev, ders notları ve çabuk alışabileceğiniz bir arayüz tasarımı ile ilgili eğitime yönelebiliyorsunuz. Eğitimin ders materyallerine Enstitü uzem adresinden bakabilirsiniz Şimdi gelin sık uygulanan bir hata olarak eğitim materyallerine bakmama sorusunun size etkilerine bakalım. 

Her şeyden önce zaman ve belli bir miktar bütçe ayırdığınız eğitimin size verilen ders materyallerine hiç bakmama, öncelikle size zarar getirir. Ücretsiz kullanabileceğiniz kaynaklar, uzman eğitmenin kendi emek ve deneyimlerinden size aktarılıyor. Ayrıca verimli ve başarılı bir kurs süreci için ders materyalleri önemli kaynak bilgileri sunabiliyor. Peki sık yapılan bir hata olarak ders materyallerini kullanmama durumundan nasıl dönebilirsiniz? 

Listede yer verdiğimiz 1. madde aslında soruya asıl cevabı veriyor. Eğer ilginizi ve çabanızı gösteremeyeceğiniz bir dersi alırsanız verimli bir düzen oluşturmak da sizin için zorlaşır. İlginizin olmadığı bir konunun eğitim materyallerini de kullanmak istemeyebilirsiniz. Fakat en azından eğitimin ders notlarına ve bazı video içeriklerine göz atabilirsiniz. Bunu bile uygulamanız sertifika sınavından başarılı olmanızı sağlar. Ancak verimli bir eğitim süreci için deneme sınavları, ödev ve eğitmenin verdiği canlı derslere katılmak gerekir. Yine diğer öğrencilerle de iletişim hâlinde olmak için tartışma forumları ve eğitimin uzem üzerindeki grubuna sorularını yöneltebilirsiniz. 

 • Eğitmenle İletişim Kurmama

İşe yarar bir eğitim için eğitimi veren eğitmenle iletişim hâlinde olmanızı öneririz. Sevdiğiniz veya ihtiyacınız olan bir sertifika programında iletişim kuracağınız eğitmen, her şekilde size yardımcı olmaya hazırdır. Eğitmenin yetkinliklerinden ve bilgilerinden yararlanarak kariyer yolunuza yeni bir adım döşeyebilirsiniz. Ayrıca iletişiminizi güçlü tutmanız ve eğitimden başarıyla ayrılmanız durumunda da eğitmenden referans isteyebilirsiniz. İletişim ve referans için ise tabii ki öncelikli olarak derslere katılım ve forumda aktif olmanız gerekir. 

 • Eğitim İçin Plan Oluşturmama

Listede yer verdiğimiz 2. maddeyi de içene olan eğitim düzenini oluşturmama, yüz yüze eğitimde de ciddi bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Yüz yüze ya da uzaktan eğitim fark etmeden zamanınızı harcadığınız şey için emeğinizi de harcamalısınız. Günübirlik eğitim materyallerini inceleyip köşeye çekilmek, verimli bir eğitim sonucuna kapı açmaz. Uygulamanız gereken temel etken, varsa canlı derslere katılıp not almak veya kayıt altına alınan dersin tekrarını dinlemektir.

Ayrıca eğitim kapsamında verilen ders materyallerini de uygulayacağınız plana göre kullanabilirsiniz. Genellikle online eğitim kursları 7 gün ile 15 günlük bir süreye sahip derslerden oluşur. Siz de bu süre içerisinde ders olduğu zaman ön hazırlık yapabilir ve ders sonrasında da eğitim materyallerini kullanarak öğrendiklerinizi destekleyebilirsiniz. Ayrıca öğrendiklerinizi pekiştirmek ve eğitmenden geri dönüş almak için de ödev uygulamasını verilen günün sonuna kadar tamamlayabilirsiniz. Uzun süreli bir eğitim almanız durumunda ise müsait olduğunuz gün ve haftalarda ilgili ders içeriklerine göre program yaratabilirsiniz. 

Verimli ve Başarılı Bir Online Eğitim Deneyimi İçin Tavsiyeler

Sık uygulanan öğrenci hatalarına yer verdiğimiz listeye dikkat ederek oldukça verimli bir kurs süreci yaşayabilirsiniz. Şimdi vereceğimiz tavsiyeleri aklınızda tutarak da kısa veya uzun süreli eğitimlerde başarılı bir süreci başlatabilirsiniz. Öncelikle online eğitim alacağınız kursun eğitim başlıklarına ve ders içeriklerine göz atmanız gerekir. Bazı öğrencilerin yaşadığı sorunların kaynağında, derse ilgisizlik ve eğitim ile beklentinin aynı düzeyde olmaması yatıyor. Enstitü bünyesinde yer alan bir kursa katılmak istiyorsanız ilgili kursun sayfasına dikkatle göz atarak yeterli beklentinizi oluşturun. Daha sonra ise eğitimi verecek eğitmenin güncel özgeçmişine bakabilir ve vereceği eğitimdeki yetkinliğini ölçebilirsiniz. Daha sonra ise aşağıdaki tavsiyeleri uymanızı öneririz:

 • Eğitimin yer aldığı sayfanın altındaki öğrenci deneyimi yorumlarını okuyabilir ve eğitim hakkında ufak bir izlenim yaratabilirsiniz. 

 • Eğer verdiğimiz tavsiyelere uyarak eğitime katıldıysanız hemen uzem üzerindeki derse ve grup duyurularına göz atabilirsiniz. 

 • Eğitime uzem üzerinden girişte bulunacağınızı unutmadan tüm ders materyallerini kontrol edebilirsiniz. 

 • Canlı ders uygulaması olduğunda, mümkün olduğunca derse katılmaya ve öğrenci ile eğitmenle iletişim kurmaya çalışın. 

 • Eğitimin katılımına göre canlı dersler olabilir ya da olmayabilir. Olmadığı durumlarda video ders kaydını izleyebilir ve sertifika sınavına hazırlık için deneme sınavlarıyla kendinizi ölçebilirsiniz. 

 • Eğitim materyallerinden biri olan ders notlarını indirebilirsiniz. 

 • Forum üzerinden diğer öğrencilerle iletişim kurabilir ya da eğitim ile ilgili bir tartışma başlatabilirsiniz. 

 • Eğitim ile ilgili bir sorununuzu ya da sorunuzu eğitmenle paylaşabilirsiniz. 

 • Eğer derse katılım sürecinde bir sorun yaşarsanız abonelik süreniz boyunca bir sonraki hafta da derslere katılabilirsiniz. 

 • Sertifika sınavı öncesinde son bir tekrar yapabilirsiniz. Ödevin de ek puan kazandırdığını unutmayın. 

 • En önemlisi eğitimi yalnızca sertifika almak için değil, gerekli bilgileri öğrenerek başarınızı belgelemek olarak da görün.

Online eğitime katılan öğrencilerin sık yaptığı hataları listeledik ve bu hataların önüne geçecek bazı tavsiyelerde bulunduk. Sizin için verimli ve kaliteli bir kurs süreci tanımı varsa bizimle yorum kısmı aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Eğitimde teknik altyapı ile ilgili bir sorun olduğunda ise Enstitü yetkilileri ile durumunuzu konuşabilirsiniz. Umarız online eğitim deneyimininiz size işe yarar bir sonuç kazandırır.

online eğitim online eğitim deneyimi uzaktan eğitim uzaktan eğitimde sorunlar online eğitimde öğrencilerin yaptığı hatalar Online Eğitime Katılan Öğrencilerin Sık Yaptığı Hatalar
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019